Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ślesin
Adres: ul. Kleczewska 15
62-561 Ślesin
E-mail: biblioteka@slesin.pl

Godziny otwarcia Biblioteki dostępne na naszej stronie www:
www.slesin.naszabiblioteka.com

Po raz kolejny pracownicy i podopieczni Domu Pomocy Społecznej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Ślesinie wraz z bibliotekarkami BPMiG spotkali się przy wspólnym czytaniu poezji. W prze­symp­atyc­znej­ atmosferze zostały odczytane wiersze, głównie o tematyce jesiennej i patriotycznej. Wszyscy uczestnicy prezentowali wybraną poezję z dużym zaangażowaniem wzbudzając entuzjazm słuchaczy. Tym razem także nie zawiodła wspaniała Pani Leokadia, która zaprezentowała swoją twórczość. Wyrazy uznania przesyłamy także dla uroczego Romka, który na zakończenie umilił wszystkim spotkanie swoim występem :)😊

001(10).jpg 001(10)
008(8).jpg 008(8)

Kształtowanie u dzieci wrażliwości na przyrodę zarówno ożywioną jak i nieożywioną oraz budowanie poczucia odpo­wied­zial­nośc­i i wielkiej troski o jej zachowanie należy zacząć już w wieku przedszkolnym, dlatego 17 listopada po raz kolejny Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ślesin zaprosiła dzieci oddziałów przedszkolnych z ZSP w Ślesinie na spotkanie z prze­dsta­wici­elem­ Nadleśnictwa Konin.

008(7).jpg 008(7)
011(6).jpg 011(6)

15 listopada w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Ślesin odbyło się spotkanie autorskie z Edytą Zarębską – lubelską graficzką i pisarką, która zadebiutowała bajką napisaną wierszem pt.: „Opowieści babci Gruni”. Autorce towarzyszył mąż – Robert Zarębski, muzyk i kompozytor. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy Ia i IIIb z ZSP w Ślesinie.

025(6).jpg 025(6)
038(1).jpg 038(1)

Arkadiusz Niemirski w Bibliotece

8 listopada gościem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Ślesin był Arkadiusz Niemirski - pisarz, który jest jednym z czterech kontynuatorów serii pt.: „Pan Samochodzik” Zbigniewa Nienackiego. Wzbogacił tę serię o 16 kolejnych tomów. Od roku 2006 tworzy, jak sam mówi, „oryginalne” książki. Spod jego pióra wyszły tytuły takie jak.: „Pasztetowe wakacje”, „Pojedynek detektywów”, „Testament bibliofila”, „Dziennik grzesznika”, „Prowokator”. Na spotkanie zaproszone zostały dwie klasy VI z ZSP w Ślesinie.

051.jpg 051

16 października wychowawczynie klas Ib i Ic z ZSP w Ślesinie we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Ślesin zorganizowały wyjazd do Nadleśnictwa w Koninie. Po obejrzeniu wszystkich eksponatów w sali edukacyjnej ruszyliśmy na spotkanie jesieni do pobliskiego lasu. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie wyjazd ten był niezwykle udany.

008(5).jpg 008(5)
051.jpg 051

26 października miałyśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z dr hab. Józefem Chojnackim, wieloletnim nauczycielem i dyrektorem Szkoły Podstawowej w Budzisławiu Kościelnym, językoznawcą zajmującym się onomastyką (dział językoznawstwa dotyczący nazw miejscowości, nazwisk oraz imion). Na wstępie omówione zostały nazwy najważniejszych miast Polski, jednak przedmiotem niezwykle ciekawego, barwnego wykładu były nazwy miast, wsi oraz ulic na terenie gmin: Ślesin, Sompolno, Skulsk, Wilczyn oraz Kramsk. Wypowiedź przeplatana była wieloma anegdotami, przyśpiewkami, odniesieniami do starożytności czy historii Polski za czasów pierwszych Piastów. To one nadały niepowtarzalny klimat temu spotkaniu.

003(7).jpg

003(7).jpg 003(7)

Przebieg wydarzenia na www.slesin.naszabiblioteka.com

baner_poziomy_wyspianski.jpg

baner_poziomy_wyspianski.jpg baner_poziomy_wyspianski
jpg, 1.9 MiB, 5906x3037

Przebieg Nocy Bibliotek - www.slesin.naszabiblioteka.com

baner Nocy.jpg

baner Nocy.jpg baner Nocy

Dzięki inicjatywie wychowawczyni jednej z grup przedszkolnych ZSP w Ślesinie, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Ślesin odbyły się warsztaty dla dzieci. Spotkanie to było wyjątkowe, gdyż uczestniczyły w nich także mamy przedszkolaków. Każdy rodzic miał okazję przeczytać fragment książeczki pt.: „Jaś i fiu fiu” a następnie wraz z pociechą wykonać tytułowego królika :)😊.

Książka pt.: „W kraju Polan” Zofii Staneckiej posłużyła do zorganizowania w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Ślesin zajęć dla klasy II z ZSP w Ślesinie. Miały one na celu zachęcenie dzieci do samodzielnego czytania i odwiedzania biblioteki, wzbogacenie słownictwa oraz poszerzenie wiedzy o dawnej Polsce. Dzięki wspomnianemu opowiadaniu dzieci mogły przenieść się do średniowiecza, do czasów panowania Mieszka I. Poznały ówczesne obyczaje, zawody i pokarmy a zadaniem, z którym musiały się zmierzyć, było wykonanie dawnego grodu.

Dodatkowo każde dziecko, które samodzielnie przeczytało fragment książki otrzymało dyplom sukcesu :)😊.

hhannahh
piotr.wojciechowski1