Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie
[awatar]
Nysa PWSZ
13 609
Rodzaj: Uczelnie PWSZ
Telefon: +48 77 40 91 166
Województwo: opolskie
Powiat: nyski
Adres: ul. Chodowieckiego 4
48-300 Nysa
E-mail: oin@pwsz.nysa.pl

BIBLIOTECZNE CENTRUM OBSŁUGI

poniedziałek - piątek       8.30 – 15.30
• przerwa (codziennie)  13.00 – 13.15
sobota zjazdowa*            9.00 – 15.00
• przerwa                         11.00 – 12.00
niedziela nieczynne

 * czynne w soboty zjazdowe - zjazdy dla wszystkich kierunków studiów nies­tacj­onar­nych­
nieczynne w soboty zjazdowe - dodatkowe zjazdy dla niektórych kierunków i specjalności studiów nies­tacj­onar­nych­

więcej: biblioteka.pwsz.nysa.pl

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
 • Ekologiczno-energetyczne kierunki rozwoju przemysłu materiałów budowlanych
  Duda, Jerzy
  Brak ocen
 • Paczków
  Studio Plan
  Brak ocen
 • Terapia zajęciowa w geriatrii
  Janus, Edyta
  Brak ocen
 • Podstawy rysunku architektonicznego i krajobrazowego
  Franzblau, Wojciech
  Brak ocen
 • Paczkowski kat i złoczyńcy
  Mazurkiewicz, Eugeniusz
  Brak ocen
1 2 3 4 5 6 7

W dniu 28 maja 2018r. system biblioteczny SOWA2/MARC21 używany w Bibliotece PWSZ w Nysie od 2010 roku przestał funkcjonować. Została wdrożona nowa wersja oprogramowania SowaSQL Standard. W ślad za zmianą oprogramowania, biblioteka otrzymała nowoczesny, mobilny OPAC. W internetowym katalogu zmieniło się niemal wszystko, ewoluując w kierunku mobilności.

sowaopac.png

Panel wyszukiwawczy stanowiący dotychczas zasadniczą część katalogu WWW został zupełnie zmodernizowany. Zrezygnowano z trzech formularzy umożliwiających tworzenie zaawansowanych kwerend w indeksach i co ważne: zaim­plem­ento­wano­ wyszukiwanie zgodne z nowym silnikiem bazy danych.

Nowy OPAC wyróżnia kilka istotnych funkcji:

• wyszukiwanie proste dla SowaSQL Standard

Nowa edycja OPAC oferuje prowadzenie poszukiwań w jednym polu (tzw. wyszukiwanie proste), pozwalającym na wyszukiwanie informacji o zbiorach we wszystkich strefach opisu bibl­iogr­afic­zneg­o. Jeśli wynik poszukiwań będzie pozytywny, to system wskaże opisy dokumentów zawierające poszukiwane słowa, które występują zarówno w opisie tytułu, twórcy czy w grupie tematów. Ponadto system umożliwi filtrowanie wyników wyszukiwania za pomocą dat wydania dokumentów. Wystarczy, że klikniemy w opcję „Zmień” usytuowaną nad polem wyszukiwawczym.

Mechanizmy te funkcjonują nie tylko w wyszukiwaniu prostym, ale też w wyszukiwaniu opartym o indeksy. Wyszukiwanie proste możemy też łatwo zmienić na zaawansowane klikając w odpowiednią opcję znajdującą się pod oknem wyszukiwawczym.

• propozycje bibliotekarzy czyli kolekcje tematyczne

Nowa wersja OPAC pozwala na dynamiczne tworzenie kolekcji tematycznych. W tym celu, w menu katalogu pojawiła się opcja "Kolekcje", której kliknięcie przełączy wyszukiwarkę w tryb wyboru kolekcji. Prezentowane tam kolekcje to dane bibliograficzne "nowości" oraz innych kolekcji.

• prezentacja „nowości” bibliotecznych

Opracowano nowy panel na stronie głównej wyszukiwarki. Służy on do prezentacji pięciu propozycji czytelniczych pochodzących z kolekcji "Nowości". Prezentowane w ten sposób okładki książek mają na celu zachęcenie użytkownika biblioteki do wypożyczenia lub dalszej eksploracji książek z grupy „nowości”. Dlatego też na końcu panelu z nowościami znajduje się aktywny przycisk (...) odsyłający do kompletnej kolekcji zawierającej informacje o nowościach.

• prosto, szybko i bezpiecznie

Architektura OPAC systemu SowaSQL Standard ewoluuje w kierunku mobilności. Zmienił się sposób prezentacji opisów bibl­iogr­afic­znyc­h książek i ebooków. Dla opisów książek usprawniono sposób prezentacji informacji o dostępności dokumentów. To ważny krok dla korzystających z OPAC na smartfonach. Opisy ebooków również przeszły metamorfozę i obecnie prezentują się w „skróconej” formie. Zmieniono kolorystykę dostępności ikon IBUK Libry i Wolnych Lektur dzięki czemu są teraz bardziej czytelne.

• zmiany na koncie użytkownika

Dokonano zmian na koncie użytkownika. Opisy książek w zakładce "Oczekujące" zostały w pierwszej kolejności posortowane według dokumentów posiadających status "do odbioru" i są prezentowane jako „pierwsze na liście”. Następnie kolejne pozycje zostały posortowane według miejsca w kolejce oczekujących, a dopiero w drugiej - według daty wypożyczeń.

sowaopac.png sowaopac
png, 611 KiB, 909x521
Komentarze (0)

sowasql.png

W dniu 28 maja 2018r. system biblioteczny SOWA2/MARC21 używany w Bibliotece PWSZ w Nysie od 2010 roku przestał funkcjonować. Została wdrożona nowa wersja oprogramowania SowaSQL Standard.

Bazy danych systemu bibliotecznego Sowa2/MARC21 zostały przeniesione do wersji SowaSQL Standard. Ważną cechą nowej wersji oprogramowania bibliotecznego jest silnik bazy danych SQL, który gwarantuje jeszcze większe bezpieczeństwo i stabilność struktury plików. Jest to serce systemu, którego zadaniem jest zarządzanie procesami w relacyjnej bazie danych. W systemach bazodanowych opartych o ten silnik odpowiada za to serwer SQL.

W ślad za zmianą oprogramowania, biblioteka otrzymała nowoczesny, mobilny OPAC. W internetowym katalogu zmieniło się niemal wszystko, ewoluując w kierunku mobilności.

sowasql.png sowasql
png, 9 KiB, 323x81
Komentarze (0)

2x.png

Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka PWSZ w Nysie nagrodzona została zajęciem zaszczytnego I miejsca w kategorii "Aktywna promocja IBUKA libry wśród czytelników", w ramach akcji „Promocja e-czytelnictwa w bibliotece” organizowanej przez platformę IBUK libra, czego efektem jest największe wykorzystanie zbiorów.

To dzięki Państwa aktywności, mobilności i zainteresowaniu w zakresie wykorzystania źródeł elektronicznych IBUKA, wspólnie możemy cieszyć się już drugą statuetką. Wręczenie nagrody odbyło się dnia 11 czerwca 2018 roku w KINIE ILUZJON w Warszawie podczas czwartej jubileuszowej edycji Akademii Dyrektorów Bibliotek IBUK Libra. W imieniu Biblioteki PWSZ w Nysie nagrodę odebrała mgr Monika Kloryga, pracownik Biblioteki.
Program Akademii obejmował prezentację Wydawnictwa Naukowego PWN, warsztat – „Design thinking dla bibliotekarzy w pigułce”, wykład Rafała Żaka pt.”Krótki kurs obsługi samego siebie” oraz występ artystyczny Marity Alban Juarez przy akompaniamencie Dominika Wani.
Przypominamy, iż Biblioteka PWSZ w Nysie ma wykupiony dostęp do bazy IBUK libra od 14 maja 2012 roku. Obecnie w czytelni online otrzymują Państwo dostęp do prawie 1200 publikacji elektronicznych głównie w języku polskim z różnych dziedzin nauki, opublikowanych przez czołowych polskich wydawców.

1x.png
3x.png
4x.png
2.png

1x.png 1x
png, 721 KiB, 673x614
2x.png 2x
png, 1.2 MiB, 869x587
3x.png 3x
png, 1.4 MiB, 952x634
4x.png 4x
png, 1006 KiB, 981x454
2.png 2
png, 667 KiB, 671x740
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
20
Placówki
Nysa PWSZ
ul. Chodowieckiego 4
48-300 Nysa

BIBLIOTECZNE CENTRUM OBSŁUGI

poniedziałek - piątek       8.30 – 15.30
• przerwa (codziennie)  13.00 – 13.15
sobota zjazdowa*            9.00 – 15.00
• przerwa                         11.00 – 12.00
niedziela nieczynne

 * czynne w soboty zjazdowe - zjazdy dla wszystkich kierunków studiów nies­tacj­onar­nych­
nieczynne w soboty zjazdowe - dodatkowe zjazdy dla niektórych kierunków i specjalności studiów nies­tacj­onar­nych­

więcej: biblioteka.pwsz.nysa.pl

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
s23714
s16595
s21160
daniluk1991
s20777
s19759
s21021
s20908
s20845
Sylwia.Nowakowska
s20829
studentka_93
s20649
s21014
maciejw_1991
s20642

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo