Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Trzcielu
[awatar]
Trzciel BPMiG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 95 743 13 25
Województwo: lubuskie
Powiat: międzyrzecki
Adres: Poznańska 8
66-320 Trzciel
E-mail: bptrzciel@poczta.internetdsl.pl

Czynne codziennie
od 10 do 18
Sobota
od 09 do 13

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Trzcielu miała zaszczyt gościć duet literacki – Marię Ulatowską i Jacka Skowrońskiego. Zaproszeni goście przedstawili naszym czytelnikom historię poznania się oraz okoliczności, w jakich zdecydowali się na wspólną pracę pisarską.
Twórczość Marii Ulatowskiej obfituje w bestsellerowe powieści obyczajowe: „Rodzina z Sosnówki”, „Sosnowe dziedzictwo”, „Pensjonat Sosnówka”, „Przypadki pani Eustaszyny”, „Kamienica przy Kruczej”, „Całkiem nowe życie”, „Prawie siostry”.
Natomiast pisarstwo Jacka Skowrońskiego to literatura sensacyjno-kryminalna. Jest autorem powieści: „Był sobie złodziej”, „Mucha”, Zabić, zniknąć, zapomnieć”.
Pewnego dnia ta para spotyka się i zaczyna swoją wspólną twórczość literacką. Tworzy powieści, w których mamy dwa gatunki literackie: obyczajowy i kryminalny. Na spotkaniu mieliśmy okazję dowiedzieć się od autorów, jak tworzy się powieść w duecie. Jest to bardzo ciekawe i twórcze doświadczenie, którego owocem są następujące książki: „Autorka”, „Pokój dla artysty”, „Historia spisana atramentem”. Wszystkie miejsca opisane w swoich powieściach nasi goście odwiedzili osobiście. Ich historie przedstawiają bohaterów prawdziwych, jak również postacie fikcyjne, które mają w sobie cechy charakterów kilku osób. Bohaterami powieści są często prawdziwi członkowie rodziny Pani Marii Ulatowskiej, których życie kryje wiele tajemnic. Do nich należy tajemnica dziadka naszej autorki, który zostawił po sobie pamiętnik z 1903 roku, a w nim wiele zagadek do rozwiązania. Intrygująca historia przodka powi­eści­opis­arki­ ukazała się w książce „Historia spisana atramentem”. Za miesiąc ukaże się kolejna powieść tej pary , na co z niec­ierp­liwo­ścią­ czekamy. Klubowicze mieli okazję porozmawiać o twórczości i najbliższych planach naszych gości.

Spotkanie z M.Ulatowską i J. Skowrońskim.jpg

Spotkanie z M.Ulatowską i J. Skowrońskim (4).jpg
Spotkanie z M.Ulatowską i J. Skowrońskim (5).jpg
Spotkanie z M.Ulatowską i J. Skowrońskim (2).jpg

Komentarze (0)

W dniu 22 marca bieżącego roku w naszej bibliotece odbyły się warsztaty biżuterii Tiffany’ego dla dorosłych czytelników z panią Martą Jędras. Uczestnicy zapoznali się z dziejami i praktyką techniki witrażowej Tiffany’ego. Warsztaty otworzyła multimedialna prezentacja pokazująca jej zastosowanie i możliwości. Podczas rozmowy i ćwiczeń wprowadzających uczestnicy poznali zasady kompozycji i doboru materiałów oraz barw i faktur szkła. Praktyczna część zajęć to szkic projektu, selekcja i komponowanie materiałów, obróbka szkła oraz wykonywanie ozdób takich jak breloki, wisiory, bransoletki, kolczyki. Warsztaty ukończyliśmy oczyszczając i zabezpieczając przed utlenieniem elementów metalowych. Wykonaną przez siebie biżuterię uczestnicy zabrali ze sobą.
1- biżuteria.jpg
4 biżuteria.jpg
3 biżuteria.jpg
6 biżuteria.jpg
8 biżuteria.jpg

1- biżuteria.jpg 1- biżuteria
jpg, 177 KiB, 800x600
4 biżuteria.jpg 4 biżuteria
jpg, 166 KiB, 800x600
3 biżuteria.jpg 3 biżuteria
jpg, 167 KiB, 800x600
6 biżuteria.jpg 6 biżuteria
jpg, 166 KiB, 800x600
8 biżuteria.jpg 8 biżuteria
jpg, 171 KiB, 699x600
Komentarze (0)

„DUBAJ - W OAZIE WIELKIEGO LUKSUSU I WIELKIEJ NUDY” SPOTKANIE Z JĘDRZEJEM MAJKĄ , PODRÓŻNIKIEM I PISARZEM.
W słoneczne popołudnie 15 marca odbyły się spotkania z młodzieżą gimnazjalną w Brójcach i Trzcielu z podróżnikiem i pisarzem Jędrzejem Majką w Bibliotece Publicznej M. i G. w Trzcielu i Filii Brójce.
Gość przedstawił nam miasto Dubaj, które jest stolicą emiratu o tej samej nazwie. Polacy mogą tam dolecieć z Warszawy lub Katowic, lot trwa 6 godzin. Jest to miasto leżące nad Zatoką Perską, które szczyci się tym, że wszystko, co tam powstaje, jest: najwyższe, najdroższe, najn­owoc­ześn­iejs­ze i największe. Wszystko to związane jest z historią tego regionu. Do czasu odkrycia złóż ropy w latach pięćdziesiątych miejsce to było znane tylko dzięki perłom, które wydobywali poławiacze. Pierwsze zapiski na ten temat pochodzą z 1580 roku. Wymieniano je na jedwab i porcelanę z Chin. Po odkryciu ogromnych złóż ropy, kiedy w 1958 roku emirem został Maktuma ibn Raszid al-Maktuma, człowiek z podstawowym wykształceniem, zainwestował on ogromne pieniądze w Dubaj. Myślał o przyszłości swojego kraju, ponieważ wiedział, że złoża kiedyś się skończą. W tym opływającym w bogactwo miejscu mieszka 2,5 mln mieszkańców. Arabowie nie muszą pracować, robią to za nich Pakistańczycy, Hindusi i mieszkańcy Bangladeszu. Największy budynek w tym mieście to Burdż Chalifa, który ma 829 metrów wysokości, 163 piętra, może pomieścić 35 tysięcy osób i kosztował 1,5 miliarda dolarów. Zwykły turysta może wjechać w tym budynku za 150 zł na 124. piętro. Metropolia ta ma największe na świecie lotnisko, jego koszt to 2 miliardy dolarów, buduje się najwyższe i najdroższe wieżowce, które zanim powstaną, już znajdują nabywców. Wszędzie widać galerie handlowe z różnymi atrakcjami. Jedna z nich to przepiękna fontanna –o długości 275 metrów z 6600 reflektorami, jej koszt wyniósł 218 milionów dolarów. Są też lodowiska, akwaria, wodospady, stoki narciarskie. Wszędzie jest klimatyzacja, ponieważ temperatura dochodzi do 50 stopni i cały czas czuć wirujący w powietrzu piasek. Ludzie przemieszczają się tam luksusowym metrem lub taksówkami, których jest 8 tysięcy. W metrze jest zakaz żucia gumy i przewożenia ryb. Chociaż targ rybny jest olbrzymi, czynny kilka godzin rano i po południu, nie czuć tam zapachu ryb, a wybór jest ogromny. Tak samo jest z dostępem do książek, gdyż jest tam najlepsza księgarnia świata. Wszędzie widać ogromne bogactwo, beton, szkło, które jednak szybko nudzi zwykłego śmiertelnika. Brakuje w tym świecie przepychu i bogactwa zwykłej przyrody, zabytków, prawdziwej codzienności zwykłych ludzi. Mieszkańcy Dubaju wyznają islam, ale meczety mają niezbyt duże. Wyznawcy tej religii nie piją alkoholu, Europejczyk może go kupić, ale musi mieć specjalną kartę do sklepu z alkoholem. Ta wielka oaza luksusu z czasem staje się dla podróżnika miejscem nudy.
Spotkanie z J.Majką 15.03.17 (1).jpg Spotkanie z J.Majką 15.03.17 (2).jpg Spotkanie z J.Majką 15.03.17 (4).jpg
Spotkanie z J.Majką 15.03.17 (3).jpg

Komentarze (0)

„Pszczewski i Giżyński Park Krajobrazowy w obiektywie”- wystawa fotograficzna w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Trzcielu zaprasza na wystawę fotograficzną wypożyczoną z Pszczewskiego Parku Krajobrazowego pt.: „Pszczewski i Giżyński Park Krajobrazowy w obiektywie”, która będzie trwała w naszej siedzibie do końca stycznia. Autorami pięknych zdjęć są Krzysztof Gajda i Ryszard Orzechowski. Mamy okazję zobaczyć piękną faunę i florę Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, jak również zabytki sakralne występujące na naszym terenie. Fotografie w pełni oddają naturalne piękno naszej przyrody, które możemy u nas podziwiać.
wystawa (1).jpg wystawa (2).jpg

wystawa (1).jpg wystawa (1)
jpg, 235 KiB, 800x600
wystawa (2).jpg wystawa (2)
jpg, 184 KiB, 800x600
wystawa (3).jpg wystawa (3)
jpg, 280 KiB, 800x600
wystawa (4).jpg wystawa (4)
jpg, 204 KiB, 800x600
wystawa (5).jpg wystawa (5)
jpg, 199 KiB, 800x600
Komentarze (0)

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Trzcielu zajęła pierwsze miejsce wśród bibliotek województwa lubuskiego w szóstej edycji „Rankingu Bibliotek” przygotowanym przez Instytut Książki i dziennika „Rzeczpospolita”, od wielu lat biblioteka osiąga bardzo dobre wyniki swojej pracy. Promujemy też bardzo szeroki wachlarz działań edukacyjnych dla młodzieży z zakresu profilaktyki i uzależnień oraz spotkania autorskie promujące literaturę różnego rodzaju. Organizuje również warsztaty literackie, edukacyjne dla młodszej grupy wiekowej.
W rankingu uwzględniono m.in. powierzchnię biblioteki, zatrudnienie, wielkość księgozbioru, udział dotacji podmiotowej dla biblioteki w budżecie gminy, środki pozabudżetowe pozyskane przez bibliotekę, dostępne dla czytelników tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów oraz koła czytelnicze i literackie działające przy bibliotece. Dostępność książek dla osób słabo widzących i niewidomych.
Dobrze działająca biblioteka jest najlepszym świadectwem dbałości samorządu o zapewnieniu łatwego i bezpłatnego dostępu dla kultury, wiedzy i nowych mediów.
Wszystkim, którzy nas wspierali dziękujemy.
Ranking bibliotek 2016.jpg

Ranking bibliotek 2016.jpg Ranking bibliotek 2016
jpg, 135 KiB, 600x800
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tej biblioteki.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo