Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
36 490
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
  • Kaszmirowa chustka
    Mioduszewska, Celina
    Ocena: 4.0, głosów: 1
  • Barbarzyńca
    Wolf, Anna
    Brak ocen
  • Himalaya
    Nerkowski, Wojciech
    Brak ocen
  • Córki swoich matek
    Miszczuk, Joanna
    Ocena: 3.5, głosów: 2
  • Gorzka cena wolności
    Erban, Elżbieta Gizela
    Brak ocen
1 2 3 4

Poetycko, satyrycznie i muzycznie … piękne strofy, urzekające i wzruszające ballady oraz piosenki literackie… wspaniała, ciepła i prawdziwie rodzinna atmosfera … wyjątkowi goście… Tak w wielkim skrócie można opisać koncert pt. „Jesienni autorzy na szlaku poezji do Olesna” w ramach XXIX Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej, który odbył się 3 października 2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie.

Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili artyści z różnych zakątków świata, którzy już od kilkunastu lat, co roku, na szlaku swoich jesiennych wędrówek literackich, zatrzymują się w Oleśnie. Tym razem zawitali do nas: Kazimierz Burnat – Wrocław; Stefan Jurkowski – Warszawa; Jan Dydusiak – Sydney-Australia; Tamara Łucenko – Iwano Franikwsk-Ukraina; Swietłana Bresławska – Ukraina; Krystyna Konecka – Białystok; dr Lam Quang My – Wietnam; Włodzimierz Sztokman – Rosja; Andrzej Grabowski, Artur Grabowski – Ciężkowice; Julia Sudus – Ukraina; Andrzej Jagoda – Tuchów.
Goście oczarowali nas swoją piękną poezją, lekkim humorem oraz wewnętrznym ciepłem, które zawsze sprawią, że spotkania te są wyjątkowe. Koncert poprowadził Dyrektor Organizacyjny Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej Andrzej Grabowski.
Gościnnie wystąpił Zespół Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki, w składzie: Bogusław Diduch, Mirosław Bogoń, Rafał Boniśniak i Tomasz Kubala. Artyści swoimi wyjątkowymi balladami urzekli publiczność i stworzyli niepowtarzalny klimat oraz sprawili, że w niejednym oku zakręciła się łezka wzruszenia.
Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli także znamienici goście:
- Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski,
- Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek
- mjr Magdalena Konarska - Placówka Straży Granicznej w Tarnowie
- Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Szczebak oraz Radni Rady Gminy Olesno
- Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata
- Irena Kawa - Dyrektor ŚDS w Oleśnicy,
- Zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h Pomocna Dłoń:
Beata Partyńska - Prezes oraz Małgorzata Kułaga, Halina Sarat, Małgorzata Słupek,
Ryszard Święch
- Jarosław Boryczka – Dyrektor Zespołu Szkół Pona­dgim­nazj­alny­ch w Brniu
- Koleżanki bibliotekarki z bibliotek szkolnych i publicznych z Dyrektorem Biblioteki Powiatowej w Brniu Małgorzatą Bułat na czele
- Ewa Drzazga – Wieloletni Dyrektor Biblioteki Powiatowej
- Andrzej Drzazga – Prezes Związku Dąbrowiaków w Dąbrowie Tarnowskiej
- Dagmara Jedynak i Magdalena Skrzyniarz z Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej
- Red. Janusz Smoliński z Tygodnika Miasto i Ludzie
- Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Oleśnie Marek Nowak
- Barbara Gierczyk– Dyrektor Przedszkola Publicznego w Zalipiu
- Członkowie Stowarzyszenia Klub Seniora Sami Swoi z Prezesem Haliną Dojka na czele
- Członkowie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno z Prezesem Marią Szczebak na czele
oraz Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych; przedstawiciele zapr­zyja­źnio­nych­ instytucji i organizacji oraz czytelnicy biblioteki w Oleśnie.

Patronat honorowy nad koncertem sprawowali:
- Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski,
- Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek
Organizatorami i gospodarzami spotkania byli: Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Do wspó­łorg­aniz­acji­ włączyli się:
- Powiatowa Biblioteka Publiczna z siedzibą w Brniu
- Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie
- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno.

Na zakończenie spotkania z poezją, balladą oraz piosenką literacką złożono wyrazy wdzięczności wspaniałym artystom, którzy na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia, w podziękowaniu za magiczny wieczór otrzymali symboliczne serca, aby im przypominały przyjaciół w Olesna.
Za pomoc przy organizacji koncertu podziękowano wspó­łorg­aniz­ator­om oraz wszystkim, którzy się włączyli do jego przygotowania.
Słowa wdzięczności skierowano do jak zwykle niezawodnej Agaty Wrona, która brała udział w przygotowaniu scenografii oraz do Urszuli i Jana Kaczmarskich, którzy przekazali piękne jesienne serca.
Wsparcia organizacyjnego udzielili nam także: Joanna Dyjak , Jadwiga i Włodzimierz Kosmala, Aneta Kukla, Dorota Skowron, Karolina i Paweł Sarat, Barbara Szczebak, Wiktoria Wieczorek, Jan Owca, Czesław Mosio oraz pracownicy Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Oleśnie.
Koncert zakończyło oczywiście spotkanie towarzyskie w kawiarence literackiej, a wspaniałą ucztę dla ciała przygotowały panie: Halina Dojka, Dorota Huczek, Maria Łata, Helena Moryl, Janina Niemiec, Helena Szmyrko, Barbara Wesołowska, Krystyna Zachara ze Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie;
Iwona Chmura, Renata Kinel, Elżbieta Kogut, Paulina Kozaczka, Jadwiga Lech, Agnieszka Pinas, Karolina Sarat, Beata Skrzyniarz, Maria Szczebak, Radosław Skrzyniarz ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno;
Przyjaciele biblioteki: Beata Barszcz, Ewa Drzazga, Renata Morawiec, Stanisław Kosiek;
Pracownicy biblioteki: Kinga Fido, Katarzyna Foder, Edyta Bułat – Grudnicka, Agnieszka Herduś, Bernadetta Łucek, Małgorzata Morawiec, Beata Szopa.
Kolejny rok, kolejny wyjątkowy i niezapomniany koncert, który już tradycyjnie wprowadza nas w objęcia jesieni …, a pani jesień to … długie wieczory, ciepło kominka, filiżanka gorącej herbaty lub kawy (jak kto woli) oraz … albo przede wszystkim dobra książka, jak np. tomiki autorów biorących udział w tegorocznym literackim spotkaniu, po które zapraszamy do naszej biblioteki.
xixmgjl.jpg

xixmgjl.jpg xixmgjl
jpg, 118 KiB, 600x400
Komentarze (0)

Grupa uczniów ze Szkół Podstawowych w Oleśnie i Zalipiu oraz Przedszkola Publicznego w Zalipiu wzięła udział w wyjątkowych zajęciach, warsztatach czytelniczo – literackich, które przygotowane i przeprowadzone zostały przez Angelikę Madura z Międ­zyna­rodo­wego­ Centrum Kultury w Krakowie. Ich tematyka związana była z wydaną przez tą instytucję książką pt. „Zwierzyniec”. Wspólne czytanie, analiza tekstu, a na koniec wykonanie pięknych i niezwykłych zakładek do książek techniką origami dały dzieciom wiele radości. Ponadto na zakończenie jako nagrodę za udział w zajęciach wszyscy uczestnicy otrzymali książkę „Zwierzyniec”.
Warsztaty odbyły się w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie oraz Filii Bibliotecznej w Zalipiu.
o2.jpg

o2.jpg o2
jpg, 121 KiB, 600x400
Komentarze (0)

Spotkanie autorskie z prof. Bogdanem Musiałem odbyło się 24.09.2019 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, a tematem była Jego nowa książka pt. „Kto dopomoże Żydowi … ”. Ten wielowymiarowy tytuł to zdanie wzięte z okupacyjnych ustaw niemieckich. Autor udowadnia w niej, że ten, kto w czasie okupacji pomagał Żydom podlegał karze śmierci. Jednak dyskusja dotycząca postaw Polaków wobec Holocaustu, roi się od skrajnie sprzecznych opinii oraz sądów i nigdy nie ustanie. Tym bardziej trzeba zbierać i dawać świadectwa prawdzie co też czyni prof. B. Musiał. Publikacja zawiera wiele wątków związanych z Powiślem Dąbrowskim oraz regionem Tarnowskim, przez co wzbudziła wyjątkowe zainteresowanie licznie zgromadzonej widowni. Spotkanie przybrało jak zwykle wyjątkowy charakter, gdyż wśród przybyłych znaleźli się m.in. rodzina i przyjaciele autora. Związki prof. B. Musiała z Gminą Olesno sprawiają, że powraca do niej z sentymentem, a każde spotkanie jest niezapomniane.
Na zakończenie złożono podziękowania prof. B. Musiałowi za przyjęcie zaproszenia i wyjątkowy wykład. Wyrazy wdzięczności złożono także na ręce siostry autora, Małgorzaty Musiał-Baran za pomoc w organizacji spotkania. Po części oficjalnej nie zabrakło czasu na indywidualne rozmowy oraz pamiątkowe wpisy.

Organizatorami spotkania byli Wójt Gminy Olesno oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.


Prof. Bogdan Musiał - wybitny niemiecki historyk. Urodzony w 1960 r. w Wielopolu. W 1985 roku uzyskał azyl polityczny w Republice Federalnej Niemiec, a w 1992 r. obywatelstwo niemieckie. W latach 1990-1998 studiował historię, nauki polityczne
i socjologię w Hanowerze i Manchesterze. Stypendysta fundacji Friedrich-Ebert-Stiftung (1991-1998), od 1999 do 2004 r. pracownik Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Habilitację uzyskał w 2005 r. Były pracownik Instytutu Pamięci Narodowej,
od 2010 r. profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie. Autor licznych książek historycznych, m.in. „Rozstrzelać elementy kont­rrew­oluc­yjne­” (2001), „Na Zachód po trupie Polski” (2009), „Przewrót majowy 1926 roku w oczach Kremla” (2009), „Wojna Stalina. 1939-1945. Terror, grabież, demontaże” (2012), „Geneza paktu Hitler-Stalin fakty i propaganda” (2012), „Sowieccy partyzanci 1941-1944” (2014) oraz najnowszej „Kto dopomoże Żydowi…” (2019).
9.jpg

9.jpg 9
jpg, 118 KiB, 600x400
Komentarze (0)
1
...
6 7 8 9 10 11 12
...
82
Placówki
Olesno GBP
ul. Leśna 11A
33-210 Olesno

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

0
Filia Ćwików
Ćwików 75B
33-264 Ćwików

Wtorek: 10.00-17.00
Czwartek: 09.00-15.00
Piątek: 10.00-17.00

0
Filia Zalipie
Zalipie 128 A
33-263 Zalipie

Wtorek: 09.00-17.00
Środa: 09.00-17.00
Piątek: 8.00-12.00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo