Najnowsze wpisy na blogach
1
...
725 726 727
...
949
  • Konkurs fotograficzny „Wakacyjna fotka z książką”
    [Obraz] • Wyjeżdżasz na wakacje? • Zabierasz ze sobą ukochaną książkę? • Lubisz odpoczywać czytając? • A może lubisz też robić zdjęcia? • Gimnazjalisto, proponujemy Ci udział w konkursie „Wakacyjna fotka z książką”! Zrób zdjęcie i pokaż nam, jak spędzasz czas wolny ze swoją ulubioną lekturą. Liczą się pomysłowość, estetyka i wyczucie! Pamiętaj, że prace konkursowe przyjmujemy od 1 do 31 sierpnia 2016 roku tylko drogą elektroniczną pod adresem mailowym: wypdziecieca@mbp.opole.pl. W tytule maila wpisz: „Fotowakacje”. • Na autorów najciekawszych pomysłów czekają atrakcyjne nagrody! • Szczegółowy regulamin konkursu na stronie: [Link]
    [awatar]
    Opole MBP
  • :)
    [Obraz] [Obraz] [Obraz]
    [awatar]
    Czernichów GBP
  • Cd wakacyjnych spotkań :)
    [Obraz] [Obraz] [Obraz]
    [awatar]
    Czernichów GBP
  • :)
    [Obraz] [Obraz] [Obraz] [Obraz]
    [awatar]
    Czernichów GBP
  • Cd wakacyjnych spotkań :)
    [Obraz] [Obraz] [Obraz] [Obraz] [Obraz]
    [awatar]
    Czernichów GBP
  • Gotyk na dotyk
    Zapraszamy na wykład dr. Emiliana Prałata. Info na afiszu :)) [Obraz]
    [awatar]
    Kościan MBP
  • "Wilki" - Spotkanie z Adamem Wajrakiem
    [Obraz] • W książce "Wilki" Adam Wajrak, ulubiony dziennikarz-przyrodnik Polaków, opowiada o latach tropienia wilków i przyjaźni z tymi najbardziej fascynującymi drapieżnikami Europy. • Adam Wajrak jest przyrodnikiem oraz dziennikarzem związanym z "Gazetą Wyborczą", autorem bestsellerowych książek "(Za)piski Wajraka", "Kuna za kaloryferem, czyli nasze przygody ze zwierzętami" (wspólnie z Nurią Selva Fernandez), "Przewodnik prawdziwych tropicieli" i "To zwierzę mnie bierze". Jest laureatem wielu nagród, m.in. Alfreda Lityńskiego, Nagrody im. Andrzeja Wojc­iech­owsk­iego­ i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Od 1997 roku mieszka we wsi Teremiski w Puszczy Białowieskiej.
    [awatar]
    Opole MBP
  • Warsztaty Robotyczne
    [Obraz]
    [awatar]
    Skrzyszów GCKiB
  • Dziecięce Laboratorium
    [Obraz]
    [awatar]
    Skrzyszów GCKiB
  • "Światowe malarstwo w miniaturze". Wystawa prac Janusza Dziduszko
    Od 20 lipca w Galerii Plastycznej Filii nr 8 MBP (ul. Traugutta 1) czynna będzie wystawa prac malarskich i rysunkowych tarnowianina Janusza Dziduszko. • Autor jest architektem i rysownikiem, który od szeregu lat tworzy miniatury dzieł światowego malarstwa w niezwykle oryginalnej technice z użyciem kredek szkolnych i papieru ściernego. Będzie to już druga wystawa twórczości Janusza Dziduszko w tarnowskiej bibliotece, przy czym blisko 90% prac będzie pokazywanych po raz pierwszy. • Serdecznie zapraszamy do zwiedzania w godzinach: poniedziałek, wtorek, czwartek: 9.00-15.00, środa, piątek 9.30-17.00. Wstęp wolny.
    [awatar]
    Tarnów MBP
  • Scontrum w Filii dla dzieci (os. Bratkowice)
    [Obraz]
    [awatar]
    Łowicz MBP
  • Radośne Lato w Wilkowicach z... PIRATAMI
    [Obraz]
    [awatar]
    Wilkowice GBP
  • ELŻBIETA KRYGOWSKA-BUTLEWSKA W BIBLIOTECE W MROCZENIU
    W dniu 17 listopada Biblioteka w Mroczeniu gościła Elżbietę Krygowską-Butlewską, poznańską ilustratorkę książek dla dzieci, absolwentkę Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Obok ilustracji książkowej Elżbieta Krygowska-Butlewska tworzy również rysunki satyryczne i zajmuje się projektowaniem graficznym. Jej ilustracje zdobią książki znanych polskich pisarzy: Wandy Chotomskiej, Joanny Kulmowej, Joanny Papuzińskiej, Emilii Waśniowskiej, Liliany Bardijewskiej, Zofii Beszczyńskiej, Józefa Ratajczaka, Ireny Landau.W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klasy IV ze Szkoły Podstawowej w Łęce Mroczeńskiej wraz z opiekunem Panią Anną Lekki. Gościem była także Pani Domicylla Sierszuła z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Spotkanie miało charakter warsztatów, podczas których Pani Elżbieta-Krygowska-Butlewska pokazała dzieciom książki do których stworzyła ilustracje, oraz przedstawiła drogę ich tworzenia. Następnie zapoznała dzieci z budową książki i kolejnymi etapami jej powstawania. Ilustratorka zadbała również o praktyczną stronę spotkania, w której uczniowie wcielili się w rolę ilustratorów przeczytanego przez Elżbietę Krygowską-Butlewską wiersza pt. „Tęczak” Zofii Beszcyńskiej, powołując do życia wielobarwne papierowe stwory, którym nadali wymyślone przez siebie fantazyjne imiona. Powstało wiele ciekawych prac i historii, które zadziwiły samą ilustratorkę. Dzieła małych artystów przez najbliższe tygodnie będą wyeksponowane w naszej Bibliotece. Na zakończenie spotkania, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Baranowie - Edyta Lesiak, jak również sami uczniowie podziękowali autorce za spotkanie i wręczyli kwiaty. Książki z Elżbiety Krygowskiej – Butlewskiej znajdują się w Bibliotece. Warsztaty plastyczno - literackie z Elżbietą Krygowską-Butlewską przygotowały wspólnie Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksa hrabiego Wężyka w Baranowie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
    [awatar]
    Baranów GBP
  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W BIBLIOTECE
    Piątego listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło.5 listopada Biblioteka w Mroczeniu przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Przedszkola w Mroczeniu wraz z opiekunkami, na którym zorganizowano głośne czytanie z bajkowymi bohaterami. Przedszkolaki mieli okazję wysłuchać utworu Juliana Tuwima pt. „Słoń Trąbalski”, który przeczytali zaproszeni goście: Bogumiła Lewandowska – Siwek – Wójt Gminy Baranów, Barbara Lipińska – Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Mroczeniu i sam bohater. • Na tą okazję przybyły również znane postacie literatury dziecięcej: Kubuś Puchatek, Słoń Trąbalski i Pszczółka Maja, które zabawiały dzieci i zaskakiwały ciekawymi niespodziankami. Najmłodsi chętnie słuchali zadawanych zagadek, z odgadnięciem których nie miały problemów. W rolę bajkowych bohaterów wcieliły się: Roksana Janus, Anna Kania i Jakub Gogół – uczniowie Gimnazjum w Mroczeniu. W podziękowaniu za niecodzienne spotkanie, przedszkolaki zaśpiewały przepiękne piosenki. Na zakończenie miłej wizyty wszystkich uczestników zaproszono na słodki poczęstunek, a najmłodsi otrzymali kolorowe baloniki.
    [awatar]
    Baranów GBP
  • SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ GRAŻYNĄ BĄKIEWICZ
    W dniu 26 października br. w Bibliotece w Mroczeniu odbyło się spotkanie autorskie z Panią Grażyną Bąkiewicz - historykiem, pedagogiem, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. • W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z Gimnazjum w Mroczeniu, podczas którego pisarka niezwykle ciekawie opowiadała o swoich książkach. Mówiła również o tym skąd czerpie swoje inspiracje do napisania ich. Opowiadała też jak dużo dla niej znaczy pisanie, któremu teraz może się całkowicie poświecić. Wprowadzając młodzież w świat tytułowego ,,Korniszonka”, Klary, Olka czy Ady - bohaterów swoich książek, autorka wspominała, iż większość tych historii, splotów zdarzeń, które przelała na papier jest prawdziwa. Usłyszane historie, stały się inspiracją do opisania niezwykłych przygód i rzeczywistych wydarzeń. Opowiadając po krótce fabułę swoich książek, zachęcała młodych czytelników do sięgnięcia po nie i zapoznanie się z całą lekturą. Pani Bąkiewicz za swoją twórczość uzyskała wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Jest laureatką I nagrody IBBY. Powieść autorki ,,O Melba!” została uznana książką roku 2002. A ,,Stan podgorączkowy”, i ,,Będę u Klary” nominowane były do nagrody IBBY. ,,Korniszonek”, powieść dla dzieci, otrzymała honorowe wyróżnienie Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych 2004 r., przyznawane przez Bibliotekę Raczyńskich. Natomiast książka ,, Muchy w Butelce” nominowana była w 2009 roku do nagrody Srebrnego Kałamarza, przyznawanej przez fundację ,,Zielona Gęś”. • W trakcie spotkania, uczestnicy mogli również zadawać pytania autorce na które chętnie odpowiadała. Wiele osób skorzystało też z możliwości nabycia powieści z autografem. Książki Grażyny Bąkiewicz z dedykacją dla czytelników znajdują się w naszej bibliotece. Serdecznie zapraszamy.
