Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Grybowie z/s w Stróżach
[awatar]
Stróże GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 18 445 38 35
Województwo: małopolskie
Powiat: nowosądecki
Adres: Stróże 396
33-331 Stróże
E-mail: biblioteka.stroze@onet.pl

Poniedziałek 9.00 - 15.00
Wtorek 9.00 - 15.00
Środa 11.00 - 17.00
Piątek 9.00 - 15.00

Czytelnicy GBP – filia w Kąclowej uczestniczą w projekcie „TWÓRCZA INTEGRACJA – działania na rzecz aktywacji i integracji społecznej”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Miłośników Wsi Ropa.
Gminna Biblioteka Publiczna– filia w Kąclowej oraz Gminny Ośrodek Kultury – filia w Kąclowej przystąpiły do współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Wsi Ropa, które w b.r. uzyskało dofinansowanie w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020 ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na realizację projektu „TWÓRCZA INTEGRACJA- działania na rzecz aktywizacji i integracji społecznej”.
W działaniach projektowych weźmie udział 60 seniorów powyżej 60 roku życia i 20 osób młodych w wieku 10- 25 lat z gmin Ropa, Grybów i Gorlice.
W projekcie bierze udział 14 seniorów oraz pięcioro młodych osób z miejscowości Kąclowa – gmina Grybów
W ramach projektu zaplanowano następujące działania:
I. Blok integracyjno-edukacyjny
1. Wyjazd integracyjny do Zdyni z warsztatami o wolontariacie
2. Warsztaty kulinarne
3. Warsztaty tradycyjnej plastyki
4. Kurs komputerowy oraz obsługi nowoczesnych urządzeń dla seniorów
5. Wieczorek z tradycyjną piosenką
6. Wyjazd do teatru w Tarnowie
II. Blok integracji sportowej
1. Kurs Nordic Walking z wycieczką do Ciężkowic
2. Zajęcia sportowe dla seniorów
3. Zajęcia o zdrowiu z kursem pierwszej pomocy
Projekt zakończy impreza integracyjna.
Organizatorem działań jest Stowarzyszenie Miłośników Wsi Ropa, 38-312 Ropa 713 we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Grybowie i Biblioteką Publiczną - filia w Kąclowej.

Afisz-rekrutacja1.jpg Afisz-rekrutacja1
jpg, 139 KiB, 580x800
Komentarze (0)

Gminna Biblioteka Publiczna w Kąclowej serdecznie zaprasza do lektury książki Józefa Motyki Ostatni wykład.

Józef Motyka (1900-1984) nestor polskiej lichenologii, absolwent i pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczeń prof. Władysława Szafera; dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, jeden z twórców Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UMCS, pracownik Instytutu Botaniki PAN, Kierownik Katedry Systematyki i Geografii Roślin UMCS; naukowiec znany i ceniony wśród lichenologów na całym świecie; autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym blisko 10 książek.

Profesor Józef Motyka kilka pierwszych rozdziałów obszernego tomu wspomnień poświęca uwarunkowaniom naturalnym, historii i obyczajom panującym w rodzinnej miejscowości, jaką była wieś Kąclowa, dowodząc tym samym wielkiej dociekliwości w poszukiwaniu własnych korzeni. Książka Ostatni wykład nie jest klasycznym pamiętnikiem, jest to raczej summa vitae /podsumowanie życia/, o czym wspomina w Przedmowie córka Profesora – Maria Motyka-Zgłobicka. Sam autor również we Wstępie zaznacza: „Piszę swe wspomnienia nie dla zachowania pamięci o sobie, lecz dla czytelników. Pragnę przekazać 65 lat historii osobistej, lecz na tle stosunków i zdarzeń o ogólniejszym znaczeniu, chcę szczególnie przedstawić stosunki w szkołach byłej Galicji, czyli w austriackim zaborze, sposoby nauczania, warunki uczenia się chłopskiej młodzieży. Chciałbym choćby częściowo ukazać tak zwane dawne, dobre czasy, które tak naprawdę ani nie są dawne, ani też nie były dobre.”

Warto sięgnąć po tę interesującą lekturę, która obrazuje drogę chłopskiego dziecka z wielodzietnej, niezamożnej rodziny na naukowe szczyty, drogę „ z Kąclowej w świat”, jak można ją określić, parafrazując tytuł pamiętników prof. Stanisława Pigonia.

Książki dostępne są we wszystkich filiach GBP w Grybowie z/s w Stróżach, oraz w bibliotece głównej.

Zapraszamy do lektury.

Komentarze (0)

logo

Od ponad 20 lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wyzwala pozytywną energię i mobilizuje miliony Polaków do aktywności i hojności. Z kolei biblioteki to znakomite miejsca spotkań i wspólnych działań.

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego organizują akcję "Biblioteki to miejsca przyjazne sztabom WOŚP". W pierwszej edycji akcji (22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy) wzięło udział 335 bibliotek z całej Polski! Obecnie trwa druga edycja akcji. Dzięki bibliotekom sztaby WOŚP będą mieć miejsce do zorganizowania spotkań rekrutacyjnych, informacyjnych i szkoleniowych dla wolontariuszy, dostęp do systemu online WOŚP, możliwość wydrukowania różnych materiałów czy zrobienia wolontariuszom zdjęć do identyfikatorów.

W tym roku po raz pierwszy włączyła się do akcji Biblioteka Publiczna we Florynce.

Komentarze (0)

rysunek
Biblioteka Publiczna w Stróżach zaprasza wszystkie dzieci do wspólnej zabawy

pod hasłem BOHATEROWIE BAJEK I BAŚNI

Spotykamy się w każdy wtorek o godzinie 13.

PAŹDZIERNIK - Czarodzieje i czarnoksiężnicy

LISTOPAD - Krasnoludki

GRUDZIEŃ - Misie

STYCZEŃ - Wróżki i czarownice

LUTY - Rycerze

MARZEC - Smoki

Komentarze (0)

Drodzy Uczniowie!

Gminna Biblioteka Publiczna w Stróżach oraz Biblioteka Szkolna w Stróżach, ogłaszają konkurs

plastyczny pod tytułem "DRZEWO GENEALOGICZNE RODZINY BOREJKÓW"

Więcej informacji na stronie biblioteki

Komentarze (0)

www.gbp.gminagrybow.pl

Komentarze (0)

W ramach Projektu Programu Rozwoju Bibliotek Gminna Biblioteka Publiczna w Grybowie z/s w Stróżach (Filia Florynka i Binczarowa) jako biblioteka partnerska wzięła udział w Programie mikrograntów „Podaj dalej”.

Spotkanie odbyło się pod hasłem:„Bibliotekarz inicjatorem życia społeczno – kulturowego w środowisku lokalnym”. Miało ono na celu kultywowanie tradycji lokalnych, budowę relacji międ­zypo­kole­niow­ych poprzez organizowanie imprez integracyjnych oraz wyjazdy ukierunkowane na aktywny tryb życia.

Biblioteka wiodąca w Kamionce Wielkiej wraz z bibliotekami partnerskimi z Gminy Korzenna i Gminy Grybów zorganizowały spotkanie seniorów w dniu 16 maja 2013 roku. Reprezentanci Klubu Aktywnego Seniora działającego przy wielickiej bibliotece, uczestniczyli w wycieczce i spotkaniu integracyjnym z seniorami skupionymi wokół Biblioteki Publicznej w Kamionce Wielkiej.
Uczestniczki wycieczki rozpoczęły dzień od zwiedzania Sądeckiego Parku Etnograficznego i Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu. Kolejnym etapem wycieczki była przejażdżka bryczką po Barcicach, a w drodze powrotnej do Kamionki Wielkiej seniorki obejrzały Ołtarz Papieski w Starym Sączu.
Po oficjalnych powitaniach, wymianie upominków rozpoczęła się wspólna zabawa integracyjna. Bibliotekarze i seniorzy przygotowali liczne konkursy i gry sprawnościowe: przeciąganie liną, rozbijanie jajek cepami, konkursy literackie, a sami seniorzy skecze i scenki rodzajowe. Śmiechu, oklasków, dopingu i tańca było co niemiara i co najważniejsze – w konkursach nie było wygranych i przegranych – wszyscy uczestnicy byli zwycięzcami dobrej zabawy.
Wspólne wycieczki, spotkania integracyjne służą wymianie doświadczeń, pokazują jaki potencjał i możliwości posiada dana grupa społeczna. My, bibliotekarze chcemy aby seniorzy dalej działali razem z nami nie tylko dla siebie, ale również dla lokalnej społeczności, dzieląc się swoim doświadczeniem, wiedzą, zain­tere­sowa­niam­i i pasjami z młodym pokoleniem.

Komentarze (0)
1 2
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tej biblioteki.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo