Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie
[awatar]
Nysa PWSZ
Rodzaj: Uczelnie PWSZ
Telefon: +48 77 40 91 166
Województwo: opolskie
Powiat: nyski
Adres: ul. Chodowieckiego 4
48-300 Nysa
E-mail: oin@pwsz.nysa.pl

BIBLIOTECZNE CENTRUM OBSŁUGI

poniedziałek - piątek       8.30 – 15.30
• przerwa (codziennie)  13.00 – 13.15
sobota zjazdowa*            9.00 – 15.00
• przerwa                         11.00 – 12.00
niedziela nieczynne

 * czynne w soboty zjazdowe - zjazdy dla wszystkich kierunków studiów nies­tacj­onar­nych­
nieczynne w soboty zjazdowe - dodatkowe zjazdy dla niektórych kierunków i specjalności studiów nies­tacj­onar­nych­

więcej: biblioteka.pwsz.nysa.pl

Biblioteka zaprasza do zapoznania się z obszernymi zasobami wiedzy wydawcy McGrawHill w segmencie medycznym. W szczególności z flagowym produktem: platformą AccessMedicine.

accessmedicine.png

AccessMedicine jest interaktywną platformą zaprojektowaną do realizacji kompleksowego programu nauczania na Uniwersytetach Medycznych. Pomaga studentom oraz wykładowcom w szybkim i skutecznym wyse­lekc­jono­wani­u pożądanych, spec­jali­styc­znyc­h informacji z publikacji książkowych, encyklopedii i innych źródeł fachowej wiedzy. Jest zarówno zasobem wiedzy, jak i narzędziem diagnostycznym.
Użytkownik ma dostęp do:

  • na bieżąco aktualizowanych tytułów książek (e-books) – aktualnie 125 tytułów - w tym do kluczowych pozycji takich jak:
1. Harrison’s Online
2. The Color Atlas of Family Medicine
3. CURRENT Medical Diagnosis & Treatment
4. Fitzpatrick’s Dermatology in General Medicine
5. Hurst’s The Heart
6. LANGE Basic & Clinical Science Library
7. Principles and Practice of Hospital Medicine
8. Schwartz’s Principles of Surgery
9. Tintinalli’s Emergency Medicine
10. Williams Obstetrics
  • bogatej biblioteki multimedialnej z ponad 700 materiałami, w tym ponad 250 filmami instruktażowymi w aspekcie diagnostyki i procedur medycznych, zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom, nagrań audio i animacji - specyfikacja w załączniku (Images, Video & Audio)
  • narzędzia do diagnostyki różnicowej (DDx – Diagnosaurus®)
  • najnowszych wytycznych w zakresie badań przesiewowych, medycyny prewencyjnej
  • testów diagnostycznych – w tym laboratoryjnych – z komentarzem klinicznym (DX tests)
  • międzynarodowych wytycznych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (Guidelines)
  • zestawu pytań i odpowiedzi przygotowujących do międzynarodowych egzaminów zawodowych - zestaw USML Easy Lite (100 przykładowych pytań testowych)
  • monografii leków (Drugs)
  • studiów przypadków z wytycznymi w oparciu o evidence-based medicine (Case Files)
  • zwięzłych odpowiedzi (Quick Answers).

Publikacje na platformie zawierają szereg rozdziałów niep­ubli­kowa­nych­ w wersji drukowanej i są oznaczone literą ‘e’.

Zasoby są dostępne na platformie:

accessmedicine.mhmedical.com

Dostęp testowy jest aktywny do 08.11.2018 r.

Zapraszamy do korzystania!
więcej: biblioteka.pwsz.nysa.pl

accessmedicine.png accessmedicine
png, 16 KiB, 303x68
Komentarze (0)

W dniu 28 maja 2018r. system biblioteczny SOWA2/MARC21 używany w Bibliotece PWSZ w Nysie od 2010 roku przestał funkcjonować. Została wdrożona nowa wersja oprogramowania SowaSQL Standard. W ślad za zmianą oprogramowania, biblioteka otrzymała nowoczesny, mobilny OPAC. W internetowym katalogu zmieniło się niemal wszystko, ewoluując w kierunku mobilności.

sowaopac.png

Panel wyszukiwawczy stanowiący dotychczas zasadniczą część katalogu WWW został zupełnie zmodernizowany. Zrezygnowano z trzech formularzy umożliwiających tworzenie zaawansowanych kwerend w indeksach i co ważne: zaim­plem­ento­wano­ wyszukiwanie zgodne z nowym silnikiem bazy danych.

Nowy OPAC wyróżnia kilka istotnych funkcji:

• wyszukiwanie proste dla SowaSQL Standard

Nowa edycja OPAC oferuje prowadzenie poszukiwań w jednym polu (tzw. wyszukiwanie proste), pozwalającym na wyszukiwanie informacji o zbiorach we wszystkich strefach opisu bibl­iogr­afic­zneg­o. Jeśli wynik poszukiwań będzie pozytywny, to system wskaże opisy dokumentów zawierające poszukiwane słowa, które występują zarówno w opisie tytułu, twórcy czy w grupie tematów. Ponadto system umożliwi filtrowanie wyników wyszukiwania za pomocą dat wydania dokumentów. Wystarczy, że klikniemy w opcję „Zmień” usytuowaną nad polem wyszukiwawczym.

Mechanizmy te funkcjonują nie tylko w wyszukiwaniu prostym, ale też w wyszukiwaniu opartym o indeksy. Wyszukiwanie proste możemy też łatwo zmienić na zaawansowane klikając w odpowiednią opcję znajdującą się pod oknem wyszukiwawczym.

• propozycje bibliotekarzy czyli kolekcje tematyczne

Nowa wersja OPAC pozwala na dynamiczne tworzenie kolekcji tematycznych. W tym celu, w menu katalogu pojawiła się opcja "Kolekcje", której kliknięcie przełączy wyszukiwarkę w tryb wyboru kolekcji. Prezentowane tam kolekcje to dane bibliograficzne "nowości" oraz innych kolekcji.

• prezentacja „nowości” bibliotecznych

Opracowano nowy panel na stronie głównej wyszukiwarki. Służy on do prezentacji pięciu propozycji czytelniczych pochodzących z kolekcji "Nowości". Prezentowane w ten sposób okładki książek mają na celu zachęcenie użytkownika biblioteki do wypożyczenia lub dalszej eksploracji książek z grupy „nowości”. Dlatego też na końcu panelu z nowościami znajduje się aktywny przycisk (...) odsyłający do kompletnej kolekcji zawierającej informacje o nowościach.

• prosto, szybko i bezpiecznie

Architektura OPAC systemu SowaSQL Standard ewoluuje w kierunku mobilności. Zmienił się sposób prezentacji opisów bibl­iogr­afic­znyc­h książek i ebooków. Dla opisów książek usprawniono sposób prezentacji informacji o dostępności dokumentów. To ważny krok dla korzystających z OPAC na smartfonach. Opisy ebooków również przeszły metamorfozę i obecnie prezentują się w „skróconej” formie. Zmieniono kolorystykę dostępności ikon IBUK Libry i Wolnych Lektur dzięki czemu są teraz bardziej czytelne.

• zmiany na koncie użytkownika

Dokonano zmian na koncie użytkownika. Opisy książek w zakładce "Oczekujące" zostały w pierwszej kolejności posortowane według dokumentów posiadających status "do odbioru" i są prezentowane jako „pierwsze na liście”. Następnie kolejne pozycje zostały posortowane według miejsca w kolejce oczekujących, a dopiero w drugiej - według daty wypożyczeń.

sowaopac.png sowaopac
png, 611 KiB, 909x521
Komentarze (0)

sowasql.png

W dniu 28 maja 2018r. system biblioteczny SOWA2/MARC21 używany w Bibliotece PWSZ w Nysie od 2010 roku przestał funkcjonować. Została wdrożona nowa wersja oprogramowania SowaSQL Standard.

Bazy danych systemu bibliotecznego Sowa2/MARC21 zostały przeniesione do wersji SowaSQL Standard. Ważną cechą nowej wersji oprogramowania bibliotecznego jest silnik bazy danych SQL, który gwarantuje jeszcze większe bezpieczeństwo i stabilność struktury plików. Jest to serce systemu, którego zadaniem jest zarządzanie procesami w relacyjnej bazie danych. W systemach bazodanowych opartych o ten silnik odpowiada za to serwer SQL.

W ślad za zmianą oprogramowania, biblioteka otrzymała nowoczesny, mobilny OPAC. W internetowym katalogu zmieniło się niemal wszystko, ewoluując w kierunku mobilności.

sowasql.png sowasql
png, 9 KiB, 323x81
Komentarze (0)

2x.png

Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka PWSZ w Nysie nagrodzona została zajęciem zaszczytnego I miejsca w kategorii "Aktywna promocja IBUKA libry wśród czytelników", w ramach akcji „Promocja e-czytelnictwa w bibliotece” organizowanej przez platformę IBUK libra, czego efektem jest największe wykorzystanie zbiorów.

To dzięki Państwa aktywności, mobilności i zainteresowaniu w zakresie wykorzystania źródeł elektronicznych IBUKA, wspólnie możemy cieszyć się już drugą statuetką. Wręczenie nagrody odbyło się dnia 11 czerwca 2018 roku w KINIE ILUZJON w Warszawie podczas czwartej jubileuszowej edycji Akademii Dyrektorów Bibliotek IBUK Libra. W imieniu Biblioteki PWSZ w Nysie nagrodę odebrała mgr Monika Kloryga, pracownik Biblioteki.
Program Akademii obejmował prezentację Wydawnictwa Naukowego PWN, warsztat – „Design thinking dla bibliotekarzy w pigułce”, wykład Rafała Żaka pt.”Krótki kurs obsługi samego siebie” oraz występ artystyczny Marity Alban Juarez przy akompaniamencie Dominika Wani.
Przypominamy, iż Biblioteka PWSZ w Nysie ma wykupiony dostęp do bazy IBUK libra od 14 maja 2012 roku. Obecnie w czytelni online otrzymują Państwo dostęp do prawie 1200 publikacji elektronicznych głównie w języku polskim z różnych dziedzin nauki, opublikowanych przez czołowych polskich wydawców.

1x.png
3x.png
4x.png
2.png

1x.png 1x
png, 721 KiB, 673x614
2x.png 2x
png, 1.2 MiB, 869x587
3x.png 3x
png, 1.4 MiB, 952x634
4x.png 4x
png, 1006 KiB, 981x454
2.png 2
png, 667 KiB, 671x740
Komentarze (0)

3-10-IBUK-libra2.jpg

Zapraszamy do korzystania z nowej oferty bazy IBUK libra. W czytelni on-line otrzymują Państwo dostęp do 189 zakupionych książek oraz ponad 900 darmowych publikacji elektronicznych głównie w języku polskim z różnych dziedzin nauki, opublikowanych przez czołowych polskich wydawców.

W serwisie znajdują się różnorodne publikacje elektroniczne prezentowane według następujących kategorii:

Czasopisma naukowe,
Informacja Naukowa,
Informatyka,
Kryminalistyka,
Literatura dla dzieci i młodzieży,
Literatura faktu,
Literatura kobieca,
Literatura piękna,
Literatura popularnonaukowa,
Medycyna,
Nauki ekonomiczne,
Nauki humanistyczne,
Nauki matematyczno-przyrodnicze,
Nauki społeczne,
Podręczniki i lektury Szkolne,
Poradniki,
Prawo,
Przewodniki,
Publikacje darmowe,
Publikacje w języku angielskim,
Publikacje w języku niemieckim,
Sport,
Słowniki, leksykony, kompendia,
Teologia,
i inne.

Czytanie książek w IBUK libra umożliwia dedykowane oprogramowanie, dzięki któremu wejście do udostępnionych publikacji odbywa się przez przeglądarkę WWW, niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego, bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji. Zalecamy używanie aktualnej wersji Google Chrome, Firefox lub Safari. Uruchomienie programu wymaga włączonej obsługi JavaScript oraz Cookies.

Domyślnie na stronie prezentowane są dostępne publikacje. Wystarczy kliknąć na wybraną publikację, aby zobaczyć informacje o książce wraz z podglądem treści. Aby skorzystać z zaawansowanych funkcji pracy z książką, należy kliknąć na "+ DODAJ DO PÓŁKI myIBUK" i utworzyć swoje osobiste konto myIBUK.

Baza jest dostępna pod adresem:

libra.ibuk.pl

Zapraszamy do korzystania!

więcej: www.biblioteka.pwsz.nysa.pl

3-10-IBUK-libra2.jpg 3-10-IBUK-libra2
jpg, 20 KiB, 336x210
Komentarze (0)

ikonka2.jpg
Informujemy, że w dniach 8-15 maja 2018 r. obchodzimy coroczny Tydzień Bibliotek. W tym roku akcja przebiega pod hasłem "(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA".

W ramach Tygodnia Bibliotek ogłaszamy akcje:

Amnestia dla dłużników

Biblioteka ogłasza amnestię w dniach 8-15 maja 2018 r. Osoby, które w tym czasie przyjdą oddać książki, nie będą musiały uiścić opłaty za nieterminowy zwrot (nie dotyczy osób do których został wysłany monit).

Darmowe książki

Informujemy, że w Bibliotecznym Centrum Obsługi (pomieszczenie 301) wystawione będą książki (regał) - FREE BOOKS - do wzięcia dla osób zainteresowanych (bez żadnych opłat).

Z A P R A S Z A M Y

ikonka2.jpg ikonka2
jpg, 8 KiB, 80x80
Komentarze (0)

emeraldinsight.png

Baza Emerald Insight oferuje dostęp do 13 kolekcji tematycznych elektronicznych wersji czasopism naukowych m.in. z zakresu:

ekonomii, finansów i księgowości, biznesu i zarządzania, w tym zarządzania zasobami ludzkimi, opieką zdrowotną, informacją i wiedzą, nier­ucho­mośc­iami­ oraz środowiskiem, edukacji, inżynierii, zdrowia i polityki społecznej, marketingu, logistyki, socjologii, turystyki i transportu. Serwis zapewnia dostęp do recenzowanych artykułów z ponad 300 czasopism.

Wejście do bazy

www.emeraldinsight.com

Dostęp testowy jest aktywny do 18.05.2018 r.

Zapraszamy do korzystania!

Więcej: www.biblioteka.pwsz.nysa.pl

emeraldinsight.png emeraldinsight
png, 16 KiB, 373x74
Komentarze (0)

ebscohost.png

Zapraszamy do zapoznania się z bazą danych zawierającą pełnotekstowe materiały regionalnych publikacji biznesowych. Regional Business News obejmuje ponad 80 publikacji biznesowych na temat wszystkich obszarów miejskich i wiejskich wewnątrz Stanów Zjednoczonych.

Wejście do bazy

search.ebscohost.com

Baza jest dostępna pod powyższymi adresami lub na platformie EBSCO:

search.ebscohost.com

Zapraszamy do korzystania!

Więcej: biblioteka.pwsz.nysa.pl

ebscohost.png ebscohost
png, 7 KiB, 424x119
Komentarze (0)

belt_and_road.png
Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka PWSZ w Nysie otrzymała do 4 maja 2018 r. otwarty dostęp testowy do bazy The Belt and Road Initiative Reference Source.

Baza The Belt and Road Initiative Reference Source zawiera dane na temat krajów zrzeszonych w chińskim projekcie Nowy Jedwabny Szlak. Koncepcja lądowego i morskiego Nowego Jedwabnego Szlaku zakłada utworzenie sieci korytarzy transportowych, które połączyłyby Chiny z krajami Unii Europejskiej. Inicjatywa umożliwia rozwój gospodarczy regionu. One Road Reference Source zawiera informacje, które pozwolą na dogłębne zapoznanie się ze specyfiką projektu i możliwościami jakie przynosi. Baza zawiera 370 pełnotekstowych czasopism wydawanych w Polsce z zakresu ekonomii, biznesu, rolnictwa, technologii, historii, nauk ścisłych, medycyny, nauk społecznych, humanistyki i wiele innych. Baza posiada w zasobach ponad 5000 czasopism pełnotekstowych.

Wejście do bazy:

search.ebscohost.com

Dostęp testowy jest aktywny do 04.05.2018 r.

Baza jest dostępna pod powyższym adresem lub na platformie EBSCO:

search.ebscohost.com

Zapraszamy do korzystania!

Więcej: biblioteka.pwsz.nysa.pl

belt_and_road.png belt_and_road
png, 68 KiB, 469x136
Komentarze (0)

ebscohost.png
Uprzejmie Informujemy, że dostępy testowe do baz Academic Search Ultimate oraz Business Source Ultimate zostały przedłużone do dnia 31 maja 2018 r. Bazy zapewniają dostęp do pełnego tekstu ponad 13,500 aktywnych czasopism naukowych o zasięgu międzynarodowym, w większości niedostępnych w aktualnie prenumerowanych zasobach.

Bazy zostały udostępnione na platformie EBSCOhost uczelni. Dostępne są lokalnie z komputerów na terenie instytucji oraz zdalnie z komputerów domowych z wykorzystaniem poniższych linków:

Ultimate1.png
Academic Search Ultimate

Wejście do bazy:

search.ebscohost.com

Ultimate3.png

Business Source Ultimate

Wejście do bazy:

search.ebscohost.com

Dostęp testowy jest aktywny do 31.05.2018 r.

Bazy są dostępne pod powyższymi adresami lub na platformie EBSCO:

search.ebscohost.com

Więcej: biblioteka.pwsz.nysa.pl

Ultimate1.png Ultimate1
png, 346 KiB, 800x181
Ultimate3.png Ultimate3
png, 352 KiB, 1024x250
ebscohost.png ebscohost
png, 7 KiB, 424x119
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7
s24742
s23714
s16595
s21160
daniluk1991
s20777
s19759
s21021
s20908
s20845
Sylwia.Nowakowska
s20829
studentka_93
s20649
s21014
maciejw_1991

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo