Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach
[awatar]
Żory MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 32 43 44 584
Województwo: śląskie
Adres: os. Pawlikowskiego PU-13
44-240 Żory
E-mail: mbp@mbpzory.pl

BIBLIOTEKA CENTRALNA

Wypożyczalnia, Dział Zbiorów Specjalnych, Czytelnia Główna

Poniedziałek od godz. 10.00 do godz. 16.00
Wtorek - Piątek od godz. 8.00 do godz. 19.00
Sobota od godz. 8.00 do godz. 13.00

Oddział dla Dzieci
Poniedziałek od godz. 10.00 do godz. 16.00
Wtorek - Piątek od godz. 8.00 do godz. 18.00
Sobota od godz. 8.00 do godz. 13.00

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach powstała 15. kwietnia 1946 r. Sieć biblioteczną stanowi obecnie Biblioteka Centralna i 7 filii.

Biblioteka udostępnia książki, czasopisma, zbiory muzyczne, filmowe, multimedialne, książki mówione oraz dokumenty życia społecznego. Czytelnicy mają do dyspozycji terminale do przeglądania baz danych o zbiorach oraz Bibliografii Regionalnej, a także stanowiska internetowe do pracy indywidualnej, wyposażone w programy użytkowe, drukarki i skanery, umożliwiające dostęp do baz danych takich jak.: Legalis, Wydawnictwa Podatkowe GOFIN, Przewodnik Bibliograficzny, Bibliografia Zawartości Czasopism, Bibliografia Zawartości Gazet i Tygodników. Młodszym użytkownikom Biblioteka oferuje stanowiska komputerowe wyposażone w gry edukacyjne i programy multimedialne oraz PlayStation 3. W Bibliotece skorzystać można również z usług kser­ogra­ficz­nych­ oraz "Przystanku Praca". Ponadto oferuje usługi: "Książka na telefon" i "Zapytaj Bibliotekarza".

Biblioteka prowadzi szeroką działalność kulturalną i edukacyjną.

W ramach promocji organizuje: konkursy czytelnicze, wieczory literacko-muzyczne, spotkania autorskie, pogadanki, wycieczki, lekcje biblioteczne, dni otwarte, zajęcia plastyczne oraz wystawy.

W kalendarzu imprez bibliotecznych znajdują się: Ferie w Bibliotece, Wakacje w Bibliotece, Bajkowe Spotkania, Urodziny Calineczki Urodziny Książkowego Misia”, Światowy Dzień Pluszowego Misia, Mikołajki, Tydzień Bibliotek, Tydzień Czytania Dzieciom, Wiosenne Spotkania Literackie, Jesienne Spotkania z..., Noc z Andersenem. Biblioteka uczestniczy również w akcjach Bookcrossing i Wiosenna Zbiórka Książek.

W Bibliotece działają Kluby zrzeszające miłośników literatury i sztuki: Klub Miłośników Dobrej Książki, Klub Dyskusyjny w języku angielskim „Chatting with tea”, Klub Zaczarowanego Ołówka i Klub Moli Książkowych oraz Klub Czytających Rodzin CZYTALIŃSCY.

Ekspozycja
Zbiory

Biblioteka nie posiada katalogów zintegrowanych z portalem.

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach, Grzegorz Tokarczyk oraz Maciej Piekarski zapraszają na wieczór pełen wrażeń poetyckich i fotograficznych pod hasłem „Między ciszą a kliszą… ujęte w słowa”. Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Centralnej (os. Pawlikowskiego PU-13) 15 kwietnia br. o godz. 17.00. WSTĘP WOLNY. Daj się oczarować słowom tomiku „Literackie komunikaty o trwaniu rzeczywistości” oraz kadrom fotograficznym.

Więcej o autorach:

Grzegorz Tokarczyk
Urodzony 27.04.1982 w Wodzisławiu Śląskim, absolwent UJ po wydziale filozoficznym. Mąż i ojciec, obecnie pracuje w JSW jako elektryk p/z. Pasją życiową jest moja rodzina oraz wspólne wyprawy po górskich szlakach. Jako dorobek literacki mogę jedynie uznać dwukrotne zajęcie trzeciego miejsca za opowiadania „Przy drodze” oraz „Słowik” w przeglądach, które miały miejsce w Jastrzębiu Zdroju w latach 1995 – 2000. Okres ten w moim życiu był również związany z grupą muzyczna Becoming, co niestety odwiodło mnie na długie lata od pisania. Ponowną przygodę z piórem rozpocząłem w 2013 roku, skupiając się na tworzeniu krótkich form literackich w klimacie poetyckim. Jak już pisałem powyżej pasjonuję się wyprawami, lecz nie skupiam się tylko na górach. Każdy dzień, każda chwila potrafi zaskakiwać zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi stronami naszej egzystencji, a wszystko, co robimy mogę porównać do małych kroków przybliżających nas do celu, jakim jest wewnętrzne spełnienie. Tym sposobem cały czas wędrujemy zarówno poprzez miejsca jak i sytuacje wzbogacając nasze doświadczenie życiowe. Wędrówka, której doświadczam osobiście jest odkrywaniem nowych obszarów własnej duszy oraz miejsc i okoliczności wpływających na mój sposób postrzegania świata. Z własnych obserwacji mogę tylko dodać, że złożona problematyka świata cywilizowanego zazwyczaj znajduje rozwiązanie w otwartości, przystępności oraz prostocie świata naturalnego, dlatego też za najważniejsze życiowe założenie uważam utrzymanie równowagi pomiędzy zadyszką cywilizacyjna, a uduchowionym wytchnieniem na łonie natury choćby w najprostszej formie, jaką są krajoznawcze wyprawy. Utrzymanie zasady złotego środka wnosi do mojego życia inspirację zarówno w obszarze kultury jak i natury pozwalając cieszyć się nowymi perspektywami spojrzenia na pozornie znane oblicza świata. Refleksje o tu i teraz zawarłem w tomiku poetyckim „Literackie komunikaty o trwaniu rzeczywistości”.

Maciej Piekarski – uczeń Technikum nr 4 w Jastrzębiu-Zdroju. Jego przygoda z fotografią to pewnego rodzaju gradacja. Najpierw komórką, potem pierwszą upragnioną lustrzanką cyfrową zaczął utrwalać otoczenie, ale nie jego przypadkowe elementy, tylko określone kadry. Samouk, pasjonat techniki analogowej, ciągle poszukujący własnych sposobów dokumentowania rzeczywistości. Klisze samodzielnie wywołuje w domu za pomocą chemii fotograficznej. Jego ulubiony aparat to śred­niof­orma­towa­ analogowa Zenza Bronica SQ-A, którą zrobiona jest większość zdjęć. Stoi na początku drogi zwanej ,,Fotografia”… Współpracuje ze stroną internetową poświęconą wszelkim aspektom fotografii – fototekstura.pl

Komentarze (0)

Szanowni Czytelnicy!
Z okazji zbliżającego się 70-lecia istnienia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach odbędzie się uroczysta gala, na której świętować będziemy jubileusz naszej placówki. W związku z tym chcielibyśmy serdecznie Państwa zaprosić na uroczystość, która odbędzie się 14 kwietnia br. o godz. 17.00 w Kinie na Starówce. Do rozdania mamy aż 15 zaproszeń dla naszych czytelników!

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z Martą Rapacz-Mahmoud pod numerem 32 43 43 197 (wew. 21).

Ponadto, 4 kwietnia otwarta została wystawa upamiętniająca działania Biblioteki na przełomie ostatnich 70-ciu lat. Wystawę można oglądać w Bibliotece Centralnej na os. Pawlikowskiego PU-13.

plakat mbp.jpg plakat mbp
jpg, 1.3 MiB, 2500x3500
Komentarze (0)

1 kwietnia br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach zorganizowano Noc z Andersenem pod hasłem Kosmiczna Odyseja. Bibliotekarze przygotowali iście kosmiczne atrakcje. Zorganizowano galaktyczny pokaz mody, zaaranżowano spotkanie z ufoludkiem, odbyły się Międ­zypl­anet­arne­ Igrzyska, budowano także układ słoneczny. Wieczorem uczestnicy imprezy „umówili” się na randkę z gwiazdami, czyli przez teleskop obserwowali gwiazdy. Podczas kolacji pod hasłem „Latające talerze” dowiedzieli się, co jedzą kosmonauci. Ale najbardziej podobał się pokaz naukowo-konstruktorski z Uniwersytetem Rozwoju. Dzieci poznawały prawa aerodynamiki, budowały mini rakiety, sprawdzały, ile waży powietrze i dowiedziały się, co wprawia w ruch rakiety. Późnym wieczorem do snu czytano baśnie Andersena. „Noc z Andersenem” jest prze­dsię­wzię­ciem­ międzynarodowym organizowanym z okazji Międ­zyna­rodo­wego­ Dnia Książki Dziecięcej i urodzin H. Ch. Andersena, w ten sposób zachęcamy dzieci do czytania i pokazujemy, jak wspaniałym miejscem jest żorska biblioteka.

W tym roku udział w imprezie wzięli i do czytania zachęcali: Anna Ujma Doradca prezydenta, Jolanta Hrycak Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Żory, Adam Grabowski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Żorach, Łukasz Chmielecki z Komendy Miejskiej Policji w Żorach oraz Danuta Rapacz – z upoważnienia Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach.
Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach serdecznie dziękuje darczyńcom: AUCHAN ŻORY oraz PIEKARNI MICHAŁ PTAK za pomoc w organizacji wydarzenia.

IMG_3680.jpg IMG_3680
jpg, 1.4 MiB, 1920x1280
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
29
Placówki
Żory MBP
os. Pawlikowskiego PU-13
44-240 Żory

BIBLIOTEKA CENTRALNA

Wypożyczalnia, Dział Zbiorów Specjalnych, Czytelnia Główna

Poniedziałek od godz. 10.00 do godz. 16.00
Wtorek - Piątek od godz. 8.00 do godz. 19.00
Sobota od godz. 8.00 do godz. 13.00

Oddział dla Dzieci
Poniedziałek od godz. 10.00 do godz. 16.00
Wtorek - Piątek od godz. 8.00 do godz. 18.00
Sobota od godz. 8.00 do godz. 13.00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tej biblioteki.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo