Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ślesin
[awatar]
Ślesin BPMiG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 63 270 40 64
Województwo: wielkopolskie
Powiat: koniński
Adres: ul. Kleczewska 15
62-561 Ślesin
E-mail: biblioteka@slesin.pl

Godziny otwarcia Biblioteki dostępne na naszej stronie www:
www.slesin.naszabiblioteka.com

Wszystkie informacje dotyczące wydarzeń, które miały miejsce w trakcie trwania Tygodnia Bibliotek w naszej placówce są dostępne na stronie internetowej www.slesin.naszabiblioteka.com

plakat Tydzień Bibliotek 1 Barbara Wysmyk.jpg

Komentarze (0)

W ramach projektu „Z książką na walizkach. I wielkopolskie spotkania z młodymi czytelnikami: odkrywcy” 28 kwietnia odbyło się spotkanie z Izabellą Klebańską - autorka książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, dobranocek, bajek i piosenek. Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne spotkanie to musiało odbyć się w bibliotece szkolnej ZSP w Ślesinie. Rozpoczęło się ono od zaprezentowania dzieciom pięciolinii i zapoznaniem ich z zapisem nutowym utworów muzycznych. Następnie autorka opowiadała o bohaterach swoich książek a każdej opowieści towarzyszyła muzyka, do której można było tańczyć. Wszyscy obecni poznali dawny, bo powstały w XVI w. taniec: branle. Oczywiście po spotkaniu chętne osoby mogły kupić książkę pani Izabelli i otrzymać bezcenny autograf. Wszystkim dziękujemy za spotkanie.

Komentarze (0)

W ramach współpracy BPMiG Ślesin z Nadleśnictwem Konin 11 kwietnia zaprosiłyśmy klasę IV i VI z S.P. w Wąsoszach do wspólnego sadzenia drzew na terenie Leśnictwa Bieniszew. W tym roku do akcji oprócz dzieci ze szkoły podstawowej zostały włączone również przedszkolaki, gimnazjaliści, licealiści oraz strażacy. Do zasadzenia czekały na nas jednoroczne sadzonki sosny. Po podziale na grupy i wręczeniu łopat zabraliśmy się do pracy - jedna osoba kopała dołek, druga wkładała sadzonkę a trzecia odmierzała odległości między sadzonkami (pilnowanie odległości między drzewkami ma istotny wpływ na późniejsze przyjmowanie się sadzonek i udatność całej uprawy).

Po obsadzeniu wskazanego terenu zostaliśmy ugoszczeni przy ognisku. Po upieczeniu kiełbasek i zjedzeniu grochówki przyszedł czas na konkursy z nagrodami książkowymi i rzeczowymi.

Komentarze (0)

Wiosna w bibliotece

Gwarno i głośno było w sobotni poranek w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Ślesin. Odbyły się tu zajęcia plastyczno-literackie o tematyce wiosennej dla dzieci. Rozpoczęły się one od przeczytania legendy o Marzannie a następnie wykorzystując różne techniki wykonany został wianek, który przyozdobiły wszystkie skojarzenia dzieci z wiosną. Pojawił się więc bocian, jak bocian to i żaba w stawie. Znalazło się miejsce na tulipany, chmury i słońce oraz ptaszki – po prostu wiosna :)😊
wiosna skan.png

wiosna skan.png wiosna skan
png, 4.2 MiB, 2344x1700
Komentarze (0)

23 listopada aż w trzech placówkach Biblioteki Publicznej miały miejsce spotkania dzieci Szkół Podstawowych z bibliotekarkami.

Filię Biblioteki Publicznej w Piotrkowicach odwiedzili uczniowie klasy drugiej miejscowej Szkoły Podstawowej. Uczniowie dowiedzieli się, jakie biblioteka ma książki, jak z niej korzystać, oraz jak można zostać Czytelnikiem.

Filia Biblioteki Publicznej w Szyszyńskich Holendrach gościła uczniów z klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej w Szyszyńskich Holendrach. Dzieci zapoznały się z pracą bibliotekarza, ułożeniem księgozbioru w bibliotece, a te które miały założone karty wypożyczyły książki.
23 listopada aż w trzech placówkach Biblioteki Publicznej miały miejsce spotkania dzieci Szkół Podstawowych z bibliotekarkami.

Bibliotekę Publiczną w Ślesinie odwiedziły natomiast dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ostrowążu z klas pierwszej, drugiej i trzeciej. Po wysłuchaniu legendy o św. Mikołaju dzieci przystąpiły do przygotowanych wcześniej zajęć plastycznych. Końcowym efektem wspólnej pracy była papierowa ozdoba w kształcie św. Mikołaja. Kolejnym etapem zajęć było zaprezentowanie dzieciom ciekawych form głośnego czytania jakim niewątpliwie jest teatrzyk Kamishibai. Wszyscy z zaciekawieniem wysłuchali „Legendy o Skarbniku”. Na zakończenie bibliotekarka wyjaśniła na czym polega praca w bibliotece i w jaki sposób można się do niej zapisać.

Wszystkim dzieciom i ich opiekunom dziękujemy za odwiedziny w bibliotekach i zapraszamy ponownie.

Komentarze (0)

W czwartkowe przedpołudnie naszą bibliotekę odwiedzili podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie. Ze względu na zbliżający się okres świąteczny poprosili o przybliżenie im sylwetki świętego Mikołaja. O życiu Mikołaja nie wiadomo nic pewnego. Jest ono owiane wieloma legendami i to właśnie one zostały przeczytane naszym gościom. Na koniec wszyscy zilustrowali z czym dziś kojarzy się św. Mikołaj. Prace te zostały wystawione w bibliotece. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie :)😊

Komentarze (0)

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ślesin po raz drugi przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabo widzących – Edycja 2016” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niep­ełno­spra­wnym­ „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie kolejne urządzenie Czytak Plus, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące. Na podstawie umowy użyczenia nasza placówka będzie mogła wypożyczać Czytaka osobom niewidomym i słabo widzącym.

Ponadto – na podstawie odrębnego porozumienia – biblioteka otrzymała zbiór ponad 1200 cyfrowych książek mówionych. Zbiór ten będzie systematycznie uzupełniany dzięki działalności Stowarzyszenia „Larix”.

Komentarze (0)

Bibliotekę odwiedzili w dniu dzisiejszym także wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Piotra Janaszka w Rychwale Oddział Zamiejscowy w Ślesinie. Dla tej grupy przygotowana została mało znana legenda wielkopolska pt.: „Król Kruków”. Po wysłuchaniu legendy przy użyciu farb pomalowane zostały obrazki nawiązujące tematyką do przeczytanego tekstu.

12.10.2016 028.jpg

12.10.2016 028.jpg 12.10.2016 028
jpg, 3.5 MiB, 4608x3456
Komentarze (0)

Dzisiaj w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Ślesin miałyśmy przyjemność gościć klasę II ze Szkoły Podstawowej w Wąsoszach. W sposób niezwykły, bo korzystając z kamishibai, dzieciom została zaprezentowana „Legenda o Skarbniku” a w dalszej części spotkania, przy użyciu techniki orgiami kołowego, wykonany został główny bohater przedstawionej opowieści.

12.10.2016 021.jpg

12.10.2016 021.jpg 12.10.2016 021
jpg, 3.4 MiB, 4608x3456
Komentarze (0)

Projekt „Słuchaj wszędzie” fundacji Nowoczesna Polska
Historia nie musi i nie powinna być nudna, a nasza polska jest wręcz fascynująca. Wybraliśmy siedem utworów z literatury polskiej, na których przykładzie pokazujemy to, co ważne i to, co się nie zmienia. W ramach projektu „Słuchaj wszędzie” nagraliśmy podkasty, z których dowiecie się o związkach historii z literaturą. Przygotowaliśmy je w językach polskim i angielskim. Usłyszycie zatem następujące historie:
1.Śmierć, zmar­twyc­hwst­anie­, śmierć, czyli o poezji K.K. Baczyńskiego,
2.Pieśń o nieskutecznym bohaterze, a więc Pieśń I O Fridruszu, który pod Sokalem zabit od Tatarów roku Pańskiego 1519,
3.Ci straszni Krzyżacy, których przedstawiać nie trzeba,
4.Wiersze uchodźcy, rzecz o Sonetach krymskich Adama Mickiewicza,
5.Jak pisać poezję o przemocy? – Słowo o Jakóbie Szeli autorstwa Brunona Jasieńskiego,
6. Ostrożnie z rewolucją, czyli o Szewcach Witkacego,
7. Wesele bez tajemnic, a więc Stanisław Wyspiański.
Pierwsze z nagrań już dziś dostępne jest w bibliotece Wolne Lektury - Wesele bez tajemnic możecie odsłuchać lub pobrać na swoje urządzenia. Pozostałe podkasty będziemy publikować do końca października we wtorki i w piątki. Wszystkie nagrania i scenariusze znajdziecie pod adresem: wolnelektury.pl. Podkasty udostępniliśmy również na stronie podkasty.info. Wszystkie materiały dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0, a to oznacza, że będzie można je swobodnie pobierać na swoje urządzenia, a także udostępniać innym i cytować.
Prace nad ich przygotowaniem trwają intensywnie od kilku miesięcy. W skład zespołu projektowego wchodzą: Barbara Klicka, dr Paweł Kozioł, Monika Grzelak, Borys Kozielski, Jarosław Kozielski, Paulina Choromańska i dr Magdalena Gutowska.
Projekt „Słuchaj wszędzie” jest realizowany przez fundację Nowoczesna Polska.
Partnerami medialnymi projektu są Bookeriada, eLib, Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!, Lubimy czytać, Link to Poland, culture.pl, Koalicja Otwartej Edukacji, Artifex, Galeria przy automacie, Wydawnictwa Drugie, Radio Pryzmat, Radio Wolna Kultura.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7
hhannahh
piotr.wojciechowski1
mearrlin
ewcia.buziaczek9
annaz7
KosmowskiDaniel
Wilczyn GBP
rogoella
mateuszgol28
TakaAnia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo