Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna Ryglice
[awatar]
Ryglice GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 14 654 10 27
Województwo: małopolskie
Powiat: tarnowski
Adres: Ul. Ks. J. Wyrwy 2
33-160 Ryglice
E-mail: gbp_ryglice@op.pl

Poniedziałek 8-16
Wtorek 8-18
Środa 8-18
Czwartek 8-16
Piątek 8-16
Sobota 8-12

Najnowsze recenzje
1 2
 • [awatar]
  Ryglice GBP
  Opowieść niezwykle poruszająca, pokazująca przede wszystkim obraz powojennych Niemiec i rodzącego się powoli z malutkiej partii, krok po kroku, zdawałoby się wówczas niegroźnego faszyzmu. Autor pokazuje rzeczywistość niemiecką od momentu narodzin NSDAP, poprzez stopniowe ograniczanie praw Żydom, do jawnej dyskryminacji i antysemityzmu. Rzeczywistość, w której z dnia na dzień brat – z mocy i nakazu prawa – staje się znienawidzonym wrogiem, a nienawiść do Żydów jest oznaką patriotyzmu. • Pomimo trudnego tematu poruszanego przez książkę, jest w niej także miejsce na śmiech, łzy wzruszenia, więzi rodzinne, miłość, przyjaźń, wyrachowanie i nienawiść. Ben Elton każdą z postaci nakreślił z wielką dokładnością, każda jest inna, ale wszystkie wydają się żywymi, autentycznymi istotami, nie eksponuje nadmiernie poszczególnych cech bohaterów, dzięki czemu wydają się rzeczywiste, prawdziwe, pozbawione sztuczności. Autor powieści umiejscawia jednego z bohaterów w roku 1956 i dzięki temu zabiegowi dodatkowo wzbudza zainteresowanie Czytelnika, uświadamiając odbiorcy, że ktoś jednak przetrwał to piekło... Nie ma tu typowo wojennych opisów, zestawień liczby ofiar i rozliczeń z historią. Cała książka ma postać powieści obyczajowej, ukazującej ówczesne realia życia z punktu widzenia jednostki. Lektura poruszająca, a ciekawie opowiedziana historia sprawia, że książkę czyta się lekko. Polecam!
 • [awatar]
  Ryglice GBP
  Pełen emocji, wciągający thriller psychologiczny. Wciągająca, nietuzinkowa treść o wielu wątkach i ciekawa narracja, prowadzona na dwóch poziomach: rzeczywistym i nierealnym – to chyba największe atuty tej powieści. Zmyślnie przeprowadzona fabuła i częste zwroty akcji budują wszechobecne napięcie, które nie pozwoli czytelnikowi oderwać się od lektury. Ładnie pomyślana zagadka kryminalna i szeroki wątek psychologiczny czynią książkę uniwersalną, która zadowoli nawet wybrednego czytelnika. Można w niej znaleźć wzruszenie, różne oblicza miłości, napięcie, zespolenie dwóch światów, intrygę, sporo wątków, których nie należy lekceważyć w trakcie czytania, gdyż odgrywają istotną rolę w powieści. To właśnie zmienność narracji i wielowątkowość wymusza na czytelniku ciągłe skupienie i uwagę, tak aby nie przeoczyć kluczowych dla sprawy momentów. • Bardzo dokładnie przedstawieni są bohaterowie książki. R. Lupton rysuje ich sylwetki psychologiczne szeroko, z wielką wprawą i swobodą. Powieść spójna, logiczna, nie ma niedokończonych wątków, każdy szczegół jest dopracowany, a kolejność przedstawianych wydarzeń dokładnie przemyślana.
 • [awatar]
  Ryglice GBP
  Na wątku miłosnym oparł autor losy głównych bohaterów, którym przyszło żyć w okrutnych czasach II wojny światowej. Wielka zaleta książki to przede wszystkim szczegółowy opis wydarzeń historycznych. Powieść jest pełna skrajnych emocji, od tych które wzbudzają w nas niechęć, przerażenie, smutek, łzy, złość do pełnych nadziei, ciepła wywołujących uśmiech na twarzy. Autor w sposób naturalny, ciekawie i wnikliwie przedstawił tło historyczne, zwłaszcza relacje między Polakami i Ukraińcami na Kresach. Adrian Grzegorzewski ukazuje czasy, w których wielu ludzi uległo nacjonalistycznym pobudkom, w imię których zatracili człowieczeństwo. • Wstrząsające są opisy rzezi, do których dochodziło i nocami, i w biały dzień. Książka nie kreuje jednak stereotypów - pokazuje, że nie wszyscy Ukraińcy okazywali się bestiami; mamy tu bohaterów, którzy są uczciwymi, dobrymi ludźmi, nieraz narażającymi się, by pomóc polskim sąsiadom. • W książce autor doskonale splata ze sobą historię z fikcją literacką... To powieść przede wszystkim o trudnych relacjach polsko-ukraińskich w czasach poprzedzających wybuch II wojny i w jej trakcie, ale też powieść o miłości, głębokich uczuciach, rozczarowaniach, rozterkach, o okrucieństwie wojny.
 • [awatar]
  Ryglice GBP
  Główni bohaterowie powieści to siedemnastoletni: Landon Carter i Jamie Sulivan. On – syn kongresmana, pewny siebie i beztroski chłopak, który zawsze ma wokół siebie wielu przyjaciół. Ona – zupełne przeciwieństwo Landona – jest córką pastora, cichą, spokojna, nie rzucającą się w oczy dziewczyną, zawsze z Biblią w ręku. Los sprawia, ze drogi Landona i Jamie krzyżują się i chociaż chłopak nie chce się początkowo przyznać przed kolegami, a nawet przed samym sobą – to jednak nawiązuje się pomiędzy nimi nić sympatii. Z czasem młodzi ludzie poznają się bliżej, a przyjaźń przeradza się w głębsze uczucie. Młodych ludzi czekają jednak trudne chwile, które przyniosą ból i rozstanie. • Książka napisana została w sposób lekki, nie przytłaczający, pomimo dużego ładunku emocjonalnego i wielu wątków. Ujmująca historia miłosna, przekazana swobodnie, prostym językiem, czyni ją lekturą wzruszającą, a zarazem lekką w odbiorze. Z kolei banalny tytuł nie oddaje właściwie zawartych w niej treści. Typowe dla stylu pisarza poruszające historie zwykłych ludzi, trudnych miłości, poważnych życiowych dylematów opowiedziane są językiem pełnym ciepła i pokazują, że prawdziwa miłość dwojga ludzi to przede wszystkim bezinteresowność, pragnienie szczęścia dla tej drugiej osoby oraz wyzbycie się egoizmu.
 • [awatar]
  Ryglice GBP
  Powieść Sabine Ebert to historia miłości ukazanej na tle dwunastowiecznych wydarzeń i obyczajów Cesarstwa Niemieckiego. To opowieść o uporze, wytrwałej walce o nowe, wolne życie, to fascynujące i przejmujące losy młodej, bezbronnej dziewczyny. Autorka prowadzi czytelnika u boku Marty przez długą, wyczerpującą i pełną niebezpieczeństw drogę do wolności. Wraz z bohaterką odwiedzamy warowne zamki, ubogie wioski i nieprzebyte lasy. Pisarka doskonale oddaje realia epoki osadzając swoich bohaterów w miejscach historycznych, przypisując im uczestnictwo w wydarzeniach dziejowych, jak np. bunt panów saskich przeciw Henrykowi Lwu czy odkrycie złóż srebra w Chrystianowie. Jest to historia nie tylko o ówczesnych czasach, ale przede wszystkim poznajemy dzieje pięknej znachorki i założyciela osady. • Książka trzyma w napięciu, porusza, zachwyca lekkością języka. Chociaż czytelnika czeka „przebicie się” przez kilkaset stron, to nie będzie to czas stracony na mozolnym trawieniu historii. Dzieje się już od pierwszych stron, aż do ostatniego zdania. Fabułę autorka skonstruowała w ten sposób, że pomiędzy szare, znojne życie osadników wplata gorące uczucie, bohaterską walkę o lepsze jutro i odważne, solidarne przedsięwzięcia w odpowiedzi na doznawaną krzywdę. Polecam każdemu, kto lubi nietuzinkowe, nieszablonowe postaci, napięcie i wartką akcję, niebanalną historię miłosną i wątek przygodowy – a wszystko okraszone mieszanką historii i fikcji literackiej.
Planowane i pożądane pozycje
 • Agrypina
  Kubicz, Michał
zosiak
tanjja
maksstepek
zegarki3
wolska.natalia16
beciaaa1985
jjamroz125434

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo