Kod kapitalizmu:

jak Gwiezdne wojny, Coca-Cola i Leo Messi kierują twoim życiem

Autor:
Marcin Napiórkowski
Wydawcy:
Wydawnictwo Krytyki Politycznej (2019)
Legimi (2019)
ISBN:
978-83-66232-06-8, 978-83-66232-22-8
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
publikacje naukowe
3.0

Twoim życiem rządzi wszechpotężna, globalna organizacja.

Jej tajemny kod można odnaleźć w reklamach, przestrzeni publicznej, a coraz częściej również na naszych ciałach.

Wcale nie musisz być fanem piłki nożnej, słodkich gazowanych napojów czy sag dziejących się dawno temu w odległej galaktyce, żeby tego doświadczyć.

Niemal wszystko, co wiesz o świecie, przefiltrowane jest przez jej zaufanych ludzi. Pod ich wpływem wyobrażamy sobie przeszłość i snujemy plany na przyszłość.

Ta organizacja to – KAPITALIZM.

Książka składa się z krótkich szkiców, których przedmiotem jest wszechobecna, niewidzialna mitologia. Poprzez korporacje, marki i franczyzy kapitalizm wychowuje nasze dzieci i podsuwa nam współczesne figury bohaterów (celebryci i antycelebryci); przemienia pracę z towaru w dar, za który należy się wdzięczność; kolonizuje nasze ciała i kanony piękna; wywiera wpływ na formy manifestowania naszej tożsamości narodowej (odzież patriotyczna!). Nawet to, w jaki sposób pijesz poranną kawę, zostało ukształtowane przez kod kapitalizmu.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Oferty i okazje wkrótce.
Recenzje
  • Na początek dobra rada - zanim zaczniesz czytać, zaopatrz się w słownik wyrazów obcych. Autor bardzo często używa • języka przesyconego terminologią z dziedzin historii kultury, antropologii, filozofii. Książka naszpikowana jest • słowami, takimi jak semiotyka, topos, czy np. synekdocha. Zdecydowanie nie jest to książka popularno-naukowa, co • mógłby sugerować opis na okładce. • Jeśli jednak zdecydujesz się przebrnąć przez warstwę leksykalną, czekają na ciebie prawdziwe perełki, • intrygujące spostrzeżenia autora oraz bogaty materiał do przemyśleń. Mnie osobiście najbardziej zaintrygowało • wyjaśnianie przejścia cywilizacyjnego z "wszystko jest na przedaż" do "marka sprzedaje (prawie) wszystko - w tym • status społeczny". Łatwiej mi teraz zrozumieć tych Japończyków, którzy skłonni są nawet głodować po to, żeby nabyć • jakiś markowy gadżet. • Wartościowa książka, ale dałam tylko 3 gwiazdki, 2 odjęłam za brak "fair play" - nie lubię wprowadzania w błąd • potencjalnego czytelnika przez opisy z okładki
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo