Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży
[awatar]
Łomża MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 862165481
Województwo: podlaskie
Adres: Długa 13
18-400 Łomża
E-mail: biblioteka@mbp-lomza.pl

poniedziałek - piątek 9.00 - 17.00
sobota - 9.00 - 14.00

6 marca 1475 w Caprese Michelangelo – we włoskiej Toskanii, urodził się najwybitniejszy i najbardziej wszechstronny artysta włoskiego renesansu. Jego rzeźby i freski należą do najw­ybit­niej­szyc­h dzieł kultury europejskiej. Nazywał się Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni i należał do rodziny starych florenckich rodów mieszczańskich. Jego ojciec Ludovico pełnił funkcję burmistrza Chiusi i Caprese. Matka Francesca zmarła gdy artysta miał sześć lat, chłopiec wychowywał się wraz z czwórką braci. Rodzina nie żyła w bogactwie, ale jego ojciec miał nadzieję, że sytuacja się zmieni, gdy jego synowie dorosną i zajmą odpowiednie posady. Widział ich w roli duchownych albo urzędników. Gdy Michał Anioł zaczął przejawiać zainteresowanie światem sztuki, ojciec stanowczo się temu sprzeciwiał. Wówczas bycie malarzem albo rzeźbiarzem postrzegano jako ciężką pracę fizyczną, której nie godziło się wykonywać młodzieńcom z dobrych rodów. Mimo sprzeciwów rodziny w wieku 13 lat zaczął uczyć się w pracowni malarza Domenica Ghirlandaia. To wówczas poznał technikę tworzenia fresków. Jednak już po roku młody artysta zmienił swój kierunek kształcenia i przeszedł pod skrzydła Bertolda di Giovanni, który nauczył młodzieńca rzeźbiarstwa, a przy tym wprowadził go na dwór Medyceuszy. Tam też prędko poznano się na niezwykłym talencie Michelangelo i dalszą pieczę nad jego kształceniem przejął Lorenzo de’ Medici.

Michał Anioł karierę zaczął wyjątkowo wcześnie i szybko zyskał sławę. W wieku 25 lat wyrzeźbił Pietę – to poruszający posąg Matki Boskiej trzymającej w objęciach martwego Jezusa. Zaledwie rok później uzyskał zlecenie na wykonanie rzeźby, która miała zdobić jedną z przypór florenckiej katedry Santa Maria del Fiore. Chodzi oczywiście o Dawida – pogromcę Goliata. Choć młody Buonarroti rozpoczął pracę w 1501 roku, historia posągu Dawida sięga lat 60. XV wieku. Wtedy to po raz pierwszy zlecono jego wykonanie Agostinowi di Duccio. Specjalnie w tym celu sprowadzono do Florencji ogromny blok marmuru karraryjskiego. Kamień ten cechuje się wysoką czystością i wyjątkowym połyskiem, podobnym do mieniącego się śniegu. Duccio szybko porzucił zlecenie, którego niespełna 10 lat później podjął się inny artysta – Antonio Rossellino. On również nie sprostał wyzwaniu i zasłaniając się rzekomymi wadami kamiennego bloku, zrezygnował. Na rękę mistrza szlachetny budulec czekał kolejne ćwierć wieku. Michał Anioł na wykonanie rzeźby poświęcił 4 lata, które w perspektywie wcześniejszych prac nad Dawidem, były tempem wręcz ekspresowym.
W efekcie powstał liczący ponad 5 metrów wysokości i 6 ton wagi posąg biblijnego bohatera. Zważywszy na gabaryty, zrezygnowano z umieszczenia go na pierwotnie wskazanym miejscu – szczycie 80-metrowej przypory bocznej. Rzeźba była tak piękna, że aby zdecydować, gdzie ją umieścić, zwołano specjalną komisję, w której skład wchodzili m.in Leonardo da Vinci czy Sandro Botticelli. Postanowiono, że Dawid stanie na Piazza della Signoria. Dzieło Michała Anioła wywołało poruszenie nie tylko ze względu na swoje niezaprzeczalne piękno. Artysta po raz pierwszy bowiem przedstawił tego biblijnego bohatera przed walką, a nie tuż po niej. Dzieła Michała Anioła doskonale ukazują, jak wielką wiedzę w zakresie anatomii posiadał. Z twardego kamienia wydobył nie tylko imponującą muskulaturę młodzieńca, ale nawet drobne ścięgna i naczynia krwionośne. Właśnie te detale, w połączeniu z organicznymi kształtami ciała, nadają rzeźbie miękkości i lekkości, a my widzimy w Dawidzie pełnego wigoru i sił witalnych młodego mężczyznę.
W 1508 roku Michał Anioł otrzymał kontrakt na wykonanie fresków na sklepieniu kaplicy Sykstyńskiej. W trakcie ich malowania Michał Anioł natknął się na mnóstwo przeszkód, czego ślady widoczne są w niektórych miejscach. Nad dekoracją Kaplicy Sykstyńskiej pracowali najwybitniejsi artyści swoich czasów. Michał Anioł przede wszystkim uważał się za rzeźbiarza, a nie malarza i wolałby wyrzeźbić ołtarz do kaplicy, ale Juliusz II uparł się jednak, aby Michał Anioł ozdobił freskami sklepienie, czyli najmniej prestiżową część wnętrza. Dodatkowo, Juliusz II odsunął go od pracy nad papieskim grobowcem. Artysta stworzył bardzo ambitny projekt, zaczął już kompletować marmur konieczny do jego realizacji, tymczasem papież nagle zmienił zdanie i kazał mu się zająć zupełnie czymś innym. Juliusz II chciał, aby freski w kaplicy nawiązywały do antycznych dekoracji w willi Hadriana w Tivoli. Miała być to oprawiona w geometryczne ramy kompozycja podobna nieco do tej, która znajduje się obecnie na sklepieniach Stanz Watykańskich. Michałowi Aniołowi od początku nie podobał się ten pomysł. Najbardziej martwiło go to, że do namalowania było zaledwie dwanaście postaci, czyli dwunastu apostołów, tymczasem to właśnie postacie ludzkie były tematem, w jakim Michał Anioł czuł się najlepiej. Początkowo próbował udoskonalać pomysł papieża, ale finalnie zupełnie go odrzucił i zaproponował własną kompozycję składającą się nie z dwunastu, lecz ponad trzystu postaci. Ostatecznie rzeźbiarz stworzył jeden z najs­łynn­iejs­zych­ fresków w historii sztuki. Kosztowało go to cztery lata pracy i mnóstwo zdrowia. Wybierając do tego zlecenia Michała Anioła, papież wymusił na artyście świeże spojrzenie i wyzwolił tak ogromne pokłady kreatywności, że wszystkie pozostałe freski w Kaplicy Sykstyńskiej – a są to freski znakomitych artystów – giną w cieniu tego, co dokonał Michał Anioł. Postawiony pod ścianą geniusz wykorzystał w tej pracy wszystkie swoje atuty. Praktycznie zrezygnował z pejzażu, skoncentrował się na muskularnym ciele ludzkim i oprawił całość w iluzjonistyczne, arch­itek­toni­czne­ ramy. Tym sposobem poniekąd zrealizował swój wymarzony projekt grobowca, tyle że w innym medium.
Człowiekiem renesansu określamy osobę wszechstronnie uzdolnioną, która posiada dużą wiedzę oraz umiejętności dotyczące wielu dziedzin. Michał Anioł jest doskonałym przykładem człowieka renesansu. Buonarroti najbardziej znany jest jako wybitny malarz i rzeźbiarz, jednak artysta spełniał się także jako architekt i urbanista. Pracował m.in. przy projekcie bazyliki Św. Piotra w Rzymie i to właśnie dzięki jego sugestii budowla została zwieńczona efektowną kopułą. Ponadto Buonarroti napisał blisko 300 wierszy, z których wiele było poświęconych samotności i miłości. W 1623 roku sonety Michała Anioła zostały wydane po raz pierwszy przez jego siostrzeńca i tłumaczone później na wiele języków. W polskim przekładzie Leopolda Staffa, ze wstępem i przypisami ukazały się w 1922 roku.
Michał Anioł jeszcze na sześć dni przed swoją śmiercią wciąż pracował i wykonywał rzeźby. Artysta do ostatnich chwil czuł ogromną potrzebę tworzenia, która jednak przegrała ostateczny pojedynek ze śmiercią. Michał Anioł zmarł 18 lutego 1564 roku w Rzymie. Twórca miał wówczas 88 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Rzymie i zostały zorganizowane przez Compagnia di Giovanni Decollato. Choć genialny rzeźbiarz, malarz i architekt kilkadziesiąt lat swojego życia był związany z Rzymem, to władcy jego rodzinnej Florencji nie mogli się pogodzić z tym faktem. Nawet po latach Michał Anioł wciąż nie zamierzał wrócić do Florencji i wytrwale odmawiał prośbom kolejnego władcy. Ten jednak był nieugięty i nawet po śmierci artysty nie zrezygnował ze swojego planu. Nim ciało artysty złożono w rzymskim grobie, zostało skradzione przed florentczyków, którzy prze­tran­spor­towa­li je do swojego miasta. Ostatecznie szczątki artysty spoczęły w kościele Santa Croce we Florencji, a imponujący grobowiec do dziś przyciąga rzesze turystów z całego świata.
m1.jpg
m2.jpg
m3.jpg
m4.jpg
m5.jpg

m1.jpg m1
jpg, 138 KiB, 1080x1388
m2.jpg m2
jpg, 159 KiB, 1595x1080
m3.jpg m3
jpg, 165 KiB, 1080x1444
m4.jpg m4
jpg, 379 KiB, 1080x1429
m5.jpg m5
jpg, 113 KiB, 1430x1080
Komentarze (0)

Drodzy Czytelnicy,

w dniu 8 marca (sobota) Filia Nr 4 (przy ul. Spółdzielczej 31) nieczynna.
f4.jpg

f4.jpg f4
jpg, 49 KiB, 720x509
Komentarze (0)

Z radością informujemy, że w lutym tytułem Czytelnika Miesiąca została wyróżniona 2-letnia MAJA GRABOWSKA
Jak przekazują Rodzice Mai:
Maja uczestniczy w cotygodniowych zajęciach dla najmłodszych, które odbywają się w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Jej ulubione książki to te z serii: ,,Bing”, ,,Bluey”, ,,Kicia Kocia”. Maja interesuje się książkami o zwierzętach. Chętnie bierze udział w zabawach z osobami starszymi i dziećmi.
Gratulujemy Mai chęci i pasji korzystania z oferty biblioteki oraz życzymy niezmiennego podejścia do kwestii czytania w przyszłości Rodzicom gratulujemy sukcesu wychowawczego.
Laureatce zostaną wręczone upominki oraz karty podarunkowe ufundowane przez pizzerię Pepe Rosso oraz cukiernię Bezowa Chmurka.
o1.jpg

o1.jpg o1
jpg, 87 KiB, 868x1024
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2025-3-13
T15:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży 53.17985 22.07892 Długa 13 18-400 Łomża

Już za tydzień zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającegow Filii Nr 2, przy ul. Księżnej Anny 2
- 13 marca (czwartek)
- godz. 15.00

Będziemy dyskutować o książce Stefanii Krzysztofowicz-Kozakowskiej “Grzeszna Cyganeria”.
Bohaterami wydarzeń są m. in. Witkacy, Zofia Stryjeńska czy Tamara Łempicka.
d1.png

d1.png d1
png, 356 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania autorskiego z Moniką Skarzyńską, które odbyło się 5 marca 2025 r. w Hali Kultury w Łomży
m1.jpg
m2.jpg
m3.jpg
m4.jpg [Nieistniejący załącznik]
m5.jpg
m6.jpg

m1.jpg m1
jpg, 195 KiB, 1919x1080
m2.jpg m2
jpg, 209 KiB, 1919x1080
m3.jpg m3
jpg, 224 KiB, 1919x1080
m5.jpg m5
jpg, 227 KiB, 1919x1080
m6.jpg m6
jpg, 200 KiB, 1919x1080
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2025-3-5
T18:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży 53.17985 22.07892 Długa 13 18-400 Łomża

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży

zaprasza na spotkanie autorskie z Moniką Skarzyńską

5 marca (środa) 2025 r. o godz. 18.00

w Hali Kultury na Starym Rynku 6

Spotkanie poprowadzi Marlena Siok.

Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa prac malarskich autorki

MONIKA SKARZYŃSKA – malarka, która co jakiś czas zamienia pędzel na pióro, a raczej klawiaturę, by opisać to co ważne, wartościowe i ciekawe. Urodziła się w Łomży, tam także ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, studiowała malarstwo w Toruniu, a po studiach zamieszkała w Warszawie. Z każdym z tych miejsc wiąże ją inna cząstka przeszłości i wspomnień. Sztuka, zarówno malarstwo jak i przez kilka ostatnich lat pisanie, jest elementem spajającym te wspomnienia, także obecną rzeczywistość. Aktualnie pani Monika miesza w Szkocji, gdzie wciąż tworzy, by poprzez wachlarz kreacji dzielić się pięknem i wiedzą z innymi (z powieści „Podróże zewnętrzne, Podróże wewnętrzne”).

Spotkanie będzie poświęcone promocji książki „Podróże zewnętrzne, Podróże wewnętrzne” – opowieści o ludziach i podróżach po Indiach, Sri Lance, Auroville.
skarzynska3-scaled.jpg

skarzynska3-scaled.jpg skarzynska3-scaled
jpg, 1.0 MiB, 1810x2560
Komentarze (0)

Drodzy Czytelnicy,

w dniu 5 marca (środa) w godz. 12.00 – 15.00 Czytelnia (przy ul. Długiej 13) nieczynna.
Przepraszamy-za-utrudnienia.png

Przepraszamy-za-utrudnienia.png Przepraszamy-za-utrudnienia
png, 4.7 MiB, 2245x1587
Komentarze (0)

Przypominamy, że 3 marca OD GODZ. 9.00 możecie otrzymać darmowy kod Legimi

Więcej w REGULAMINIE WYDAWANIA KODÓW LEGIMI I ZASAD KORZYSTANIA Z PLATFORMY
Projekt-bez-nazwy-3-731x1024.png

Projekt-bez-nazwy-3-731x1024.png Projekt-bez-nazwy-3-731x1024
png, 691 KiB, 731x1024
Komentarze (0)

l1.png
l2.png
l3.png
l4.png

l1.png l1
png, 213 KiB, 768x1024
l2.png l2
png, 139 KiB, 768x1024
l3.png l3
png, 195 KiB, 768x1024
l4.png l4
png, 169 KiB, 768x1024
Komentarze (0)
  1. Powiatowy Konkurs Recytatorski „Znam Ziemię Łomżyńską”, odbył się 19 lutego 2025 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. Zorganizowany został pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Łomża, Mariusza Chrzanowskiego i zgromadził 44 recytatorów z Łomży i powiatu łomżyńskiego. Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży ufundowała nagrody dla laureatów dwóch kategoriach – szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
    Wszystkie prezentowane przez uczestników utwory były zgodne z tematem konkursu i zawierały treści związane z miastem, miejscem, historią, tradycją, przyrodą i obyczajami. Usłyszeliśmy wiersze o Łomży i ziemi łomżyńskiej, ciekawe Legendy o Łomży i Drozdowie, gadki kurpiowskie, utwory własnego autorstwa. Ogromne podziękowania należą się uczniom, a także nauczycielom, opiekunom i rodzicom, za wyszukane teksty, piękne prezentacje, a niejednokrotnie kreacje aktorskie.

Jury w składzie:

Pani Renata Igielska – Kierownik Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży

Pani Natalia Jankowska -Redaktor Wydawniczy Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka” im. Stanisława Zagórskiego w Łomży

Pani Sylwia Lutostańska – Pedagog, Pedagog Specjalny w II Liceum Ogól­noks­ztał­cący­m w Łomży.

Wyłoniła Laureatów:

Grand Prix Prezydenta Miasta Łomży – Szymon Głodkowski – I LO w Łomży

Laureatami w kategorii szkoła ponadpodstawowa zostali:

I Miejsce – Konrad Gałązka – Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogól­noks­ztał­cący­ch Nr 6 w Łomży

II Miejsce – Oliwia Szmitko – II LO w Łomży

III Miejsce – Maria Polak – I LO w Łomży

Nagroda Organizatora – Gabriela Gradowska – Zespół Szkół Mechanicznych i Ogól­noks­ztał­cący­ch Nr 5 w Łomży

Nagroda Organizatora – Piotr Prusaczyk – Zespół Szkół Mechanicznych i Ogól­noks­ztał­cący­ch Nr 5 w Łomży

Nagroda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży – Maria Polak – I LO w Łomży

Nagroda Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi w Drozdowie – Kacper Miłoszewski – Akademickie Liceum Mistrzostwa Sportowego

Nagroda Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka” w Łomży – Oliwia Szmitko – II LO w Łomży

Wyróżnienia:

– Oliwia Sobuta – I LO w Łomży

– Eliza Szmitko – II LO w Łomży

– Arkadiusz Małachowski – Zespół Szkół Mechanicznych i Ogól­noks­ztał­cący­ch Nr 5 w Łomży

Laureatami w kategorii szkoła podstawowa zostali:

I Miejsce – Zuzanna Chmielewska – Zespół Szkół Samorządowych w Nowogrodzie

II Miejsce – Maja Wielądek – Szkoły Katolickie w Łomży

III Miejsce – Jan Piasecki – Szkoła Podstawowa w Drozdowie

Nagroda Organizatora – Zofia Kossakowska – Zespół Szkół Samorządowych w Jedwabnem

Nagroda Organizatora – Filip Zadroga – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łomży

Nagroda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży – Zuzanna Chmielewska – Zespół Szkół Samorządowych w Nowogrodzie

Nagroda Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi w Drozdowie – Klaudia Kotowska – Szkoła Podstawowa w Drozdowie

Nagroda Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka” w Łomży – Maja Wielądek – Szkoły Katolickie w Łomży

Wyróżnienia:

– Lena Ulińska – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łomży

– Nadia Majkowska – Szkoła Podstawowa Nr 5 w Łomży

– Andżelika Wiśniewska – Szkoła Podstawowa Nr 7 w Łomży

– Iga Pogroszewska – Szkoła Podstawowa Nr 9 w Łomży

– Anastazja Duchnowska – Młodzieżowy Dom Kultury Dom Środowisk Twórczych w Łomży

– Julia Mieczkowska – Szkoła Podstawowa w Kupiskach

– Blanka Szmitko – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Piątnicy
k1.jpg
k2.jpg
k3.jpg
k5.jpg
k4.jpg

k1.jpg k1
jpg, 312 KiB, 2560x1152
k2.jpg k2
jpg, 178 KiB, 1280x646
k3.jpg k3
jpg, 260 KiB, 1280x651
k5.jpg k5
jpg, 212 KiB, 1280x576
k4.jpg k4
jpg, 165 KiB, 1600x900
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
66
Dobczyce MBP
magdas7925
kriss787
alicjaprzezdziecka
filipekm2015
katarzyna_karwowska
basiap0303
irena.zajkowska
anna.jagielska98
halina.cieslik
bakon78
martadebek
agn.dem.1997
edysg
kpruszko
e.samsel

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo