Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży
[awatar]
Łomża MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 862165481
Województwo: podlaskie
Adres: Długa 13
18-400 Łomża
E-mail: biblioteka@mbp-lomza.pl

poniedziałek - piątek 9.00 - 17.00
sobota - 9.00 - 14.00

„ŁĄCZY NAS KULTURA”
Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie w ramach Projektu „Łączy nas kultura. Edycja 3.” – warsztaty z psychologiem Panią Aleksandrą Sławińską ph. „Dobra komunikacja to dobra relacja”. Rozmawialiśmy czym jest komunikacja międzyludzka i jakie bariery komunikacyjne można napotkać. Dowiedzieliśmy się jak nawiązać dobrą relację poprzez efektywną komunikację i jakie poczucie wartości z niej wynika. Poprzez różne zabawy i ćwiczenia usprawniające porozumiewanie się, szukaliśmy w sobie między innymi pozytywnych cech i je nazywaliśmy.
Dziękujemy za Waszą obecność i zapraszamy na kolejne spotkanie – warsztaty makramy – 26 i 27 kwietnia (środa, czwartek) o godz. 16.30.
Projekt finansowany przez Fundacja Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań Świętego Mikołaja.
«ЄДНАЄ НАС КУЛЬТУРА».
Сьогодні відбулася чергова зустріч в рамках Проєкту «Єднає нас культура. Випуск 3». – практичний семінар з психологом Олександрою Славінською на тему «Гарне спілкування — це хороші стосунки». Ми поговорили про те, що таке міжособистісне спілкування і з якими комунікативними бар’єрами можна зіткнутися. Ми дізналися, як налагодити добрі стосунки за допомогою ефективної комунікації та яке почуття цінності з цього випливає. За допомогою різноманітних ігор та вправ для покращення спілкування ми шукали, серед інших, у собі позитивні якості та називали їх.
Дякуємо за присутність та запрошуємо на наступну зустріч – майстер-клас з макраме – 26 та 27 квітня (середа, четвер) о 16.30.
Проект фінансується Фондом Святого Миколая в рамках програми Пристань Святого Миколая.
1.jpg 4.jpg

1.jpg 1
jpg, 97 KiB, 400x203
2.jpg 2
jpg, 120 KiB, 318x400
3.jpg 3
jpg, 118 KiB, 400x251
4.jpg 4
jpg, 109 KiB, 400x221
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2023-4-14
T17:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży 53.17985 22.07892 Długa 13 18-400 Łomża

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zaprasza na spotkanie autorskie z Markiem Lechowiczem

14 kwietnia (piątek) 2023 r. o godz. 17.00 w Hali Kultury na Starym Rynku.

Spotkanie poprowadzi dziennikarka Radia Białystok Dorota Sokołowska.

Marek Lechowicz – literat, scenarzysta, reżyser, dramaturg, sportowiec, producent filmowy. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, koła scenarzystów przy SFP. Prezes Podlaskiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Twórca nagradzanego filmu ”Wygrać
z przeznaczeniem”, który gościł na festiwalach w Polsce, USA, Nowej Zelandii.

Spotkaniu będzie towarzyszyć projekcja filmu “Wygrać z przeznaczeniem” i sprzedaż książek autora.
plakatv5-scaled.jpg

plakatv5-scaled.jpg plakatv5-scaled
jpg, 526 KiB, 1810x2560
Komentarze (0)

W dniu 4 kwietnia Filię Nr 1 MBP odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 1 w Łomży. Grupa „Leśne duszki” wysłuchała opowieści na temat tradycji i zwyczajów wielkanocnych takich jak wysyłanie kartek z życzeniami, robienie palm i pisanek, przygotowanie koszyczka ze święconką czy potraw na śniadanie wielkanocne.

Spotkaniu towarzyszyło czytanie lektur nawiązujących do wielkanocnych tradycji autorstwa Wandy Chotomskiej i Agnieszki Frączek.
Nie zabrakło śpiewów i prac plastycznych. Na zakończenie spotkania w bibliotece powstał piękny wielkanocny obrazek, który przypomina
o nadchodzących Świętach Wielkanocnych.
1.jpg 2.jpg 3.jpg

1.jpg 1
jpg, 99 KiB, 300x400
2.jpg 2
jpg, 91 KiB, 300x400
3.jpg 3
jpg, 108 KiB, 300x400
Komentarze (0)

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia wystawy kart świątecznych Teresy Adamowskiej pt. “Łomżyńska Wielkanoc”.

Dzięki uprzejmości autorki i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej możemy również przedstawić kilka oryginalnych obrazów Teresy Adamowskiej, które stanowiły pierwowzór do przygotowania pocztówek. Od ponad dwudziestu lat łomżyński oddział TPZŁ wydaje z okazji świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia artystyczne karty. Oprócz reprodukcji obrazów pocztówki zawierają również wiersze pani Teresy Adamowskiej oraz pana Wawrzyńca Kłosińskiego.

Wystawę można obejrzeć w pokoju nr 212 (II piętro) w godzinach 9.00-17.00, w sobotę w godzinach 9.00-14.00.
3.jpg 4.jpg

3.jpg 3
jpg, 82 KiB, 400x267
4.jpg 4
jpg, 72 KiB, 400x267
Komentarze (0)

projekt2-scaled.jpg

projekt2-scaled.jpg projekt2-scaled
jpg, 467 KiB, 2560x1440
Komentarze (0)

Miesiąc marzec minął niepostrzeżenie, oznacza to, że mamy przyjemność ogłosić laureata konkursu Czytelnik Miesiąca. Śpieszymy poinformować, że najaktywniejszą czytelniczką w marcu była 5-letnia Julka Kozicka. Mama Julki – Aleksandra przesłała nam krótki tekst, który publikujemy poniżej.

Książki towarzyszą Julce od pierwszych chwil życia. Zaczynałyśmy od wierszyków i bajek, następnie córeczka upodobała sobie serię książeczek Anity Głowińskiej o Kici Koci, która bardzo długo utrzymywała się na 1 miejscu w rankingu ulubionych książek Julki. Nasza biblioteczka domowa stale się poszerza, jednak ogromnym wsparciem są książki dostępne w bibliotece, które dają nam możliwość ciągłego poznawania nowych pozycji bibl­iogr­afic­znyc­h. Poza Kicią Kocią, Julka uwielbia serię książek “Mądra Mysz” o Zuzi oraz o zawodach, a także cykl książeczek o Śwince Peppie oraz o Basi – Zofii Staneckiej. Ponadto cała seria Anieli Cholewińskiej – Szkolik “Misia i jej mali pacjenci”, Anny Potyry o Zuzi, czy też Dominiki Słomińskiej “Kostka i Bruno”, których mogłaby słuchać nieustannie.
Książki towarzyszą nam wszędzie – między innymi w podróży, podczas spożywania posiłków, przed snem.. (bez czytania nie ma spania :)).

Uczestniczymy również w cyklicznych zajęciach odbywających się w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej – “Czytanie na śniadanie”, prowadzonych przez cudowne Panie, które z wielką pasją i zaangażowaniem tworzą tak wspaniałe miejsce.

Jestem bardzo szczęśliwa, że moja 3 letnia córeczka została Czytelnikiem Miesiąca.

Dziękujemy Julce, że razem z mamą korzysta z naszego księgozbioru i z prowadzonych zajęć w Oddziale dla Dzieci. Pani Aleksandrze, gratulujemy tego, że jest świadomym rodzicem, który od najmłodszych lat dba o rozwój emocjonalny dziecka, inwestuje w jego przyszły rozwój. Doskonale wie, że tak naprawdę w głośnym czytaniu chodzi o to, aby poświęcić dziecku swój czas, uwagę, a przy tym miłość.

Mamy też miłą informację dla Julki i innych wielbicieli twórczości Anieli Cholewińskiej-Szkolik – autorka będzie naszym gościem w trakcie Dni Literatury Dziecięcej. 27 kwietnia odwiedzi jedną z naszych placówek – Filię Nr 2 przy ulicy Księżnej Anny 2, gdzie będzie można się z nią spotkać i otrzymać autograf.

Chcemy Państwa poinformować, że do grona naszych przyjaciół dołączyła kawiarnia Bezowa Chmurka w Łomży, która co miesiąc ufunduje voucher w wysokości 30 zł na wspaniałą kawę i wyśmienite ciasto. To już drugie miejsce po pizzerii Pepe Rosso, gdzie laureaci naszego konkursu mogą smacznie spędzić czas wolny, oczywiście przy ulubionej lekturze.
1.jpg 2.jpg

1.jpg 1
jpg, 109 KiB, 300x400
2.jpg 2
jpg, 116 KiB, 300x400
Komentarze (0)

Po raz 22. Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży organizuje w kwietniu Dni Literatury Dziecięcej. W tym czasie w naszych placówkach realizowanych jest szereg imprez o zasięgu lokalnym i ponadlokalnym adresowanych do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Będą to m.in.: zagadki literackie, spotkania z gośćmi ph. Książki naszego dzieciństwa, lekcje biblioteczne, zajęcia plastyczne, warsztaty tworzenia makramy, warsztaty wielkanocne oraz konkursy: plastyczne, czytelnicze, recytatorskie.

W czasie obchodów Dni Literatury Dziecięce będziemy też promować czytelnictwo, bo niewątpliwie przynosi ono wiele korzyści nie tylko najmłodszym. Rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, a także pozwala przeżywać fantastyczne przygody. Naszych czytelników serdecznie zapraszamy na spotkania autorskie. Pierwszym gościem będzie znana autorka popularnych książek o przygodach Pompona i Dynastii Miziołków – Joanna Olech. Na spotkania zapraszamy 12 kwietnia do Filii Nr 1 (ul. Polna 16) i Filii Nr 6 (ul. Małachowskiego 1 lokal 3). W ostatnim tygodniu kwietnia w Filia Nr 2 przy ul. Księżnej Anny 2 gościć będziemy Anielę Cholewińską-Szkolik, równie popularną autorką książek dla dzieci.

W dniach 20-21 (czwartek-piątek) o godz. 10:00 w Hali Kultury na Starym Rynku odbędą się przesłuchania uczestników konkursu recytatorskiego Powiedz to jeszcze raz – wiersze trudne w wymowie skierowanego do uczniów klas I-VIII szkół podstawowych z Łomży
i powiatu łomżyńskiego.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Dni Literatury Dziecięcej na stronie MBP w Łomży
oraz w każdej z naszych placówek.
dniliteratury2023v6-scaled.jpg

dniliteratury2023v6-scaled.jpg dniliteratury2023v6-scaled
jpg, 493 KiB, 1828x2560
Komentarze (0)

Rok 2023 Uchwałą Senatu RP został ogłoszony rokiem Wisławy Szymborskiej.

Wisława Szymborska, jedna z najp­opul­arni­ejsz­ych polskich poetek, eseistka i laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 1996 r. Mistrzyni słownej precyzji, wysublimowanej ironii, specjalistka od komentowania codzienności. Zaskakiwała czytelników niezwykłością zjawisk zwykłych. Stosowała przy tym gry językowe, wykorzystywała paradoksy, wieloznaczności, przemilczenia.

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zaprasza do udziału w konkursie poetyckim na limeryk "Nic dwa razy się nie zdarza".

Limeryki to krótkie, groteskowe wiersze o tematyce humorystycznej, często wręcz absurdalnej. Według Wisławy Szymborskiej Limeryk to niesforne ziółko z ogrodu literatury angielskiej. Jakoś dziwnie przyjęło się też w Polsce, grunt okazał się podatny. Wisława Szymborska
z wielką przyjemnością tworzyła te niewielkie, niepoważne wierszyki, ujawniając w nich swoje poczucie humoru oraz dystans do siebie
i świata.

Konkurs adresowany jest do mieszkańców Łomży i powiatu łomżyńskiego, zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych.

Celem konkursu jest zachęcenie młodzieży i dorosłych do rozwijania pasji poetyckich i kształtowania własnego indywidualnego warsztatu pisania poprzez obcowanie z kunsztem słowa i oryginalnością twórczości poetyckiej Wisławy Szymborskiej .

Każda osoba może zgłosić tylko 1 wiersz o długości maksymalnej do 5 wersów. Wiersz należy napisać czcionką Times New Roman o wielkości 12 punktów, interlinia 1,5 wiersza.

Pracę konkursową wraz z kartą zgłoszenia i dołączoną klauzulą informacyjną należy:
- złożyć osobiście w 3 egzemplarzach w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, ul. Długa 13, pok. 105.
- przesłać na adres e-mail biblioteka@mbp-lomza.pl do 26 maja 2023 r.
Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w dniu 15 czerwca br. o godz. 12:00, w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, ul. Długa 13.

Oceny prac konkursowych dokona komisja powołana przez Organizatora.

Zwycięzcy otrzymają nagrody: I miejsce – 300,00 ; II miejsce – 250,00 ; III miejsce –200,00

Jeśli kochasz poezję, a szuflady Twojego biurka pełne są literackich skarbów, ten konkurs jest dla Ciebie.

Stań w szranki z innymi miłośnikami literatury i wyraź siebie. Na limeryki czekamy do 26 maja br.

Informacje o konkursie pod nr tel.: 86-216-54-81 w. 24, na stronie www.mbp-lomza.pl oraz Facebooku (www.facebook.com/mbplomza).
ZAPRASZAMY!!!
plakat.jpg

plakat.jpg plakat
jpg, 1.2 MiB, 1256x1772
Komentarze (0)

Niewielu łomżan znało personalia i życiorys Juliana J. z Nowogrodu, natomiast niemal wszyscy znali – przynajmniej z widzenia – “Szeryfa”. Chłopak, choć bardzo lgnął do ludzi, nie miał zwyczaju opowiadać o swej przeszłości, czy uskarżać się na los. Nowogrodzianie jednak wiedzieli, a łomżanie bez trudu się domyślali, jakie katorgi musiał znosić od nadużywającego alkoholu ojca. Nie dał on wprawdzie synowi swego nazwiska, ale ojcowska ręka nie poskąpiła trwałych pamiątek: spłaszczony nos, sfatygowane uszy, szramy na głowie, wątła postura. Co gorsze – czy to dziedzictwo genetyczne, czy sadystyczne formowanie charakteru, pozostawiło w psychice Juliana trwały ślad.

Tak zaczyna się artykuł Danuty Wroniszewskiej “Sprawa Szeryfa?”.

Po ostatnim wpisie dotyczącym osobliwych łomżyńskich postaci, otrzymaliśmy wiele wiadomości, że temat ten Państwa zainteresował. Postanowiliśmy go kontynuować i dzisiaj prezentujemy dwa artykuły, które ukazały się w tygodniku “Kontakty” w latach osie­mdzi­esią­tych­. Dziennikarze próbują przybliżyć postać “Szeryfa”, odpowiedzieć na pytanie, dlaczego był takim, a nie innym człowiekiem. Co tak na prawdę złożyło się na to, że zyskał miano “osobliwej postaci” kojarzonej z Łomżą. Prawda jest okrutna…

Zachęcamy do przeczytania artykułów:
-Stanisława Zielińskiego pt. “Szeryf jest tylko jeden” (“Kontakty”, 1982 nr 26 (102) s. 1 ; 7) Artykuł Szeryf jest tylko jeden pdf
-Danuty Wroniszewskiej pt. “Sprawa Szeryfa” (“Kontakty”, 1988 nr 51 (427) s. 1; 7) Sprawa szeryfa pdf
kontakty_1982.jpg thumbs_scan.jpg

thumbs_scan.jpg thumbs_scan
jpg, 193 KiB, 391x400
kontakty_1982.jpg kontakty_1982
jpg, 107 KiB, 280x400
Komentarze (0)

Fotorelacja z warsztatów ceramicznych prze­prow­adzo­nych­ w dniu 23.03.2023 r. w Oddziale dla Dzieci w ramach 3 edycji projektu “Łączy nas kultura”.
Fotorelacja na www.mbp-lomza.pl
dsc03331.jpg dsc03509.jpg

dsc03331.jpg dsc03331
jpg, 244 KiB, 1920x1080
dsc03509.jpg dsc03509
jpg, 250 KiB, 1920x1080
Komentarze (0)
1
...
49 50 51 52 53 54 55
...
71
magdas7925
kriss787
alicjaprzezdziecka
filipekm2015
katarzyna_karwowska
basiap0303
irena.zajkowska
anna.jagielska98
halina.cieslik
bakon78
martadebek
agn.dem.1997
edysg
kpruszko
e.samsel
artikos33

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo