Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim
[awatar]
Piotrków Trybunalski MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 44 681 40 60
Województwo: łódzkie
Adres: ul. M. Curie-Skłodowskiej 3
97-300 Piotrków Trybunalski
E-mail: promocja@biblioteka.piotrkow.pl

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA im. Adama Próchnika
Mediateka 800-lecia
ul. M. Curie- Skłodowskiej 3
97-300 Piotrków Trybunalski
poniedziałek-sobota: 08:00-20:00

Filia nr 1
ul. Belzacka 66
97-300 Piotrków Trybunalski
poniedziałek-piątek: 8.00-18.00
sobota: 8.00-14.00

wszystkie dane dostępne na stronie www biblioteki:
www.biblioteka.piotrkow.pl

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim gromadzi, udostępnia książki i nie tylko, a i wszyscy miłośnicy kultury odkryją u nas coś dla siebie.

Biblioteka przygotowuje i na bieżąco realizuje bogatą ofertę kulturalno-edukacyjną, w ramach której odbywają się lekcje biblioteczne, wystawy, zajęcia w czasie ferii letnich i zimowych, warsztaty, konkursy literackie, recytatorskie, teatralne, plastyczne.

Biblioteka stara się, aby oprócz działalności głównej, jaką jest udostępnianie zbiorów, zaspokajać zapotrzebowanie mieszkańców na wydarzenia kulturalne i edukacyjne, organizując spotkania autorskie z pisarzami, aktorami oraz koncerty.

Biblioteka jest wydawcą publikacji o Piotrkowie i regionie.

WYDARZENIE
2016-9-10
T10:00

Serdecznie zapraszamy na "Pokaz dzikiego ptactwa", który odbędzie się 10 września 2016 r. o godz. 10.00 na Placu Pofr­anci­szka­ński­m.

Pokaz, który przeprowadzi sokolnik Krzysztof Domański, będzie bez wątpienia ciekawostką dla miłośników jastrzębi, sokołów, orłów, sów czy kruków a także doskonałą rozrywką dla całych rodzin.

Jest to kolejne wydarzenie, które odbędzie się dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na realizację zadania „Ekolandia – edukacja ekologiczna dla Miasta Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego”.

sokolnik.jpg sokolnik
jpg, 106 KiB, 630x894
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2016-9-9
T17:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim 51.40952 19.70141 ul. Jerozolimska 29 97-300 Piotrków Trybunalski

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Agata Passent, które odbędzie się 9 września 2016 r. o godz. 17.00 w Czytelni dla dorosłych MBP, ul. Jerozolimska 29.

Agata Passent przyjedzie na zaproszenie Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy MBP. Spotkanie odbędzie się dzięki wsparciu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i Instytutowi Książki.

Agata Passent - dziennikarka, stała felietonistka miesięcznika "Twój STYL" (od 1996 r.) i współprowadząca program o literaturze Xięgarnia (tvn24). Germanistka, ukończyła studia na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge, USA oraz studia na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek „Miastówka”, „Pałac wiecznie żywy”, „Dziecko? O matko!", „Kto to Pani zrobił?". Jest córką Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta oraz mamą dwóch chłopców. Prezes Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej (źródło: www.agatapassent.pl)

passent.jpg passent
jpg, 98 KiB, 630x893
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2016-9-8
T17:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim 51.40952 19.70141 ul. Jerozolimska 29 97-300 Piotrków Trybunalski

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Haliną Kępińską-Bazylewicz "Korą" i promocję książki pt. "Byłam łączniczką Armii Krajowej". Jest to drugie wydanie książki poszerzone o wspomnienia z lat dziecięcych.

Spotkanie odbędzie 8 września 2016 r., godz. 17.00 w czytelni dla dorosłych MBP, ul. Jerozolimska 29.

Halina Kępińska-Bazylewicz "Kora" - ppłk doktor nauk medycznych, Honorowa Obywatelka Piotrkowa, wieloletni wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Piotrków. W latach okupacji niemieckiej była łączniczką Kierownictwa Dywersji (Kedyw) w Piotrkowie i 25 pp AK. W maju 1944 r. "Kora" została aresztowana przez gestapo w Piotrkowie i po pierwszym bardzo ciężkim przesłuchaniu przewieziona do znanego z okrucieństwa gestapo w Radomiu. Posiada liczne odznaczenia, m.in.: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych i wiele innych.

Treścią książki są wspomnienia pisane na podstawie zapisków robionych w latach wojny i zaraz po jej zakończeniu. Osobny rozdział to wspomnienia lat dziecięcych, które miały ogromny wpływ na kształtowanie postawy patriotycznej i charakteru autorki.

kora zapr.jpg kora zapr
jpg, 119 KiB, 1213x578
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2016-8-25
T15:00

Zapraszamy na Wielki Festyn Rodzinny „Pożegnanie wakacji”, który rozpocznie się 25 sierpnia 2016 r. o godzinie 15.00 w Parku im. ks. J. Poniatowskiego. Biblioteka przygotowała na ten dzień „Strefę Programisty”. Do dyspozycji uczestników będą przygotowane stanowiska komputerowe z robotami Finch oraz Lofi.

Z pomocą Fincha można opanować podstawy programowania w różnych językach i środowiskach prog­rami­styc­znyc­h, a przede wszystkim uczyć się myśleć logicznie i kreatywnie, znakomicie się przy tym bawiąc. Zestawy LOFI Robot umożliwiają konstruowanie robotów, ożywianie ich i nadawanie im indywidualnego charakteru, to radość sama w sobie. Zupełnie niezauważalnie przy okazji nauczyć się można podstaw mechaniki, elektroniki i programowania. LOFI Robot to prosty i łatwo dostępny system do konstruowania, które zamieniają robotykę w niezwykłą zabawę zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Wszystkich miłośników robotyki i nowych technologii serdecznie zapraszamy na biblioteczną „Strefę Programisty”.

roboty.jpg roboty
jpg, 1011 KiB, 1587x2245
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2016-9-3
T10:00

Zapraszamy na Narodowe Czytanie! Piotrkowskie wspólne czytanie rozpocznie się 3 września 2016 r. o godz. 10.00 w Parku im. św. Jana Pawła II.

Tegoroczną lekturą, która została wybrana w internetowym głosowaniu, jest "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.

„Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza - została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W roku 2015 wspólnie czytaliśmy "Lalkę" Bolesława Prusa.

Podstawowym celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę, ale i wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Strona akcji: www.prezydent.pl

plakat.jpg plakat
jpg, 85 KiB, 646x914
Komentarze (0)

Zachęcamy do oglądania wystawy fotografii Dariusza Kołka "Świat makro". Wystawa jest elementem zadania "Ekolandia - edukacja ekologiczna dla Miasta Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego", realizowanego przez bibliotekę dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Wystawę można oglądać w holu przez Wypożyczalnią dla dorosłych MBP do 30 września 2016 r.

Wystawa Darek Kołek_3.jpg Wystawa Darek Kołek_3
jpg, 5.5 MiB, 2743x3990
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2016-7-9
T10:00

Zapraszamy na Dni Miasta i zachęcamy do odwiedzania stoiska biblioteki 9 lipca 2016 r. w czasie trwania Jarmarku Trybunalskiego. W programie czerpanie papieru z firmą Kalander, malowanie twarzy, kolorowanki. Konkurs czytelniczy "Łączy nas czytanie" rozpocznie się 9 lipca 2016 r. o godz. 12.00. Wszystkich tych, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę o literaturze zachęcamy do udziału w konkursie. Nagrody oczywiście książkowe.

Więcej informacji o Dniach Miasta można odnaleźć na stronie www.piotrkow.pl

Komentarze (0)

Informujemy, że w dniach 4 lipca do 30 lipca 2016 roku Wypożyczalnia dla dorosłych będzie nieczynna z powodu inwentaryzacji księgozbioru (skontrum). W czasie trwania skontrum zwrot wypożyczonych książek będzie możliwy w szatni budynku głównego. Za utrudnienia przepraszamy.

skontrumw.jpg skontrumw
jpg, 74 KiB, 1021x674
Komentarze (0)

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika ogłasza XLVI Ogólnopolski Konkurs Literacki o „Rubinową Hortensję”

TERMIN NADSYŁANIA PRAC: 30 września 2016 r.
Regulamin konkursu dostępny na stronie www.biblioteka.piotrkow.pl

Organizacja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Rubinową Hortensję”, z racji jego historii i prestiżu, jest dla Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim zaszczytem. Naszym celem jest przywrócenie blasku konkursowi. Od roku 2014 symbolem konkursu jest kwiat czerwonej hortensji, godny następca rubinowych pucharów z nieistniejącej już huty szkła „Hortensja”.

W roku 2015 spośród 174. zgłoszeń, jurorzy wyłonili laureatów trzech nagród głównych oraz czterech wyróżnień.

Mamy nadzieję, iż tegoroczna edycja cieszyć się będzie równie dużym zain­tere­sowa­niem­ poetów. Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2016 r. Regulamin konkursu znajduje się w załączniku.

Ogólnopolski Konkurs Literacki o „Rubinową Hortensję” dla wielu pisarzy był startem w życie literackie. Jego początki sięgają roku 1965, kiedy to do redakcji „Gazety Ziemi Piotrkowskiej” zgłosił się piotrkowianin Jerzy Sobczyk, pracujący już wówczas w Zarządzie Wojewódzkim Związku Młodzieży Socjalistycznej w Łodzi z propozycją organizacji konkursu literackiego dla młodych. W maju 1965 roku Zarząd Wojewódzki ZMS w Łodzi i redakcja „Gazety Ziemi Piotrkowskiej” przy pomocy wydziałów kultury Urzędów w Łodzi i w Piotrkowie zorganizowały Turniej Jednego Wiersza. Konkurs został poparty także przez Związek Literatów Polskich oraz przez wybitnego poetę Stanisława Czernika, który został przewodniczącym jury. Do turnieju w Piotrkowskim Domu Kultury przystąpiło 13. poetów z Łodzi i okolic, w tym również z Piotrkowa. Pierwszą nagrodę i upominek w postaci „Głowy Wawelskiej” otrzymał poeta Andrzej Biskupski, dziś ceniony krytyk literacki.

Piotrkowski Turniej Jednego Wiersza zapoczątkował ogólnopolski konkurs o „Rubinową Hortensję”. Przygotowania do pierwszej edycji nowego konkursu organizatorzy rozpoczęli od znalezienia szczodrego mecenasa, który objąłby patronat nad konkursem. W redakcji „Gazety Ziemi Piotrkowskiej” narodził się pomysł, by o pomoc zwrócić się do dyrekcji Huty Szkła Gospodarczego „Hortensja”, znanej z produkcji wyrobów z ręcznie dmuchanego szkła ozdobnego i użytkowego. Rubinowe puchary produkowane w Hucie mogły stanowić wspaniałe trofea dla laureatów. Takie są początki „Rubinowej Hortensji”. Konkurs zyskał ogólnopolską popularność, a jego kolejne edycje ściągały coraz to liczniejsze grupy literatów. Od roku 1967 „Rubinowa Hortensja” nagradzała nie tylko poetów, ale również i prozaików. Wielu jej laureatów znanych jest po dziś dzień, można tu wymienić takie nazwiska jak: Ela Galoch (Turek), Jerzy Fryckowski (Dębnica Kaszubska), Rafał Orlewski (Piotrków Trybunalski), Marek Brymora (Kalisz), Barbara Gajewska (Piotrków Trybunalski), Lech Grala (Płock) i wiele innych. Sława rubinowych pucharów trwała do roku 1990, kiedy to nastąpiła przerwa w organizacji konkursu. Wyjaśnienie możemy znaleźć w wypowiedzi piotrkowskiego dziennikarza Jerzego Kissona-Jaszczyńskiego: „Czepianie się jurorów „Rubinowej Hortensji” […] po roku 1989 było godne ubolewania. Jednak „Rubinowej Hortensji” w latach 1991-1995 nie organizowano. Wydziały kultury nie otrzymały pozwolenia. Huta „Hortensja” […] usychała. Aż przestał istnieć najpierw konkurs, wkrótce huta „Hortensja”. Mimo pięciu lat bez „Rubinowej Hortensji” nie zapomniano o niej tak w Piotrkowie, jak i w kraju. W 1996 roku nowe władze wojewódzkie przy wsparciu piotrkowskich władz miejskich zdecydowały o przywróceniu konkursu o takich tradycjach, a przede wszystkim dorobku. Niestety, daleko było do plejady wspó­łorg­aniz­ator­ów sprzed zawieszenia. Pieniędzy starczyło tylko na poezję…”.

afisz.jpg afisz
jpg, 438 KiB, 1024x768
Komentarze (0)

Zachęcamy do udziału w warsztatach "Medi­aspo­łecz­nicy­". Zapisy przyjmujemy do 8 lipca 2016 r. pod numerem telefonu: 44 636 52 30 wew. 32.

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z zasadami prowadzenia bloga, odkryją wiele przydatnych aplikacji oraz zdobędą wiedzę z zakresu praw autorskich i zasad tworzenia własnych wywiadów. Ponadto nauczą się tworzyć kolaże ze zdjęciami oraz krótkie filmiki, a także dowiedzą się jak nawiązać i utrzymać dobry kontakt z czytelnikiem własnego bloga.

Osobą do kontaktu w/s warsztatów jest Szymon Rusek.

media.jpg media
jpg, 88 KiB, 726x858
Komentarze (0)
1
...
22 23 24 25 26 27 28 29 30
bukowskabeata1
kamockaagata
antonine8
alh
agnwojtowicz
Awe
Kamehameha
magda.kopanska221
ewawochen
goldynkamila19
monia14742
emilhenc
mmajcherwork
Nomi
elavemartine
malgorzata.kazmierska

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo