Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim
[awatar]
Piotrków Trybunalski MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 44 681 40 60
Województwo: łódzkie
Adres: ul. M. Curie-Skłodowskiej 3
97-300 Piotrków Trybunalski
E-mail: promocja@biblioteka.piotrkow.pl

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA im. Adama Próchnika
Mediateka 800-lecia
ul. M. Curie- Skłodowskiej 3
97-300 Piotrków Trybunalski
poniedziałek-sobota: 08:00-20:00

Filia nr 1
ul. Belzacka 66
97-300 Piotrków Trybunalski
poniedziałek-piątek: 8.00-18.00
sobota: 8.00-14.00

wszystkie dane dostępne na stronie www biblioteki:
www.biblioteka.piotrkow.pl

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim gromadzi, udostępnia książki i nie tylko, a i wszyscy miłośnicy kultury odkryją u nas coś dla siebie.

Biblioteka przygotowuje i na bieżąco realizuje bogatą ofertę kulturalno-edukacyjną, w ramach której odbywają się lekcje biblioteczne, wystawy, zajęcia w czasie ferii letnich i zimowych, warsztaty, konkursy literackie, recytatorskie, teatralne, plastyczne.

Biblioteka stara się, aby oprócz działalności głównej, jaką jest udostępnianie zbiorów, zaspokajać zapotrzebowanie mieszkańców na wydarzenia kulturalne i edukacyjne, organizując spotkania autorskie z pisarzami, aktorami oraz koncerty.

Biblioteka jest wydawcą publikacji o Piotrkowie i regionie.

Zapraszamy na wystawę obrazów Ludwiki Borzymek "Sceny z życia piotrkowskich Ormian", którą można oglądać w Czytelni dla Dorosłych MBP do 21 lipca 2017 r.

Ludwika Borzymek - artystka malarka, doktorantka Akademii Jana Długosza w Częstochowie, specjalizująca się w malarstwie pejzażowym i martwych naturach.
Tworzone przez artystkę obrazy obejmują niezwykle zróżnicowaną tematykę: od krajobrazów wiejskich, przez dokładnie odwzorowujące arch­itek­toni­czne­ detale weduty, aż po interesujące kompozycje złożone z kwiatów i przedmiotów codziennego użytku. Obrazy malowane techniką olejną, akrylową i akwarelową były prezentowane na wystawach "Malarstwo młodych" (2007), "Sztuka im. Cypriana Kamila Norwida" (2011) oraz "Debiut" (2011).
W latach 2010-2013 artystka była stypendystką Centrum Myśli Jana Pawła II oraz laureatką Ogólnopolskiego Konkursu "Tu mieszkam" (2008).
Od 2013 r. malarka mieszka i tworzy w Piotrkowie, utrwalając zaklęte w historii piękno miasta.

Plakat.jpg Plakat
jpg, 113 KiB, 681x897
Komentarze (0)

Sejm Rzec­zypo­spol­itej­ Polskiej, doceniając znaczenie Wisły w życiu naszego Narodu i Państwa, ogłosił rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły. Historyczny rozkwit potęgi dawnego Państwa Polskiego związany był ściśle z największą polską rzeką. Nad jej brzegami kształtowały się losy naszego Narodu.

W związku z obchodami Roku Rzeki Wisły w Miejskiej Bibliotece Publicznej została przygotowana tematyczna wystawa, na której prezentowane są różnorodne informacje o Wiśle oraz wybrane obrazy i utwory literackie inspirowane tym tematem.

Wystawę można oglądać w holu przed Wypożyczalnią dla Dorosłych do 30 września 2017 r. Serdecznie zapraszamy.

Plakat-Rok-Wisly.jpg Plakat-Rok-Wisly
jpg, 168 KiB, 1024x721
Komentarze (0)

Zapraszamy na wystawę pt. „Miasta partnerskie Piotrkowa Trybunalskiego”.

Na wystawie przedstawiono informacje na temat miast partnerskich Piotrkowa Trybunalskiego: Esslingen nad Neckarem, Mołodeczno, Równe, Mosonmagyarovar, Mariampol, Vienne, Kostroma, Żagubica oraz zapr­zyja­źnio­nych­: Velenje, Udine, Ness Zione.

Zaprezentowane materiały pochodzą ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz z Biura Partnerstwa i Funduszy Urzędu Miasta.

Wystawę „Miasta partnerskie Piotrkowa Trybunalskiego”, zorganizowaną z okazji obchodów 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego, można oglądać do końca sierpnia w holu przed Czytelnią dla dorosłych, MBP, ul. Jerozolimska 29.

Plakat-Miasta-Partnerskie.jpg Plakat-Miasta-Partnerskie
jpg, 172 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika ogłasza XLVII Ogólnopolski Konkurs Literacki o „Rubinową Hortensję”

TERMIN NADSYŁANIA PRAC: 8 września 2017 r.

Organizacja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Rubinową Hortensję”, z racji jego historii i prestiżu, jest dla Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim zaszczytem. Naszym celem jest przywrócenie blasku konkursowi. Od roku 2014 symbolem konkursu jest kwiat czerwonej hortensji, godny następca rubinowych pucharów z nieistniejącej już huty szkła „Hortensja”.

W roku 2016 spośród 164. zgłoszeń, jurorzy wyłonili laureatów trzech nagród głównych oraz trzech wyróżnień. Dodatkowo przyznano wyróżnienie za wiersz o Piotrkowie Trybunalskim.

Mamy nadzieję, iż tegoroczna edycja cieszyć się będzie równie dużym zain­tere­sowa­niem­ poetów. Na zgłoszenia czekamy do 8 września 2017 r. Regulamin konkursu jest dostępny w załączniku.

Ogólnopolski Konkurs Literacki o „Rubinową Hortensję” dla wielu pisarzy był startem w życie literackie. Jego początki sięgają roku 1965, kiedy to do redakcji „Gazety Ziemi Piotrkowskiej” zgłosił się piotrkowianin Jerzy Sobczyk, pracujący już wówczas w Zarządzie Wojewódzkim Związku Młodzieży Socjalistycznej w Łodzi z propozycją organizacji konkursu literackiego dla młodych. W maju 1965 roku Zarząd Wojewódzki ZMS w Łodzi i redakcja „Gazety Ziemi Piotrkowskiej” przy pomocy wydziałów kultury Urzędów w Łodzi i w Piotrkowie zorganizowały Turniej Jednego Wiersza. Konkurs został poparty także przez Związek Literatów Polskich oraz przez wybitnego poetę Stanisława Czernika, który został przewodniczącym jury. Do turnieju w Piotrkowskim Domu Kultury przystąpiło 13. poetów z Łodzi i okolic, w tym również z Piotrkowa. Pierwszą nagrodę i upominek w postaci „Głowy Wawelskiej” otrzymał poeta Andrzej Biskupski, dziś ceniony krytyk literacki.

Piotrkowski Turniej Jednego Wiersza zapoczątkował ogólnopolski konkurs o „Rubinową Hortensję”. Przygotowania do pierwszej edycji nowego konkursu organizatorzy rozpoczęli od znalezienia szczodrego mecenasa, który objąłby patronat nad konkursem. W redakcji „Gazety Ziemi Piotrkowskiej” narodził się pomysł, by o pomoc zwrócić się do dyrekcji Huty Szkła Gospodarczego „Hortensja”, znanej z produkcji wyrobów z ręcznie dmuchanego szkła ozdobnego i użytkowego. Rubinowe puchary produkowane w Hucie mogły stanowić wspaniałe trofea dla laureatów. Takie są początki „Rubinowej Hortensji”. Konkurs zyskał ogólnopolską popularność, a jego kolejne edycje ściągały coraz to liczniejsze grupy literatów. Od roku 1967 „Rubinowa Hortensja” nagradzała nie tylko poetów, ale również i prozaików. Wielu jej laureatów znanych jest po dziś dzień, można tu wymienić takie nazwiska jak: Ela Galoch (Turek), Jerzy Fryckowski (Dębnica Kaszubska), Rafał Orlewski (Piotrków Trybunalski), Marek Brymora (Kalisz), Barbara Gajewska (Piotrków Trybunalski), Lech Grala (Płock) i wiele innych. Sława rubinowych pucharów trwała do roku 1990, kiedy to nastąpiła przerwa w organizacji konkursu. Wyjaśnienie możemy znaleźć w wypowiedzi piotrkowskiego dziennikarza Jerzego Kissona-Jaszczyńskiego: „Czepianie się jurorów „Rubinowej Hortensji” […] po roku 1989 było godne ubolewania. Jednak „Rubinowej Hortensji” w latach 1991-1995 nie organizowano. Wydziały kultury nie otrzymały pozwolenia. Huta „Hortensja” […] usychała. Aż przestał istnieć najpierw konkurs, wkrótce huta „Hortensja”. Mimo pięciu lat bez „Rubinowej Hortensji” nie zapomniano o niej tak w Piotrkowie, jak i w kraju. W 1996 roku nowe władze wojewódzkie przy wsparciu piotrkowskich władz miejskich zdecydowały o przywróceniu konkursu o takich tradycjach, a przede wszystkim dorobku. Niestety, daleko było do plejady wspó­łorg­aniz­ator­ów sprzed zawieszenia. Pieniędzy starczyło tylko na poezję…”.

Hortensja.jpg Hortensja
jpg, 421 KiB, 1024x768
regulamin.pdf regulamin
pdf, 392 KiB
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-7-3
T10:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim 51.40952 19.70141 ul. Jerozolimska 29 97-300 Piotrków Trybunalski

Serdecznie zapraszamy na "Wakacje pełne kultury z Biblioteką"!

Na zajęcia, które będą się odbywać od 3 do 28 lipca 2017 r. w godz. 10.00-12.00, zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 6-16 lat.

Jeśli chcecie miło i pożytecznie spędzić czas, poznać nowych ludzi, wykazać się różnorodnymi zdolnościami a przy okazji czegoś nauczyć, weźcie udział w naszych zajęciach wakacyjnych. W programie m.in. warsztaty ceramiczne "Pasjonarium" i warsztaty teatralno-plastyczne z Fundacją "Ależ Gustawie!"

Zapisy i informacje szczegółowe: Czytelnia Oddziału dla Dzieci MBP, ul. Jerozolimska 29, tel.: 44 646 43 59.

"Wakacje pełne kultury" to element realizowanego przez bibliotekę zadania "Kulturostrada", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wakacje pełne kultury.jpg Wakacje pełne kultury
jpg, 1.4 MiB, 1588x2246
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-5-30
T17:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim 51.40952 19.70141 ul. Jerozolimska 29 97-300 Piotrków Trybunalski

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Danielem Warzochą połączone z promocją książki "Piotrkowskie judaika. Przewodnik", które odbędzie się 30 maja 2017 r. o godz. 17.00 w Czytelni dla dorosłych, ul. Jerozolimska 29.

„Żydzi mieszkali w Piotrkowie Trybunalskim przez kilkaset lat. W pewnym czasie stanowili niemal połowę jego mieszkańców. Uczestniczyli w życiu społecznym, politycznym, kulturalnym i gospodarczym. Byli aktywni nie tylko w handlu i rzemiośle. Zakładali pierwsze w Piotrkowie zakłady przemysłowe. Wydawali kilkanaście czasopism drukowanych w jidysz. W wyborach samorządowych wystawiali niekiedy więcej list kandydatów niż liczniejsi przecież Polacy…

Uwagę mieszkańców Piotrkowa i przyjezdnych zwraca pięknie odrestaurowana XVIII-wieczna Wielka Synagoga (jedna z nielicznych zachowanych w środkowej Polsce, dziś pełni funkcję Miejskiej Biblioteki Publicznej). Niemal równocześnie z nią powstał cmentarz żydowski, znajdujący się nieco na uboczu miasta.

Śladów obecności Żydów w Piotrkowie jest jednak znacznie więcej – choć wiedza na ich temat nie jest powszechna. Warto więc zwrócić uwagę na te – wydawałoby się – niepozorne obiekty. Wielu budynków już nie ma i mało kto dziś wie, co znajdowało się dawniej w ich miejscu.

Gdzie miały siedzibę żydowskie stowarzyszenia, partie polityczne, drukarnie i redakcje prasowe? Gdzie udzielali porad żydowscy lekarze i adwokaci? Którzy znani w Polsce i na świecie (z reguły poza rodzinnym miastem) Żydzi urodzili się lub spędzili dzieciństwo w Piotrkowie Trybunalskim? O tym dowiesz się z książki Daniela Warzochy Piotrkowskie judaika. Przewodnik”. (Księży Młyn Dom Wydawniczy, www.km.com.pl)

plakat.jpg plakat
jpg, 97 KiB, 633x900
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-5-29
T17:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim 51.40952 19.70141 ul. Jerozolimska 29 97-300 Piotrków Trybunalski

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Kowalewskim, które odbędzie się 29 maja 2017 r. o godz. 17.00 w Czytelni dla dorosłych MBP, ul. Jerozolimska 29.
Krzysztof Kowalewski to polski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy. Znany głównie z ról komediowych. Na filmowym ekranie zadebiutował w 1960 w filmie Aleksandra Forda „Krzyżacy”, wystąpił w około 120 filmach i serialach telewizyjnych. Zagrał ponad tysiąc ról w Teatrze Polskiego Radia.
Jest znany z licznych filmowych ról u Stanisława Barei. W filmie Nie ma róży bez ognia (1974) zagrał milicjanta, dwa lata później w Brunecie wieczorową porą wcielił się w rolę Michała Romana. W 1977 w Co mi zrobisz jak mnie złapiesz grał Tadeusza Krzakoskiego, dyrektor „Pol-Pimu” natomiast w Misiu (1981) Jana Hochwandera, kierownika produkcji filmu „Ostatnia paróweczka hrabiego Barry Kenta”. w 2014 roku ukazała się książka biograficzna, wywiad rzeka „Taka zabawna historia”.
Spotkanie poprowadzi Juliusz Ćwieluch, współautor książki.

plakat .jpg plakat
jpg, 166 KiB, 726x1024
Komentarze (0)

Serdecznie zapraszamy na majowe spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki!

15 maja 2017 r. rozmawiać będziemy o książce Kitty Sewell „Lodowa pułapka”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w Filii nr 1 MBP, ul. Belzacka 66.

Na spotkanie klubu DKK w budynku głównym MBP, ul. Jerozolimska 29, zapraszamy natomiast 17 maja 2017 r., godz. 16.00. Spotkanie dotyczyć będzie książki Magdaleny Parys „Biała Rika”.

maj2017.jpg maj2017
jpg, 1.4 MiB, 1588x2246
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-5-13
T08:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim 51.40952 19.70141 ul. Jerozolimska 29 97-300 Piotrków Trybunalski

Wszystkich miłośników książek serdecznie zapraszamy na kolejny Kiermasz Taniej Książki! 13 maja 2017 r., godz. 8.00-13.00, MBP, ul. Jerozolimska 29.

W ofercie tradycyjnie znajdą się książki z literatury pięknej dla dzieci i dorosłych, podręczniki, literatura popularno-naukowa, poradniki z rożnych dziedzin wiedzy.

KIERMASZ-maj.jpg KIERMASZ-maj
jpg, 137 KiB, 723x1024
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-5-10
T16:30
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim 51.40952 19.70141 ul. Jerozolimska 29 97-300 Piotrków Trybunalski

Serdecznie zapraszamy na obchody Dnia Bibliotekarza i bibliotek, które odbędą się 10 maja 2017 r. o godz. 16.30 w Czytelni dla dorosłych, ul. Jerozolimska 29.
W programie obchodów znalazł się recital Jacka Różańskiego, który zaśpiewa piosenki Edwarda Stachury.
Jacek Różański to aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, piosenkarz, wykonawca poezji śpiewanej. W 1970 ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Grał na deskach takich teatrów jak Teatr Polski w Poznaniu, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatr Nowy w Poznaniu, Teatr Muzyczny w Słupsku, Zespół Janusza Wiśniewskiego, Teatr Rozmaitości w Warszawie, Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Teatr Studio w Warszawie. Od roku 1999 jest aktorem Teatru Narodowego w Warszawie.
Piotrkowskiej publiczności przypomni najpiękniejsze utwory poety i pieśniarza, Edwarda Stachury. W sierpniu 2017 r. przypada 90. rocznica urodzin tego niezapomnianego poety. Stachura wypowiadał się w różnych formach: lirykach, poematach, utworach z pogranicza prozy poetyckiej, refleksyjnej i narracyjnej. Sięgał do stylu ballady i gawędy oraz bezpośredniej wypowiedzi odautorskiej na licznych spotkaniach autorskich, podczas których grał na gitarze i śpiewał własne teksty (np. „Nie rozdziobią nas kruki, wrony” czy „Biała lokomotywa”).

plakat JR.jpg plakat JR
jpg, 61 KiB, 545x768
zaproszenie20170504_13503840.jpg zaproszenie20170504_13503840
jpg, 284 KiB, 2465x1088
Komentarze (0)
1
...
18 19 20 21 22 23 24
...
30
agnieszkalisnowak
tadeuszowczarek0
fl000_5
monika121
kowalscy30
jerzyz1957
sindek3
wsciubiak
wunszyca
ikuchta36
bukowskabeata1
kamockaagata
antonine8
alh
agnwojtowicz
Awe

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo