Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
36 657
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
  • Gdzie się zwierzę spać wybierze?
    Brykczyński, Marcin
    Brak ocen
  • Infantka
    Nerkowski, Wojciech
    Brak ocen
  • Gwaizdko, spełnij me życzenie
    Hapka, Cathy
    Brak ocen
  • Bezgłos
    Puzyńska, Katarzyna
    Ocena: 2.9, głosów: 9
  • Mroczna przepowiednia
    Riordan, Rick
    Brak ocen
1 2 3 4

25 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Oleśnie.
Ani nowy rok, ani trwające ferie zimowe nie osłabiły zapału młodych miłośników literatury. Postanowiliśmy porozmawiać o tematach naprawdę poważnych i trudnych. Po raz kolejny sięgnęliśmy po książkę Oscara Brenifiera pt. „Życie – co to takiego?”. Tym razem skupiliśmy się na rozdziale poświęconym sprawie najbardziej ostatecznej – śmierci. Książka pomogła nam zrozumieć to trudne zagadnienie. Wymieniliśmy się również naszymi przemyśleniami dotyczącymi śmierci, ale też życia, wiary i wyznawanych przez nas wartości. Czytając kolejne pytania zadawane przez autora książki i udzielając na nie szczerych odpowiedzi, doszliśmy do wniosku, że śmierć, choć smutna, nie jest czymś, czego powinniśmy się bać, albo przed czym musimy uciekać. To po prostu część naszego życia. A świadomość tego, że nie możemy jej uniknąć może nam pomóc jak najlepiej wykorzystać dany nam czas i w pełni cieszyć się życiem.

Na kolejne spotkanie DKK dla dzieci zapraszamy 22 lutego o 14:00.
osmierci1.jpg

osmierci1.jpg osmierci1
jpg, 70 KiB, 800x600
Komentarze (0)

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych 22 stycznie 2019 roku przenieśliśmy się do dwud­zies­towi­eczn­ej Rosji. Wszystko to za sprawą książki Nino Haratischwili pt. „Ósme życie”.

Autorka rozpoczyna swoją opowieść na początku XX wieku, w momencie, gdy w niewielkim gruzińskim miasteczku rodzi się Anastazja Jaszi. Dziewczynka jest pierwszym dzieckiem wyjątkowo utalentowanego wytwórcy czekolady. Chocolatier wymyśla doskonałe receptury i szybko staje się mistrzem w swojej dziedzinie, a jednocześnie bardzo zamożnym przedsiębiorcą. To z kolei sprawia, że mężczyzna może zapewnić sobie awans społeczny, a swoim czterem córkom życie wśród wyższych sfer i prawdziwie arystokratyczne wychowanie. Anastazja, pieszczotliwie nazywana Stazją, snuje marzenia o sławie paryskiej baletnicy, rzeczywistość okazuje się jednak zupełnie inna. Mając siedemnaście lat dziewczyna wychodzi za mąż za białoarmistę, którego tuż przed rewolucją październikową przenoszą do Moskwy. Anastazja zostaje więc sama. Kiedy władzę nad Związkiem Radzieckim przejmuje Stalin, Stazja wraz z dziećmi chroni się w Tibilisi, u swojej najmłodszej siostry, Kristine. Pomimo drastycznych reform wyniszczających większą część społeczeństwa, socjalistyczne klasy wyższe nie mogą narzekać na niewygody życia. Spokój nie trwa jednak długo, bo piękna Kristin staje się obiektem zauroczenia Ławrientija Berii, co wywołuje tragiczny w skutkach i ciągnący się przez długie lata koszmar rodziny Jaszich.
Klubowiczki orzekły, że omawiana książka to monumentalne dzieło, które doskonale ukazuje wstrząsającą historię Rosji i Gruzji wyjątkowo płynnie połączoną z poruszającą opowieścią o niełatwych dziejach rodu Jaszich.

Na kolejne spotkanie DKK dla dorosłych zapraszamy 26 lutego 2019 roku o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce Pascala Merciera pt. „Nocny pociąg do Lizbony”.
8zycie2.jpg

8zycie2.jpg 8zycie2
jpg, 124 KiB, 700x467
Komentarze (0)

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” podbija biblioteki – 28 tys. nowych czytelników

Czy pierwsza wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie? Wierzymy, że tak! Dlatego we wrześniu 2018 r. w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” rozpoczęliśmy projekt pilotażowy skierowany do dzieci rozp­oczy­nają­cych­ edukację przedszkolną oraz ich rodziców.

Nawyk codziennego czytania z dzieckiem oraz regularnego odwiedzania biblioteki warto kształtować już od najw­cześ­niej­szyc­h lat życia dziecka, dlatego zaprosiliśmy rodziców trzylatków, żeby wspólnie ze swoimi Maluchami odebrali w bibliotece wyjątkowy prezent. W przygotowanej dla nich „Wyprawce Czytelniczej” znalazły się: książka „Pierwsze wiersze dla…” (antologia wierszy wybitnych polskich poetów), poradnik „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” przypominający o korzyściach wynikających z czytania oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Do projektu przyjęto blisko 800 bibliotek publicznych z całej Polski, co wraz z podległymi im filiami daje łącznie 3,5 tys. oddziałów bibliotecznych, w których można odebrać „Wyprawki Czytelnicze”. Od początku trwania pilotażu bibliotekę odwiedziło ponad 30 tys. trzylatków z rodzicami. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece, podczas której zostały zapisane do biblioteki i stały się pełnoprawnymi uczestnikami życia kulturalnego. Dzięki pilotażowi akcji bibliotekom publicznym przybyło blisko 28 tys. nowych czytelników! Bibliotekarze z wielkim zaangażowaniem włączyli się w projekt, stając się dla trzylatków wyjątkowymi przewodnikami po świecie książek. Uroczyste wręczanie dziecku dyplomu za częste wizyty w bibliotece było doskonałą okazją do zbudowania z nim trwałych więzi, które – mamy nadzieję – przetrwają lata. Od początku trwania akcji ponad 4 tys. trzylatków odebrało imienny dyplom za aktywne rozwijanie czytelniczej pasji, czyli wypożyczenie co najmniej dziesięciu książek.

Lista bibliotek, w których można odebrać „Wyprawki Czytelnicze” dla trzylatków, znajduje się tutaj.
Po sukcesie pilotażu chcemy, żeby w 2019 r. także starsze dzieci otrzymały książki na „dobry start”. Trwają właśnie prace nad publikacją przeznaczoną pod względem estetyki i treści dla dzieci w wieku przedszkolnym. Rekrutację bibliotek do projektu w skali ogólnopolskiej rozpoczniemy wiosną.

Najważniejsze informacje o kampanii można znaleźć na stronie www.wielki-czlowiek.pl
MKWC grafika podsumowanie.png

MKWC grafika podsumowanie.png MKWC grafika podsumowanie
png, 462 KiB, 600x600
Komentarze (0)
1
...
16 17 18 19 20 21 22
...
82
Placówki
Olesno GBP
ul. Leśna 11A
33-210 Olesno

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

0
Filia Ćwików
Ćwików 75B
33-264 Ćwików

Wtorek: 10.00-17.00
Czwartek: 09.00-15.00
Piątek: 10.00-17.00

0
Filia Zalipie
Zalipie 128 A
33-263 Zalipie

Wtorek: 09.00-17.00
Środa: 09.00-17.00
Piątek: 8.00-12.00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo