Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży
[awatar]
Łomża MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 862165481
Województwo: podlaskie
Adres: Długa 13
18-400 Łomża
E-mail: biblioteka@mbp-lomza.pl

poniedziałek - piątek 9.00 - 17.00
sobota - 9.00 - 14.00

WYDARZENIE
2023-6-22
T15:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży - Filia 2 53.16556 22.07747 Księżnej Anny 2 18-400 Łomża

W najbliższy czwartek zapraszamy na kolejne spotkanie miłośników literatury do Filii nr 2 mieszczącej się na ulicy Ks. Anny 2.
Uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki będą rozmawiać o książce Anny Ciarkowskiej “Dewocje” – poruszającej, skłaniającej do refleksji
nad polską rzeczywistością, szczególnie kobiet.
dkk.jpg

dkk.jpg dkk
jpg, 380 KiB, 1448x2048
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2023-6-21
T18:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży 53.17985 22.07892 Długa 13 18-400 Łomża

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zaprasza na spotkanie autorskie z Marcinem Silwanowem 21 czerwca (środa) 2023 r. o godz. 18.00 Hala Kultury na Starym Rynku.
Spotkanie poprowadzi dziennikarka Marlena Siok.

Marcin Silwanow – z urodzenia, wyboru i zamiłowania białostoczanin, pasjonat historii miasta. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku.
Od ośmiu lat prywatny detektyw, specjalizujący się ostatnio w detektywistyce genealogicznej. Miłośnik zespołu Kult, książek Johna Steinbecka i Aleksandry Marininy oraz gór wysokich – z których świadomie zrezygnował.
silwanowv3-scaled.jpg

“Warstwy podskórne”

Stare grzechy lubią odzywać się nieproszone…

Prywatny detektyw Piotr Rajski jest nieco znudzony swoją pracą. Zamiast jak w amerykańskich filmach śledzić prawdziwych kryminalistów, zajmuje się tropieniem niewiernych małżonków. Kolejne zlecenie, które otrzymuje od znanego białostockiego biznesmena, zdaje się nie przynosić nic nowego. Co prawda będzie wymagało od Rajskiego przejrzenia zakurzonych archiwów i odświeżenia kilku znajomości, ale czy szukanie dawnego właściciela działki, na której postawiono galerię handlową, może wzbudzić w nieco zobojętniałym detektywie upragnione emocje?

Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia jego biuro odwiedza tajemnicza i bardzo atrakcyjna klientka, która pragnie poznać przeszłość narzeczonego. Ale chyba nie tylko…

Te dwie sprawy długo nie pozwolą Rajskiemu spać spokojnie…

silwanowv3-scaled.jpg silwanowv3-scaled
jpg, 503 KiB, 1810x2560
Komentarze (0)

Rok 2023 Uchwałą Senatu RP został ogłoszony rokiem Wisławy Szymborskiej. Chcąc uczcić postać polskiej noblistki, mistrzyni słownej precyzji i wysublimowanej ironii, Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zorganizowała konkurs poetycki
na limeryk pt. Nic dwa razy się nie zdarza inspirowany twórczością poetki.
Konkurs miał formułę ogólnopolską, był skierowany zarówno do młodzieży, jak i osób dorosłych. Celem konkursu było zachęcenie młodzieży i dorosłych do rozwijania pasji poetyckich i kształtowania własnego indywidualnego warsztatu pisania poprzez obcowanie z kunsztem słowa i oryginalnością twórczości poetyckiej Wisławy Szymborskiej, popularyzacja krótkich form literackich i dbałość o kulturę języka oraz kształtowanie umiejętności opisywania rzeczywistości i wyrażania emocji za pomocą odpowiednio dobranych słów. Poprzez konkurs chcieliśmy zachęcić młodzież i dorosłych do pisania i prezentowania własnej twórczości literackiej. Na konkurs wpłynęło 32 limeryki.

Komisja w składzie:
- Wiesława Teresa Czartoryska – pomysłodawczyni i przez wiele lat jurorka organizowanego przez MBP w Łomży „Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza”, redaktorka i wydawczyni wielu publikacji;
- Zbyszek Rutkowski – nauczyciel polonista w Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży;
- Anna Kamińska – polonistka, bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży,

postanowiła przyznać następujące nagrody:

I miejsce: Aleksandra Zachariasz – „Onegdaj…”
II miejsce: Jarosław Andrasiewicz – „Limeryk romantyczny”
III miejsce: Janusz Wojtyła – „Limeryk o limeryku chińskim”
Gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży.

I miejsce - Aleksandra Zachariasz
Onegdaj jasnowidz mieszkający w Stanach
Przemycił Szymborskiej wiadomość w bananach.
Zdumiała się strasznie
Czytając, że właśnie
Ułożyła słowa do piosenki Sanah.

II miejsce - Jarosław Andrasiewicz
Limeryk romantyczny

Dietetyk Roman Tyk, mieszkaniec Prudnika,
wśród płci pięknej nosi miano romantyka.
„Roman – tyka” – mówi rodzina
(chłop wysoki, przy tym chudzina).
Przełożony stale zaś Romana tyka.

III miejsce - Janusz Wojtyła
Limeryk o limeryku chińskim
Czytając limeryk o Mao,
Niemao Chińczyków się śmiao.
Że w kraju ludowym
Śmiech czasem niezdrowym,
To śmiao się nieco nieśmiao.
k1.jpg

k1.jpg k1
jpg, 141 KiB, 980x551
Komentarze (0)

“ŁĄCZY NAS KULTURA” 3 edycja
14 czerwca 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach Projektu „Łączy nas kultura. Edycja 3.” – Łomżyńskie wędrówki z przewodnikiem Wojciechem Winko.
Spędziliśmy bardzo miłe popołudnie spacerując szlakami turystycznymi Łomży, zwiedzając jej zakątki a zarazem poznając ciekawą historię. Na koniec naszej wyprawy udaliśmy się na lody.
Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy na kolejne spotkanie – piknik integracyjny – wycieczka do Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie – 22 czerwca (czwartek) o godz. 12.00.
Projekt finansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań Świętego Mikołaja. m1.jpg
m2.jpg
m3.jpg
m4.jpg

m1.jpg m1
jpg, 294 KiB, 2048x1368
m2.jpg m2
jpg, 355 KiB, 2048x1368
m3.jpg m3
jpg, 344 KiB, 2048x1368
m4.jpg m4
jpg, 396 KiB, 2048x1368
Komentarze (0)

Rodzina Lutosławskich obfitowała zawsze w nietuzinkowe osobowości: ziemianie, księża, filozofowie, chemicy i komentatorzy Platona. Lutosławscy w linii łomżyńskiej objęli majątek Drozdowo nad Narwią w połowie XVIII w. Skrzętne gospodarowanie doprowadziło posiadłość do prawdziwego rozkwitu w rękach wnuka założyciela linii – Franciszka Dionizego. Gospodarował
on na dużym obszarze, obejmującym oprócz własnego Drozdowa i przyległości także dwa dzierżawione sąsiedzkie folwarki. Zajmował się oczywiście rolnictwem, ale rozwinął też imponującą działalność przemysłową, budując browar, mleczarnię, gorzelnię, fabrykę krochmalu i mąki ziemniaczanej, młyn oraz tartak parowy. Prawdziwym sukcesem okazało się drozdowskie piwo, przynoszące producentom spore zyski.

Wincenty, najstarszy z synów Franciszka urodził się 6 czerwca 1863 roku w Warszawie. Wprawdzie dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Drozdowie, jednakże niewiele go z nim w rzeczywistości wiązało. Niejeden raz zmieniał miejsce pobytu, podróżował miesiącami, latami, a jego gniazdo rodzinne nie wzbudzało w nim jakichś szczególnych uczuć.

Studiował na politechnikach w Rydze i Dorpacie, uzyskał dyplom inżyniera chemii oraz ukończył studia filozoficzne, doktoryzował się w Helsinkach i zasłynął dzięki badaniom pism Platona. Wykładał m.in. na uczelniach w Szwajcarii, Kazaniu, Paryżu, Londynie, Krakowie, Poznaniu, Wilnie, także w Hiszpanii. W 1887 roku poślubił hiszpańską poetkę i pisarkę Zofię Casanovę, do Drozdowa przyjeżdżał z razem z nią i dziećmi i zostawiał je tutaj na dłuższy czas.

Wincenty Lutosławski pod koniec I wojny światowej współtworzył we Francji armię polską, jako profesor Uniwersytetu Wileńskiego założył Komitet im. Braci Józefa i Mariana Lutosławskich. W 1933 r. przeniósł się do Krakowa i do śmierci był wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego.

U schyłku życia w swoim notatniku przyznał: „Do żadnego miejsca się nie przywiązałem, nawet do rodzinnego Drozdowa,
ale gdybym miał wolność wyboru, wolałbym Kalifornię niż Mazowsze. (…) Jestem wieśniakiem, nie mieszczaninem. Potrzebuję lasów, gór, morza, widoków rozległych a stepy, pustynie, wielkie równe przestrzenie mazowieckie nie pociągają mnie. Prawdą jest, że żadne miejsce mi znane nie podoba mi się zupełnie, a tego miejsca, które by mi się podobało, nie poznałem. Jestem obywatelem Utopii”.

W czerwcu, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży można zobaczyć wystawę poświęconą Wincentemu Lutosławskiemu
i innym wybitnym członkom klanu Lutosławskich.

Wystawa
www.mbp-lomza.pl
L1.jpg L2.jpg

L1.jpg L1
jpg, 592 KiB, 1347x1873
L2.jpg L2
jpg, 411 KiB, 1327x1894
Komentarze (0)

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży rozpoczyna realizację nowego projektu ph. „Gloria victis. Powstanie Styczniowe na ziemi łomżyńskiej”, dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Zadanie to wpisuje się w obchody przypadającej w 2023 roku 160. rocznicy wybuchu najdłużej trwającego zrywu niep­odle­głoś­ciow­ego
w epoce porozbiorowej Rzec­zypo­spol­itej­. Realizując zadanie „Gloria victis. Powstanie Styczniowe na ziemi Łomżyńskiej” chcemy popularyzować i utrwalić wiedzę na temat organizacji, przebiegu oraz znaczenia Powstania Styczniowego ze szczególnym uwzględnieniem historii lokalnej. Zadania objęte projektem adresowane są do rożnych grup społecznych z terenu miasta Łomża, do szerokiego grona osób korzystających z ofert kulturalnych, w szczególności zaś do grup społecznych o utrudnionym dostępie do kultury czyli seniorów. Co istotne dla naszego projektu umożliwimy dialog międ­zypo­kole­niow­y. Wolontariusze – młodzież z Liceum Akademickiego w Łomży wesprze organizację działań, których uczestnikami będą seniorzy. Zakładamy pomoc logistyczną młodzieży, co może być wstępem do rozmów
i wymiany doświadczeń między pokoleniami.

Projekt zakłada następujące działania:

• 20 czerwca zapraszamy na historyczny spacer tematyczny śladami działań powstańczych i miejsc pamięci z kustoszem Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży Adamem Sokołowskim. Ruszamy o godz. 11:00 z Placu Niepodległości. Uczestnicy spaceru zostaną wprowadzeni w tematykę przebiegu Powstania Styczniowego na ziemi łomżyńskiej, złożą kwiaty i zapalą znicze przy pomniku Bohaterów Powstania przy Szosie Zambrowskiej. Odwiedzimy także zabytkowy cmentarz, na którym znajdują się groby bohaterów walk naro­dowo­wyzw­oleń­czych.
• 19 września Tomasz Szymański historyk z Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie wygłosi wykład popu­lary­zato­rski­ pt. “Gdy umilkły strzały… Nastroje społeczne i historyczne reminiscencje po upadku Powstania Styczniowego
w kraju i na ziemi łomżyńskiej”.
• 3 października prof. Anna Kieżuń z Uniwersytetu w Białymstoku przedstawi temat motywu powstania styczniowego
w literaturze.
• 7 listopada nastąpi uroczyste podsumowanie projektu połączone z koncertem pieśni patriotycznych.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!
Gloria-Victis-plakat-scaled-e1686132789327.jpg

Komentarze (0)

We wtorkowe popołudnie 6 czerwca odbyło się kolejne spotkanie w ramach Projektu „Łączy nas kultura. Edycja 3.” – warsztaty kreatywne z Renatą Orchowską-Kowalczyk.
Tym razem zajęliśmy się ozdabianiem toreb. Ruszyły w ruch farby, pędzle, igły, nici. Niczym nie ograniczona wyobraźnia twórcza pozwoliła wykreować unikatowe wzory na płóciennych torbach, a tym samym stworzyć jedyne w swoim rodzaju, unikalne pamiątki.
Mamy nadzieję, że będą długo służyły ich posiadaczom i utrwalą wspomnienia wspólnie spędzonych chwil.
Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy na kolejne spotkanie – Wędrówki łomżyńskie z przewodnikiem – 14 czerwca (środa) o godz. 16.30.

Projekt finansowany przez Fundacja Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań Świętego Mikołaja.

«ЄДНАЄ НАС КУЛЬТУРА»
Сьогодні відбулася чергова зустріч в рамках проєкту «Єднає нас культура. Випуск 3». – творчі майстерні з пані Ренатою Орховською-Ковальчик.
Цього разу ми подбали про декорування сумок. У хід йшли фарби, пензлики, голки, нитки. Учасники напридумували гарні візерунки на поверхні полотняних торбинок та створювали свої унікальні сувеніри. Зустріч пройшла в дуже приємній атмосфері.
Дякуємо всім за присутність і запрошуємо на наступну зустріч – Піші прогулянки по Ломжі з гідом – 14 червня (середа) о. 16.30.
Проєкт фінансується Фундацією Святого Миколая в рамках програми „Пристань Святого Миколая”.
O1.jpg 02.jpg
03.jpg
04.jpg

O1.jpg O1
jpg, 240 KiB, 2048x1365
02.jpg 02
jpg, 309 KiB, 2048x1365
03.jpg 03
jpg, 274 KiB, 2048x1365
04.jpg 04
jpg, 308 KiB, 2048x1368
Komentarze (0)

WARSZTATY ILUSTRACJI KSIĄŻKOWEJ

2 czerwca 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach Projektu „Łączy nas kultura. Edycja 3.” – warsztaty ilustracji książkowej z Panią Joanną Rusinek – polską graficzką i ilustratorką książek dla dzieci.

Uczestnicy dowiedzieli się czym jest ilustracja, czym zajmuje się ilustrator oraz jak powstaje książka. Pod okiem naszego gościa, powstały kolaże inspirowane książką „Szalik, o Wisławie Szymborskiej.” Efekty twórczych działań można obejrzeć
w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.

Miłą niespodziankę sprawiły nam prze­dsta­wici­elki­ ukraińskiej Akademii Humanistyczno-Pedagogicznej, które przyjechały
do Łomży w ramach współpracy z Międzynarodową Akademią Nauk Stosowanych w Łomży i zechciały wziąć udział
w warsztatach.
Projekt finansowany przez Fundacja Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań Świętego Mikołaja.

«ЄДНАЄ НАС КУЛЬТУРА»

Сьогодні відбулася чергова зустріч в рамках проекту «Єднає нас культура. Випуск 3». – майстер-класи з книжкової ілюстрації з пані Йоанною Русінек – польським графічним дизайнером та ілюстратором дитячих книжок.

Ми дізналися, що таке ілюстрація, чим займається ілюстратор та як створюється книга. Учасники під керівництвом нашого сьогоднішнього гостя робили колажі за книжкою «Шалік, про Віславу Шимборську». Результати нашої діяльності сьогодні можна побачити в нашій бібліотеці.

Проєкт фінансується Фундацією Святого Миколая в рамках програми „Пристань Святого Миколая”.
R1.jpg
R2.jpg R4.jpg
R3.jpg R5.jpg

R1.jpg R1
jpg, 215 KiB, 2048x1368
R2.jpg R2
jpg, 277 KiB, 2048x1368
R3.jpg R3
jpg, 331 KiB, 2048x1368
R4.jpg R4
jpg, 320 KiB, 2048x1368
R5.jpg R5
jpg, 289 KiB, 2048x1368
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2023-6-16
T17:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży 53.17985 22.07892 Długa 13 18-400 Łomża

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zaprasza na spotkanie autorskie z księdzem Jerzym Sikorą
16 czerwca (piątek) 2023 r. godz. 17.00 w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży (ul. Długa 13, II piętro)
Spotkanie promujące książkę „Życie bez karnawału. Szkice kryt­yczn­olit­erac­kie”.

Jerzy Sikora – ksiądz rzym­skok­atol­icki­, homiletyk, historyk literatury, krytyk literacki, eseista i poeta. Profesor w Katedrze Polskiej Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej UKSW w Warszawie. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Homiletów Polskich. Od 2000 pracownik naukowy UKSW, od 2014 profesor nadzwyczajny tejże uczelni. Autor licznych monografii m. in.: Londyńska grupa literacka „Merkuriusza” i „Kontynentów (2000), Życie bez karnawału (2022) jest zbiorem szkiców kryt­yczn­olit­erac­kich. Działalność naukową łączy
z uprawianiem literatury, głównie poezji. Za działalność naukową i literacką otrzymał wiele nagród, m.in. Nagrodę Brata Alberta, Nagrodę Literacką im. Józefa Czechowicza, Medal i Nagrodę Zygmunta Glogera.
sikorav10-scaled.jpg

sikorav10-scaled.jpg sikorav10-scaled
jpg, 494 KiB, 1810x2560
Komentarze (0)

Z ogromną radością ogłaszamy, iż Czytelniczką Miesiąca maja została Pani Halina Urban, która na co dzień wypożycza audiobooki w Dziale Zbiorów Specjalnych przy ul. 3 Maja 6 A.

O swojej pasji czytelniczej mówi w ten sposób:

„Czytałam książki od wczesnej młodości. Z tamtego czasu najbardziej zapamiętałam „Anię z Zielonego Wzgórza”. Książki pomagały mi przetrwać trudne chwile mojego życia. Lubię powieści obyczajowe, przygodowe, kryminały, klasykę, biografie. Szczególnie cenię sobie książki z wątkiem religijnym.

W chwili obecnej nie mogę czytać tradycyjnych książek z powodu słabego wzroku. Na szczęście dowiedziałam się o możliwości korzystania z książek do słuchania, czyli audiobooków. Słucham ich bardzo chętnie i dziękuję za pomoc w doborze literatury.

Nigdy nic nie wygrałam, więc tym bardziej jest mi miło! Dziękuję za przyznaną nagrodę!”.

Gratulujemy laureatce. Przykład Pani Haliny wskazuje, że zawsze warto sięgać po książki, czy to w wersji tradycyjnej, czy po audiobooki!
OZS.jpg

OZS.jpg OZS
jpg, 458 KiB, 1894x1689
Komentarze (0)
1
...
17 18 19 20 21 22 23
...
44
magdas7925
kriss787
alicjaprzezdziecka
filipekm2015
katarzyna_karwowska
basiap0303
irena.zajkowska
anna.jagielska98
halina.cieslik
bakon78
martadebek
agn.dem.1997
edysg
kpruszko
e.samsel
artikos33

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo