Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
36 597
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
  • Hieroglify egipskie
    Ćwiek, Andrzej
    Brak ocen
  • Heartstopper
    Oseman, Alice
    Ocena: 5.0, głosów: 2
  • Everest
    Nerkowski, Wojciech
    Ocena: 3.0, głosów: 2
  • Gorzka cena wolności
    Erban, Elżbieta Gizela
    Brak ocen
  • Bliscy
    Ernaux, Annie
    Ocena: 4.0, głosów: 13
1 2 3 4

1 marca 2019 roku najwięksi miłośnicy naszego małego kina zostali zaproszeni do wspólnego świętowania. Te uroczyste spotkania w Kinie za Rogiem w Oleśnie to nasza nowa tradycja, której już od dwóch lat towarzyszy hasło „Rozmowy damsko-męskie”.

Tym razem na dobry początek odbyła się pełna doskonałego humoru projekcja filmu pt. „Juliusz”. Wyreżyserowany przez Aleksandra Pietrzaka obraz, do którego scenariusz napisali Kacper Ruciński i Abelard Giza, wywołał salwy szczerego śmiechu. Oczywiście widzowie nie powstrzymywali się również przez zabawnymi komentarzami, co jeszcze bardziej wzmagało atmosferę radości. Po seansie grono zaproszonych gości nieco się powiększyło i wszyscy zostali zaproszeni do sali bibliotecznej, gdzie czekały dalsze atrakcje.
Święto kina to przede wszystkim święto wszystkich widzów, którzy regularnie odwiedzają nasze kino. Przez cały 2018 rok prowadzony był ranking, który pozwolił wyłonić czworo najbardziej aktywnych kinomanów. Z ogromną przyjemnością informujemy, że na zaszczytne miano Najlepszych Widzów 2018 roku zasłużyli:
- Beata Szopa
- Agata Wrona
- Stanisław Kosiek
- Maciej Wrona
Najaktywniejsi widzowie Kina za Rogiem w Oleśnie nagrodzeni zostali pamiątkowymi statuetkami, które wręczył Przewodniczący Rady Gminy, Andrzej Szczebak.

Spotkanie było również doskonałą okazją, aby ogłosić wyniki prowadzonego przez cały ubiegły rok konkursu na Najlepszego Czytelnika. O to miano ubiegać się mogli wszyscy dorośli czytelnicy zarejestrowani w bibliotece głównej w Oleśnie oraz w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie. W kategorii dorosłych wyłoniono 10 osób, które wypożyczyły najwięcej książek, a tym samym zdobyły tytuł Najlepszego Czytelnika 2018 roku:
1. Krystyna Bednarz
2. Justyna Starzec
3. Krystyna Hawełka
4. Halina Drewniana
5. Józefa Ząbek
6. Jan Janik
7. Zofia Zych
8. Aneta Dymon
9. Maria Szado
10. Halina Szczygieł
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy okolicznościowe oraz nagrody książkowe, które w imieniu Wójta Gminy Olesno wręczył Sekretarz Gminy, Janusz Plata.

Po tych niezwykle miłych i wzruszających chwilach, nadszedł czas na dalszą część spotkania, czyli występ amatorskiego Teatru „Radosny Senior” działającego przy Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie. Komedia kryminalna pt. „Pensjonat pod brzozą” wprowadziła nas w świat drobnych intryg, romansów oraz plotek krążących wśród personelu i gości pensjonatu, w którym dochodzi do scen miłości, zazdrości, a w końcu także do… przestępstwa. Zabawne dialogi, świetna gra aktorska oraz poszukiwanie sprawcy, w które zaangażowana została również publiczność – tak w skrócie można opisać występ Grupy Teatralnej ze Szczucina.

Zarówno film, jak i spektakl wprawiły nas w doskonałe humory. I w takiej atmosferze przeszliśmy do ostatniej części spotkania, czyli pełnych śmiechu i życzliwości rozmów damsko-męskich przy kawie i słodkich domowych wypiekach. Tym razem o nasze podniebienia zatroszczyły się: Małgorzata Boduch, Władysława Cabaj, Ewa Cierniak, Halina Dojka, Beata Dziedzic, Krystyna Hereśniak, Dorota Huczek, Anna Jurczyk, Urszula Kaczmarska, Anna Owca, Anna Plata, Dorota Skowron, Teresa Szczebak, Zofia Węgiel, Agnieszka Ziemian i Marta Żołądź. Wszystkim naszym cudownym przyjaciółkom serdecznie dziękujemy za bezi­nter­esow­ność­ i życzliwość.

dzkim1.jpg

dzkim1.jpg dzkim1
jpg, 128 KiB, 700x467
Komentarze (0)

„Nocny pociąg do Lizbony” autorstwa Pascala Merciera to książka omawiana 26 lutego 2019 roku podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.
Klubowiczki zgodnie doceniły artystyczne walory książki. Szczerze jednak przyznały, że jej lektura nastręczała niemało trudności. Pierwszą z nich była bardzo powolna narracja. Zadania nie ułatwiają również ciągłe i bardzo obszerne cytaty z innej książki. Mimo tych niedogodności „Nocny pociąg…” to jednak pozycja wartościowa, ciekawa i intrygująca.

Spokojny, samotny intelektualista, Raimund Gregorious, mieszka w Berlinie, gdzie od lat jest nauczycielem języków klasycznych. Jego monotonne i stabilne życie obraca się wokół pracy, książek, pracy naukowej i wielogodzinnych rozmyślań. Wszystko zmienia się w pewien deszczowy poranek, gdy w drodze do pracy Raimund dostrzega na moście przemokniętą kobietę, która najp­rawd­opod­obni­ej zamierza rzucić się w odmęty rwącej rzeki. Jakiś czas później mężczyzna zachwyca się książką portugalskiego autora, Amadeu de Prado, ale też samym autorem. Te dwa pozornie nie związane ze sobą zdarzenia sprawiają, że Raimund podejmuje zaskakującą decyzję - zostawia dotychczasowe życie i wyjeżdża do Lizbony. Jego celem jest jak najd­okła­dnie­jsze­ poznanie losów i dokonań nowo odkrytego pisarza. Lizbońska podróż Raimunda, w której jedynym przewodnikiem jest książka Amadeu de Prado, pozwala mężczyźnie w zupełnie nowy sposób spojrzeć na wiele aspektów życia. Pozwala mu na głębokie przemyślenia dotyczące samotności, śmierci, przyjaźni i miłości, ale równocześnie każe zastanowić się nad sensem decyzji o gruntownej odmianie własnego życia.

Na kolejne spotkanie Klubu Książki zapraszamy 26 marca 2019 roku o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce J. Hartwig pt. "To wróci".
npdl3.jpg

npdl3.jpg npdl3
jpg, 129 KiB, 700x467
Komentarze (0)

Przez cały ubiegły rok w bibliotece głównej w Oleśnie oraz w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie trwał Konkurs na Najlepszego Czytelnika. O to zaszczytne miano ubiegać się mogli dorośli, jak również uczniowie oraz dzieci nieobjęte obowiązkiem szkolnym. W każdej kategorii wyłoniono po 10 osób, które w 2018 roku wypożyczyły w Oleśnie lub w Ćwikowie największą liczbę książek.
23 lutego 2019 roku w Kinie za Rogiem w Oleśnie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników w kategorii dzieci i młodzieży. Spotkanie miało wyjątkowy charakter i połączone zostało z bajkowym seansem, a na naszych Najlepszych Czytelników czekało sporo niespodzianek, w tym również poczęstunek. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy okolicznościowe.
Jesteśmy pod wrażeniem aktywności młodych czytelników i wszystkim serdecznie gratulujemy. Mamy również nadzieję, że czytelnicza pasja będzie się w nich rozwijać i towarzyszyć im przez całe życie.

najczyt1.jpg

najczyt1.jpg najczyt1
jpg, 118 KiB, 700x467
Komentarze (0)
1
...
14 15 16 17 18 19 20
...
82
Placówki
Olesno GBP
ul. Leśna 11A
33-210 Olesno

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

0
Filia Ćwików
Ćwików 75B
33-264 Ćwików

Wtorek: 10.00-17.00
Czwartek: 09.00-15.00
Piątek: 10.00-17.00

0
Filia Zalipie
Zalipie 128 A
33-263 Zalipie

Wtorek: 09.00-17.00
Środa: 09.00-17.00
Piątek: 8.00-12.00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo