Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
[awatar]
Poznań PBP
Rodzaj: Biblioteki pedagogiczne
Telefon: +48 61 861 69 74
Województwo: wielkopolskie
Adres: ul. Bułgarska 19
60-320 Poznań
E-mail: biblioteka@pbp.poznan.pl

Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 9.00 - 19.00
Sobota 9.00 - 15.00

Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5 6 7
 • [awatar]
  Poznań PBP
  Żałoba jest zdrowym procesem ochronnym, lecz jednocześnie przeżyciem osobistym, prywatnym. Żałoba jest także przejawem urazu tych obszarów mózgu, które regulują uczucia. To jego neur­opla­styc­znoś­ć pozwala na uzdrowienie emocjonalne i rozwój pourazowy. • Autorka – będąca neurologiem – opisując swoje doświadczenia po śmierci męża, ukazuje dwa okresy żałoby – pierwszy, ostry, w którym osobę cierpiącą chronią mechanizmy obronne, i drugi – okres pracy nad przywróceniem równowagi. Autorka podkreśla, żeby dać sobie i innym prawo do przeżywania żałoby we własnym tempie. Opisuje zachowania, które mogą niepokoić a są w żałobie normalne (powszechne) jak: smutek, samotność, dezorientacja i utrata własnego „ja”, nieuwaga, wizualne pomijanie (niedostrzeganie przedmiotów znajdujących się blisko), problemy ze snem, dziwne sny związane ze zmarłą osobą, błądzenie myślami, trudności związane z życiem codziennym, rytuały, zwiększona podatność na choroby. • Pokazuje pracę nad sobą w drodze do odbudowy (szczególnie poleca pisanie dziennika i jego późniejsze czytanie). Podkreśla, że trzeba wybaczać sobie pomyłki i cofanie się na tej drodze. • Niestety, w książce zdarzają się niekonsekwencje i niejasne fragmenty. Trudno stwierdzić, czy wynikają one z niedoskonałości oryginału czy z niedoskonałości przekładu. • Warto jednak poświęcić czas na lekturę – nikt nie uniknie przecież cierpienia utraty (śmierć w rodzinie, rozwód, strata pracy). To książka dająca podstawy wiedzy z zakresu neurologii na temat tego, w jaki sposób stres emocjonalny i funkcje umysłu, mózgu i ciała są ze sobą powiązane. Dzięki tej wiedzy i relacji osobistej autorki – nadzieję każdemu przeżywającemu żałobę na powrót do normalności, choć będzie to normalność inna niż ta sprzed utraty. • JC
 • [awatar]
  Poznań PBP
  Z radością polecam propozycję lekcji wychowawczych dla gimnazjów, a nawet dla starszej młodzieży. To dobrze, że nauczyciele otrzymają nowe scenariusze, które można wykorzystać na lekcjach wychowawczych. ... • Lekcje wychowawcze to często czas załatwiania spraw organizacyjnych i bieżących wychowawczych, ponieważ lekcje wychowawcze są częścią programu wychowawczego szkoły, dobrze jest realizować je zgodnie z tym programem dostosowując do możliwości i potrzeb swojej klasy. Mniej doświadczony nauczyciel wychowawca, może z powodzeniem lekcje proponowane dzielić na więcej jednostek lekcyjnych, wybierać, co uważa za najbardziej adekwatne dla swoich uczniów. • Kilkanaście lat temu, gdy młodzież charakteryzowała się większą ilością zasobów, łatwiej było nam wzajemnie się zrozumieć. Obecnie młodzież jest osamotniona. Młodych ludzi trzeba nauczyć rozmawiać o sobie, o umiejętnościach społecznych, o własnych potrzebach. To właśnie jest tematyka lekcji wychowawczych zaproponowana przez Autorkę. Wszystkie lekcje zrealizowała ona z młodzieżą gimnazjalną. • Książka jest bardzo dobrze przygotowana pod względem merytorycznym i wydawniczym. Jest czytelna, są piękne podkreślenia. Lekcje mają stałe pozycje, co wprowadza porządek. Załączniki dołączone do tematów, bardzo ułatwią pracę wychowawcy. • Podoba mi się pomysł „złotych myśli” oraz niedokończonych zdań. A także wypunktowanie najważniejszych czynników czy fragmentów lekcji. • Zaproponowane przez Autorkę metody są bardzo cenne, niejednokrotnie wykorzystywane również do pracy z młodzieżą starszą i z dorosłymi, wymagają od nauczycieli dużej wiedzy psychologicznej i pedagogicznej, umiejętności przewidywania skutków wprowadzenia tych właśnie metod w klasie. • Rozdziały początkowe jasno i przejrzyście „tłumaczą” celowość pracy wychowawczej i jej organizację. Autorka doskonale ukazuje stan zastany, nasze nauczycielskie „pobożne życzenia” i daje wskazówki, jak zmierzać się z wyzwaniami klasy. • Cenne jest przedstawienie i przypomnienie metod aktywizujących, uwypuklenie najważniejszych działań i podsumowania rozdziałów. • Książka „Kaktusy dojrzewania” pani Ewy Molskiej jest ważnym uzupełnieniem i pomocą w pracy wychowawczej nauczycieli. Serdecznie polecam – Małgorzata Narożna-Szmania pedagog
 • [awatar]
  Poznań PBP
  Autor jest twórcą koncepcji edukacji dla mądrości, teorii postawy twórczej oraz opartej na niej strategii dydaktycznej. Książka w kompleksowy sposób prezentuje czynniki, które mają wpływ na rozwój i nauczanie ważnych kompetencji osobowościowych ucznia: mądrości, inteligencji i kreatywności. Przedstawione strategie • dydaktyczne stymulują i wspierają zdolności poznawcze, rozwijają różne typy myślenia i pamięć ucznia. Część teoretyczną uzupełniają ćwiczenia i zadania oraz przykładowe scenariusze lekcji różnych przedmiotów.
 • [awatar]
  Poznań PBP
  W książce prezentowane są rozwiązania, które pomagają wykształcić w dziecku własną formę twórczej wyobraźni • i zbudzić kreatywność. Autor podpowiada, w jaki sposób stymulować umysł dziecka, ćwiczyć pamięć, wyobraźnię, • koncentrację, jak uczyć dziecko samodzielnego myślenia, planowania, podejmowania decyzji, rozwiązywania • konfliktów i budowania wiary w siebie. Każdy rozdział kończą propozycje zabaw i innych aktywności, podzielone • według wieku dziecka od 2 do 18 lat.
 • [awatar]
  Poznań PBP
  Znany amerykański neurobiolog i neuropsycholog kliniczny dzieli się z czytelnikiem wiedzą na temat działania mózgu i tkwiących w nim możliwości tworzenia nowych rozwiązań. Przedstawia dorobek współczesnej nauki w zakresie budowy i działania mózgu; koncepcje psychologiczne (w tym własną) i wyniki badań eksp­erym­enta­lnyc­h związanych z twórczością. Autor, choć porusza w niej trudne problemy, starał się napisać ją językiem zrozumiałym nie tylko dla naukowców – czytelnik zdecyduje, czy zamiar swój zrealizował.
Ostatnio ocenione
 • Traktat o łuskaniu fasoli
  Myśliwski, Wiesław
monika.robakowska
megen70
martaowczarzak
IzaG
oporowskaa
j.manuszak91
lidtab
marta.1706
dlipiecka
viola20_88
serafina7
anna4kolodziej
Keith
dykas.daria
maggio4
j.kozinska1

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo