Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
36 490
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
  • Kaszmirowa chustka
    Mioduszewska, Celina
    Ocena: 4.0, głosów: 1
  • Dzieci Sybiru
    Lewadowska-Kąkol, Agnieszka
    Brak ocen
  • Cienie zostaną ze mną
    Majewska-Ziemba Katarzyna
    Brak ocen
  • Fałszywe tropy
    Wolwowicz, Katarzyna
    Ocena: 5.0, głosów: 2
  • Aleksandra
    Panasiuk, Agnieszka
    Ocena: 4.5, głosów: 2
1 2 3 4

Lśniące szkiełka, migoczące kamyczki, kolorowe papierki. Ułożone jedno obok drugiego w niewielkim dołku wykopanym w ziemi. Tworzą wielobarwny, połyskujący kolaż. Kalejdoskop pozornie niepasujących do siebie elementów. Niebko. Ktoś pamięta jeszcze tę podwórkową zabawę?
Autorka jednej z oficjalnych recenzji książki Brygidy Helbig pt. „Niebko” przyrównała tę opowieść do misternej konstrukcji „niebka”. Misternej, ale chaotycznej. Intrygującej, ale niespójnej. Książka „Niebko” omawiana była 30 listopada 2021 roku podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych i nie spotkała się z przychylnością Klubowiczek. Historia dotyczy skomplikowanych losów polsko-niemieckiej rodziny, a osnuta jest wokół tragedii II wojny światowej. Składa się z wielu wątków i licznych płaszczyzn czasowych. Również narracja prowadzona jest przez kilka osób, a co za tym idzie – przedstawia różne punkty widzenia. Zabieg ten nie przekłada się jednak na poszerzenie perspektywy. Wręcz przeciwnie – czytając ma się wrażenie, że historia jest poszarpana, niepełna, a narratorzy nie wyjawiają niczego od początku do końca. Wszystko to sprawia, że czytelnikowi może być trudno odnaleźć sens i zrozumieć przekaz.

Podczas grudniowego spotkania omawiana będzie książka Jacka Galińskiego pt. „Konkurenci się pani pozbyli”

DSC_0276.jpg DSC_0276
jpg, 5.4 MiB, 6000x4000
Komentarze (0)

Jesienne, nastrojowe i wzruszające „Spotkanie światów”, czyli wieczór poezji Anny Lekarczyk połączony z wystawą malarstwa Agaty Wrony oraz występem muzycznym Oliwii Drąg, Julii Marek i Ryszarda Streb.
W niedzielne popołudnie 28.11.2021 roku, oglądając obrazy Agaty Wrony słuchaliśmy ich poetyckiej interpretacji autorstwa Anny Lekarczyk. Organizatorami wydarzenia byli Wójt Gminy Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie i Stowarzyszenie „Wokół Kultury”. Oficjalnego rozpoczęcia spotkania, otwarcia wystawy oraz odczytania i wręczenia adresów okol­iczn­ości­owyc­h dokonali Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec.

Na czym polegała koncepcja „spotkania światów”? Otóż myśl po nadaniu barwy i kształtu stała się obrazem. Próba interpretacji obrazu przerodziła się w wiersz. Poezja stała się inspiracją muzyczną zapisaną w nutach. W ten sposób świat słowa, obrazu i muzyki stworzyły spójną całość osnutą wokół rozważań nad życiem, jego kruchością i ulotnością.

Część wierszy została zaprezentowana przez recytatorów: Oliwię Trójniak, Wojciecha Węgla, Tomasza Kądzielawę i Katarzynę Chrobak-Wdowikowską. Pozostałe wiersze przedstawione były w formie utworów muzycznych skomponowanych i wykonanych przez Oliwię Drąg. Całości towarzyszył występ wokalny Julii Marek przy akompaniamencie pianisty Ryszarda Streb. Wieczór obfitował w głębokie przemyślenia i silne wzruszenia, a zakończył się w pełni zasłużonymi owacjami na stojąco. Po części oficjalnej zgromadzeni goście zostali zaproszeni na bankiet przygotowany przez Annę Lekarczyk, Agatę Wronę i ich rodziny i przyjaciół, a także przez pracowników i sympatyków biblioteki.

Artystki, których osiągnięcia prezentowane były podczas spotkania, to kobiety o niesamowitej wrażliwości.

Ania Lekarczyk, która debiutowała jako poetka, to pracująca i studiująca żona oraz mama 5 dzieci. To kobieta, na której twarzy zawsze gości ciepły uśmiech, nawet, gdy rzeczywistość wokół zupełnie do tego nie nastraja. Podczas organizacji spotkania okazało się, że cechuje ją również niezwykła determinacja i wytrwałość w dążeniu do celu.

Z kolei Agata Wrona to osoba obdarzona wyjątkowym talentem, który ciągle rozwija, i którym chętnie dzieli się z innymi. Jej twórczość znana jest szeroko w gminie i powiecie. Agata jest mamą 3 dzieci, prowadzi zajęcia artystyczne dla podopiecznych Siemacha w Odporyszowie, a dodatkowo wraz z mężem Maćkiem prowadzi kawiarnię Bohemian Cafe, która znajduje się na pierwszym piętrze biblioteki.

DSC_0001.jpg DSC_0001
jpg, 6.8 MiB, 6000x4000
Komentarze (0)

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci miało wyjątkową, „andrzejkową” oprawę i na Klubowiczów czekało mnóstwo atrakcji oraz niespodzianek.

Odbyło się ono 23 listopada 2021 roku, a rozpoczęła je dyskusja o książce pt. „Pamiętnik grzecznego psa” autorstwa Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz. Jest to arcyzabawna historia, której bohaterem jest szczeniak Winter rasy malamut. Trafia on z hodowli do nowego domu, gdzie co rusz przysparza zmartwień swoim nowym właścicielom. Oczywiście z początku bardzo tęskni za mamą i rodzeństwem, nie rozumie zasad panujących w jego nowym domu i od początku inaczej niż ludzie pojmuje grzeczność. Zawsze jednak może liczyć na wsparcie swojego nowego przyjaciela Alka, który go bacznie obserwuje i najlepiej rozumie. Cała nowa rodzina stara się go solidarnie bronić, nawet ukrywając jedno przed drugim jego ekscesy. Co nie zmienia faktu, że katastrofa goni katastrofę, a Winter czuje się bardzo grzeczny. Wynika z tego wiele komicznych sytuacji, tym śmieszniejszych, że przedstawionych z perspektywy małego psa. Jak nietrudno się domyślić ta pogodna opowieść dostarczyła Klubowiczom mnóstwo radości i została przez nich oceniona niezwykle ciepło i życzliwie.
Po dyskusji, aby tradycji uczynić zadość na klubowej tablicy złożyli swoje podpisy kolejni nowi Członkowie Klubu, a tym razem byli to: Milena, Agnieszka, Kevin, Łukasz i Maciek. Nasz Klub ciągle się rozrasta co jest dla nas powodem ogromnej radości i dumy.
Spotkanie, dodatkowo było wyjątkowe ponieważ stanowiło także inaugurację DKK dla Młodzieży, który powstał w naszej bibliotece, i który oficjalnie rozpoczął swoją działalność. W grupie znaleźli się wieloletni Członkowie DKK dla Dzieci, którzy postanowili kontynuować swoją przygodę z książką i biblioteką. Są to wyjątkowi młodzi ludzie, którzy pomimo mnóstwa obowiązków zawsze znajdują czas na lekturę, i którzy lubią się spotkać, aby podyskutować o przeczytanej książce. Jest to niezwykle cenne i za to z należą się im serdeczne podziękowania. Po oficjalnej, dyskusyjnej części rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejsze i najciekawsze przebranie andrzejkowe, który wygrała Ola z DKK dla Młodzieży. Oczywiście nie zabrakło także tradycyjnych wróżb andrzejkowych, takich jak chociażby lanie wosku, Andrzejkowe serce, moneta w studni, wróżenie ze słomek, wyścig butów oraz … cudowne i smaczne ciasteczka z wróżbą, które specjalnie dla nas przygotowała Pani Teresa Motyka – Członkini Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych, za co Jej serdecznie dziękujemy.

Na następnym, grudniowym spotkaniu DKK dla Dzieci omawiana będzie książka „Ratunku marzenia!” autorstwa Doroty Suwalskiej, a DKK dla Młodzieży pochyli się nad książką Ewy Nowak pt. „Dane wrażliwe”.

DSC_0023.jpg DSC_0023
jpg, 148 KiB, 1000x667
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
82
Placówki
Olesno GBP
ul. Leśna 11A
33-210 Olesno

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

0
Filia Ćwików
Ćwików 75B
33-264 Ćwików

Wtorek: 10.00-17.00
Czwartek: 09.00-15.00
Piątek: 10.00-17.00

0
Filia Zalipie
Zalipie 128 A
33-263 Zalipie

Wtorek: 09.00-17.00
Środa: 09.00-17.00
Piątek: 8.00-12.00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo