Biblioteka Publiczna w Bralinie znalazła się w gronie 97 placówek w Polsce, które zakwalifikowały się w Regionalnym Konkursie Grantowym „Równać Szanse 2017”. Twórcą Programu jest Polsko – Amerykańska Fundacja Wolności, a prowadzi go Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Celem programu jest wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Obejmuje młodych ludzi w wieku 13-19 lat z miejscowości, w których mieszka nie więcej niż 20 tys. osób. Tematem wiodącym projektu „Wędrujemy, czyli nasze stopy” będzie poznanie przez młodych ludzi historii i tradycji naszej gminy. Natomiast celem przedsięwzięcia rozwijanie ich pasji i umiejętności, odkrywanie mocnych i słabych stron oraz kreatywne spędzanie czasu wolnego z rówieśnikami. Na realizację projektu Biblioteka otrzyma dotację w wysokości 8 500 zł. Dzięki niej w okresie od lutego do sierpnia 2018 r. uczestnicy zrealizują swoje pomysły i marzenia, stworzą niepowtarzalny szlak turystyczny, opracują pewnego rodzaju mapę dla mieszkańców z miejscami godnymi uwagi, znaczącymi dla młodzieży. Zorganizują grę terenową, wezmą udział w szkoleniach wspierających: integracyjnym i animacyjnym oraz wycieczce krajoznawczej. Rekrutacja do programu została częściowo przeprowadzona, jej uczestnikami będą głównie członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo Turystycznego PTTK Bralin, których połączyła wspólna pasja pieszych wędrówek, ciekawość życia związana z poznawaniem świata.
Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Rodzaj: | Biblioteki publiczne |
---|---|
Telefon: | +48 62 78 11 232 |
Województwo: | wielkopolskie |
Powiat: | kępiński |
Adres: |
Rynek 3 63-640 Bralin |
E-mail: | biblioteka@bralin.pl |
Poniedziałek 9.00 - 17.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
Z myślą o uczniach naszych szkół Biblioteka Publiczna w Bralinie zaprosiła na spotkanie Michała Zawadkę – autora książek motywacyjnych dla dzieci i młodzieży. Oba spotkania w Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej oraz w Szkole Podstawowej w Bralinie cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników.
Autor przeprowadził dwa warsztaty, które miały na celu przybliżenie młodzieży, jak radzić sobie z presją grupy, jak wybierać własną drogę do osiągnięcia celu, cierpliwie i wytrwale dążyć do spełnienia marzeń. Uświadomiły również wszystkim uczestnikom jak wiele w naszym życiu może zmienić zmiana podejścia od „oceniania” do „doceniania”. Prelegent niestandardowym podejściem do tematu zjednał sobie wszystkich zgromadzonych. Intrygował, wzruszał i prowokował do dyskusji poruszając problemy trudne, ale wyjątkowo bliskie współczesnej młodzieży. Młodzi słuchacze kilkakrotnie odpowiadali na pytanie: „Kto jest najważniejszy w moim życiu?”. Rodzina? Przyjaciele? Otóż nie! Czy rodzina przeżyje moje życie za mnie? Czy przyjaciele dokonają wyboru ścieżki życiowej za mnie? Pan Michał poprosił o zrobienie jednej pompki za niego (czego nie można zrobić) i w ten prosty sposób uświadomił nam, że w moim życiu najważniejszą osobą jestem JA. Pokazał nam, że wszystko to, co osiągnęliśmy zależy tylko od nas, bo nic w życiu się nie udaje! To my sami pracujemy na nasz sukces, o czym często zapominamy! Każdy z nas jest przecież wyjątkowy. I nawet „w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone”, można osiągać cele i odnosić sukcesy. Trzeba tylko zaangażowania, pracy i odpowiedzialności.
Michał Zawadka sam jest najlepszym dowodem na to, że chcieć, to móc. Jest autorem książek, założycielem wydawnictwa Mind&Dream, członkiem Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców oraz Toastmasters International, Mistrzem Polski Przemówień Publicznych i absolwentem Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Polonistyki na kierunku Słowo na Ekranie, w Mowie i na Piśmie. Jest także aktorem, konferansjerem, lektorem oraz copywriterem. Od 1999 roku, przez 14 lat, związany zawodowo ze sceną teatralną. Występował między innymi w Teatrach: Narodowym, Wielkim, Polonia, Studio Buffo, Muzycznym Roma, Na Woli, Nowym, w Operze na Zamku w Szczecinie, czy w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Zagrał ponad tysiąc czterysta przedstawień na różnych kontynentach (dodajmy, że nie ukończył żadnej szkoły aktorskiej). Zawodowo jest artystą estradowym, telewizyjnym i kaskaderem filmowym. Ponad dziesięć lat trenował sztuki walki.
30 listopada br. po raz kolejny odwiedziła naszą gminę znana pisarka Beata Ostrowicka. Tym razem na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Bralinie autorka książek dla dzieci i młodzieży spotkała się z uczniami kl. IV i V Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Książęcej. Na wstępie spotkania autorka przybliżyła młodym czytelnikom swoją twórczość, za którą została wielokrotnie nagrodzona. Opowiedziała w jaki sposób powstają jej historie i jak wygląda proces ich tworzenia. Zaprezentowała jedną ze swoich pozycji w formie arkusza wydawniczego oraz okładkę przed oprawieniem w nią książki. Uczestnicy spotkania okazali się bardzo aktywnymi odbiorcami.
Jedna z jej książek „Ale ja tak chcę” zdobyła tytuł Książki Roku 2006 Polskiej Sekcji IBBY i została uznana za najlepszą książkę dla młodego czytelnika. Przedstawia humorystyczny świat fantazji z wątkami pouczeń i relacji przyjacielskich. Drzewiaki to bajkowe ludki zamieszkujące pień zwalonego drzewa. Żyją obok siebie, po swojemu, nie dostrzegając potrzeb i upodobań innych. Łączą się natomiast we wspólnej niechęci wobec Nowego, który nie chce być taki jak wszyscy. Dzięki tej książce uczymy się nie ulegać czyimś życzeniom. Morał opowiadania zawiera wiele ważnych w życiu słów. Pokazuje, że słowa mogą sprawiać przykrość i powodują samotność.
Spotkanie było bardzo dynamiczne, a pisarce udało się dość szybko nawiązać kontakt ze słuchaczami, którzy wspólnie podjęli próbę stworzenia dalszych losów bajkowych drzewiaków. Wszyscy uczestnicy zajęć byli bardzo podekscytowani i zadowoleni. Na zakończenie pani Beata podziękowała i pochwaliła młodych czytelników za aktywny udział w zajęciach oraz dokonała pamiątkowego wpisu do kroniki biblioteki i szkoły.
W dniu 19 października br wiele miłych wrażeń i radości dostarczyły młodym czytelnikom spotkania autorskie z bajkopisarką, ilustratorką książek dla dzieci Edytą Zarębską oraz z jej mężem Robertem Zarębskim – muzykiem i kompozytorem. Państwo Zarębscy przyjechali na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Bralinie i przeprowadzili dwa spotkania pt. „Śpiewająca Biblioteka”. Jedno z nich odbyło się w Zespole Szkół w Nowej Wsi Kś. i wzięli w nim udział najmłodsi uczniowie tejże placówki. Natomiast drugie odbyło się w świetlicy „Tęcza” w Bralinie, a jej słuchaczami byli dzieci z Przedszkola „Kwiaty Polskie” w Bralinie oraz kl. „0” ze Szkoły Podstawowej w Bralinie. Autorka wystąpiła w baśniowym stroju motyla i spotkania rozpoczęła opowiadając o początkach swojej twórczości, o przygodach ze swojego dzieciństwa, o tym jak bardzo chciała zostać „pisaczką” i jak na strychu myszki zjadły jej pierwsze wierszyki schowane w ogromnym pudle przewiązanym czerwonym sznurkiem. Pani Edyta bardzo szybko nawiązał kontakt z dziećmi, które brały aktywny udział i bardzo chętnie odpowiadały na zadawane pytania. Spotkania uatrakcyjniło połączenie zabawy słowem i kredką, bowiem pani Edyta nie tylko pisze i pięknie opowiada, ale też ślicznie rysuje. Wykorzystała swój talent rysunkowy do zabawy poprzez rysowanie etapami fragmentów postaci swoich książek, a dzieci zaangażowane przez pana Roberta odgadywały co lub kogo rysuje pani Edyta. Maluchy musiały mocno wytężyć swoją wyobraźnię aby z kilku kresek odgadnąć cóż to takiego powstaje… Pomysłów i śmiechu było co nie miara… w końcu wyłonił się zarys ślimaka, który pięknie pokolorowany przez autorkę uśmiechał się do dzieci. Na zakończenie spotkania Pan Robert nauczył młodych słuchaczy piosenki o bibliotece, która znajdowała się nad „Mądrą rzeką”. Dzieci przy akompaniamencie klawiszowym śpiewały i klaskały do rytmu. Słowa do piosenki „Mądra rzeka” napisała Pani Edyta, a muzykę skomponował jej mąż. Był też czas na kupienie książek i autografy od autorki. Spotkania minęły w miłej i wesołej atmosferze, nikt się nie nudził.
Biblioteka Publiczna w Bralinie rozpoczęła realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych.
Dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych w 2017 roku dla bralińskiej biblioteki ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa wynosi 5 489,00 zł. Pierwsza partia zakupionych książek jest obecnie opracowywana w programie bibliotecznym SOWA, po czym na bieżąco będzie udostępniana do wypożyczeń czytelnikom. Założeniem Priorytetu realizowanego w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w latach 2016-2020” jest wzmocnienie aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczanych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników bibliotek publicznych. Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych.
Zachęcamy wszystkich do wspólnego budowania naszego księgozbioru. Jeśli są książki, które Państwa zdaniem mogłyby znaleźć się w naszym księgozbiorze, prosimy o przesłanie ich tytułu i autora na adres e-mail: bibliotekabralin@wp.pl lub przedstawienie swoich propozycji w bibliotece. Zgłoszone tytuły zawsze bierzemy pod uwagę podczas dokonywania zakupu nowości wydawniczych.
4 października br. gościem Biblioteki Publicznej w Bralinie była Anna Jaklewicz, podróżniczka, archeolog i antropolog, autorka książek „Indonezja. Po drugiej stronie raju” i „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”. Relacje z podróży publikuje m.in. w National Geographic RAVELER i Magazynie Podróżników TamTam. Nie liczy stempli w paszporcie, zazwyczaj wyjeżdża na dłużej. W Sudanie spędziła ponad pół roku, w Egipcie rok, w Chinach prawie dwa lata, tyle samo w Indonezji. Podróżowała także po Mongolii, Indiach, Laosie, Kambodży, Tajlandii, Wietnamie oraz Malezji i Singapurze.
Podczas spotkania autorka promowała swą najnowszą książkę „Indonezja. Po drugiej stronie raju” , w której próbuje zrozumieć i opisać świat Indonezji, unikając jednoznacznych ocen. Autorka w ciekawy sposób, uzupełniony unikatowymi materiałami filmowymi, zabrała słuchaczy w głąb indonezyjskiego świata, położonego z dala od turystycznych kurortów. Mogliśmy zobaczyć jak Anna Jaklewicz mieszkała z morskimi cyganami w domach na palach i z ludźmi lasu w głębi dżungli. Obserwowaliśmy udział autorki w szamańskich rytuałach, aby dowiedzieć się jak indonezyjskie duchy pomagają swatać. Wzięliśmy udział w ich rytualnym tańcu ze sztyletami i dorocznym święcie mappalili rozpoczynającym porę deszczową. U Toradżów, górali z Celebesu, przyjrzeliśmy się niezwykłym pogrzebom organizowanym nawet kilka lat po śmierci, odwiedziliśmy targi bawołów, świętych zwierząt Toradżów, żeby dowiedzieć się dlaczego wartość niektórych przekracza cenę nowego samochodu.
Uczestnicy spotkania w miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku spędzili czas i poszerzyli swoje horyzonty o wspaniałą podróż po Indonezji. Na koniec autorka chętnie dawała autografy, a także zamieszczała dedykacje.
Czytanie jeszcze nigdy nie było tak wygodne jak teraz! Dzięki współpracy pomiędzy Biblioteką Publiczną w Bralinie a Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu bralińska placówka wychodzi naprzeciw potrzebom czytelników, znacząco akcentując swój udział w cyfrowej rewolucji. Czytelnicy będą mogli skorzystać z naszej najnowszej usługi, polegającej na bezpłatnym dostępie do bestsellerowych publikacji elektronicznych: literatury popularno-naukowej, literatury pięknej w tym: powieści obyczajowych, historycznych, kryminałów, fantastyki, biografii itp. oraz wszystkich nowości dostępnych na rynku wydawniczym. Oferta obejmuje ponad 18 000 cyfrowych książek, które dzięki posiadanym przez czytelników urządzeniom typu: tablet, komputer, smartfon, e-czytnik, będą dostępne w każdym miejscu i o każdej porze. Jedynym warunkiem skorzystania z usługi jest posiadanie karty czytelnika i odebranie osobiście w bibliotece indywidualnego kodu dostępu. Jego aktywacja następuje po rejestracji bezpłatnego konta Legimi na stronie www.legimi.pl. Informacje o dostępnych e-bookach uzyskamy w Katalogu Publikacji Elektronicznych. Po dokonaniu niezbędnych formalności można swobodnie wypożyczać książki, pobierając je w aplikacji Legimi. Dostęp do bazy będzie możliwy przez okres jednego miesiąca. Po 30 dniach czytelnik może otrzymać następny kod, umożliwiający korzystanie z Serwisu przez kolejny miesiąc. Szczegółowych informacji udziela Biblioteka Publiczna w Bralinie
Biblioteka Publiczna w Bralinie z myślą o miłośnikach książek podróżniczych przygotowuje spotkanie autorskie z Anną Jaklewicz. Spotkanie odbędzie się w najbliższą środę 4 października o godz. 11.00. Już sam temat „Indonezja jakiej nie znacie” jest wystarczającym magnesem dla zainteresowanych tematyką podróżniczą. Anna Jaklewicz jest archeologiem, fotografem i autorką książek podróżniczych. Spotkanie będzie połączone z promocją jej najnowszej książki „Indonezja. Po drugiej stronie raju”. Uczestnicy spotkania będą mogli nabyć książkę wraz autografem naszego gościa.
23 maja 2017 r. gościem Biblioteki Publicznej w Bralinie była Barbara Gruszka, pasjonatka Rozwoju Osobistego, zdobywczyni tytułu Kobieta Roku w kategorii Pedagog w 2014 roku, od początku wierząca w ludzi, że mogą osiągnąć wszystko pod warunkiem przebicia niewidzialnej ściany, którą najczęściej sami w sobie budują.
Pani Barbara jest autorką książki „Jak w 7 krokach odkryć prawdy życiowe i zrozumieć sens życia”, za którą otrzymała w Warszawie Nagrodę Główną w konkursie Książka Roku 2016. Konkurs organizowany był przez portal planetakobiet.com.pl. Jej książka jest przewodnikiem, który prowadzi nas krok po kroku, pokazując jak na nowo zbudować swoje życie, pracować z emocjami, swoimi nastrojami, jak podchodzić do zmartwień, bądź jak budować szacunek do siebie. Autorka podpowiada, w jaki sposób odzyskać radość, sięgnąć po należne sobie miejsce i przede wszystkim poczuć, że się żyje. Każdy dział książki kruszy niewidzialny mur odgradzający czytelnika od życia, jakiego pragnie, z tym, w którym żyje, zarówno w sferze zawodowej jak i osobistej.
Spotkanie połączone było z krótkimi warsztatami świadomego kreowania własnego życia. Autorka opowiedziała o sobie i o tym, skąd wziął się pomysł na napisanie książki. Opowiadała również o rzeczach codziennych, dzięki którym nasze życie może być lepsze, łatwiejsze i przyjemniejsze, jeśli tylko sami zaczniemy nad sobą pracować. Uświadamiała o drobnych codziennych nawykach, które często budują lub niszczą nasze nastawienie do życia. Pełna serdeczności atmosfera, która była zasługą prelegentki przełożyła się na pozytywne nastawienie odbiorców. Dodatkowo miłą niespodzianką dla wszystkich uczestników spotkania była książka z indywidualną dedykacją i autografem autorki.
Biblioteka jest dla dzieci istotnym elementem edukacji czytelniczej. Miejmy nadzieję, że bezpośredni kontakt dzieci z miejscem, w którym można poczytać czy wypożyczyć książkę do domu zachęci do częstszego sięgania po lektury, dzięki którym rozwijają wyobraźnię, uczą się logicznego myślenia i poszerzają swoją wiedzę o świecie.
Starając się by więź z książką i biblioteką była nierozłączna, uczniowie kl. IIIc ze Szkoły Podstawowej w Bralinie wraz z wychowawczynią Krystyną Hołoś 12 maja br. byli gośćmi Biblioteki Publicznej w Bralinie. Niespodzianką dla tych uczniów, którzy posiadają swoją kartę czytelniczą i aktywnie odwiedzają bibliotekę, był prezent w postaci książki, którą można było sobie wybrać. Otrzymali je uczniowie: Wiktoria Rybczyńska, Angelika i Nikola Jankowskie oraz Mateusz Głąb. Młodzi słuchacze mieli okazję poznać krótką historię biblioteki połączoną z pokazem starych zdjęć oraz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu funkcjonowania tej instytucji kultury. Zapoznali się również ze zbiorami, poznali zasady korzystania ze wszystkich zasobów bibliotecznych, a także zaznajomili się ze stroną internetową biblioteki. Dowiedzieli się jak korzystać z katalogu on-line, przy pomocy którego mieli możliwość praktycznego wyszukiwania książek. Kolejnym etapem lekcji bibliotecznej była prezentacja multimedialna wierszy Jana Brzechwy, które dzieci wysłuchały z wielkim zainteresowaniem. Na koniec dla chętnych uczniów został ogłoszony konkurs literacko-plastyczny „Zagadki Pana Brzechwy”, który ma zmobilizować młodych czytelników do sięgnięcia po utwory Jana Brzechwy. Dzieci były bardzo zadowolone ze spotkania, które dostarczyło im wiele wrażeń i dodatkową porcję wiedzy.