Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy
[awatar]
Trzcinica GBP
18 766
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 62 33 22 083
Województwo: wielkopolskie
Powiat: kępiński
Adres: ul. Szkolna 2 C
63-620 Trzcinica
E-mail: biblioteka@trzcinica.com.pl

poniedziałek: 8.00 - 17.00
wtorek: 8.00 - 17.00
środa: 8.00 - 16.00
czwartek: 9.00 - 17.00
piątek: 8.00 - 17.00

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
Brak tylu nowości.
1 2 3 4

16 kwietnia 2015 roku Filię Biblioteczną w Laskach odwiedziło 17 dzieci z Przedszkola Samorządowego w Laskach wraz z opiekunkami: panią Wiesławą Maciej i Barbarą Oleś.

W nawiązaniu do obecnej pory roku, pracownik biblioteki przeczytał przybyłym krótką książeczkę Izabeli Jędraszek pt „Wiosna” a następnie wywołał krótką pogadankę na temat przeczytanej treści.

Po tym, część przedszkolaków zajęła się kolorowaniem obrazków prze­dsta­wiaj­ącyc­h wiosenną rzeczywistość, pozostali natomiast mieli możliwość poznać kilka aplikacji na tabletach firmy Apple otrzymanych w ramach projektu „Tablety w Twojej bibliotece”.

Pierwszym punktem programu była zabawa z aparatem. Dzieci robiły sobie zdjęcia aby je później bajecznie kolorowo przyozdobić przy pomocy aplikacji Drawing Desk. Gdy dzieci stwierdziły, że są już usat­ysfa­kcjo­nowa­ne swoimi udekorowanymi fotografiami, przeszły do aplikacji Coloring Pages, która daje możliwość kolorowania najróżniejszych bajkowych postaci. Na koniec przedszkolaki z entuzjazmem podeszły do odmiany gry Memory – Memollow, która przez odnajdywanie zakrytych par obrazków ćwiczy pamięć grających.

Ręcznie pokolorowane obrazki zostały wywieszone na gazetce ściennej w bibliotece.

tablety2015_1.jpg tablety2015_1
jpg, 41 KiB, 666x498
tablety2015_3.jpg tablety2015_3
jpg, 29 KiB, 535x389
tablety2015_21.jpg tablety2015_21
jpg, 39 KiB, 590x442
Komentarze (0)

Dzięki pozyskanym funduszom w ramach Priorytetu „Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek” w gminie Trzcinica budowana jest nowa siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy.

Pierwszy etap zadania (roboty ziemne, fundamenty, ściany, stropy, schody i elementy żelbetowe, dach wraz z pokryciem, stolarka okienna i drzwiowa zewnętrzna) został wykonany w 2014 r. i rozliczony finansowo w styczniu 2015 r. Po prawidłowym wykonaniu I etapu zadania biblioteka przystąpiła do realizacji II etapu zadania. Drugi etap to zakończenie wszelkich prac budowlanych związanych z wykończeniem, wyposażeniem nowej biblioteki i uzyskaniem prawomocnego pozwolenia na użytkowanie. Ten etap powinien zostać zakończony do 31 sierpnia 2015 r. Powierzchnia użytkowa nowo wybudowanego obiektu wynosi 551 m².
Zgodnie z zawartym porozumieniem w dniu 24 stycznia 2014 r. pomiędzy Gminną Biblioteką Publiczną w Trzcinicy, reprezentowaną przez dyrektor Renatę Gość a wójtem Gminy Trzcinica Grzegorzem Hadzikiem, Gmina Trzcinica przeprowadzi cały proces budowy łącznie z prze­prow­adza­niem­ postepowań przetargowych aż do końcowych odbiorów i uzyskania prawomocnego pozwolenia na użytkowanie. Natomiast na bibliotece spoczywa prowadzenie spra­wozd­awcz­ości­ merytorycznej i finansowej zadania, opracowywanie koncepcji funkcjonowania nowej placówki bibliotecznej.

Wybudowanie nowej siedziby biblioteki rozwiąże problemy prawidłowego funkcjonowania i realizacji zadań przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Trzcinicy. Do biblioteki będą miały dostęp osoby starsze i niepełnosprawne. W pełni zostanie wykorzystany sprzęt komputerowy i multimedialny biblioteki. Nowo wybudowana placówka będzie doskonałą bazą do organizowania spotkań, warsztatów, konferencji, seminariów, zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej.
W nowej bibliotece (za zgodą Instytutu Książki) została zaaranżowana izba pamięci, w której zostaną wyeksponowane stare dokumenty, eksponaty z terenu gminy itp., dodatkowo w hollu powstanie galeria, pomocna przy spełnianiu nowych zadań kulturalnych na terenie gminy. W dniu zakończenia zadania biblioteka będzie spełniała standardy Certyfikatu Biblioteka+.

Wymagania Certyfikatu:

Lokal i wyposażenie:
Gmach biblioteki będzie przystosowany dla osób niep­ełno­spra­wnyc­h a informacja o bibliotece zostanie włączona w system informacji wizualnej gminy.
Placówka będzie zapewniała pomieszczenia dla personelu, tj. pomieszczenia biurowe oraz socjalne, ponadto ergonomiczne meble dostosowane do grup wiekowych i kategorii czytelników, rodzajów zbiorów bibliotecznych, również stanowisk komputerowych.
Szyld oraz informacja o godzinach otwarcia zamieszczona zostanie na zewnątrz lokalu, dla czytelników w dalszym ciągu będzie dostępna strona www biblioteki (dodatkowo BIP).

Infrastruktura tele­info­rmat­yczn­a:
Biblioteka będzie oferowała możliwość korzystania ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, dodatkowo dostępne będą następujące urządzenia peryferyjne: drukarka laserowa i skaner płaski lub urządzenie wielofunkcyjne, czytnik kart pamięci, nagrywarka CD/DVD/Blu-ray, kamera internetowa, słuchawki, mikrofon a także: kserograf, aparat cyfrowy, projektor multimedialny i ekran, nagłośnienie, UPS.
Oprogramowanie komputerów będzie zawierało graficzny, sieciowy, system operacyjny, polskie znaki w standardzie UTF-8, program antywirusowy, edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia prezentacji multimedialnych, program graficzny.
Placówka będzie gwarantowała łączność telefoniczną poprzez telefon oraz faks.

System biblioteczny:
Wszystkie procesy biblioteczne zostaną zautomatyzowane, wprowadzone zostaną również karty czytelnicze z kodami kreskowymi.
Przez program biblioteczny w formacie danych MARC 21 zgodny z normą ISO 2709 będą obsługiwane następujące procesy biblioteczne: ewidencja , opracowywanie oraz udostępnianie zbiorów, katalog, statystyki.
Obecna będzie scentralizowana baza danych (lokalna lub w bibliotece nadrzędnej), system archiwizacji danych oraz zaim­plem­ento­wany­ protokół Z39.50 zgodnie z normą PN-ISO 23950.
Wspomniany program biblioteczny charakteryzuje się dużą funk­cjon­alno­ścią­ bowiem będzie można skorzystać z niego zarówno w bibliotece jak i zdalnie przez przeglądarkę internetową. Ponadto czytelnik będzie miał możliwość zamawiania i rezerwacji zbiorów w lokalu biblioteki. Zostaną wprowadzone oznaczenia księgozbioru i kart czytelniczych odczytywanych z poziomu sytemu (poprzez kody kreskowe).

Zbiory:
Wielkość księgozbioru: 250 woluminów na 100 mieszkańców w tym 80% nabytych po 1980r.
Proporcje w księgozbiorze: 30% – literatura nieb­elet­ryst­yczn­a, 70% – literatura piękna w tym: 60% – literatura piękna dla dorosłych, 40% – literatura piękna dla dzieci i młodzieży.

Prasa: 20 tytułów:
dziennik ogólnopolski – 2 tytuły,
czasopismo regionalne/lokalne – 2 tytuły,
czasopismo bibliotekarskie – 1 tytuł,
czasopismo dla dzieci i młodzieży – 5 tytułów,
inne czasopisma odpowiadające potrzebom społeczności lokalnej – 10 tytułów.
Z czego 3 tytuły będą w każdej filii ( w tym 1 dziennik ogólnopolski).

Zostaną wydzielone następujące kolekcje: dla zbiorów regionalnych (w tym dokumenty życia społecznego), zbiorów obcojęzycznych (bez względu na rodzaj materiałów bibliotecznych) oraz dla wiel­odzi­edzi­nowe­go księgozbioru informacyjnego.

Gromadzenie i opracowanie zbiorów będzie sporządzane centralnie na poziomie gminy, zgodnie z obowiązującymi standardami krajowymi (gromadzenie i opracowanie zlokalizowane zostanie w bibliotece głównej).

Kontekst społeczny:
Godziny otwarcia: biblioteka będzie otwarta 40 godzin tygodniowo.

budowa_biblioteki2015_1.jpg budowa_biblioteki2015_1
jpg, 41 KiB, 579x433
budowa_biblioteki2015_2.jpg budowa_biblioteki2015_2
jpg, 36 KiB, 631x370
Komentarze (0)

„Zbiory regionalne Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy” to kolejne już wydawnictwo, opracowane przez Renatę Gość – dyrektor trzcinickiej placówki. Publikacja biblioteki gminnej prezentuje wybrane zbiory biblioteczne tzw. „regionalia”.

Są to zbiory o wyjątkowym charakterze, gdyż zawierają dokumenty życia społecznego mieszkańców, które nie są nigdzie poza biblioteką gminną, w takim zakresie gromadzone ani rejestrowane. Bogactwo i różnorodność zbiorów biblioteka zawdzięcza przychylności mieszkańców, lokalnym pasjonatom dziejów, organizacjom i instytucjom działającym na terenie naszej gminy m.in. Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzcinicy i Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. św. Stanisława Biskupa w Trzcinicy oraz współpracy z sołtysem Sołectwa Trzcinica. Niektóre oryginały dokumentów oraz fotografie po ich zdig­ital­izow­aniu­ (zapisaniu w wersji cyfrowej) zostały zwrócone ich właścicielom.

Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy zajmuje się także działalnością wydawniczą, mającą na celu dokumentowanie dziedzictwa kulturowego naszej „małej ojczyzny”. Obok publikacji książkowych są wydawane również ulotki, foldery oraz pocztówki. „Zbiory regionalne dokumentują wiele wydarzeń z dziejów naszej „małej ojczyzny”, nie pozwalają zapomnieć o ludziach tu żyjących, kulturze, tradycji, wydarzeniach… Są żywą kartą historii zapisaną w murach Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy” – czytamy w słowie wstępnym skierowanym przez Renatę Gość – dyrektor biblioteki do czytelników i mieszkańców. Projekt graficzny, skład i druk wydawnictwa regionalnego wykonała Ewelina Smyrek ESNET.
Wszyscy mieszkańcy, którzy chcieliby otrzymać publikację zapraszamy do siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy.

zbiory_regionalne2015.jpg zbiory_regionalne2015
jpg, 91 KiB, 539x772
Komentarze (0)
1
...
48 49 50 51 52 53 54 55 56
Placówki
Trzcinica GBP
ul. Szkolna 2 C
63-620 Trzcinica

poniedziałek: 8.00 - 17.00
wtorek: 8.00 - 17.00
środa: 8.00 - 16.00
czwartek: 9.00 - 17.00
piątek: 8.00 - 17.00

0
Filia Biblioteczna w Laskach
Laski, ul. Kępińska 16
63-620 Trzcinica

poniedziałek: 9.00- 17.00
wtorek: 8.00- 16.00
środa: 7.30- 15.30
czwartek: 8.00- 16.00
piątek: 9.00- 17.00

0
Forum biblioteki
  • Promocja widokówki wydanej przez bibliotekę
    We wrześniu br. Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy ze zgromadzonych zbiorów fotografii wydała widokówkę: Kapliczkę św. Jana Nepomucena w Trzcinicy. Na widokówce zostały zamieszczone trzy fotografie kapliczki z rożnych okresów dziejowych. Fotografia pierwsza z 1939 r. przedstawia wygląd pierwszej kapliczki św. Jana Nepomucena, zniszczonej w czasie II wojny światowej przez Niemców. Figurę św. Jana okupanci wrzucili do rzeki (stawu). Druga fotografia z 1946 r. ilustruje odbudowaną kapliczka św. Jana Nepomucena. Po wojnie figurę świętego odnalazł Pan H. Ciesiółka i jako wotum wdzięczności za ocalone życie w 1946 r. odbudował kapliczkę św. Jana. Obie fotografie pochodzą ze zbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy, udostępnione przez Panią Kazimierę Gąszczak z Trzcinicy. Widok obecny kapliczki udokumentowała Pani Justyna Muszalska.
    Odpowiedzi: 0, ost. zmiana: 29.10.2012 12:53
    Trzcinica GBP   
    [awatar]
    Trzcinica GBP
Przejdź do forum
jinger
gaba1
monika131983
paulinadawiskiba

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo