Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży
[awatar]
Łomża MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 862165481
Województwo: podlaskie
Adres: Długa 13
18-400 Łomża
E-mail: biblioteka@mbp-lomza.pl

poniedziałek - piątek 9.00 - 17.00
sobota - 9.00 - 14.00

Nagroda Literacka Nike 2023 trafiła do Zyty Rudzkiej. Jury nagrody uznało jej powieść „Ten się śmieje kto ma zęby” najlepszą książką minionego roku. Gala wręczenia nagrody odbyła się w niedzielę 1 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Tegoroczną Nagrodę Czytelników otrzymał z kolei Grzegorz Piątek za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”.

„Dziś nagradzamy Weryzm. Po wahaniu zapisuję to wielką literą, choć słownikowe znaczenie, wskazujące na technikę odwzorowania rzeczywistości, dałoby dobry napęd interpretacji powieści Zyty Rudzkiej – wszak jej postacie i ich środowisko, zdają się podobne do czegoś znanego, sąsiedzkiego. Wystarczyłoby wejść do miejskiego zakamarka, w poprzek dzielnicy, by rozpoznać scenerię. W podupadłych zakładach rzemieślniczych czeka na nas Weryzm, ten pisany wielką literą – mocna, suwerenna kobieta, bez ceregieli wykonująca swój fach – strzeżenie, czesanie, żegnanie. Nagradzając Zytę Rudzką za powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby” wyróżniamy istotną, angażującą czytelniczo prozę, fikcję tak porywającą, że odpowiada na pytania zadawane realności” – powiedziała w laudacji Inga Iwasiów, przewodnicząca jury Nagrody Literackiej Nike.

Laureatka tegorocznej Nagrody Literackiej Nike tradycyjnie otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł, a także słynną statuetkę zaprojektowaną przez Gustawa Zemłę. W tym roku w skład jury weszli: Inga Iwasiów (przewodnicząca), Marek Beylin, Przemysław Czapliński, Justyna Jaworska, Tadeusz Nyczek, Masza Potocka, Krzysztof Siwczyk, Maria Topczewska i Maria Zmarz-Koczanowicz.

Przypominamy, że w finale tegorocznej Nagrody Literackiej Nike znalazły się następujące książki:

Wiktoria Bieżuńska, „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”, Cyranka
Anna Bikont, „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”, Czarne
Mateusz Górniak, „Trash story”, Korporacja Ha!art
Grzegorz Piątek „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”, W.A.B.
Zyta Rudzka, „Ten się śmieje, kto ma zęby”, W.A.B.
Piotr Sommer, „Lata praktyki”, WBPCiAK
Ilona Wiśniewska, „Migot. Z krańca Grenlandii”, Czarne
źródło: Instytut Książki
k.jpg

k.jpg k
jpg, 112 KiB, 920x518
Komentarze (0)
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2023-10-4
T18:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży 53.17985 22.07892 Długa 13 18-400 Łomża

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zaprasza na spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem
4 października (środa) 2023 r. godz. 18.00

Restauracja “Retro” ul. Nowogrodzka 157

Spotkanie poprowadzi dziennikarka Marlena Siok.

W trakcie spotkanie będzie możliwość zakupu książek autora.

Mariusz Szczygieł (ur. 1966) – reporter, pisarz. Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany
z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009,
a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Za „Nie ma” zdobył podwójną Nagrodę Nike 2019 (w wyborze jury i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”).
Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody
na Istnienie. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.
plakt-Szczygiel-retro-scaled.jpg

plakt-Szczygiel-retro-scaled.jpg plakt-Szczygiel-retro-scaled
jpg, 726 KiB, 1810x2560
Komentarze (0)

John Ronald Reuel Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein w Wolnym Państwie Oranii (obecnie Republika Południowej Afryki), gdzie jego ojciec był urzędnikiem w filii Bank of Africa. Trzy lata później, razem z matką i młodszym bratem przyjechał do Birmingham w Anglii do swojej rodziny. Matka Tolkiena, Mabel Tolkien sama uczyła synów, zwłaszcza języków: łaciny i francuskiego. Dzięki czemu młody John już w wieku czterech lat umiał czytać i wykazywał zdolności językowe, lubił też rysować. Ilustracje to właśnie druga grupa Tolkienowskich dzieł. I w ich sprawie autor miał wiele do powiedzenia. Można trochę metaforycznie powiedzieć, że kariera Tolkiena artysty zaczęła się od właściwie jeszcze dziecięcego rysunku ołówkiem, prze­dsta­wiaj­ąceg­o nieco frywolną rodzinną scenkę – ciotki z wujkiem w małżeńskim łożu.

Zarówno kariera zawodowa Tolkiena, jak i literacka twórczość wyrosły z jego szczególnych upodobań do języków i filologii. Pozostając pod silnym wpływem literatury star­oang­iels­kiej­, mitologii germańskiej i nordyckiej, fińskiego folkloru, Biblii i greckiej mitologii, stworzył na potrzeby literackie swój “prywatny” język, cechujący się specyficzną gramatyką, słownictwem i poetyką, oraz fikcyjną mitologię odległej przeszłości ziemi nazywanej Arda i w szczególności Śródziemia – dzieje różnych fantastycznych ludów: elfów, krasnoludów i hobbitów. Jego pierwszą wielką powieścią, która odniosła duży sukces czytelniczy był Hobbit, czyli tam i z powrotem.

Choć dorobek pisarski Tolkiena to blisko 20 książek, za jego życia zdążyły się ukazać cztery powieści. Twórczość Tolkiena często bywa uznawana za coś więcej niż tylko literaturę. Autor ten wyróżnia się pod wieloma względami zarówno od współczesnych, jak i późniejszych twórców fantasy. Wykorzystując swą wiedzę z historii, językoznawstwa i kultury, stworzył niesłychanie bogaty i unikalny świat. Był świetnym znawcą śred­niow­iecz­nych­ tekstów. Tworząc własny świat posługiwał się takimi samymi mechanizmami, jakie możemy w nich odnaleźć. Niejeden raz wskazywano na podobieństwa historii Tolkiena i innych opowieści średniowiecza.
Za swój dorobek literacki i naukowy został uhonorowany licznymi nagrodami i honorowymi doktoratami. Jego sława niosła się po całym świecie, a “Władca Pierścieni” w reżyserii Petera Jacksona jest dziś również wzorem filmowej adaptacji.

W roku 1972 w Pałacu Buckingham otrzymał Order Imperium Brytyjskiego i honorowy tytuł Komandora z rąk Królowej Elżbiety II. Zmarł
w wieku 81 lat w szpitalu w Bournemouth, 2 września 1973 roku.

Na wystawie w naszej bibliotece znajdziemy dzieła pisarza oraz opracowania biograficzne i artykuły dotyczące twórczości mistrza literatury fantasy. Kilka pierwszych zdjęć przedstawia grafiki, które Tolkien sam namalował.
www.mbp-lomza.pl
h.jpg h2.jpg

h.jpg h
jpg, 282 KiB, 1200x1787
h2.jpg h2
jpg, 343 KiB, 1039x1583
Komentarze (0)

Dzięki inicjatywie Pani Ireny Suchockiej, możemy zorganizować spotkania z ciekawymi twórcami i pisarzami
wszystko w ramach głosowania w Budżecie Obywatelskim Miasta Łomża 2024
ZADANIE NR 3

Spotkania z Kulturą – kategoria osiedlowa
Zadanie przewiduje zorganizowanie spotkań z osobami działającymi w obszarze szeroko pojętej kultury w formule partycypacji społecznej np. Karolem Wójcickim – popularyzatorem astronomii, dziennikarzem naukowym, prezenterem telewizyjnym, związanym z Centrum Nauki Kopernik, Sławomirem Gortychem – autorem powieści kryminalnych. Od lat uczestnicząc w życiu kulturalnym miasta Łomża, dostrzegam potrzebę poszerzenia oferty o organizację spotkań autorskich, koncertów, wystaw itp. Chcę zachęcić mieszkańców miasta do zgłaszania propozycji, jakie osoby chciałby zaprosić na spotkanie. Od wielu lat chętnie biorę udział w spotkaniach autorskich, które od pewnego czasu organizowane są w Hali Kultury. Wraz z moimi znajomymi pomyślałam, że warto wyjść z własną inicjatywą i zgłosić swoją propozycję spotkania – to część uzasadnienia przedstawionego przez Panią Irenę.

Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu, które trwa do 3 października 2024 r.
link do głosowania on-line: GŁOSOWANIE ONLINE
Głosować może każdy mieszkaniec Łomży, wybierając nie więcej niż pięć zadań z listy umieszczonej na karcie do głosowania (po jednym
w każdej kategorii).
W przypadku, gdy głosującym jest mieszkaniec, który w dniu głosowania nie ukończył 16 lat, na karcie do głosowania podpisać się powinien rodzic/opiekun prawny.
Karty do głosowania dostępne są w każdym punkcie do głosowania, a także w ratuszu i w Wydziale Kultury, Sportu i Inicjatyw Społecznych przy ul. Farnej 1.
Wyniki poznamy 25 października 2024 r.
wyrozniajacy.jpg

wyrozniajacy.jpg wyrozniajacy
jpg, 378 KiB, 1141x758
Komentarze (0)

W dniu 29 września br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży odbyła się kolejna edycja „Weekendu seniora
z kulturą”. Tym razem zajęcia odbywały się pod hasłem: „Pora na seniora” i składały się z warsztatów związanych z treningiem umysłu ph. „Fitness umysłu” prowadzonych przez p. Annę Kamińską – pracownika Oddziału Zbiorów Specjalnych oraz spotkania z p. Emilianem Kudybą „Na zachodnim krańcu Afryki” .

W ramach „Fitnessu…” seniorki zostały zaproszone do gry w kalambury, która jak się okazało, bez względu na wiek, wywołuje sporo pozytywnych emocji i angażuje nie tylko umysł, ale też i ciało. Była świetna zabawa, oryginalne pomysły, dopisywał dobry humor i pozytywne flow. Ćwicząc pamięć, uczestniczki zajęć dopasowywały imię i nazwisko autora do podanych tytułów książek lub wierszy.
Zajęcia „Fitnessu…” zakończyło ćwiczenie polegające na tworzeniu nowych słów z 1 zapisanego wyrazu. Wspólnymi siłami udało się nam utworzyć aż 100 nowych słów! Serdecznie dziękujemy Seniorom za przybycie, dobrą zabawę i dużo pozytywnej energii.
ek1.jpg ek2.jpg ek5.jpg
ek4.jpg ek3.jpg

ek1.jpg ek1
jpg, 109 KiB, 400x258
ek2.jpg ek2
jpg, 110 KiB, 400x290
ek3.jpg ek3
jpg, 115 KiB, 400x300
ek4.jpg ek4
jpg, 135 KiB, 400x300
ek5.jpg ek5
jpg, 114 KiB, 400x300
Komentarze (0)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania autorskiego z Miłoszem Szymańskim, które odbyło się 27 września 2023 r.
w Hali Kultury w Łomży
www.mbp-lomza.pl
s1.jpg s2.jpg s3.jpg s4.jpg

s1.jpg s1
jpg, 174 KiB, 1600x906
s2.jpg s2
jpg, 183 KiB, 1600x1067
s3.jpg s3
jpg, 185 KiB, 1600x906
s4.jpg s4
jpg, 200 KiB, 1600x1067
Komentarze (0)

Do zbiorów Biblioteki została przekazana w darze książka autorstwa Czesława Xawerego Jankowskiego pt. „Sto procent”. Książkę podarował nam Pan Zbigniew Dzido z Dęblina.
“Sto procent” to powieść obyczajowa, której akcja rozgrywa się w środowisku finansowo-przemysłowym Polski międzywojennej.
Publikacja ta jest szczególnie dla nas cenna, ponieważ została wydana w 1936 roku w Łomży nakładem Biblioteki Dobrych Książek.
W zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży posiadamy 23 książki z tej serii (wszystkie wydane w okresie międzywojennym).
Książka otrzymana dzięki uprzejmości darczyńcy uzupełni posiadane zasoby tej łomżyńskiej serii oraz wzbogaci księgozbiór regionalny naszej Biblioteki. Z książek tych można skorzystać w Czytelni przy ul. Długiej 13.

Podziękowania kierujemy również do Pani Magdalenie Krasuskiej, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dęblinie za życzliwość
i pośredniczenie w przekazaniu publikacji

Serdecznie zapraszamy
kk1.jpg kk2.jpg kk3.jpg

kk1.jpg kk1
jpg, 109 KiB, 980x555
kk2.jpg kk2
jpg, 122 KiB, 980x555
kk3.jpg kk3
jpg, 154 KiB, 980x555
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2023-10-4
T18:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży 53.17985 22.07892 Długa 13 18-400 Łomża

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zaprasza na spotkanie autorskie
z Mariuszem Szczygłem 4 października (środa) 2023 r. godz. 18.00
sala widowiskowa Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży

Spotkanie poprowadzi dziennikarka Marlena Siok.

W trakcie spotkanie będzie możliwość zakupu książek autora.

Mariusz Szczygieł (ur. 1966) – reporter, pisarz. Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany
z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009,
a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Za „Nie ma” zdobył podwójną Nagrodę Nike 2019 (w wyborze jury i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody
na Istnienie. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.
plakt-Szczygiel-4-scaled.jpg

plakt-Szczygiel-4-scaled.jpg plakt-Szczygiel-4-scaled
jpg, 717 KiB, 1810x2560
Komentarze (0)

Nasze propozycje na Weekend seniora z kulturą 29.09. godz. 12.30 Weekend z seniorami ph. Pora dla seniora

  • spotkanie z seniorami ph. Fitness umysłu – warsztaty związane z treningiem umysłu
  • spotkanie z Emilianem Kudybą ph. Na zachodnim krańcu Afryki. Moja podróż do Maroka.
    Filia Nr 2 MBP, ul. Księżnej Anny 2 Weekend-seniora-z-kultura-2023-plakat-A4.png MKiDN_Weekend_seniora_z_kultura_Post_FB_8_08.jpg
Komentarze (0)
1
...
12 13 14 15 16 17 18
...
44
magdas7925
kriss787
alicjaprzezdziecka
filipekm2015
katarzyna_karwowska
basiap0303
irena.zajkowska
anna.jagielska98
halina.cieslik
bakon78
martadebek
agn.dem.1997
edysg
kpruszko
e.samsel
artikos33

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo