09.02.2017"Misjonarz na Rajskiej Wyspie" - spotkanie z Ks. Misjonarzem Ryszardem Wajdą

sp.1.jpg

Ks. Ryszard Wajda, Misjonarz Zgromadzenia Słowa Bożego, pochodzący z Olesna, który od 30 lat głosi Ewangelię wśród mieszkańców Papui Nowej Gwinei gościł 14 września 2016 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie.

Licznie zgromadzeni uczestnicy spotkania mogli poznać inny wymiar kapłaństwa, pełnego wyrzeczeń i absolutnego oddania ludziom, którym obce są najnowsze wynalazki cywilizacyjne. Żyją bardzo skromnie i biednie. Nie mają wygodnych domów, bieżącej wody, pięknych świątyń, bogato wyposażonych szkół, szpitali, asfaltowych dróg… Jednak potrafią docenić dobro, życzliwość i wyciągniętą w ich kierunku pomocną dłoń Ojca Ryszarda, który traktowany jest jak ojciec, najbliższy przyjaciel, czy członek rodziny. Naucza, pokazuje jak żyć, edukuje, a często łagodzi konflikty. Żyje ich życiem, dzieli ich trudy dnia codziennego pozbawionego jakichkolwiek wygód oraz stara się wlać do ich serc wiarę.

Jego powołanie jest wyjątkowe, gdyż od 30 lat kroczy obraną na początku swej drogi kapłańskiej ścieżką, wierny słowom zamieszczonym na obrazku prymicyjnym: "Panie, tam gdzie mnie poślesz, tam wyrosnę, zakwitnę i zaowocuję”. Dla nas żyjących w dobrobycie, droga ta wydaje się bardzo ciężka i żmudna, choć On sam zapewnia, że nie czuje zmęczenia i jest szczęśliwy mogąc pomagać tym najbardziej potrzebującym, którzy w zamian odpłacają mu sercem. Wierni okazują mu ogromny szacunek, sympatię i wdzięczność co widać jest na każdej z licznie zapr­ezen­towa­nych­ w czasie spotkania fotografii. Z kolei z Jego strony daje się odczuć serdeczną więź i ogromne przywiązanie. Jak sam wyznaje Papua Nowa Gwinea to Jego druga ojczyzna, chociaż za Polską także czasami tęskni, jednak upływ czasu sprawił, że myśli i czuje tak jak mieszkańcy Jego „Rajskiej wyspy”. Jest osobą skromną i pełną pokory, dlatego niechętnie chwali się swoimi dokonaniami, jednak fakt, że jedna z miejscowych szkół nosi jego imię świadczy jak wielkim cieszy się szacunkiem i uznaniem. Widać, że Jego praca przynosi piękne owoce, a wspaniałe dzieło nie zostanie zapomniane.

Spotkanie pełne było serdecznych emocji. Ksiądz Ryszard, który po latach stanął przed mieszkańcami swojej rodzinnej wioski, parafii, czy gminy, aby podzielić się doświadczeniami nie ukrywał wzruszenia. Także zgromadzeni na widowni goście, wśród których byli Jego dawni nauczyciele, koleżanki i koledzy z lat szkolnych, przyjaciele, czy sąsiedzi okazywali podobne uczucia … Oprócz licznych podziękowań za piękne kapłaństwo złożonych na ręce Księdza Ryszarda zapewniano Go o nieustającym wsparciu modlitewnym.

Głównym organizatorem była Parafia p.w. św. Katarzyny Alek­sand­ryjs­kiej­ w Oleśnie z Ks. Proboszczem Ks. Prałatem Janem Rybakiem na czele, który otworzył spotkanie, powitał wszystkich przybyłych oraz krótko przybliżył pracę misyjną Ks. Ryszarda Wajdy; inicjatorem był Ks. Marek Migacz Ks. Wikary Parafii w Oleśnie, który czuwał nad całością spraw związanych z przygotowaniem spotkania; wsparcia organizacyjnego udzielili Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie. Spotkanie w obiektywie aparatu uwieczniła Anna Zachara.

Ksiądz Ryszard Wajda prowadzi stronę internetową „Misjonarz na Rajskiej Wyspie” Link , gdzie można znaleźć więcej informacji na temat Jego pracy.

sp.1.jpg sp.1
mrw0.jpg mrw0