    [awatar]
    Baranów GBP
  • TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK
    W dniach od 27.09 – do 03.10.2015 w Bibliotece w Mroczeniu, została zorganizowana wystawa poświęcona ocenzurowanym książką. Na początku lat 50 XX wieku, w myśl poprawności politycznej usunięto z polskich bibliotek ok. 2500 tytułów w milionach egzemplarzy. W latach późniejszych zakaz druku i dystrybucji objął ok. 5 tys. pozycji. Nie znasz jeszcze tytułów niewygodnych i niechcianych? W trakcie trwania Ogól­nośw­iato­wego­ Tygodnia Zakazanych Książek możesz to Sprawdzić!
    [awatar]
    Baranów GBP
  • Spotkanie z Pawłem Wakułą
    W dniu 10 czerwca br. w Bibliotece w Mroczeniu odbyło się spotkanie autorskie z Pawłem Wakułą, znanym ilustratorem i autorem książek dla dzieci. Uczestniczyli w nim dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łęce Mroczeńskiej i Grębaninie. • Paweł Wakuła z zawodu jest plastykiem, jak sam o sobie mówi, rysownikiem-humorystą. Od wielu lat współpracuje z największym polskim tygodnikiem „Angora”, ilustrując artykuły (m.in. w „Angorce”), publikując żarty rysunkowe oraz pisząc krótkie humoreski. W dorobku pisarskim znajdują się książki dla dzieci: „O czym szumi las”, „Na tropie sześcioptaka”, „Kajtek i Yetik”, „Kajtek i Yetik podnoszą żagle”, „Co w trawie piszczy”, „Mój tata jest olbrzymem”, „Jagiełło pod prysznicem”. • Podczas spotkania, autor w ciekawy sposób opowiadał o swojej pracy, pasjach, zachęcając dzieci do twórczości literackiej i plastycznej. Opowiadania o swoich książkach wzbogacił rysunkami, które szybko i sprawnie wychodziły z pod jego ręki, wzbudzając ogólny entuzjazm wśród dzieci. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać leśnika Piątka, Ogryzka (małego szczura laboratoryjnego) i Maurycego (krasnoludka) i wielu innych wesołych bohaterów książek „O czym szumi las” i „Na tropie sześcioptaka”. Autor pytał również dzieci o znane im magiczne postacie z polskich baśni. Padły tu takie ich nazwy jak wodnik, rusałka, bagiennik, utopiec, dziwożona, wiły - słowiańskie elfy czy bobok. Wszystkie te dziwne stwory są mieszkańcami Doliny Bagiennej Trawy i bohaterami książki „Co w trawie piszczy”. Na zakończenie można było kupić książki, które autor chętnie podpisywał i ozdabiał rysunkami.
    [awatar]
    Baranów GBP
  • Noc Bibliotek
    28 maja Biblioteka Publiczna w Mroczeniu włączyła się w akcję „Noc Bibliotek”,w ramach której odbył się wieczór twórczości poetyckiej Moniki Banaś, Aleksandry Jokiel i Krzysztofa Rębowskiego. • W tym wyjątkowym dniu czytelnicy i sympatycy poezji mieli okazję wysłuchać utwory, które zdobyły prestiżowe nagrody. Mogli też zapoznać się z historią powstawania tomików oraz procesem tworzenia wierszy czytanych przez samych artystów. Wiersze poświęcone były różnym tematom, dotykając różnych aspektów ludzkiego życia: miłości, przyjaźni, opisów przyrody jak i zwykłych codziennych problemów. Magia wieczoru i wpływ pięknej poezji, udzieliły się słuchaczom. Pod wpływem zachęty poetów, swoje dzieła przeczytali również: Halina Górecka, Maria Florczak oraz Sekretarz Gminy – Marek Potarzycki. Zgromadzeni goście mieli również możliwość podziwiania prac Aleksandry Jokiel, która wyczarowuje wełniane rękodzieła i wyroby z wikliny papierowej. Podczas spotkania, dyrektor biblioteki - Edyta Lesiak, przedstawiła również krótką charakterystykę twórczości wyjątkowych gości: • Monika Banaś - poetka, mieszkanka Baranowa. W 2007 r. zadebiutowała tomikiem poezji „Popłynę szeptem” (wyd. Miniatura, Kraków 2007) Współautorka „Antologii Oazy Szeptów” (Kraków 2008) oraz „Ogrodowych pejzaży” (Kraków 2009). W 2014 r. wydała tomik „Daj płynąć obłokom” (wyd. Miniatura). • Aleksandra Jokiel - poetka, mistrzyni rękodzieła, mieszkanka Chojęcina. Pisze wiersze i to z sukcesami. W konkursie literackim z okazji 350 lecia Kępna zdobyła pierwsze miejsce. Od dłuższego czasu zajmuje się również tworzeniem przepięknych dekoracji różnymi metodami. • Krzysztof Rębowski – poeta, prozaik, mieszkaniec Słupi pod Kępnem. Zadebiutował w 1995 roku w czasopiśmie „Cogito” oraz w II programie Polskiego Radia w audycji Wacława Tkaczuka „Czas na debiut”. Autor tomików poetyckich:- „Wiersze”, Wydawnictwo Miniatura, Kraków 2004, -„Dokumentacje”, Wydawnictwo Miniatura, Kraków 2005 oraz „W okowach herezji Jana Saudka” , Wydawnictwo E-Bookowo, Będzin 2012 (e - book). Publikacje m.in. w „Cogito”, „Pro Formie”, „Nadwisłoczu”, „Pro Art” , „W kręgu literatury”, „Kwartalniku” oraz na serbskim portalu literackim „Tvoracz Grada”, jak również na portalu „Poezja – Poezija” pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wiersze i proza tłumaczone na język serbski i bułgarski przez poetkę i tłumaczkę Olgę Lalić - Krowicką. Laureat Konkursu Poetyckiego – „Przydrożny Kwiat” (Kępno 2003, 2004), Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. św. Jana z Dukli (2011), oraz II miejsca w Międzynarodowym Konkursie Poetyckim w Bułgarii, Melnik 2011. Współautor:- „Antologii poezji Cogito”, (Agencja Wydawnicza Aga-Press, Warszawa 1997), „Antologii poezji - 10 razy rok”,(Agencja Wydawnicza Aga-Press, Warszawa 2004), „Antologii współczesnych sztuk słowiańskich - Między Ochrydą a Bugiem”, (Krośnieńska Oficyna Wydawnicza, Krosno 2011), - Międzynarodowej Antologii Poezji „Garavi Sokak”, Inbija 2011 (Serbia) oraz „Antologii Miłość według twórców słowiańskich”, Krośnieńska Oficyna Wydawnicza, Krosno 2012. • Serdecznie dziękujemy artystom za to, że zaszczycili swoją obecnością naszą bibliotekę oraz dziękujemy osobom, które razem z nami spędzili ten wieczór.
    [awatar]
    Baranów GBP
  • ZAJĘCIA Z JOGI
    Działające przy Bibliotece Publicznej Gminy Kiszkowo Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Kulturalne "Słoneczny Promyk" , zaprasza osoby chętne na zajęcia z jogi. • [Obraz]
    [awatar]
    Kiszkowo BPG
  • Lato w bibliotece
    Co można robić latem w bibliotece? Tego dowiecie się szczegółowo z naszej strony internetowej. • Przygotowaliśmy dla Was i Waszych pociech zajęcia edukacyjne, gry, warsztaty i wiele innych atrakcji. • Zachęcamy do zapoznania się z Kalendarzem spotkań - lato 2016. • Oczywiście zapraszamy również po dobrą książkę! • [Obraz]
    [awatar]
    Kraków ŚBP
1
...
725 726 727
...
949

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo