Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu
[awatar]
Zbąszyń BP
36 674
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 683860700
Województwo: wielkopolskie
Powiat: nowotomyski
Adres: 17 Stycznia 59 a
64-360 ZBĄSZYŃ
E-mail: bibliotekazbaszyn@gmail.com

Godziny otwarcia:
W WAKACJE:
poniedziałek 9.00-18.00
wtorek 9.00-18.00
środa 11.00-16.00
czwartek 9.00-18.00
piątek 9.00-18.00

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Zbąszyniu istnieje prawie 70 lat. Już w lipcu 1945 r. Zarząd Miejski wystąpił z odezwą do społeczeństwa o nieodpłatne przekazanie zbędnych książek w celu uruchomienia biblioteki miejskiej. Apel ten został właściwie zrozumiany przez mieszkańców miasta i książki napływały systematycznie. Początkowo gromadzono je w Zarządzie Miejskim, a od stycznia 1946 roku na ten cel zostały przeznaczone pomieszczenia w poniemieckim budynku Konstantego Felnera przy ulicy Senatorskiej 16. W połowie 1946 roku biblioteka posiadała ok. 1000 tomów, które pochodziły w większości z darów od społeczeństwa i częściowo z zakupów. Mając zgromadzoną taką ilość woluminów, można było dokonać otwarcia tak potrzebnej placówki kulturalnej w Zbąszyniu.

Uroczyste otwarcie miało miejsce we wrześniu 1946 roku.
Od 1966 roku do niedawna biblioteka usytuowana była w budynku mieszkalnym z osobnym wejściem przy ulicy 17 stycznia 1920r. numer 67.
24 stycznia 2015r. odbyło się uroczyste otwarcie Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu w nowoczesnym, przestronnym lokalu przy ulicy 17 Stycznia 1920 r.
W nowym budynku biblioteki jest również sala konferencyjna na piętrze oraz duża sala multimedialna na parterze, która pełni też rolę czytelni czasopism i kawiarenki. Budynek umożliwia korzystanie z biblioteki także osobom poruszającym się na wózkach. Specjalnie przystosowane zostały wejścia do obiektu oraz wyposażenie łazienki. Inwestycja została zrealizowana w ramach zadania pn. „Poprawa warunków funkcjonowania biblioteki w Zbąszyniu” w ramach „Programu Wieloletniego Kultura +” z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
Brak tylu nowości.
1 2 3 4

W ubiegły czwartek zbąszyńską bibliotekę odwiedził pan Fryderyk Danielczak, który przyjechał do nas ze Steenvoorde we Francji, z miasta, z którym ostatnio nasza Gmina nawiązała kontakty i podpisała umowę intencyjną o nawiązaniu oficjalnej współpracy. Wcześniej spotkaliśmy się z panem Danielczakiem w maju podczas wizyty oficjalnej delegacji francuskiej w Zbąszyniu. Delegacja gościła także w Bibliotece. Wtedy rozmawialiśmy m.in. o książkach, które zostały nam podarowane przez mieszkańców gminy, znajome instytucje i firmy z okolicy. Opowiadaliśmy o hojności zbąszyńskich czytelników, która przerosła nasze najśmielsze oczekiwania; że ludzie oddają całe księgozbiory, pieczołowicie zbierane latami. Wówczas otrzymaliśmy od francuskiej delegacji w podarunku książki i już wtedy padły słowa zapewniające, że nasi znajomi także wspomogą zbąszyński księgozbiór. I książki dotarły do nas! Pan Danielczak przekazał spory zbiór najlepszej polskiej literatury, której sam jest znawcą i miłośnikiem. Oprócz polskiej literatury otrzymaliśmy sporo książek w języku francuskim: klasyka i literatura najnowsza, niezwykła gratka dla znawców i dla rozp­oczy­nają­cych­ przygodę z językiem francuskim - Flaubert, Proust, Zola...

Frederic Danielczak urodził się we Francji. Należy do trzeciego pokolenia polskiej emigracji, która dotarła do Francji „za chlebem”. Pisał pracę naukową o twórczości Wiesława Myśliwskiego. M.in. był organizatorem Regionalnego Komitetu Solidarności z Solidarnością i pomocy dla „Solidarności” w Gorzowie (1981-1989).

DSC_0666.jpg

(tekst: Anita Rucioch-Gołek, zdjęcia: M. Basiński)

DSC_0666.jpg DSC_0666
jpg, 2.2 MiB, 2772x3264
Komentarze (0)

W poniedziałek 22.06.2015 dzieci dwóch klas I z dwiema nauczycielkami z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zbąszyniu udały się na wycieczkę do naszej biblioteki. Niektórzy z nich już wcześniej odwiedzili naszą placówkę, ale dla większości była to pierwsza wizyta wśród księgozbioru.
Uczniowie zwiedzili sale konferencyjne oraz poszczególne działy biblioteki: Czytelnię, Oddział dla dzieci i Wypożyczalnię. Dowiedziały się, jaka jest różnica między czytelnią a wypożyczalnią i w jaki sposób uporządkowane są książki na półkach. Zapoznały się z zasadami zachowania w bibliotece. Poznały działalność placówki, jej funkcjonowanie. Uzyskały informacje, w jaki sposób można zostać czytelnikiem i korzystać z księgozbioru. Po zwiedzeniu dzieci zeszły na dół do sali multimedialnej, usiadły wygodnie na poduszkach i narysowały swoje plany wakacyjne. Powstały różnorodne i bardzo ciekawe prace, które zostały powieszone w holu biblioteki. Każdy, kto do nas przyjdzie, będzie mógł je obejrzeć. Dzieciom bardzo podobała się wizyta w bibliotece. Obiecały, że na pewno jeszcze na odwiedzą. (tekst: Katarzyna Tobys, zdjęcia: ARG)

DSC_0840.jpg

DSC_0840.jpg DSC_0840
jpg, 1.2 MiB, 4608x3072
Komentarze (0)

Pan Zbigniew Zimny, mieszkaniec Zbąszynia, podarował naszej bibliotece, a więc całej społeczności ziemi zbąszyńskiej, dwie niezwykle książki - wspomnienia, których sam jest autorem, i historię pewnego zbąszyńskiego stowarzyszenia. Książki te wejdą w skład księgozbioru o regionie w czytelni ogólnej. Pierwsza książka to album pt. „Archiwa rodzinne”, w którym rozdział poświęcony jest wspomnieniom pana Zimnego. Jego historia rodzinna i osobiste pamiątki znalazły się tutaj, ponieważ autor jest też laureatem konkursu ogłoszonego w polskim radiu przez Archiwum Państwowe. Wydany właśnie album to efekt wspólnej akcji pod nazwą "Zostań rodzinnym archiwistą" Archiwów Państwowych i radiowej Jedynki. Możemy obejrzeć w nim doskonałe reprodukcje dokumentów i zdjęć rodzinnych pana Zimnego, które mają dziś wartość historyczną. Jego rodzinne archiwum zostało wyróżnione wśród kilkuset innych, jako jedno z pięciu najciekawszych i najbogatszych w Polsce.
Pan Zimny przekazał także na ręce kierowniczki biblioteki inną interesującą publikację: „Historię Żeglarstwa Zbąszyńskiego”. Jest to opracowana przez niego kronika Zbąszyńskiego Klubu Żeglarskiego, którego jest członkiem. Opracowaniem dokumentów do publikacji zajął się pan Bogdan Gołek. To pieczołowicie opisana historia jednego z najstarszych i najbardziej prężnie działających klubów w naszym mieście.
DSC_0737.jpg

DSC_0737.jpg DSC_0737
jpg, 884 KiB, 4608x3072
Komentarze (0)
1
...
29 30 31 32 33 34 35 36 37
Placówki
Zbąszyń BP
17 Stycznia 59 a
64-360 ZBĄSZYŃ

Godziny otwarcia:
W WAKACJE:
poniedziałek 9.00-18.00
wtorek 9.00-18.00
środa 11.00-16.00
czwartek 9.00-18.00
piątek 9.00-18.00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
shoomq
Lukasz2
filipiak-hania
ReniRe
annagolek
daria1
dawid.andrys
agatajt
merkur619
asia34569
daniel.radny
Balenko.Adela
andrzejewska83
ola.gorsiak8
aguha_18

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo