Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
[awatar]
Poznań PBP
Rodzaj: Biblioteki pedagogiczne
Telefon: +48 61 861 69 74
Województwo: wielkopolskie
Adres: ul. Bułgarska 19
60-320 Poznań
E-mail: biblioteka@pbp.poznan.pl

Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 9.00 - 19.00
Sobota 9.00 - 15.00

Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
...
8
  • [awatar]
    Poznań PBP
    Książeczka kanadyjskiego autora i ilustratora przeznaczona dla pięcio-, sześciolatków, ukazująca, jak niewiele potrzeba, aby uwierzyć w siebie i stać się uznanym twórcą (w tym przypadku malarką) – trochę wyobraźni oraz trochę akceptacji ze strony otoczenia. • JC
  • [awatar]
    Poznań PBP
    Poradnik metodyczny dla nauczycieli. Autorki - pracujące naukowo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika - uważają, że „Rozwijanie kreatywności dzieci i młodzieży przez nauczycieli jest zadaniem niezwykle odpowiedzialnym i trudnym. Wymaga przede wszystkim pracy nad sobą i przekonania, że każda jednostka jest z natury kreatywna”. Kierując się tym założeniem, krótko prezentują zarówno podstawy teoretyczne kreatywności i innowacyjności, jak i ich zaplecze pedagogiczne (wskazówki do rozwijania własnej kreatywności przez nauczyciela, informacje na temat edukacyjnych badań w działaniu i kreatywnego kierowania grupą) oraz scenariusze zajęć (dla uczniów w różnym wieku). Uzupełnienie scenariuszy stanowią propozycje ćwiczeń zawartych w dwóch zeszytach towarzyszących książce. Publikacja została starannie przemyślana, opiera się na dorobku naukowym kreatologii i własnych doświadczeniach edukacyjnych autorek, lecz przez swoją formę stawowi zachętę do wyruszenia „szlakami wyobraźni”. • JC
  • [awatar]
    Poznań PBP
    Książka podzielona jest na dziewięć rozdziałów w których przedstawiono w sposób zwięzły i treściwy genezę, przebieg oraz konsekwencje Powstania Wielkopolskiego. W ujęciu chronologicznym opisano sytuację panującą w Polsce w granicach trzech zaborów. Następnie scharakteryzowano sytuację panującą w Wielkopolsce w okresie I wojny światowej oraz przed wybuchem powstania. Naświetlono sytuację działań wojskowych na frontach powstańczych i wydarzenia w skali ogólnopolskiej, które miały miejsce po zakończeniu powstania. • Uzupełnieniem materiału są teksty źródłowe, wspomnienia organizatorów i dowódców powstania, fotografie i mapy oraz indeks nazwisk i miejscowości ułatwiający orientację w terenie i chronologii wydarzeń. • Publikacja adresowana jest do szerokiego grona czytelników. Może być przydatna nauczycielom jako materiał pomocniczy w nauczaniu historii, a uczniom w przygotowaniu się do egzaminów, konkursów i olimpiad historycznych oraz motywować do dalszego rozwijania wiedzy, pobudzać historyczną ciekawość i przywiązanie do lokalnej społeczności. Dopełnieniem publikacji mogą być wydane w tym cyklu zeszyty ćwiczeń dla szkoły podstawowej i gimnazjum.
  • [awatar]
    Poznań PBP
    Setna rocznica odzyskania niepodległości to dobry moment na przypomnienie dzieciom, jak wiele zawdzięczamy naszym przodkom. „A u nas powstanie!” Magdy Podbylskiej to znakomita powieść historyczna dla dzieci, skupiająca się na przekazaniu młodemu czytelnikowi wiedzy na temat Powstania Wielkopolskiego. • Tekst oparty jest na konstrukcji szkatułkowej: dziadek Edward czyta Oli i Wojtkowi, a także ich rodzicom, książkę, którą napisał, by kultywować pamięć o przodkach walczących w Powstaniu Wielkopolskim. Dzięki zastosowaniu chwytu „powieści w powieści” uzyskujemy charakterystykę współczesnego pokolenia i jego codzienności w zderzeniu z generacją powstańców, której przyszło żyć w szczególnie trudnych czasach. Budowa szkatułkowa pozwala autorce na uwzględnienie perspektywy współczesnych czytelników. Podbylska przewiduje pytania, które może zadać młody czytelnik w XXI wieku i na bieżąco tłumaczy fakty, sytuacje, emocje, wkładając wyjaśnienia w usta dziadka i rodziców Oli i Wojtka. Autorka podkreśla wielokrotnie, że należy pamiętać o przeszłości, ale nie kultywować nienawiści między narodami, ponieważ jak to powiedział dziadek Edward: „przyjaźnisz się przecież z człowiekiem, a nie z jego narodowością!”. • Niezrozumiałe może się wydawać pojawiające się w książce słownictwo gwarowe, ale i tu autorka przychodzi z pomocą czytelnikowi, uzupełniając publikację „Słowniczkiem gwary wielkopolskiej”. Z kolei dla niewtajemniczonych w topografię miasta pomocne mogą okazać się mapki z punktami, o których opowiada historia. Pastelowe ilustracje Katarzyny Bukiert doskonale współgrają z tekstem opowiadającym o miłości do ojczyzny i o wartościach rodzinnych.
  • [awatar]
    Poznań PBP
    W Roku Praw Kobiet i Roku Pamięci Powstania Wielkopolskiego warto pamiętać o tym, że kobiety przyczyniły się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Służyć temu może lektura książki Anny Barłóg „Udział kobiet w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919” opublikowanej przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w 90. rocznicę wybuchu Powstania. • Autorka przedstawiła zarówno wkład kobiet w przygotowanie Powstania, jak i ich uczestnictwo w służbach sanitarno-medycznych, aprowizacyjnych oraz w działaniach łączności i zwiadu, a także w innych formach pomocy powstańcom i ich rodzinom. Autorka pokazuje, że dla dobra Powstania i powstańców działały kobiety bez względu na to, z jakiej klasy społecznej pochodziły, oraz że ich aktywność była trudna i niebezpieczna. Anna Barłóg udowadnia, że bez oddania, ofiarności i odwagi pań Powstanie miałoby znacznie mniejsze szanse powodzenia. • Bardzo istotnym składnikiem książki jest indeks osobowy, który może choć w części zastąpić biografie kobiet zaangażowanych w Powstanie - tych mało znanych kobiet, których nazwiska udało się autorce przez swoją pracę wydobyć z zapomnienia. Celowi temu służy też wystawa w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie (wystawę można oglądać do 11 listopada bieżącego roku). Omawiana publikacja - jak czytamy we „Wstępie” - „nie wyczerpuje tematu, stanowi jednak ważny przyczynek, podstawę do dalszych badań”. • Anna Barłóg przedstawiła wyniki swoich badań także na ogólnopolskiej konferencji naukowej w Poznaniu 17 grudnia 2008 roku (materiały z konferencji w zbiorach PBP sygnatura 313624).
W trakcie czytania
Brak pozycji
jankowiak.ms.pl
liess
milena20053
milidyb
Piła PBP
bstryczniewicz
iwona.szofer
weronikamansfeld
przemek604214222
AniaNaTo
elzbieta.milowska
natalkakedzia
oliwia1899
paulina1724
natalia-konieczka
monikawisniewska1988

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo