Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Publiczna w Bralinie
[awatar]
Bralin BP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 62 78 11 232
Województwo: wielkopolskie
Powiat: kępiński
Adres: Rynek 3
63-640 Bralin
E-mail: biblioteka@bralin.pl

Poniedziałek 9.00 - 17.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00

7280.png Młodzież uczestnicząca w projekcie „Wędrujemy, czyli nasze stopy” została zaproszona przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży oraz Stowarzyszenie Światowid do czynnego udziału w Wielkopolskiej Konferencji Programu Równać Szanse 2018, która odbędzie się 7 czerwca br. w Poznaniu. Celem konferencji jest promocja programu, przedstawienie jego zasad oraz zaprezentowanie skutecznie realizowanych projektów. Podczas konferencji odbędą się debaty, warsztaty i prezentacje. Młodzi Ludzie zapoznają się z ideą programu Równać Szanse, jak przygotować poprawnie wniosek do konkursu, kto może wspierać działania młodzieży w najbliższym otoczeniu. Będzie to doskonała okazja do porozmawiania z realizatorami projektów dofinansowanych w ramach programu Równać Szanse.

7280.png 7280
png, 26 KiB, 200x143
Komentarze (0)

IMG_3256.jpg Starając się by więź z książką i biblioteką była nierozłączna, uczniowie kl. Ic ze Szkoły Podstawowej w Bralinie wraz z wychowawczynią Agatą Piotrowiak 15 maja br. byli gośćmi Biblioteki Publicznej w Bralinie. Niespodzianką dla tych uczniów, którzy posiadają swoją kartę czytelniczą i aktywnie odwiedzają bibliotekę, był prezent w postaci książki, którą można było sobie wybrać. Otrzymali je uczniowie: Karolina Albert, Nikola Peukert, Lucjan Pokora i Mikołaj Posiewała. Młodzi słuchacze mieli okazję poznać krótką historię biblioteki połączoną z pokazem starych zdjęć oraz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu funkcjonowania tej instytucji kultury. Zapoznali się również ze zbiorami, poznali zasady korzystania ze wszystkich zasobów bibliotecznych, a także zaznajomili się ze stroną internetową biblioteki. Dowiedzieli się jak korzystać z katalogu on-line, przy pomocy którego mieli możliwość praktycznego wyszukiwania książek. Kolejnym etapem lekcji bibliotecznej była prezentacja multimedialna wierszy Jana Brzechwy, które dzieci wysłuchały z wielkim zain­tere­sowa­niem­. Oczywiście nie zabrakło chętnych do recytacji swoich ulubionych wierszy. Dzieci były bardzo zadowolone ze spotkania, które dostarczyło im wiele wrażeń i dodatkową porcję wiedzy. Na zakończenie były kwiaty i uśmiechy oraz słodka niespodzianka.

IMG_3232.jpg IMG_3232
jpg, 186 KiB, 900x600
IMG_3236.jpg IMG_3236
jpg, 186 KiB, 900x600
IMG_3237.jpg IMG_3237
jpg, 221 KiB, 900x600
IMG_3250.jpg IMG_3250
jpg, 217 KiB, 900x600
IMG_3256.jpg IMG_3256
jpg, 27 KiB, 200x133
Komentarze (0)

IMG_3061.jpg Za nami kolejny dzień z projektem „Wędrujemy, czyli nasze stopy” – dzień integracji i inspirującej wymiany wiedzy. W piątek, 11 maja br. wybraliśmy się na małą wędrówkę ulicami Bralina w celu przygotowania trasy do gry wiejskiej terenowej. Naszym przewodnikiem był pan Jacek Kuropka, który przybliżył nam historię Bralina. Następnie dotarliśmy do kościoła Na Pólku, gdzie zapoznani zostaliśmy z jego historią i legendami. Miejsce, które jeszcze odwiedziliśmy, to kościół poewangelicki pw. św. Jana Ewangelisty, który został wybudowany w latach 1866 -1867 na miejscu dawnej szkoły ewangelickiej. Tradycja ewangelickiej parafii w Bralinie sięga czasów reformacji, która na ziemi sycowskiej pojawiła się za sprawą Joachima von Maltzan, pana stanowego w latach 1529-1556. Na koniec naszej wędrówki wybraliśmy się jeszcze na cmentarz ewangelicko-augsburski, który został założony w 1886 r. Dokoła cmentarza widać pozostawione zabytkowe słupy ceglane – takie same, jakie stoją wokół ewangelickiego kościoła. Na cmentarzu stoją nie tylko zabytkowe pomniki grobowe, ale także stare drzewa, być może kwalifikujące się do uznania za pomniki przyrody. W 2011 roku miejsce spoczynku zostało uporządkowane przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Bralińskiej, a w latach kolejnych prace porządkowe były przez nich kontynuowane. Przygotowywanie gry wiejskiej było niepowtarzalną okazją do wymiany pomysłów. Uświadomiło nam też, że jesteśmy częścią społeczności, która powinna się angażować w życie swojej „Małej Ojczyzny”. Zwieńczeniem naszej wędrówki było spotkanie przy ognisku z kiełbaskami oraz zabawy rekreacyjno-ruchowe, w trakcie których świetnie się bawiliśmy.

Projekt „Wędrujemy, czyli nasze stopy” finansowany jest przez Polsko – Amerykańską Fundację Wolności w ramach Programu Równać Szanse prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

IMG_3061.jpg IMG_3061
jpg, 277 KiB, 900x600
IMG_3089.jpg IMG_3089
jpg, 224 KiB, 900x600
IMG_3095.jpg IMG_3095
jpg, 259 KiB, 900x600
IMG_3210.jpg IMG_3210
jpg, 235 KiB, 900x600
IMG_3061.jpg IMG_3061
jpg, 26 KiB, 200x133
Komentarze (0)

rsz_100lat_flaga_2018.jpg Do konkursu specjalnego pt. „100-lecie odzyskania niepodległości” aplikowało o dofinansowanie 106 projektów z całej Polski. W gronie 30 laureatów znalazła się Biblioteka Publiczna w Bralinie, której przyznano dotację w kwoce 8.500 zł.

Konkurs został ogłoszony przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży w ramach Programu Równać Szanse Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności w związku z przypadającym w 2018 roku stuleciem odzyskania niepodległości. Jego celem jest wsparcie projektów, w których młodzi ludzie będą mogli uczcić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Prowadzić działania istotne dla ich rówieśników i lokalnej społeczności. Organizatorzy chcą, by realizowane projekty rozwijały wśród młodych ludzi postawy obywatelskie związane z gotowością do angażowania się w działania na rzecz wspólnego dobra oraz poczucie dumy z historycznych osiągnięć polskiego społeczeństwa.

W konkursie mogły wziąć udział lokalne organizacje pozarządowe, gminne domy kultury i biblioteki, które wcześniej otrzymały co najmniej jedną dotację w Programie Równać Szanse. Zgłaszane projekty obejmowały szeroką paletę działań, np. kampanie społeczne, konkursy, gry terenowe, rajdy, festyny, wystawy, koncerty, spektakle, spotkania publiczne, etc.

Projekt złożony przez Bibliotekę pn. Latająca Galeria SZATNIA dzięki otrzymanej dotacji w okresie od 1 czerwca do 30 listopada aktywnie włączy na sportowo młodzież w obchody święta niepodległości z uwzględnieniem ich zainteresowań i pasji, a także potrzeb lokalnego środowiska.

rsz_100lat_flaga_2018.jpg rsz_100lat_flaga_2018
jpg, 17 KiB, 200x124
Komentarze (0)

Wrocław.jpg W dniach 06-07 kwietnia br. grupa młodzieży z projektu „Wędrujemy, czyli nasze stopy” wyjechała do Wrocławia, głównie po to, aby uczestniczyć w Wrocławskim Festiwalu Podróżniczym „Równoleżnik Zero”. W tym roku kontynentem przewodnim była Afryka.
W piątek rano (6 kwietnia br.) wyruszyliśmy z dobrymi humorami, ponieważ zapowiadały się cudne dwa dni. Po zakwaterowaniu się w schronisku, rozpoczęliśmy wędrówkę po Wrocławiu, aby przejść grę miejską z instrukcjami wręczonymi przez koordynatora projektu panią Małgorzatę Domagałę. Maszerowania było dużo, ale opłacało się. Gra była tak zaplanowana, abyśmy mogli zobaczyć jak najwięcej pięknych obiektów m.in. kościoły (Marii Magdaleny, Najświętszej Marii Panny, Najświętszego Imienia Jezus i wiele innych), Uniwersytet Wrocławski, pomnik św. Jana Nepomucena. Po przerwie obiadowej trafiliśmy na Wrocławski Festiwal Podróżniczy i wzięliśmy udział w prelekcji o Madagaskarze, czyli ciekawym kraju kojarzącym się z lemurami. Prelekcję prowadził podróżnik, Tomasz Owsiany. Kolejne wystąpienie było prowadzone przez Natalię Ptasińską oraz Wojtka Bolo Maleika. Ta dwójka opowiedziała nam o Durbanie. Następną i niestety ostatnią prelekcją tego dnia był wykład „Trapez afrykański, czyli Polonezem do Afryki”. Naszym rodzimym Polonezem w podróż wybrali się Piotr Hałaszkiewicz i Anita Pacholczyk. Po prelekcji podróż do schroniska oraz małe podsumowanie dnia.

Dzień drugi również zapowiadał się interesująco. Po opuszczeniu schroniska udaliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu – Filii nr 12. Biblioteka ta mieści się na pierwszym piętrze dworca PKP Wrocław Główny. Tam rozpoczęliśmy grę miejską w przestrzeni biblioteki pt „Hakuna Matata”. Następnie wzięliśmy udział w warsztatach, na których musieliśmy wykazać się zdolnościami plastycznymi, ponieważ zadaniem było wykonanie afrykańskich sandałów. Kolejnym punktem dnia był udział w dwóch prelekcjach na Festiwalu Podróżnika „Równoleżnik Zero”. Pierwsza pt. „Afryka Nowaka” prezentowana była przez Piotra Tomzę. Natomiast drugą przedstawił Robert Gondka, który opowiadał o wyprawach na najwyższe szczyty Afryki. Wszystkie prelekcje odbywały się w pięknej Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu Filii nr 58 – „Mediateka”.

Wycieczka na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci, ponieważ świetnie się bawiliśmy i poznaliśmy wielu ciekawych ludzi. Wyjazdy, podróże… to coś, co chyba każdy lubi. Nie trzeba daleko jechać, aby dowiedzieć się czegoś mądrego. Trzeba po prostu w czymś zwykłym umieć zobaczyć coś niezwykłego. Jak to mawiał Moslih Eddin Saadi „Podróżnik, który nie potrafi obserwować, jest jak ptak pozbawiony skrzydeł”. Bardzo serdecznie dziękujemy mamie i dziadkowi Natalii Przewdzięk za bezpieczny przejazd.

Projekt „Wędrujemy, czyli nasze stopy” finansowany jest przez Polsko – Amerykańską Fundację Wolności w ramach Programu Równać Szanse prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

                                                       autor:   Nasze Stopy
Wrocław.jpg Wrocław
jpg, 15 KiB, 200x150
Komentarze (0)

portal.jpg Kiedy to nasi rówieśnicy w sobotni poranek leżeli w łóżkach, to my, jako grupa projektowa pod nazwą ,,Wędrujemy, czyli nasze stopy” realizowaliśmy dalsze zadania projektowe. 24 marca 2018r. w świetlicy ,,Tęcza” w Bralinie ucze­stni­czyl­iśmy­ w kilkugodzinnym szkoleniu z animacji i integracji. Trenerki Beata Skowrońska i Justyna Zawieja pokazały nam jak świetnie możemy się bawić, poznawać, tworzyć. Zajęcia integracyjne poprawiły nasze relacje, wzajemnie otwieraliśmy się przed innymi i głębiej się poznawaliśmy, wspólne przeżywaliśmy zdarzenia, udzielaliśmy wzajemnej pomocy przy rozwiązywaniu zadań, problemów, pracowaliśmy nad wzmacnianiem szacunku do siebie, a najbardziej pogłębialiśmy wiedzę o sobie (zdobywanie doświadczenia poprzez poruszanie emocji i umysłu). Zabaw i zadań było wiele – poznaliśmy swoje imiona porównując się do owoców i warzyw, cech charakteru, przygotowaliśmy ogłoszenia o naszym projekcie, nowe oferty, ruch grupy, animację z balonami (grupa męska okazała się najbardziej uzdolniona), ucze­stni­czyl­iśmy­ w zabawie na bezludnej wyspie – to ćwiczenie podobało nam się najbardziej – mogliśmy z sobą zabrać ulubione przedmioty, wymyśleć, do czego będą służyć, ale cały czas myśleliśmy o projekcie. Była też chwila na zastanowienie się nad ,,strachami” w projekcie, które możemy wrzucić do kapelusza i o nich pogadać z koordynatorem. Dziewczyny zadbały o nasze żołądki serwując przepyszne kanapki.

Teraz wiemy jak odczuwać pozytywne emocje więzi z całą grupą, jak wierzyć we własne siły i możliwości – w grupie wszystko jest możliwe!!!
Postanowiliśmy, że spróbujemy napisać wniosek do konkursu specjalnego organizowanego przez Program Równać Szanse „100-lecie Odzyskania Niepodległości” i już na sportowo się za niego bierzemy.
Projekt „Wędrujemy, czyli nasze stopy” finansowany jest przez Polsko – Amerykańską Fundację Wolności w ramach Program Równać Szanse prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

                                                                autor: Nasze Stopy

Odtwarzacz video

IMG_2813.jpg IMG_2813
jpg, 180 KiB, 900x600
IMG_2820.jpg IMG_2820
jpg, 186 KiB, 900x600
IMG_2879.jpg IMG_2879
jpg, 213 KiB, 900x600
IMG_3006.jpg IMG_3006
jpg, 171 KiB, 900x600
portal.jpg portal
jpg, 24 KiB, 200x133
Komentarze (0)

portal.jpg Gościem Biblioteki Publicznej w Bralinie był Artur Łęga – kierownik Programu Równać Szanse z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Spotkanie odbyło się 28 lutego br. i miało na celu sprawdzenie postępów w realizacji projektu „Wędrujemy, czyli nasze stopy”. Podczas wspólnej rozmowy, młodzież wykazała się aktywnością i dużą wiedzą na temat istoty programu, w którym uczestniczy. Artur Łęga poprosił młodzież o kilka zadań, które wykonają w najbliższym czasie i osobiście przekażą do Programu. Uświadomił również słuchaczy, że realizowany projekt ma być dla nich ciekawym wyzwaniem i szansą współpracy z innymi, a umiejętności zdobyte w trakcie jego realizacji przydają się na całe życie niezależnie od tego, co robimy i z kim planujemy wspólne działania. Spotkanie przyniosło uczestnikom wiele wiedzy, ale też umocniło w przekonaniu, iż ten projekt to nie tylko nauka, ale i nowe znajomości, a przede wszystkim dobra zabawa. Na zakończenie spotkania nasz gość zachęcił młodzież do udziału w dwóch konkursach organizowanych przez Program Równać Szanse. Pierwszy z nich to Konkurs Specjalny „100-lecie odzyskania niepodległości”, w którym młodzi ludzie włączą się w aktywne obchody święta niepodległości, ale z uwzględnieniem swoich zainteresowań i pasji, a także potrzeb ich lokalnego środowiska. Drugi to organizacja Lokalnego Forum mającego służyć rozwojowi kapitału społecznego w małych środowiskach, poprzez umożliwienie wymiany doświadczeń osobom zainteresowanym wspieraniem rozwoju młodych ludzi.

Projekt „Wędrujemy, czyli nasze stopy” realizowany jest w ramach Ogólnopolskiego Program Równać Szanse Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

portal.jpg portal
jpg, 27 KiB, 200x133
IMG_2762.jpg IMG_2762
jpg, 255 KiB, 900x600
IMG_2764.jpg IMG_2764
jpg, 255 KiB, 900x600
IMG_2765.jpg IMG_2765
jpg, 224 KiB, 900x600
Komentarze (0)

portal.jpg 22 lutego br. w Bibliotece Publicznej w Bralinie odbyło się kolejne spotkanie uczestników projektu pt. ”Wędrujemy, czyli nasze stopy”. Na początku spotkania poznaliśmy pełny skład osobowy młodzieży, która zadeklarowała swoją chęć udziału w projekcie. Następnie każdy z nas został przydzielony do sekcji, w której będzie się realizował i jednocześnie odpowiadał za jej działania. Zapoznaliśmy się bliżej z projektem i jego budżetem oraz wspólnie z opiekunami ustaliliśmy zasady, które będą obowiązywać podczas trwania naszego przedsięwzięcia. Zajęcia w ramach projektu odbywać się będą od lutego do końca sierpnia 2018 r., cyklicznie co dwa tygodnie. Naszym głównym celem będzie poznanie naszego środowiska, jego walorów oraz ograniczeń. Postanowiliśmy również, że na najbliższych spotkaniach będziemy przygotowywać logo naszego projektu i grafikę na koszulki. Członkowie projektu są pewni, że w miłej i przyjaznej atmosferze stworzą coś wartościowego dla naszej małej ojczyzny.

Projekt finansowany jest ze środków Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „Równać Szanse” prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

                                                            autor: Weronika Przewdzięk
portal.jpg portal
jpg, 28 KiB, 200x133
IMG_2710.jpg IMG_2710
jpg, 163 KiB, 900x600
IMG_2726.jpg IMG_2726
jpg, 231 KiB, 900x600
IMG_2727.jpg IMG_2727
jpg, 262 KiB, 900x600
IMG_2719.jpg IMG_2719
jpg, 204 KiB, 900x600
Komentarze (0)

portal.jpg Konkurs Czytelnik Roku organizowany jest corocznie przez Bibliotekę Publiczną w Bralinie i skierowany jest do wszystkich czytelników korzystających ze zbiorów biblioteki. W tym roku uroczyste podsumowanie i rozstrzygnięcie odbyło się 15 i 16 lutego br., a jego głównym kryterium wyboru była ilość przeczytanych książek w 2017 roku. Konkurs podzielony był na sześć kategorii wiekowych, a jego celem była popularyzacja czytelnictwa i biblioteki w środowisku lokalnym, rozwój emocjonalny poprzez literaturę oraz zdobycie nowych czytelników. Spośród czytelników najmłodszych – przedszkolaków najlepsi okazali się: – Lena Strąk zdobywczyni I miejsca, Marta Labryszewska – II miejsce oraz Zosia Śnioch – III. W tej kategorii przyznano również wyróżnienia dla : Julii Albert, Zosi i Oli Droszcz, Ani Wiśniewskiej i Agaty Nikodem. W kategorii szkół podstawowych kl. I-III nagrody przyznano: I miejsce – Oliwier Strąk (kl. I), II – Julia Pabin (kl. II), III – Magdalena Biziak (kl. III). Wśród wyróżnionych znaleźli się: Michał Biegański (kl.III), Zosia Dembna (kl. III), Maria Dembna (kl. I). W kategorii kl. IV-VI: I miejsce zdobyła Nikolia Janikowska (kl. IV), II – Maja Chmielewska (kl. IV), III – Daria Szchudy (kl. VI). Zaś wśród czytelników kl. VII i gimnazjum najlepsi okazali się: I miejsce – Kitzol Weronika (kl. VII), II – Joanna Siemańska (kl. II), III – Marlena Wodnik (kl. II). Natomiast szkoły średnie reprezentowały: I miejsce – Magdalena Grossek (kl.I) i Marcelina Małecka (kl. III), II – Sara Kruszelnicka (kl. III) oraz Agata Zimoch (kl.II), III – Kamil Biegański (kl I). W kategorii osób dorosłych zwycięzcami okazały się: I miejsce – Maria Florczak, II – Danuta Gudra oraz III – Wioletta Świerszczyńska. Nagrody odebrali również wyróżnieni w konkursie: Teresa Nawrocka, Katarzyna Labryszewska, Urszula Górecka, Beata Dirbach, Elżbieta Misiak, Maria Bieda, Anna Liebner, Pelagia Kruszelnicka, Helena Marczyk, Anna Urbańska, Sławomir Bąk, Małgorzata Zimoch, Krystyna Słobodzian, Joanna Owczarek, Krystyna Potyrała, Maria Węgrzynowicz, Elżbieta Pisuła, Anna Chwalińska. Spośród wszystkich laureatów konkursu rekordzistką okazała się Lena Strąk, która miała na swoim koncie 129 przeczytanych książek. Ta rekordowa liczba uczyniła ją zdobywczynią tytułu „Czytelnik Roku 2017” Bardzo się cieszymy, że czytanie książek sprawia laureatom ogromną przyjemność. Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom i informujemy, że następna edycja konkursu Czytelnik Roku 2018 została rozpoczęta. Życzymy miłej lektury i jeszcze lepszych wyników w 2018 roku.

IMG_2611.jpg IMG_2611
jpg, 254 KiB, 900x600
IMG_2621.jpg IMG_2621
jpg, 206 KiB, 900x600
IMG_2641.jpg IMG_2641
jpg, 220 KiB, 900x600
IMG_2668.jpg IMG_2668
jpg, 274 KiB, 900x600
portal.jpg portal
jpg, 29 KiB, 200x133
Komentarze (0)

IMG_2571.jpg Projekt realizowany jest w ramach Programu „Równać Szanse” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolnośi administrowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Partnerem przedsięwzięcia jest Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne PTTK Bralin, zrzeszające członków, których połączyła wspólna pasja poznawania świata, radość z aktywności fizycznej, kontakt z przyrodą i wreszcie potrzeba wspólnego działania.

Pierwsze organizacyjne spotkanie odbyło się 2 lutego 2018 r. w bralińskiej bibliotece i miało na celu szersze rozpropagowanie projektu wśród młodzieży. Uczestnicy spotkania wspólnie opracowali strategię, która pozwoli zwerbować jak największą grupę odbiorców. Spośród najbardziej zain­tere­sowa­nych­ kandydatów wyłoni się 15-osobowy skład, który w okresie od lutego do końca sierpnia br. zaangażuje się w realizację projektu. Dzięki niemu młodzi ludzie poznają historię i tradycje naszej gminy, a przy okazji rozwijać będą swoje pasje i umiejętności oraz kreatywnie spędzać wolny czas z rówieśnikami.

Projekt ma swojego koordynatora, który wziął udział w szkoleniach, aby jak najlepiej przygotować się do swojej roli i zadbać o bezpieczeństwo w projekcie, a także by młodzi ludzie działali zgodne z misją programu. W rolę koordynatora projektu „Wędrujemy, czyli nasze stopy” wcieliła się pani Małgorzata Domagała, opiekun Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego PTTK Bralin.

Podczas spotkania koordynator poinformowała młodych słuchaczy o założeniach Programu „Równać Szanse”, w ramach którego realizowany jest nasz projekt. Następnie zapoznała z celem projektu i jego efektami. Powiedziała także, że po to budujemy grupę projektową, aby sobie wzajemnie pomagać, wspólnie rozwiązywać problemy, wymieniać się doświadczeniami. Uczestnicy spotkania wykazywali zarówno ciekawość jak i chęć podjęcia wyzwania. Z drugiej jednak strony wyrażali obawy, czy poradzą sobie z nowymi zadaniami.

IMG_2591.jpg IMG_2591
jpg, 107 KiB, 600x400
IMG_2596.jpg IMG_2596
jpg, 129 KiB, 600x400
IMG_2583.jpg IMG_2583
jpg, 132 KiB, 600x400
IMG_2571.jpg IMG_2571
jpg, 29 KiB, 200x133
IMG_2600.jpg IMG_2600
jpg, 140 KiB, 600x400
Komentarze (0)
1
...
10 11 12 13 14 15 16
...
19
tensiorowska

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo