Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim
[awatar]
Piotrków Trybunalski MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 44 681 40 60
Województwo: łódzkie
Adres: ul. M. Curie-Skłodowskiej 3
97-300 Piotrków Trybunalski
E-mail: promocja@biblioteka.piotrkow.pl

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA im. Adama Próchnika
Mediateka 800-lecia
ul. M. Curie- Skłodowskiej 3
97-300 Piotrków Trybunalski
poniedziałek-sobota: 08:00-20:00

Filia nr 1
ul. Belzacka 66
97-300 Piotrków Trybunalski
poniedziałek-piątek: 8.00-18.00
sobota: 8.00-14.00

wszystkie dane dostępne na stronie www biblioteki:
www.biblioteka.piotrkow.pl

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim gromadzi, udostępnia książki i nie tylko, a i wszyscy miłośnicy kultury odkryją u nas coś dla siebie.

Biblioteka przygotowuje i na bieżąco realizuje bogatą ofertę kulturalno-edukacyjną, w ramach której odbywają się lekcje biblioteczne, wystawy, zajęcia w czasie ferii letnich i zimowych, warsztaty, konkursy literackie, recytatorskie, teatralne, plastyczne.

Biblioteka stara się, aby oprócz działalności głównej, jaką jest udostępnianie zbiorów, zaspokajać zapotrzebowanie mieszkańców na wydarzenia kulturalne i edukacyjne, organizując spotkania autorskie z pisarzami, aktorami oraz koncerty.

Biblioteka jest wydawcą publikacji o Piotrkowie i regionie.

WYDARZENIE
2017-3-7
T18:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim 51.40952 19.70141 ul. Jerozolimska 29 97-300 Piotrków Trybunalski

Zapraszamy na spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, które odbędzie się 7 marca 2017 r. o godz. 18.00 w Czytelni dla dorosłych MBP, ul. Jerozolimska 29.

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski - urodzony w rodzinnie kresowej, duchowny archidiecezji krakowskiej, duszpasterz Ormian, proboszcz parafii południowej dla Ormian z siedzibą w kościele pw. Świętej Trójcy w Gliwicach, opiekun osób niep­ełno­spra­wnyc­h intelektualnie oraz współzałożyciel i prezes Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach, prowadzącej 30 ośrodków na terenie całego kraju. Poeta, pisarz i publicysta. W latach 70. współpracownik opozycji demokratycznej i prasy niezależnej, a w latach 80. Podziemnej „Solidarności” i Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Nowej Hucie-Mistrzejowicach. Za swoją działalność opozycyjną odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2016 r. Krzyżem Wolności i Solidarności. Szczególnym przedmiotem jego zainteresowania jest ludobójstwo dokonane przez rząd turecki w 1915 r. oraz ludobójstwo dokonane przez OUN-UPA w czasie II wojny światowej. Autor głośnej książki Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej, za którą w 2007 r. otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza.

Plakat-Isakowicz-Zaleski_do_netu.jpg Plakat-Isakowicz-Zaleski_do_netu
jpg, 112 KiB, 730x1024
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-3-6
T17:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim 51.40952 19.70141 ul. Jerozolimska 29 97-300 Piotrków Trybunalski

Zapraszamy na spotkanie z o. Leonem Knabitem, które odbędzie 6 marca 2017 r. o godz. 17.00 w Czytelni dla dorosłych MBP, ul. Jerozolimska 29.

O. Leona Knabita, benedyktyna z Tyńca, uwielbianego przez młodych i starszych, zna już chyba każdy. Duszpasterz, spowiednik, rekolekcjonista, publicysta, autor wielu książek i bohater programów telewizyjnych. Człowiek wielkiego formatu, zawsze pełen radości i ciepła, którymi dzieli się z każdym napotkanym człowiekiem.

O. Leon Knabit napisał m.in.: Najważniejszy dzień mojego życia. Refleksje o życiu i śmierci, Alfabet. Moje życie, Nie samą pracą żyje człowiek, O odwadze, O radości, Radość ewangeliczna. Refleksje biblijne, Szukając Boga, Sakramenty i co z tego?, Schody do nieba. Rozmowy z O. Leonem (współaut. W. Bonowicz, A. Sporniak), Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko (współaut. Ł. Wojtusik).

plakat.jpg plakat
jpg, 146 KiB, 722x1024
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-2-28
T17:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim 51.40952 19.70141 ul. Jerozolimska 29 97-300 Piotrków Trybunalski

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Barbarą Gajewską połączone z promocją tomiku poezji "Porwał mnie księżyc". Spotkanie odbędzie się 28 lutego 2017 r. o godz. 17.00 w Czytelni dla dorosłych MBP, ul. Jerozolimska 29.

Barbara Gajewska - nauczycielka, poetka. Przez osiem lat prowadziła Klub Literacki "Zakole". Drukowała w prasie i wydaniach zbiorowych. Zdobywała nagrody literackie. Wydała do tej pory:

  • Twarze mojego milczenia,

  • Wyplatane drogi,

  • W powodzi życia,

  • Czekam,

  • Bliżej poezji,

  • Listy do Małego Księcia,

  • tomik poetycki wydany w cyklu "Zbiór poetów Łodzi i Ziemi Łódzkiej".

Jej utwory zamieszczone są także w wielu antologiach, almanachach, folderach i czasopismach.

plakat.jpg plakat
jpg, 138 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

W nocy z 29 na 30 stycznia 2017 r. w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie wybuchł pożar. Spłonęły komputery, meble, książki i audiobooki w Wypożyczalni dla dorosłych. Przekażmy dary i pomóżmy bibliotece odtworzyć zniszczony księgozbiór!

Zbiórka książek dla biblioteki w Cieszynie prowadzona przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Próchnika trwa do 31 marca 2016 r. Książki można przynosić zarówno do budynku głównego jak i filii bibliotecznych.

W wyniku pożaru największe straty poniosła Wypożyczalnia dla dorosłych – dział najczęściej odwiedzany przez czytelników. Całkowitemu zniszczeniu uległ tam sprzęt komputerowy oraz meble biblioteczne. Częściowo został zniszczony również księgozbiór. Najbardziej ucierpiały nowości wydawnicze i audiobooki, zwłaszcza literatura piękna, szczególnie fantastyka, książki podróżnicze, beletrystyka dla pań oraz lektury dla szkół pona­dgim­nazj­alny­ch. Biblioteka prosi o pomoc w odtworzeniu straconych zbiorów - chętnie przyjmie książki, zwłaszcza literaturę piękną wydaną po roku 2007 (www.biblioteka.cieszyn.pl)

Cieszyn_3.jpg Cieszyn_3
jpg, 138 KiB, 724x1024
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-2-18
T17:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim 51.40952 19.70141 ul. Jerozolimska 29 97-300 Piotrków Trybunalski

W sobotę, 18 lutego 2017 r. o godz. 17.00, zapraszamy na spotkanie z Kazimierzem Tischnerem, bratem ks. prof. Józefa Tischnera i Szymonem Wróblem, autorem filmu dokumentalnego i książki „Jego oczami”. Spotkanie odbędzie się w Czytelni dla dorosłych MBP, ul. Jerozolimska 29.

W tym roku mija 17 lat od śmierci ks. Józefa Tischnera, autora „Etyki Solidarności”, dusz­past­ersk­iego­ autorytetu dla wielu pokoleń młodych Polaków, księdza który potrafił dowcipem rozwiązywać poważne spory. Zapraszamy więc do spojrzenia na świat „Jego oczami”.

W książce „Jego oczami” znajdują się rozmowy z przyjaciółmi ks. Profesora, długa i szczera rozmowa z jego bratem, który stał się głównym bohaterem filmu, świadectwa i refleksje młodych ludzi, ale i opis kulis pracy na planie filmowym.

We wstępie do książki prof. nadzw. dr hab. Katarzyna Pokorna-Ignatowicz napisała:

„Książka opowiada o Księdzu Profesorze Józefie Tischnerze, ale nie o jego naukowych dokonaniach, ale jako o człowieku: bracie, koledze, przyjacielu, wykładowcy filozofii, miłośniku góralszczyzny, publicyście „Tygodnika Powszechnego”, przewodniku duchowym górali i akademickiej młodzieży w Krakowie. Wspominają go ci, dla których był bliską osobą, ważną częścią ich życia. Ks. prof. Tischner bez wątpienia był wybitnym naukowcem, teologiem i filozofem, którego twórczość naukowa stanowi piękną kartę w historii polskiej myśli filozoficznej, ale jego fenomen polegał na tym, że potrafił skomplikowaną materię filozoficzną i teologiczną przedstawiać w sposób zrozumiały, i dla studentów, i dla swoich sąsiadów górali, i dla widzów, bo i jego telewizyjne felietony cieszyły się dużą popularnością. Potrafił ciekawie i prostym językiem mówić o spawach ważnych, potrafił też słuchać i prowadzić dialog z osobami o odmiennych poglądach, każdym słowem i gestem okazując im zainteresowanie i szacunek, jak na człowieka dialogu przystało. Mówił o wolności, która jest „trudnym darem” i nie jest łatwo ani z niej odpowiedzialnie i dobrze korzystać, ani zaakceptować fakt, że wolność oznacza prawo wyboru oraz różnorodność i odmienność, również poglądów. Mówił o potrzebie zaufania do innych i życzliwości, „która rodzi życzliwość”, o różnych drogach dochodzenia do prawdy i prawie do szukania własnej drogi”.

Spotkanie poświęcone pamięci Księdza Profesora zostało także zorganizowane dla upamiętnienia naszego tragicznie zmarłego kolegi, Przemka Skrobka, który wszystkich zarażał Tischnerem.

plakat.jpg plakat
jpg, 91 KiB, 638x896
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-2-6
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim 51.40952 19.70141 ul. Jerozolimska 29 97-300 Piotrków Trybunalski

Zapraszamy na wystawę pt. „Joseph Conrad – człowiek spragniony wolności” zorganizowaną z okazji Roku Josepha Conrada.

Joseph Conrad, właściwie Teodor Józef Konrad Korzeniowski (1857-1924), wybitny angielski pisarz pochodzenia polskiego, syn powstańca styczniowego, przebywał wraz z rodzicami na zesłaniu w Rosji. Po śmierci rodziców zaopiekował się nim wuj Tadeusz Bobrowski. W wieku siedemnastu lat Konrad przerwał naukę w gimnazjum i wyjechał na Zachód, gdzie zaciągnął się na statek jako zwykły marynarz; wkrótce zrobił karierę aż do stopnia kapitana (1886). W 1894 roku porzucił zawód marynarza, poświęcając się pisarstwu. Debiutował Szaleństwem Almayera, ale dopiero powieść Los przyniosła mu samodzielność pisarską i materialną. Opublikował kilkadziesiąt zbiorów opowiadań i powieści

Twórczość J. Conrada jest w znacznej mierze oparta na osobistych doświadczeniach, związanych z latami jego pobytu na morzu. Wartość i siła oddziaływania jego pisarstwa polega na podjęciu problematyki etycznej, ujętej w kategorie obowiązku, honoru i wierności.

Wystawę ukazującą życie i twórczość pisarza można oglądać do 31 marca 2017 r. w holu przed Wypożyczalnią dla Dorosłych MBP, ul. Jerozolimska 29.

plakat Conrad.jpg plakat Conrad
jpg, 2.4 MiB, 750x532
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-3-1
T14:15
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim 51.40952 19.70141 ul. Jerozolimska 29 97-300 Piotrków Trybunalski

Wszystkich w wieku 9-99 lat zapraszamy na warsztaty komiksu z Szymonem Telukiem! Zapisy już ruszyły!

Jak stworzyć scenariusz i narysować krótki komiks? Jak powstały "Pingwiny z Madagaskaru", "Spongebob", "Avengers" i wielu innych? Wszystkich zain­tere­sowa­nych­ sztuką komiksu zachęcamy do udziału w zajęciach!

Warsztaty skierowane do całych rodzin odbędą się 1 marca 2017 r. w godzinach 14.15-16.15 w Oddziale dla Dzieci MBP, ul. Jerozolimska 29. Ilość miejsc ograniczona. Wstęp na warsztaty jest wolny. Dzieci w wieku 6-8 lat zapraszamy z opiekunami. Na zajęcia można się zapisywać do 17 lutego 2017 r. pod numerem telefonu: 44 646 43 59 wew. 24 bądź osobiście w Oddziale dla Dzieci.

Szymon Teluk - malarz, rysownik, ilustrator. Jako twórca posługuje się głównie piórkiem i kolorem nakładanym w programie graficznym. Tworzy także w technice olejnej. W przeciwieństwie do autorskich cykli malarstwa i rysunku, które balansują na granicy abstrakcji i minimalizmu, jego ilustracja jest figuratywna i narracyjna, powstaje często w wyniku współpracy z pisarzami, muzykami oraz na potrzeby reklamy i stron internetowych. Od lat rysuje karykatury oraz tworzy wizualizacje i concept-arty na potrzeby gier, eventów oraz reklamy. Wspó­łorg­aniz­ował­ jako rysownik i koordynator części artystycznej wiele imprez masowych, eventów oraz kampanii reklamowych. Współtworzył m.in. znaną postać Kapitana Niepalnego. Prowadzi warsztaty komiksu, ilustracji i karykatury. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Nagradzany kilkukrotnie w konkursach na komiks i ilustrację. (źródło: www.artkomiks.pl)

Komentarze (0)

Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wystawę pt. „Seria Biblioteka Piotrków 800”.
Wystawa została zorganizowana z okazji obchodów 800-lecia Piotrkowa i jest pierwszą z cyklu wystaw o tematyce regionalnej.
Seria wydawnicza Biblioteka Piotrków 800 powstała w ramach przygotowywania się miasta do obchodów 800-lecia trybunalskiego grodu. Pierwsza publikacja została wydana w 2005 r. Dotychczas w serii ukazało się 20 publikacji.
Książki mają na celu podkreślenie bogatych dziejów Miasta Piotrkowa. Seria Biblioteka Piotrków 800 jest skarbnicą wiedzy o Piotrkowie Trybunalskim, popularyzuje wiedzę nt. historii i kultury Miasta. Obejmuje pozycje poświęcone dziejom i kulturze Piotrkowa, a także publikacje dzieł literackich, których autorzy są związani z naszym miastem. Na wystawie zostały zaprezentowane książki, które dotychczas ukazały się w ramach tej serii, a także zdjęcia i noty biograficzne autorów.
Zapraszamy wszystkich zain­tere­sowa­nych­ poznaniem dziejów Miasta Piotrkowa. Książki z serii można wypożyczyć we wszystkich wypożyczalniach i czytelniach Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Jerozolimska 29, hol przed Czytelnią. Wystawa będzie prezentowana w miesiącu styczniu i lutym.

plakat.jpg plakat
jpg, 87 KiB, 645x900
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-1-16
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim 51.40952 19.70141 ul. Jerozolimska 29 97-300 Piotrków Trybunalski

Wszystkie dzieci w wieku od 10 lat zachęcamy do udziału w warsztatach z programowania i robotyki. Na warsztaty będzie można się zapisywać od 16 stycznia 2017 r. w Czytelni Oddział dla Dzieci MBP, tel.: 44 646 43 59.
Uczestnicy warsztatów będą mieli okazje poznać działanie Lego Technic oraz samodzielnie skonstruować robota na bazie zestawów do samodzielnego budowania.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

LEGO 2017.jpg LEGO 2017
jpg, 872 KiB, 1588x2246
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-1-16
T10:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim 51.40952 19.70141 ul. Jerozolimska 29 97-300 Piotrków Trybunalski

FERIE W BIBLIOTECE już niebawem!

Serdecznie zapraszamy dzieci na zajęcia organizowane w czasie ferii zimowych (16-27.01.2017 r.) Jak zwykle będzie można zdobywać nową wiedzę i umiejętności, poznawać ciekawych ludzi, spotykać znajomych i świetnie się bawić.

Część zajęć zostanie poświęcona – z racji jubileuszu 800-lecia – naszemu miastu, a uczestnicy poznają legendy, historię Piotrkowa Trybunalskiego i na pewno wykonają piękne prace plastyczne na ten temat. Odwiedzą nas również „Babcie Biblioteczne”, z którymi uczcimy Dzień Wszystkich Fajnych, będziemy też dyskutować na różne ważne tematy, sporo czytać i wykazywać się swoimi zdolnościami. Zajęcia zakończy dyskoteka dla dzieci, które wystąpią w samodzielnie wykonanych strojach i z wymalowanymi buźkami.

Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 6-13 lat. Zajęcia będą się odbywały w godzinach 10.00-13.00. Wstęp wolny. Zapisy w Czytelni Oddziału dla Dzieci lub telefonicznie 44 646-43-59.

FERIE W BIBLIOTECE.jpg FERIE W BIBLIOTECE
jpg, 802 KiB, 1588x2246
Komentarze (0)
1
...
20 21 22 23 24 25 26
...
30
bukowskabeata1
kamockaagata
antonine8
alh
agnwojtowicz
Awe
Kamehameha
magda.kopanska221
ewawochen
goldynkamila19
monia14742
emilhenc
mmajcherwork
Nomi
elavemartine
malgorzata.kazmierska

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo