Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Jeleśni
[awatar]
Jeleśnia GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 33 863 07 20
Województwo: śląskie
Powiat: żywiecki
Adres: ul. Plebańska 1
34-340 Jeleśnia
E-mail: biblioteka@jelesnia.pl

Biblioteka zaprasza
od poniedziałku do piątku
w godz. 8.00-17.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Jeleśni bierze udział w drugiej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek".
Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat, tj.urodzonych w latach 2014-2017) realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.
W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dla dzieci i ich rodziców.
Wyprawki Czytelnicze dla dzieci w wieku przedszkolnym można odebrać w ponad 5 200 bibliotekach w całej Polsce, które zgłosiły się do projektu. Pełna lista bibliotek biorących udział w akcji znajduje się poniżej.
Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.
Zapraszamy wszystkie chętne dzieci wraz z opiekunami do naszych placówek, gdzie czekają do odbioru darmowe Wyprawki Czytelnicze.
ILOŚĆ WYPRAWEK OGRANICZONA!

Mla.Ksiazka.logo.jpg Mla.Ksiazka.logo
jpg, 157 KiB, 1195x919
Komentarze (0)

V edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbyła się 5 października 2019 r. pod hasłem "Znajdźmy wspólny język".
Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. W bibliotekach w całej Polsce w czasie Nocy czekały na czytelników specjalne wydarzenia - niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami.
Podczas Nocy Bibliotek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jeleśni również zapewniliśmy moc atrakcji. To była naprawdę ciekawa noc!
Rozpoczęliśmy od pięknego, pełnego wzruszeń wieczoru poetyckiego przygotowanego przez Wydawnictwo św. Macieja Apostoła, w ramach którego goście Wydawnictwa zaprezentowali własną twórczość. Punktem kulminacyjnym był występ barda miłości Mirosława Góreckiego, który zaśpiewał własne utwory. Było lirycznie i nastrojowo. Odsłoną specjalną Nocy Bibliotek była w tym roku gra towarzyska Flirt z Markiem Hłaską upamiętniająca 85 rocznicę urodzin i 50 rocznicę śmierci pisarza.
Dla dzieci i młodzieży przygotowano konkurs detektywistyczny Skarb w bibliotece z nagrodami. Najbardziej wyczekiwanym momentem Nocy Bibliotek było oczywiście kino familijne. Tym razem uczestnicy Nocy Bibliotek obejrzeli film pt. „Ptyś i Bill". Tradycyjnie dla wszystkich przygotowano poczęstunek - na chętnych czekał kącik kawowy, przysmaki kuchni myśliwskiej, a w trakcie projekcji filmu - cola i popcorn.
W obchody tegorocznej edycji Nocy Bibliotek włączyły się również nasze filie.

1.jpg 1
jpg, 52 KiB, 960x960
Komentarze (0)

W 2019 roku nasza biblioteka po raz kolejny włączyła się w akcję społeczną Fundacji im. Zbigniewa Herberta pt. PODARUJ WIERSZ. Wspólnie z grupą czytelników udaliśmy się na Halę Rysianka oraz Halę Lipowską, gdzie zgodnie z celem akcji wybieraliśmy wiersze dla konkretnych osób, przepisaliśmy je odręcznie na przygotowanej karcie papeterii i następnie rozdawaliśmy te przepisane wiersze licznym turystom. Nie obyło się też oczywiście bez głośnego czytania, ale i cichego kontemplowania pięknej poezji Autora. Wszak potęga i piękno gór sprzyja takim duchowym doznaniom…

Nasi młodzi czytelnicy zapoznali się również z biografią Zbigniewa Herberta. Czytając o ciekawostkach dotyczących jego życia i twórczości tylko umocniliśmy się w przekonaniu, jaką nietuzinkową był on postacią. Nie ukrywamy, że bardzo dobrze czuliśmy się na szlaku z Mistrzem! Zarówno my, jak i cała akcja zostaliśmy niezwykle życzliwie przyjęci, usłyszeliśmy wiele bardzo miłych słów.

Dziękujemy serdecznie!

Komentarze (0)

29.10 w naszej Bibliotece odbyły się warsztaty w ramach projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”, który stanowi kontynuację projektu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera”. Celem projektu jest zainteresowanie młodych osób nauką programowania i pokazaniem im, że jest to nie tylko przyszłościowa umiejętność, ale też źródło świetnej zabawy. W warsztatach brali udział uczniowie klas V I VI SP nr 1 w Jeleśni. Warsztaty prowadziła Pani Urszula Kluz-Knopek - graficzka komputerowa, projektantka grafiki, programistka, absolwentka informatyki i fotografii. W trakcie warsztatów młodzi ludzie poznawali język kodowania Scratch, a następnie kodowali roboty Finch.
Roboty Finch to niewielkie urządzenia przypominające kształtem mysz komputerową. Służą przede wszystkim do nauki programowania. Z pomocą Fincha można opanować podstawy programowania w różnych językach i środowiskach prog­rami­styc­znyc­h, a przede wszystkim uczyć się myśleć logicznie i kreatywnie.
Najwięcej emocji dostarczyły wyścigi robotami w labiryntach stworzonych z...książek ;-)

Dziękujemy za pomoc w organizacji zajęć Panu Dominikowi Raś oraz Panu Sebastianowi Grabowskiemu, którzy podzielili się na nami swoimi doświadczeniami w pracy z nowymi technologiami m.in. w dziedzinie programowania czy druku 3D

1.jpg 1
jpg, 118 KiB, 972x726
2.jpg 2
jpg, 72 KiB, 960x717
3.jpg 3
jpg, 74 KiB, 960x717
4.jpg 4
jpg, 76 KiB, 960x717
5.jpg 5
jpg, 83 KiB, 717x960
Komentarze (0)

Zapraszamy do naszych placówek :)😊
Dużo ciekawych zajęć!!!

Scan3.jpg Scan3
jpg, 368 KiB, 2336x1700
Scan.jpg Scan
jpg, 472 KiB, 2343x1700
Komentarze (0)

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, która jest efektem projektu Gminnej Biblioteki Publicznej w Jeleśni "Jeleśnia w sepii i w kolorze" . Projekt został sfinansowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Projekt "Jeleśnia w sepii i w kolorze" jest skierowany do młodych ludzi i ma na celu zgromadzenie starych fotografii i zainteresowanie młodych ludzi historią lokalną. Aby zwiększyć ciekawość wśród młodzieży są oni zachęcani do odnajdywania miejsc ze starych fotografii i wykonywania ich współczesnej wersji.

Wystawę można oglądać w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jeleśni

logo_nazwa_PL_300dpi.jpg logo_nazwa_PL_300dpi
jpg, 100 KiB, 1417x709
Wystawa.jpg Wystawa
jpg, 79 KiB, 720x960
Komentarze (0)

Tydzień Zakazanych Książek 2014 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jeleśni! W tym roku Tydzień Zakazanych Książek zawita w polskich bibliotekach już po raz czwarty! W dniach 21-27 września w naszych placówkach przygotowane są tematyczne ekspozycje, a my będziemy w rozmaity sposób podsuwać i przypominać użytkownikom literaturę, która bywała lub nadal bywa zakazywana, wycofywana z bibliotek lub kontrowersyjna. To też dobra okazja, aby porozmawiać z czytelnikami o cenzurze i wolności słowa. Czym skuteczniej zaintrygujemy czytelnika niż aurą tajemniczości, skandalu i etykietką zakazanego owocu?

IMG_1460.jpg IMG_1460
jpg, 3.2 MiB, 4320x3240
IMG_1465.jpg IMG_1465
jpg, 3.6 MiB, 4320x3240
Komentarze (0)

prze­dszk­olej­edyn­ka.przedszkolowo.pl

Oto co napisała Pani Dyrektor Przedszkola nr 1 w Jeleśni o wizycie w naszej bibliotece:
"W miniony piątek dzieci z grupy młodszej udały się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Jeleśni. Tam czekała na nich niespodzianka. Otóż pani Jola, dyrektor biblioteki zaprezentowała dzieciom książkowy teatrzyk. By teatrzyk się otworzył dzieci musiały wypowiedzieć czarodziejskie zaklęcie. Nietypowe spotkanie bardzo zaciekawiło dzieci i zachęciło do częstszego odwiedzania biblioteki razem z rodzicami.
Na pożegnanie dzieci otrzymały zadanie do wykonania. Mają mianowicie możliwość narysowania swojej wymyślonej historii do tej nietypowej książki w drewnianych okładkach. Mamy nadzieję, że sprostamy temu zadaniu i już niedługo pochwalimy się twórczością dzieci."

sam-0646-big.jpg sam-0646-big
jpg, 73 KiB, 800x600
Komentarze (0)

GBP w Jeleśni już przygotowana do Tygodnia Zakazanych Książek, który w tym roku przypada w dniach 22-28 września. Ekspozycje książek zakazanych, dostępnych w naszych placówkach, pogadanki, lekcje biblioteczne, dyskusje w DKK - to czeka w najbliższym czasie na naszych czytelników. Zapraszamy!

tkz2.jpg tkz2
jpg, 81 KiB, 960x720
TKZ Jel.jpg TKZ Jel
jpg, 92 KiB, 720x960
Komentarze (0)

Ferie zimowe już za nami :)Plan spotkań wykonany! Nieprawdą jest, że dzieci w czasie ferii chcą zupełnie odpocząć od wszystkiego, co kojarzy się ze szkołą-czyli m.in.od książek. Panie Bibliotekarki nie narzekały na brak pracy... :)😊 Krótka fotorelacja do obejrzenia w załącznikach

Pew1.jpg Pew1
jpg, 408 KiB, 1184x784
SW6.jpg SW6
jpg, 244 KiB, 960x636
Przyb3.jpg Przyb3
jpg, 1.0 MiB, 2288x1712
Kor1.jpg Kor1
jpg, 185 KiB, 960x720
mutne3.jpg mutne3
jpg, 2.3 MiB, 4096x3072
Komentarze (0)
1 2
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tej biblioteki.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo