Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Publiczna w Bralinie
[awatar]
Bralin BP
8 497
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 62 78 11 232
Województwo: wielkopolskie
Powiat: kępiński
Adres: Rynek 3
63-640 Bralin
E-mail: biblioteka@bralin.pl

Poniedziałek 9.00 - 17.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
  • Cz. 6: Nicolas
    Lingas-Łoniewska, Agnieszka
    Brak ocen
  • Czując
    Jucewicz, Agnieszka
    Ocena: 4.6, głosów: 7
  • Biegnąca z wilkami
    Estés, Clarissa Pinkola
    Ocena: 5.0, głosów: 2
  • Powiew nadziei
    Jax, Joanna
    Ocena: 5.0, głosów: 2
  • Przewodnik po emocjach
    Cyklińska, Anna
    Brak ocen
1 2 3 4

wswiecieksiazek0.jpg Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. 6 czerwca br. pięciolatki z grupy Konwalii, Tulipanów i Różyczek z Przedszkola „Kwiaty Polskie” w Bralinie wraz ze swoimi opiekunami odwiedziły Bibliotekę Publiczną. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem.

Niektórzy z nich byli wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami bądź starszym rodzeństwem, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Dzieci z wielkim zain­tere­sowa­niem­ przyglądały się lekturom znajdującym się na półkach. Najbardziej podobały im się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. Zobaczyły również jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Poza tym dyrektor placówki zaznajomiła przyszłych czytelników z biblioteczną stroną internetową i wytłumaczyła, jak z niej korzystać. Na zakończenie spotkania w bibliotece dzieci przekazały pani Ewie Jędrysiak własnoręcznie wykonaną laurkę z podziękowaniem za oprowadzenie po świecie książek. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy i kolorowanką otrzymaną na pamiątkę, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci, aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci.

wswiecieksiazek0.jpg wswiecieksiazek0
jpg, 16 KiB, 140x140
IMG_0003.jpg IMG_0003
jpg, 134 KiB, 700x478
IMG_0004.jpg IMG_0004
jpg, 148 KiB, 700x468
IMG_0023.jpg IMG_0023
jpg, 135 KiB, 700x486
IMG_0011.jpg IMG_0011
jpg, 123 KiB, 700x464
Komentarze (0)

calapolskaczyta2.jpg Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” świętuje właśnie jubileuszu 15-lecia kampanii społecznej. Biblioteka Publiczna w Bralinie uczestniczy w akcji prawie od samego początku, zachęcają dorosłych, rodziców, wychowawców, opiekunów, by codziennie czytali najmłodszym.

Z tej okazji 2 czerwca br. biblioteka gościła aktorów krakowskiego Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska”, którzy zaprezentowali widowisko „Skradzione mądrości”. Baśniową opowieść o tym, jak wiele pożytku płynie z czytania książek zobaczyło ponad 60 dzieci z Przedszkola „Kwiaty Polskie” w Bralinie. Młodzi widzowie z zapartym tchem śledzili przygody Skrzata, który jest pochłonięty literaturą do tego stopnia, że niemal nie zauważa prawdziwego świata. Nie przeżywa prawdziwych przygód, nie ma prawdziwych przyjaciół. Kiedy Sowa kradnie cały jego księgozbiór, żeby stać się prawdziwym „symbolem mądrości”, Skrzat postanawia go odzyskać. Wyrusza na prawdziwą przygodę. Na swojej drodze spotyka Biedronka Donka, tajnego agenta, który próbuje rozwikłać zagadkę książek znikających w całym Królestwie. Donek nie czyta, ma słabą wyobraźnię, nie potrafi logicznie myśleć, więc pomoc mądrego Skrzata okazuje się niezbędna. Razem ruszają pokonać Sowę, a przy okazji nauczyć się czegoś od siebie nawzajem. Kiedy Donek zostaje schwytany przez Sowę, Skrzat musi stawić jej czoła sam. Wraz z dziećmi wyzywa ją na pojedynek z wiedzy o książkach, który wygrywają. Po przegranym pojedynku skruszona Sowa musiała przeprosić i zwrócić wszystkie książki. Dowiedziała się również, że nie trzeba kraść książek, żeby je przeczytać – wystarczy pójść do biblioteki i wypożyczyć. Natomiast Skrzat przekonał się, że również prawdziwy świat jest wart uwagi, bo można spotkać wiernych przyjaciół i przeżyć wspaniałe przygody.

„Skradzione mądrości” to pełna humoru i akcji opowieść o tym, że każda przeczytana książka jest prawdziwą przygodą. Bohaterowie przekonywali też, jak ważną rolę pełnią biblioteki, w których znajduje się dużo wspaniałych książek, które można wypożyczyć zupełnie za darmo. Spektakl miał formę interaktywnej zabawy, w której dzieci żywiołowo i spontanicznie uczestniczyły. Odpowiadały na pytania, pomagały szukać piór, zadawały Sowie niep­rawd­opod­obne­ pytania aby wspomóc Skrzata w pojedynku. Było dużo dobrej zabawy i śmiechu. Najważniejsze jednak, że dzieci dowiedziały się jak ważne jest to, aby uczyć się czytać i korzystać później z tych umiejętności. Książki dostarczają przecież nie tylko potrzebnych informacji, ale zapewniają nam też rozrywkę i przenoszą w odległy i magiczny świat.

IMG_0116.jpg IMG_0116
jpg, 133 KiB, 700x477
IMG_0159.jpg IMG_0159
jpg, 106 KiB, 700x440
IMG_0167.jpg IMG_0167
jpg, 116 KiB, 700x458
IMG_0211.jpg IMG_0211
jpg, 129 KiB, 700x488
calapolskaczyta2.jpg calapolskaczyta2
jpg, 16 KiB, 140x140
Komentarze (0)

nowakoo.jpg 24 maja br. gościem Biblioteki Publicznej w Bralinie była Ewa Nowak – pisarka, publicystka, autorka felietonów, opowiadań oraz powieści dla młodzieży. Pisarka spotkała się z młodzieżą z bralińskiego gimnazjum, z którą bardzo szybko nawiązała kontakt, wręcz oczarowała ich swoją osobowością i zrobiła niesamowite wrażenie.

Jej język, styl wypowiedzi, umiejętność nawiązywania kontaktów i ocena sfery psychicznej człowieka pozwoliły na nawiązanie doskonałego kontaktu. Uczniowie dowiedzieli się, kiedy i jak powstała debiutancka książka pani Ewy oraz skąd bierze pomysły na nowe książki, w których przedstawia takie wartości jak: miłość, przyjaźń, uczciwość czy szacunek wobec siebie i innych. W swoich książkach autorka opowiada zwyczajne historie przeciętnych nastolatków. Pokazuje ich problemy, zmagania ze szkołą, rodzeństwem, rodzicami i miłością. Przeżycia z dzieciństwa przelewa na karty wielu swoich powieści, a bohaterowie często są odbiciem osobowości jej i jej brata, który miały wpływ na kształtowanie się charakteru pisarki. Pisarka wytłumaczyła uczniom, na czym polega motywacja do działania, dlaczego dobieramy się w pary tak a nie inaczej, czym jest podział ludzi na „półki”. Opowiadała o sobie, swoich problemach z czasów dojrzewania a także dzieciństwa, kiedy to miała problemy z czytaniem, co powodowało niechęć do książek. Mówiła również o tym, jak nauczyła się czytać, kto zachęcił ją do sięgania po coraz to dłuższe książki i jak z „szarej masy” wspięła się na „najwyższą półkę”. Pisarka przekonywała nastolatków, że czytanie to czynność elitarna, wynikająca z intelektualnej potrzeby – ciekawości. Autorka zachęcała do przynajmniej dwukrotnego czytania tej samej książki. – Z czytaniem jest jak z randką – pierwsza nieudana, druga najlepsza. Sama pisarka uważa, że w każdym z jej spotkań autorskich uczestniczy przynajmniej jeden przyszły artysta, co więcej niemal wszyscy obecni mogą odnaleźć się w tej roli poprzez obcowanie z literaturą, ćwiczenie mózgu i rozwój intelektualny. Pisarka przekazała obecnym kilka technicznych uwag na temat zasad tworzenia powieści. Niezbędnym elementem dobrej książki jest ciekawy bohater, zmagający się z problemem. Akcja powieści winna być osadzona w nieobcym autorowi miejscu. Duże szanse na sukces pisarski mają te osoby, dla których życie nie było słodką sielanką, a raczej drogą przez mękę lub przynajmniej dużym wyzwaniem, bowiem trudności i problemy bywają motywacją do działania… i pisarstwa.

Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze, pośród opowieści Ewy Nowak o swoim dorobku literackim, był czas na zadawanie pytań, humor i śmiech, a także na chwilę refleksji. Uczestnicy nie tylko lepiej poznali twórczość pani Ewy Nowak, ale również dowiedzieli się od niej wielu ciekawych rzeczy związanych z postrzeganiem samego siebie i otaczającego świata. Wszyscy byli pod wrażeniem niezwykłego uroku osobistego pisarki, która na koniec spotkania życzyła przyszłym twórcom kultury wytrwałości oraz wielu nies­tere­otyp­owyc­h i pionierskich pomysłów na powieściowe wątki. Niektórzy uczniowie po zakończeniu spotkania rozmawiali z Panią Ewą o sprawach osobistych. Dedykacje i autografy pisarki Ewy Nowak na zawsze utrwaliły niezapomniane i fascynujące przeżycia, jakich doświadczyli uczniowie podczas spotkania. Słowa pisarki: „Człowiek jest taki, jaki myśli, że jest” pozostaną w pamięci gimnazjalistów.

nowak2.jpg nowak2
jpg, 47 KiB, 430x300
nowak3.jpg nowak3
jpg, 60 KiB, 430x300
nowak4.jpg nowak4
jpg, 45 KiB, 430x300
nowak9.jpg nowak9
jpg, 47 KiB, 430x300
nowakoo.jpg nowakoo
jpg, 14 KiB, 140x140
Komentarze (0)
1
...
46 47 48 49 50 51 52
...
60
Placówki
Bralin BP
Rynek 3
63-640 Bralin

Poniedziałek 9.00 - 17.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
tensiorowska

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo