Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu
Adres: ul. Kolejowa 23
34-400 Nowy Targ
E-mail: mbp@mbp.nowytarg.pl

Czytelnia - stanowiska komputerowe i sieć Wi-Fi dla Czytelników (budynek PZU - II piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00

Wypożyczalnia dla dorosłych (budynek PZU - III piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: 9.00 - 13.00

W ostatni majowy czwartek w Czytelni MBP miało miejsce niezwykłe wydarzenie a mianowicie odbyła się promocja książki Wandy Czubernatowej i Macieja Pinkwarta pt. „Raj”. Książka ukazała się na początku maja tego roku w wydawnictwie WAGANT. Jest to trzyaktowa śpiewogra - musical - operetka, której akcja toczy się w biblijnym Raju i opowiada jak to naprawdę w nim było, dlaczego Adam i Ewa musieli opuścić to sympatyczne miejsce i podjąć trudy ziemskiej egzystencji. Autorzy W. Czubernatowa i M. Pinkwart przedstawili swoją niejednokrotnie humorystyczną wersję wydarzeń w kontekście folk­lory­styc­znym­, politycznym i moralnym. Rysunki do książki wykonała Eleonora Magierowska a trzy z nich można było zobaczyć w oryginale w trakcie spotkania. Na promocję oprócz sympatyków autorów i biblioteki przybyli pani Burmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg oraz pan Burmistrz Waldemar Wojtaszek.

Zaproszenie na promocję książki.jpg

Jak co roku 8 maja rozpoczął się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Tego dnia w Czytelni MBP zainaugurowano tegoroczne, dwunaste już obchody, przebiegające pod hasłem „Wybieram Bibliotekę”. Obchody rozpoczął wykład pisarza, dziennikarza i podróżnika Macieja Pinkwarta nt. „Kobieta – istnienia poszczególne czyli o kobietach Witkacego”. Na spotkanie oprócz czytelników i sympatyków biblioteki przybyli również Burmistrz Miasta Nowy Targ pan Grzegorz Watycha i pani Joanna Iskrzyńska-Steg zastępca Burmistrza.

Zaproszenie na spotkanie z Beatą Zalot.jpg

Zaproszenie.jpg

Zaproszenie.jpg Zaproszenie

Tydzien bibliotek 2015.jpg

Tydzien bibliotek 2015.jpg Tydzien bibliotek 2015

W poniedziałek 20 kwietnia w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie promujące kulturę regionalną Podtatrza, którego gościem był Pan Wojciech Groń; prezes nowotarskiego oddziału Związku Podhalan. Celem było przybliżenie najmłodszym czytelnikom własnej tożsamości kulturowej i językowej, poprzez eksponowanie stroju oraz gwary podhalańskiej. Wykorzystane zostały utwory dr Anny Mlekodaj, dzięki którym dzieci klas zerowych Szkoły Podstawowej Nr 2, pod opieką Anny Polak i Barbary Udzieli poznały znaczenie wielu nieznanych im regionalizmów.

W piątkowe popołudnie 17 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w nowym miejscu, a mianowicie w Wypożyczalni dla Dorosłych MBP (dotychczas klubowicze spotykali się w Filii nr 1 przy ul. Kopernika 12). Zmiana miejsca oraz powiększenie grona o nowych uczestników spotkań spowodowało, iż wcześniej zaplanowany temat związany z obchodami 250-lecia powstania polskiego teatru publicznego przełożono na inny termin. W tej sytuacji, bowiem bardziej uzasadniona była prezentacja Wypożyczalni dla Dorosłych jej księgozbioru i działalności oraz pokazanie różnych możliwości poszukiwania interesujących książek - katalog komputerowy i kartkowy. Na zakończenie pani Jadwiga Chowaniec zarekomendowała i podzieliła się uwagami na temat ostatnio przeczytanych książek podróżniczych Kingi Choszcz.

16 marca w Filii nr 1 MBP odbyło się kolejne spotkanie aktywizujące czytelnictwo wśród najmłodszych czytelników, w którym wzięli udział funkcjonariusze Straży Granicznej: st. chor. SG Stanisław Syjud i st. sierż. SG Magdalena Cebula oraz towarzyszący im wyjątkowo łagodny pies do zadań specjalnych o imieniu Tosia. Pies wzbudził wielkie zainteresowanie wśród dzieci klas zerowych Szkoły Podstawowej Nr 2, które mogły również dowiedzieć się, jak ważną rolę odgrywa pies w ekstremalnych sytuacjach, np. przy ratowaniu ludzi czy szukaniu narkotyków. Ponadto dzięki uprzejmości zaproszonych gości najmłodsi czytelnicy poznali tajniki pracy pograniczników, i przede wszystkim szczególną rolę czworonoga w walce z przestępczością.

W pełnym składzie już dziś ruszył kurs komputerowy!
Co środę i sobotę w Czytelni MBP grupa kursantów zdobędzie nowe doświadczenia z podstawowej obsługi komputera.
Przypominamy, że na czas kursu dla pozostałych czytelników Czytelnia będzie otwarta w środy do godziny 16:00 a w soboty nieczynna.

...
milena