Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
LUBITEKA - Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu
[awatar]
Lubliniec MPBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 34 356 28 27
Województwo: śląskie
Powiat: lubliniecki
Adres: ul. Sportowa 3
42-700 Lubliniec
E-mail: instruktor@biblioteka.lubliniec.pl

LUBITEKA - Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu
ul. Sportowa 3

WYPOŻYCZALNIA DLA DOROSŁYCH
wypozyczalnia@biblioteka.lubliniec.pl

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 10.00 – 19.00
Środa: 10.00 – 19.00
Czwartek: 10.00 – 19.00
Piątek: 10.00 – 19.00
Sobota: 10.00 – 15.00

ODDZIAŁ DLA DZIECI
dzieci@biblioteka.lubliniec.pl

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 10.00 – 19.00
Środa: 10.00 – 19.00
Czwartek: 10.00 – 19.00
Piątek: 10.00 – 19.00
Sobota: 10.00 – 15.00

Strona internetowa biblioteka.lubliniec.pl
Facebook www.facebook.com
Katalog on-line www.lubliniec-mpbp.sowwwa.pl
Bibliografia regionalna www.lubliniec-mpbp.sowwwa.pl

Z okazji Światowego Dnia Książki p. Justyna z Filli Nr 3 odwiedziła dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 7 oraz Przedszkola im. E. Stein. Podczas spotkania, dzieci dowiedziały się jak należy postępować z książką, poznały etapy jej powstawania i wysłuchały bajki "Maks i przyjaciele". Na zakończenie, przedszkolaki z zaciekawieniem przeglądali przyniesione z biblioteki książki.
31870468_1735337876509753_8301200703947276288_n.jpg

Komentarze (0)

25 kwietnia Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu zaprosiła do sali wielofunkcyjnej Muzeum Pro Memoria uczniów klasy 5 z Zespołu Szkół im. św. Edyty Stein KSW oraz klasy 5c ze Szkoły Podstawowej Nr 3 na II Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Inicjatorem akcji czytelniczej jest Wydawnictwo Akapit Press.
Spotkanie rozpoczęła p. dyrektor Joanna Brzezina powitaniem wszystkich, którzy z nami wspólnie włączyli się do głośnego czytania znanej i lubianej przez wielu serii książek o perypetiach rodziny Borejków. Następnie p. Magda zaprezentowała bardzo ciekawą prezentację multimedialną poświęconą Małgorzacie Musierowicz i jej książką.
Kolejnym i najbardziej atrakcyjnym punktem imprezy było głośne czytanie fragmentów książek „Kłamczuchy„ przez gimnazjalistów z Gimnazjum Nr 1 (obecnie Szkoła Podstawowa Nr 4) z klasy 2: Anie Gordzielik, Mateusza Kasyk, Igora Kasperczyka, Czarka Dąbka, oraz „Szóstej klepki” przez uczniów z klasy 7 Szkoły Podstawowej Nr 2: Oliwii Lech, Ismeny Kompałka, Uli Rudzińskiej, Oliwiera Tyfla. Młodzi lektorzy przekonali się, że czytanie przed publicznością jest wyzywaniem. Mimo to dobrze czuli się w tej roli i można było usłyszeć świetną interpretację tekstów, przez co losy Anieli Kowalik i Celestyny Żak stały wszystkim uczestnikom bliższe.
Po głośnym czytaniu wszyscy zostali poczęstowani pysznymi upieczonymi ciasteczkami z przepisu z książki Małgorzaty Musierowicz „Całuski pani Draling”. Po słodkim poczęstunku uczniowie klas 5 oraz nauczyciele i bibliotekarze odczytali fragmenty z nowej książki pisarki „Ciotka Zgryzotka”, które z pewnością zachęcą do przeczytania całej książki. Na zakończenie spotkania każdy mógł zostać twarzą na okładce książki Małgorzaty Musierowicz oraz zobaczyć wystawę prezentującą cykl o rodzinie Borejków. Spotkanie trwające dwie godziny przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze, a na zakończenie każdy uczestnik na pamiątkę otrzymał zakładkę do książki z cytatami fragmentów z serii „Jeżycjady”.
Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania naszym lektorom i ich nauczycielom p. Adrianie Wręczyckiej ze Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz p. Barbarze Koloch i p. Katarzynie Mika ze Szkoły Podstawowej Nr 4 za przygotowanie uczniów do głośnego czytania.

Komentarze (0)

23 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Wypożyczalnię Główną odwiedzili uczniowie z klasy 1 b z Zespołu Szkół im. św. Edyty Stein KSW w Lublińcu oraz z klasy 3
z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Gosławicach. P. Nina oprowadziła dzieci po zakamarkach biblioteki i opowiedziała o zasadach korzystania , a także o tym , co należy robić, aby być dobrym czytelnikiem i zaprzyjaźnić się z książką.
Po zwiedzeniu biblioteki uczniowie z p. Kasią udali się do sali wielofunkcyjnej Muzeum Pro Memoria Edith Stein. W pierwszej części spotkania poznali drogę książki od pisarza do czytelnika. Dowiedzieli się, jaką rolę w procesie powstawania książki, pełni pisarz, wydawca, redaktor, grafik, ilustrator, drukarnia, introligatornia. Uczniowie poznając długą drogę powstawania książki uznali, że jest to złożony proces przy którym zaangażowanych jest bardzo dużo ludzi.
W drugiej części spotkania zaciekawieniem wysłuchali opowiadania pt.. „Dlaczego warto czytać książki?”, z którego dowiedziały się, iż cała mądrość świata, wszystko, co kiedykolwiek wymyślono, zbudowano i stworzono, pochodzi z książek. Człowiek, który kocha książki, ma w sobie siłę, mądrość, wyobraźnię i fantazję. Poznały bohatera opowiadania Ignacego Borejko, który przez swoje zamiłowanie do książek zdobył ogromną wiedzę, która pomagała mu w życiu. Następnie nadszedł czas na łamigłówki i zagadki o książce oraz zabawy. Na zakończenie zajęć dzieci zgodnie stwierdziły, że czytanie książek ma wiele zalet. 31408296_1727567483953459_3831477545224634368_n.jpg

Komentarze (0)

20 kwietnia p. Asia i p. Hania z Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu i nauczyciele bibliotekarze z Biblioteki Pedagogicznej zorganizowali zajęcia teatralne dla seniorów z Domu Dziennego Pobytu "Klub Seniora". Zaprezentowali na nich inscenizację kukiełkową "Smok Wawelski" oraz czytano wiersze i opowiadania po śląsku.
31284634_1726962217347319_512522776758714368_n.jpg

Komentarze (0)

Jest taka jedyna noc w roku, którą warto spędzić w Bibliotece, to Noc z Andersenem coroczne przedsięwzięcie organizowane z okazji Międ­zyna­rodo­wego­ Dnia Książki Dziecięcej oraz rocznicy urodzin duńskiego baśniopisarza H.Ch Andersena. Od kilku lat w akcji biorą udział biblioteki z różnych krajów organizując całonocne imprezy dla dzieci. Głównym celem akcji jest propagowanie literatury dziecięcej, rozbudzenie w dzieciach potrzeb czytelniczych oraz popularyzacja idei głośnego czytania.
W piątkowy wieczór 13 kwietnia na 14 kwietnia nasza Biblioteka tętniła życiem do późnych godzin nocnych, wtedy można zobaczyć niecodzienny widok, jak grupa 30 dzieci z plecakami, śpiworami, kocami i karimatami przybywa, aby wziąć udział w jedenastej „NOCY Z ANDERSENEM”.
Impreza rozpoczęła się o godzinie 19.00 powitaniem wszystkich miłych gości przez panią dyrektor Joannę Brzezinę, która życzyła dzieciom dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Zaproszenie na Noc z Andresenem, której przewodnim tematem był „LOT W PRZESTWORZACH” przyjęli: Anna Jonczyk-Drzymała - wiceburmistrz, Gabriel Podbioł - przewodniczący Rady Miasta oraz Czesława Włuka - przedstawiciel Rady Kobiet.
W tematykę lotnictwa uczestników wprowadził pasjonat samolotów i fotografii Tadeusz Popardowski pokazem slajdów i pogawędką. Wszystkie dzieci były pod ogromnym wrażeniem w czasie oglądania przygotowanej prezentacji.
Po pokazie pojawił się nasz honorowy gość H.CH. Andersen (Piotr Pasiak), którego wszyscy przywitali tortem i uroczystym odśpiewaniem „Sto lat”. Dzieci przygotowały dla solenizanta przepiękne kartki urodzinowe, najładniejszą wykonał Dawid Grządziel a Amelia Augustyn napisała na tę okazję wiersz.

Następnie po podpisaniu kontraktu przyszła kolej na konkursy i zabawy, w których należało się wykazać nie tylko znajomością baśni, ale także zręcznością, inteligencją, sprytem oraz kreatywnością i inwencją twórczą. Najlepsza okazała się grupa Niebieskich: Grzegorz W., Weronika W., Dawid G., Zuzanna S., Maksymilian L., Lena N. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom oraz drobne upominki, a zwycięska drużyna nagrody książkowe.
A potem… nadszedł czas na odpoczynek, na który młodzi poszukiwacze przygód udali się do Muzeum im. E. Stein, gdzie pełna wrażeń noc zakończyła się seansem filmowym.
Noc z Andersenem, jak co roku okazała się niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Z niec­ierp­liwo­ścią­ czekamy i jednocześnie zapraszamy za rok.

Komentarze (0)

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu przystępuje do zainicjowanej przez wydawnictwo Akapit Press akcji czytelniczej, jaką jest II Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz, która odbywa się w dniach od 1 marca do 30 kwietnia. Czytane będą przez uczniów Gimnazjum Nr 1 i Gimnazjum Nr 2 w Lublińcu fragmenty znanej i lubianej przez wielu serii książek o perypetiach rodziny Borejków
30727194_1719094948134046_705793053788471296_n.jpg

Komentarze (0)

11.04. p. Asia z Filii nr 5 dla Dzieci i Młodzieży odwiedzała uczniów klasy II z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kochcicach. Tematem lekcji bibliotecznej była „Podróż do krainy baśni Andersena”. Na początku dzieci poznały najważniejsze fakty z życia, dzieciństwa i twórczości H.CH. Andersena. Następnie wysłuchały baśni pt. „Dziewczynka z zapałkami”. Po przeczytaniu uczniowie wypowiadali się na temat sytuacji dziewczynki, czego pragnęła, co należałoby zrobić, by bohaterka przeżyła. Wszystkie dzieci zadeklarowały swoja pomoc, gdyby na swojej drodze spotkały kogoś, kto by był w takiej samej sytuacji, jak bohaterka baśni. Prezentując baśnie H.Ch. Andresena uczymy dzieci wrażliwości i empatii na losy biednych i opuszczonych. 30727330_1718911124819095_5115154338406203392_n.jpg

Komentarze (0)

Dnia 06.04. p. Asia z Filii nr 5 zorganizowała lekcję biblioteczną „Janusz Korczak przyjacielem dzieci” dla uczniów z klasy IV Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kochcicach. Na podstawie książki pt. „Jest taka historia: opowieść o Januszu Korczaku” autorstwa Beaty Ostrowickiej uczestnicy spotkania dowiedzieli się o życiu Janusza Korczaka i o jego działalności na rzecz najb­iedn­iejs­zych­ dzieci z Domu Sierot, którym stworzył namiastkę domu rodzinnego. Rozumiał on i kochał swoich małych podopiecznych. O jego wielkiej miłości świadczy fakt, że został z nimi do końca. Zginął wraz dziećmi w komorze gazowej w Treblince.
30442709_1712008878842653_5213074417319411712_n.jpg

Komentarze (0)

Dnia 27.03 i 29.03 pani Asia z Filii Nr 5 odwiedziła dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Bajkolandia” oraz grupę IV i I z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego Nr 3. Zbliżające się Święta Wielkanocne - wyjątkowo kolorowe i radosne - stały się znakomitą okazja do prezentacji prastarych tradycji. Podczas zajęć przedszkolaki poznały symbole i zwyczaje związane z tym świętem. Dzieci bardzo chętnie rozmawiały również o samych przygotowaniach do świąt i ich przebiegu oraz o zwyczaju polewania się wodą w świąteczny poniedziałek, czyli o śmigusie-dyngusie. Dużą niespodzianką dla dzieci, którą przygotowała p. Asia był bardzo miły i niecodzienny gość – Zajączek Wielkanocny. Po przywitaniu się nasz gość zaprosił dzieci do wspólnej zabawy. Podczas spotkania wyczuwalny był świąteczny nastrój a wizyta Zajączka Wielkanocnego dla przedszkolaków – szczególnie tych najmłodszych, była ogromnym przeżyciem.

Komentarze (0)

23 marca p. Asia z Filii Nr 5 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu i nauczyciele bibliotekarze z Biblioteki Pedagogicznej zorganizowali zajęcia teatralne dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6. Zaprezentowali na nich inscenizację kukiełkową „Czerwony Kapturek”.
29594391_1698469196863288_7963989191157791036_n.jpg

Komentarze (0)
1
...
5 6 7 8 9 10 11
...
41
Katarzyna1973
piokop17
aleksblask
devilax
j.gorodecka
Szereg
Wronie
Olesno OBP
dlugooszk
wydra
dgambus
jjpatrzyk
korkusoliwia36
wojtek.sobieraj10
A_n_i_a
inetnet

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo