09.02.2017Narodowe Czytanie Quo vadis w Oleśnie

quovadis.png

Piąta już edycja Akcji Narodowe Czytanie, objęta patronatem honorowym Pary Prezydenckiej poświęcona została „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Podobnie jak w wielu miejscach w całej Polsce, także w Oleśnie pochylono się nad tą jedną z najp­iękn­iejs­zych­ polskich powieści i „Quo vadis, Domine?”…. zabrzmiało w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie. Słowa te wypowiedziane niegdyś przez św. Piotra towarzyszyły uczestnikom spotkania, którzy w atmosferze wyciszenia, skupienia i refleksji na nowo przeżywali rozterki miłosne Ligii i Winicjusza, wspominali prześladowania pierwszych chrześcijan oraz podziwiali ich męstwo i odwagę, obserwowali przemianę duchową niektórych bohaterów powieści, aż wreszcie po raz kolejny mogli utwierdzić się w przekonaniu, że prawda i dobro zawsze tryumfują. Było to spotkanie wyjątkowe zarówno ze względu na piękną fabułę i wysokie walory literackie czytanej powieści, towarzyszące temu emocje jak również ze względu na niezwykłą scenerię, znamienitych gości, którzy wsparli i uświetnili naszą akcję swoją obecnością oraz mistrzostwo słowa czytających i odtwarzających poszczególne role.
W swoim liście wystosowanym na okoliczność tegorocznej edycji Narodowego Czytania Prezydent RP Pan Andrzej Duda pisał „Bądźmy tego dnia razem niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania, czytajmy w gronie rodziny, znajomych, kolegów, organizujmy własne spotkania z „Quo vadis”. Niech w Państwa miejscowości również wybrzmią słowa, które 120 lat temu wyszły spod pióra pierwszego polskiego noblisty.” Odpowiadając na apel Pana Prezydenta, w Oleśnie na Narodowym Czytaniu reprezentowane były różne grupy wiekowe, zawodowe i społeczne. Czytali najmłodsi i najstarsi mieszkańcy naszej Gminy, dzieci i rodzice, dziadkowie i wnuki. Czytali uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły pona­dgim­nazj­alne­j, studenci, osoby aktywne zawodowo i emeryci. Z ogromnym zaangażowaniem do akcji przyłączyły się władze samorządowe, księża, przyjaciele biblioteki, przedstawiciele zapr­zyja­źnio­nych­ mediów, służb mundurowych, placówek oświatowych i opiekuńczych. Okazuje się, że „Quo vadis” nadal posiada magiczną moc, która integruje pokolenia i sprawia, że potrafimy choć na chwilę zatrzymać się w tym nieustannym pędzie codzienności.
W spotkaniu, które odbyło się 3 września 2016 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, uczestniczyło około 130 osób. Wśród znamienitych gości, którzy odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów byli: Ksiądz Redaktor Zbigniew Wielgosz z „Gościa Niedzielnego” ; Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskiej Mł. insp. Marek Banaś ; Red. Urszula Skórka – „Kurier Dąbrowski” ; Red. Marek Mosio – „naszepowiśle.pl” ; aktor Jakub Margosiak ; Irena Kawa – Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy ; Ewa Drzazga – Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brniu ; Dorota Wenc – Dyrektor Centrum Polonii w Brniu ; Przewodniczący Rady Gminy Olesno Wojciech Szczebak ; Radni Rady Gminy Olesno Roman Gruchała, Janusz Morawiec, Andrzej Szczebak ; Sekretarz Gminy Olesno - Janusz Plata ; Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Marek Nowak.

Przed licznie zgromadzoną widownią wystąpiło łącznie 46 osób. W role poszczególnych sien­kiew­iczo­wski­ch bohaterów wcielili się: Jakub Margosiak (Marek Winicjusz) ; Witold Morawiec (Petroniusz) ; Ks. Krzysztof Trzepacz (Św. Piotr) ; Ks. Marek Migacz (Św. Paweł) ; Natalia Morawiec (Ligia) ; Jerzy Huczek (Aulus) ; Helena Moryl (Pomponia Grecyna) ; Irena Kawa (Akte) ; Wojciech Szczebak (Neron) ; Agata Wrona (Poppea) ; Marek Nowak (Ursus) ; Arkadiusz Morawiec (Chilon Chilonides) ; Bogdan Kinel (Glaukus) ; Janusz Plata (Kryspus) ; Wiktor Morawiec (Tygellinus) ; Paweł Świętochowski (Nazariusz) ; Bronisław Rygielski (Kajusz Hasta) ; Janusz Morawiec (Niger).
Ich dialogi uzupełniali narratorzy: Aneta Dymon; Dorota Huczek ; Renata Kinel ; Bernadetta Łucek ; Małgorzata Morawiec ; Maria Nowak, Teresa Rygielska, Helena Szmyrko, Zofia Węgiel.
Wybrane, najważniejsze wątki powieści przedstawili lektorzy: Mł. insp. Marek Banaś; Halina Dojka; Joanna Gruchała; Roman Gruchała ; Danuta Kądzielawa; Marta Kądzielawska; Helena Moryl ; Marek Mosio; Janina Niemiec; Artur Ryczek; Michał Sierak; Urszula Skórka; Elżbieta Szczebak; Maciej Wrona, Weronika Wrona; Anna Zachara; Tadeusz Zachara; Danuta Zych. Oprawę muzyczną przygotował Stanisław Piękosz.

Na zakończenie spotkania na ręce wszystkich czytających złożono serdeczne podziękowania i wręczono symboliczne róże. W sposób szczególny uhonorowano aktora Jakuba Margosiaka, który pomimo licznych obowiązków zaszczycił nas swoją obecnością, a swoimi wyjątkowymi umiejętnościami aktorskimi uświetnił Narodowe Czytanie „Quo vadis” w Oleśnie – swojej rodzinnej miejscowości. Stosowane podziękowania skierowano także do Stanisława Piękosza za nastrojową oprawę muzyczną.
Organizatorami i gospodarzami spotkania byli: Wójt Gminy Olesno Pan Witold Morawiec; Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie oraz Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie.

Nieocenionego wsparcia udzielili organizatorom Księża Wikariusze z Parafii Olesno Ks. Krzysztof Trzepacz i Ks. Marek Migacz oraz niezawodny Druh Czesław Mosio.

Spotkanie w obiektywnie aparatu uwiecznili: Ks. Redaktor Zbigniew Wielgosz oraz Anna Zachara. Zdjęcia Ks. Zbigniewa Wielgosza do obejrzenia na stronie Tarnowskiego Gościa Niedzielnego. Link.

Podsumowując po raz kolejny można przytoczyć znamienne słowa Henryka Sienkiewicza, którymi kończy swoją powieść : „I tak minął Nero, jak mija wicher, burza, pożar, wojna lub mór, a bazylika Piotra panuje dotąd z wyżyn watykańskich miastu i światu. (…) „Quo vadis, Domine?”

quovadis.png quovadis
png, 138 KiB, 490x681