Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
kkarwacka
Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
 • [awatar]
  kkarwacka
  Książka zachwyca rodzica. :) Zachwyca estetyka natu­rali­styc­znyc­h, ale pozostających w kontakcie ze sztuką rysunku ilustracji, zachwyca szeroki zakres poruszanych zagadnień i rzetelność informacyjna podana tak zgrabnie, że chce się czytać. • Książka nie przebodźcowuje, nie musi być czytana "od deski do deski" - można spokojnie otworzyć na wybranym zagadnieniu/ilustracji i chłonąć. Ja sama książkę przewertowałam już wielokrotnie. Znalazłam też jednak niejeden punkt zaczepienia do zainteresowania nią najważniejszego Małego Odbiorcy - na razie jeszcze zbyt małego na więcej jak ilustracje i parę ciekawostek (bardziej opowiedzianych niż przeczytanych), ale też zbyt ważnego, by pakować do głowy chłam współczesnych odrealnionych treści dla najmłodszych. • Polecam szczególnie rodzicom i dzieciom zainteresowanym Bałtykiem, tematyką morską lub szerzej - przyrodniczą. Docenią ją rodzice prowadzący swoje dzieci w duchu pedagogiki Montessori lub mający dzieci w edukacji domowej.
 • [awatar]
  kkarwacka
  Niewątpliwym walorem tej pozycji jest jej oprawa graficzna; stonowana, niby wprost z głębin oceanów, a jednak ciepła kolorystyka i łagodne formy powodują, że każdą kolejną stronę z przyjemnością się ogląda. Wzrok się nie męczy ani na obrazie, ani na treści pisanej - ta jest napisana ładną polszczyzną. Dla młodszych dzieci będzie to niezrozumiała, spokojna usypianka. Dla starszych? Jeszcze nie wiem. Mnie - dorosłego odbiorcy, który docenia dobrą literaturę dla dzieci - ta historia nie porwała, nie wzruszyła. Nie wywołała też niczego ponad chęć zapoznania się z nią do końca i oddania do biblioteki.
 • [awatar]
  kkarwacka
  Proste, a równocześnie piękne ilustracje. Niezwykły pomysł na przedstawienie "przekrojów" miejsc zazwyczaj niedostępnych dla człowieka (środowiska wodne, jaskinie, skały itd). Przystępna prezentacja różnych typów środowisk i char­akte­ryst­yczn­ych, istotnych lub interesujących organizmów. Garść ciekawych informacji o każdym z nich, podana w niee­ncyk­lope­dycz­nej formie. • Książka nietuzinkowa i, chciałoby się napisać, fantastyczna pod każdym względem, niestety - zawiera skróty myślowe i potoczne lub nieprawidłowe określenia i nazwy, prowadzące do takich bzdur jak nornice pomylone ze szczurami piżmowymi (to moje założenie, w każdym razie na pewno nie o nornice chodzi; opis zwierzaka książki pasuje bardziej do tego drugiego), dżdżownica nazwana robakiem i rogi u jelenia.
 • [awatar]
  kkarwacka
  Przykro mi to pisać, ale głębszego dna literatury dziecięcej dotychczas nie poznałam. Ta pozycja nie niesie za sobą absolutnie żadnej wartości - ani w warstwie dydaktycznej, ani artystycznej, ani poznawczej. Rymy tworzone chyba na siłę prowadzą do łamańców językowych i nieładu w składni. Używane słownictwo jest niepraktyczne. Fikcja bez jakiejkolwiek logiki zmieszana z treściami mającymi mieć wymiar dydaktyczny. Przez dziecko nie do odróżnienia, co jest co. • Pozycja zdecydowanie nie dla dzieci, których rodzice chcą przy okazji czytania nauczyć je czegoś o świecie lub wyrobić gust.
 • [awatar]
  kkarwacka
  Lektura wciąga i porusza, niezależnie od doświadczeń życiowych. Każdy rozdział, spisany w formie listów do maleńkiej, chorej na wrodzoną łamliwość kości dziewczynki przez jej najbliższych: ojca, matki, siostry, matki chrzestnej, prawniczki - opowiadają o jej dramacie, ale są też tak naprawdę sumą opowieści o nich samych... Dziwne to otoczenie dla dziecka. Świat dorosłych i dorastających, w którym mała istota odcisnęła się całą swoją nieprzeciętną osobowością i chorobą. Poznajemy jej życie dzień po dniu, złamanie po złamaniu - i uświadamiamy sobie, że dramaty ludzi dookoła wcale nie są mniejsze; w ogóle, ludzkich nieszczęść nie da się porównywać. Nie wątpię, że każdy będzie w stanie się zidentyfikować z jakiegoś rodzaju trudnymi emocjami zawartymi w książce. • Napisana naprawdę dobrze i ciekawie. Wciągająca. Przepisy na początku rozdziałów z wplecionymi refleksjami nad ludzką egzystencją nie dla wszystkich. Tytuł zdający się nie mieć do końca uzasadnienia... aż do ostatniej strony. Ostatni rozdział kończy powieść w taki sposób, że można poczuć żal do losu - albo do autorki.
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5
...
25
 • Lulu
  Ryfczyńska, Aneta
 • Jak przetrwasz mroźną zimę, kopciuszku?
  Möller, Anne
 • Chomik Zenek chciałby wyjść z klatki
  Łapka, Zenon
 • Mops Henio dostaje kość
  Łapka, Zenon
 • Kocyk
  Gouveia, Miguel
 • Marzenie kota Czarusia
  Szymeczek-Przybyło, Anna
Należy do grup
 • [awatar]
  las_w_nas

Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo