26.04.2017Palmy Wielkanocne w bibliotece

Niedziela Palmowa, nazywana też „Niedzielą Męki Pańskiej”, „Kwietną” lub „Wierzbną”, to święto obchodzone w Kościele Katolickim na siedem dni przed Wielkanocą. W Polsce kultywowane jest już od czasów średniowiecza. Z dniem tym wiąże się zwyczaj wykonywania palm wielkanocnych. Jakkolwiek obecnie bogaty ich wybór dostępny jest w sklepach, to jednak nadal najpiękniejsze i najcenniejsze są palmy wykonywane samodzielnie, zgodnie z tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Aby zachować ten zwyczaj co roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie, przed Niedzielą Palmową organizowane są warsztaty w trakcie, których ich uczestnicy wykonują palmy wielkanocne. W tym roku w zajęciach, które odbyły się 7 kwietnia 2017 roku, uczestniczyli uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej w Oleśnie. Spotkania prowadzone były przez Kierownika Filii Bibliotecznej w Zalipiu, a zarazem malarkę ludową Helenę Lelek przy wsparciu Kierownika Filii Bibliotecznej w Ćwikowie Pauliny Fic oraz pracowników oleśnieńskiej książnicy.
wielkanoc3.jpg

wielkanoc2.jpg wielkanoc2