Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
[awatar]
Opole MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 77 454 80 30
Województwo: opolskie
Adres: Minorytów 4
45-017 Opole
E-mail: sekretariat@mbp.opole.pl

Biblioteka Główna

Poniedziałek 12:00 – 19:30
Wtorek 09:00 – 19:30
Środa 09:00 – 19:30
Czwartek 09:00 – 19:30
Piątek 09:00 – 19:30
Sobota 09:00 – 15:00

Już jutro w Miłosławiu odbędzie się wręczenie Nagrody Kościelskich!
„Świadectwo kondensacji poetyckiej wyobraźni”, „dojrzały projekt z pogranicza literatury i życia” – na te własności nowego poematu Krzysztofa Siwczyka, pt.: „Dokąd bądź” zwróciło uwagę jury nagrody, przyznając mu w tym roku laur zwycięzcy.
Dokąd zmierza współczesna polska poezja? Okładka i tytuł tomiku z pewnością nie wystarczą za odpowiedź. Zapraszamy zatem do lektury!
Już jutro w Miłosławiu odbędzie się wręczenie Nagrody Kościelskich! „Świadectwo kondensacji poetyckiej wyobraźni”, „dojrzały projekt z pogranicza literatury i życia” – na te własności nowego poematu Krzysztofa Siwczyka, pt.: „Dokąd bądź” zwróciło uwagę jury nagrody, przyznając mu w tym roku laur zwycięzcy. Dokąd zmierza współczesna polska poezja? Okładka i tytuł tomiku z pewnością nie wystarczą za odpowiedź. Zapraszamy zatem do lektury!
okł..jpg

okł..jpg okł.
jpg, 49 KiB, 672x950
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2014-10-9
T17:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu 50.6666512 17.9224625 Minorytów 4 45-017 Opole

OFF - baner.jpg

Fundacja Warsztatów Fotograficznych 2.8
Związek Polskich Artystów Fotografików
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
zapraszają na
IV Opolski Festiwal Fotografii
9-10 października 2014 r.
MBP, ul. Minorytów 4

9 października 2014 (czwartek),
godz. 17.00/ Sala Konferencyjna MBP

Spotkanie z Markiem Arcimowiczem

Marek Arcimowicz – ur. w 1972 r., fotograf zawodowy „do zadań specjalnych” z dwud­zies­tole­tnim­ stażem. Wykładowca uniwersytecki. Z wykształcenia architekt-planista, instruktor narciarstwa. Przez lata pracował mult­idys­cypl­inar­nie – łącząc funkcję fotografa, testera i projektanta sprzętu. Pracuje dla liczących się klientów i największych agencji reklamowych w Polsce i za granicą. Z aparatem odwiedził wszystkie strefy geograficzne. Od roku 2000 do 2004 był członkiem fotograficznej agencji PORTFOLIO. W roku 1999 rozpoczął współpracę z polską edycją magazynu „National Geographic”. Jego zdjęcia i artykuły publikowano na łamach wielu czasopism, m.in.: „National Geographic Traveler”, „Podróże”, „Focus”, „CHIP – Photo-video-digital”, „Voyage”, „Newsweek”, „Wiedza i Życie”, „Gazeta Wyborcza”, „Foto-Pozytyw”. Swoje prace pokazywał na kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w tym na wystawie „Oczami Fotografów National Geographic”. Jest finalistą konkursu Golden Prisma (Włochy) – najlepszy fotograficzny kalendarz 2008. Wielokrotnie był jurorem konkursów fotograficznych. Uczestniczył w XII i XIII Biennale Fotografii Górskiej (jest dwukrotnym laureatem I nagrody). Od roku 2005 członek światowej “stajni” fotografów LOWEPRO. Wspierany ponadto przez VANTORO, MERRELL i TILAK. Prowadzi mobilne studio foto/graficzne – żyje i pracuje w międ­zyko­ntyn­enta­lnym rozkroku. Poza pracą – mieszka z żoną, dwójką dzieci i psem w górach.

Wystawa Tramén Tepui to fotograficzna relacja z polsko – wenezuelskiej ekspedycji, która zdobyła, po raz pierwszy w historii, izolowaną górę Tramén Tepui w południowo-wschodniej Wenezueli. Na jej zboczach Polacy odkryli unikalne okazy fauny, w tym zupełnie nowe dla nauki endemiczne gatunki motyli. Tu, w sercu gęstej selvy na granicy Wenezueli i Gujany, Arthur Conan Doyle ulokował swój Zaginiony Świat. Koszmarne warunki w górskim lesie mgielnym – wszędobylskie robactwo, wilgoć, upały wymieszane z chłodem, a ulewy z suszą… Trudno uwierzyć, że wciąż można tam znaleźć tereny nieznane, będące białą plamą na mapie, dotknąć kawałka skały prakontynentu – jako pierwszy człowiek, można nadać nazwy geograficzne niepoznanym obszarom. Trzon obydwu wypraw stanowili: pomysłodawca i kierownik – Michał Kochańczyk, biolog UJ – Izabela Stachowicz oraz fotograf i dziennikarz – Marek Arcimowicz. Dołączyli do nich Wenezuelczycy: Alberto Raho i Carlos Mario Osorio. Śmieszne historie przeplatały się z dramaturgią pierwszej udanej wspinaczki na niezdobyty szczyt przez mieszany, polsko-wenezuelski zespół – a wszystko na terytoriach i z udziałem – Indian, bez których pomocy realizacja projektu nie byłaby możliwa. Dzięki ich obecności opowieść zyskała też kolorytu, a Indianie dowiedzieli się, że na szczyt góry, której się obawiali i którą nazywali „smokiem”, można wejść. Wyprawa odbywała się pod patronatem NATIONAL GEOGRAPHIC Polska.

10 października 2014 (piątek),
godz. 17.00/ Galeria MBP ZAMOSTEK

Wernisaż wystawy Marka Arcimowicza Tramén Tepui

Wystawę można oglądać do 31 października 2014.

10 października 2014 (piątek),
godz. 17.00 / Hol MBP

Wernisaż wystawy Slava Zatoki Bohaterowie

Wystawę można oglądać do 30 października 2014.

Slav Zatoka (Sławomir Sebastian Zatoka) – ur. w 1973 r. w Opolu. Absolwent Uniwersytetu Opolskiego. Od 12 lat na stałe mieszka i pracuje w USA. Fotograf i filmowiec. Od 10 lat regularnie fotografuje, tematem jego prac jest architektura, portret i życie codzienne. Od kilku lat zajmuje się kompleksową produkcją materiałów wizualnych dla firm medycznych i organizacji rządowych w USA. Slav jest również właścicielem Silverstudio.pro – firmy obsługującej realizacje filmowe i fotograficzne na terenie zachodnich stanów USA. Wśród klientów Slav Zatoka Images LLC są między innymi: Ansell, Midmark, Sandel, Skytron, Capital One, Departament of Veteran Affairs, University of Chicago i Meredith Corporation. W swoim dorobku ma również reportaże z dotkniętego huraganem Katrina Nowego Orleanu, pożarów w południowej Kalifornii oraz trzęsienia ziemi w Japonii w 2011 w regionie Tohuku. Oprócz tego od kilku lat zajmuje się filmem dokumentalnym. Jego niezależna produkcja Fighter’s Room, dokument o bokserce debiutującej na ringu profesjonalnego boksu w południowej Kalifornii, pokazywany był na wielu festiwalach filmowych w USA i za granicą i otrzymał wyróżnienia na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Berlinie oraz I nagrodę w kategorii krót­kome­traż­owyc­h filmów dokumentalnych na Festiwalu Movie Makers Los Angeles. Slav Zatoka mieszka na przedmieściach Los Angeles z żoną i dwójką dzieci. Nagrody: Hasselblad Masters (2008), PDN Music Moment of The Year (2011), Best Documentary Short, Movie Makers Los Angeles (2014). Członek ASMP i APA. Certyfikowany Specjalista Technik Phase One.

Wystawa Bohaterowie to zdjęcia weteranów wojen w Iraku, Afganistanie, i żołnierzy rannych podczas aktywnej służby w Armii Stanów Zjednoczonych wykonane zostały podczas sesji w zaim­prow­izow­anym­ studio w namiocie jednostki specjalnej Marines, podczas dorocznej olimpiady sportowej dla weteranów organizowanej przed Departament of Veteran Affairs. Portrety wykonane zostały telefonem Nokia Lumia 1020. Wystawa jest częścią większego projektu Soldier Returns Home.

Szczegółowy program całego Festiwalu jest dostępny pod adresem www.offoto.pl/program

OFF - baner.jpg OFF - baner
jpg, 51 KiB, 710x140
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2014-10-8
T18:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu 50.6666512 17.9224625 Minorytów 4 45-017 Opole

Klub.jpg

FANTASTYCZNY KLUB DYSKUSYJNY
czyli
Dyskusyjny Klub Miłośników Fantastyki
08 października 2014 / godz. 18:00
III piętro MBP, ul. Minorytów 4
wstęp wolny

Szukasz w literaturze odrobiny magii i przygody?
Lubisz powieści fantastyczne i chcesz o nich rozmawiać?
Czekamy na Ciebie - nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fantastyką!

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Miłośników Fantastyki, w ramach którego będziemy rozmawiać o książkach z gatunku fantasy. Spotkanie będzie poświęcone dwóm książkom: Ubikowi Philipa K. Dicka oraz Piknikowi na skraju drogi Strugackich.
Zapraszamy wszystkich zain­tere­sowa­nych­.

Klub.jpg Klub
jpg, 89 KiB, 710x150
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2014-10-8
T11:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu 50.6666512 17.9224625 Minorytów 4 45-017 Opole

karski_baner.jpg

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Opola
Muzeum Historii Polski
z okazji Roku Karskiego
zapraszają na debatę
JAN KARSKI. CZŁOWIEK - DYPLOMATA - BOHATER
08.10.2014 /środa/ godz. 11.00, Sala Konferencyjna MBP

Debata z udziałem: dra Waldemara Grabowskiego z IPN w Warszawie i dra Krzysztofa Hoffmanna z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jan Karski (wł. Jan Romuald Kozielewski) – dyplomata, historyk, prawnik. Urodzony 24 kwietnia 1914 roku w Łodzi, zmarł 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie. W czasie wojny był emisariuszem władz Polskiego Państwa Podziemnego. W „raporcie Karskiego” przekazanym polskim władzom emigracyjnym w 1942 r., zdał relację o eksterminacji polskich Żydów. Zbierając informacje na ten temat, dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta, a także do obozu przejściowego w Izbicy, z którego Żydzi kierowani byli do obozów zagłady.

Relację o losie Żydów przekazał amerykańskim i brytyjskim politykom, dziennikarzom i artystom. Spotkał się między innymi z ministrem spraw zagranicznych rządu brytyjskiego oraz z prezydentem USA. Jego dramatyczne apele o ratunek dla Żydów nie przyniosły rezultatów. Amerykański „Newsweek” uznał Karskiego za jedną z najw­ybit­niej­szyc­h postaci XX wieku, jego misję określił zaś mianem jednego z moralnych kamieni milowych cywilizacji upływającego stulecia.

Wydarzenia towarzyszące:
09.10.-31.12.2014 / Sala Konferencyjna MBP
Jan Karski – człowiek, który próbował
Warsztaty dla gimnazjalistów i licealistów opolskich szkół ukazujące sylwetkę emisariusza Jana Karskiego. Na zajęciach zostanie wykorzystana rapowana biografia Karskiego z tekstem Oskara Śliwińskiego z Klubu Kuriera z Łodzi, film – „Posłaniec z piekła. Historia Jana Karskiego”, archiwalne wypowiedzi kuriera oraz wystawa „Jan Karski. Bohater ludzkości”, a to wszystko z interaktywną krzyżówką i quizem.

Zgłoszenia:
Dział Informacji MBP
Tel. 77 454 80 30 w. 302

karski_baner.jpg karski_baner
jpg, 50 KiB, 710x150
Komentarze (0)

Zapraszamy na naszą stronę www.mbp-opole.art.pl
Tu dostępne są ciekawe zestawienia bibliograficzne przygotowane przez Wypożyczalnię Centralną. Każdy znajdzie coś dla siebie. Proponujemy coś dla miłośników powieści historycznych (Minione wieki na kartach powieśći ), dla zafascynowanych Włochami (Włoskie inspiracje. Słoneczna Italia w literaturze), Francją (Wino, oliwki i Paryż - Książki z Francją w tle), a także ksiażki o kobietach w kulturze islamu, wybór poradników dla rodziców (Dobre rady dla rodziców – poradniki o wychowaniu). Zestawienia można pobrać, wydrukować i oczywiście wybrać i interesujące książki i udać sie do BIBLIOTEKI!

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2014-9-27
T10:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu 50.6666512 17.9224625 Minorytów 4 45-017 Opole

konfucjuszbaner.jpg

Politechnika Opolska
Centrum Współpracy Polska – Chiny „Instytut Konfucjusza w Opolu”
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
zapraszają na
Międzynarodowy Dzień Instytutu Konfucjusza
27 września 2014 (sobota), godz. 10.00 – 14.00
Plac Wolności oraz Sala Konferencyjna MBP
wstęp wolny

W programie:
Chińska ceremonia parzenia herbaty
Pokaz i warsztaty chińskiej kaligrafii
Pokaz chińskich sztuk walki
Pokaz i warsztaty chińskich tańców ludowych
Pokaz tańca smoka
Wystawa fotografii
Wykład pt. „Symbole Chin”

konfucjuszbaner.jpg konfucjuszbaner
jpg, 100 KiB, 710x150
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2014-9-27
T11:00

baner.jpg

Ogród Zoologiczny w Opolu
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II
zapraszają do
Wspólnego Głośnego Czytania
pod hasłem
Takie bestie mają kwestie!
27 września 2014 / sobota / godz. 11.00
Ogród Zoologiczny w Opolu

We wrześniu obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ma w naszym kraju już 14-letnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Z tej okazji w Opolu zapraszamy na wyjątkowy literacki spacer do świata zwierząt. Spotykamy się 27 września o godzinie 11.00 po wejściu do ZOO przy wybiegu dla małp.

Chcesz wiedzieć, jakie bestie mają kwestie? Weź dziecko, przyjaciela, przyjaciółkę, mamę, tatę i posłuchaj, co mówią zwierzęta. W tym dniu spacerując po opolskim ZOO będziemy czytać najp­opul­arni­ejsz­e książki, których bohaterami są zwierzęta. Nie zabraknie znanych nam przyjaciół Kubusia Puchatka czy Alicji w Krainie Czarów.

Chcesz się wczytać? Czekamy na Twój głos! Weź ze sobą swoją ulubioną książkę ze zwierzęcym bohaterem i przyłącz się do wspólnego czytania. Dla odważnych czytaczy nagrody.

Czytać każdy może – niechże nas usłyszą! Głośne czytanie rozwija wyobraźnię, buduje więzi między ludźmi, wspomaga nasz rozwój i wzbogaca słownictwo. Czy działa także na zwierzęta? Przekonajmy się w ZOO!

baner.jpg baner
jpg, 93 KiB, 710x150
Komentarze (0)
Komentarze (0)

baner.jpg

Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa, a jak wiadomo jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują największe znaczenie.

W Polsce głównym koordynatorem akcji jest portal bibliosfera.net, który z roku na rok zrzesza coraz liczniejsze grono instytucji kultury chcących przyłączyć się do akcji.

W tym roku Tydzień Zakazanych Książek zawita do polskich bibliotek już po raz czwarty i potrwa od 21 do 27 września, MBP w Opolu weźmie w nim udział po raz drugi.
W tym celu zare­jest­rowa­liśm­y naszą edycję na stronie koordynatora, a tym samym znaleźliśmy się na mapie placówek biorących udział w akcji.

W jej ramach przygotowaliśmy dla naszych czytelników wiele ciekawostek ze świata cenzury, które mają na celu przypomnieć nam tytuły niegdyś okrzyknięte mianem niepoprawnych, podejrzanych, często wręcz wyklętych.

Ekspozycję można oglądać przez cały tydzień w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu przy ul. Minorytów 4. Natomiast tych, którzy z różnych powodów nie mogą nas odwiedzić zapraszamy na naszą stronę internetową oraz Facebooka.

Serdecznie zapraszamy, naprawdę warto!

baner.jpg baner
jpg, 90 KiB, 710x150
Komentarze (0)

Konkurs.jpg

Zaprojektuj nadruk w formie komiksu i stwórz torbę idealną na książki. Pamiętaj, aby projekt zawierał komiksowy dymek – tylko takie projekty będą brały udział w konkursie. Zmiksuj książkę z designem, zdobądź prestiż i nagrody pieniężne!

• Konkurs przeznaczony jest dla osób, które ukończyły 16-ty rok życia
• Konkurs trwa do 16 listopada 2014 r.
• Prosimy o przesyłanie prac na adres mediateka@mbp-opole.art.pl, z dopiskiem „Książkowa torba”
• Prace oceniać będą wybitni twórcy: Agata Wawryniuk, Robert Sienicki, Halina Fleger

Zapoznaj się ze szczegółami na stronie internetowej: www.mbp-opole.art.pl i puść swoje torby z dymkiem na adres: mediateka@mbp-opole.art.pl

Konkurs.jpg Konkurs
jpg, 45 KiB, 710x150
Komentarze (0)
1
...
43 44 45 46 47 48 49
...
63
gordzies
patrycja.wicher87
o.sormolotova
magdaszczepaniak
jolanta.rachtan
kazia.rybka
agnieszka092
e.cechowska
agatkapytlas
julag2003
gosiakazia
szmorad
magann
meryk6
elka79
antoni2

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo