Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży
[awatar]
Łomża MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 862165481
Województwo: podlaskie
Adres: Długa 13
18-400 Łomża
E-mail: biblioteka@mbp-lomza.pl

poniedziałek - piątek 9.00 - 17.00
sobota - 9.00 - 14.00

Zofia z Chylińskich Lesmanowa urodziła się w Łomży 6 lutego 1885 roku (wg naszego kalendarza). O dacie urodzenia Zofii informuje metryka chrztu z 18/30 września 1885 roku, którą odnalazł p. Jacek Chyliński i której zdjęcie zamieściłem w moich książkach o Leśmianie. Tymczasem Andrzej Kędziora w „Archiwariuszu Zamojskim” w 2005 roku na podstawie źle odczytanego zapisu w akcie małżeństwa cywilnego z czerwca 1905 roku przyjął błędnie jako rok urodzenia 1881. Powtórzył to za nim Jacek Trznadel w Kalendarium Leśmianowskim.

Zofia dość wcześniej przejawiła zdolności artystyczne. Kształciła się w Szkole Rysunkowej Wojciecha Gersona. Po jego śmierci wyjechała do Paryża, gdzie studiowała na Académie Juliana. Wśród absolwentów Akademii byli Pierre Bonnard, Felix Vallotton, Maurice Denis, Eduard Vuillard, Alfons Mucha, Fernand Léger, André Derrain i Henri Matisse, a więc późniejsze sławy malarstwa. U Juliana kształcili się też Polacy: Stanisław Lentz, Kazimierz Stabrowski i Władysław Ślewiński.

W Paryżu Zofia poznała studentkę malarstwa Celinę Sunderland, kuzynkę poety Bolesława Leśmiana. Dzięki Celinie Bolesław został przedstawiony Zofii, w której się zakochał. Zofia Chylińska urodą przypominała słynną tancerkę z Folies Berger, primabalerinę Opery Paryskiej, Cléo de Mérode. Paryżanie,, którzy widzieli Zofię biegnącą rankiem do Akademii Juliana wołali za nią: Cléo de Mérode.

Bolesław Leśmian namówił Zofię do wspólnego wyjazdu do Bretanii. Zamieszkali w Concarneau nad Atlantykiem. Leśmian pisał do swego mentora, Zenona Przesmyckiego: „Atlantyk mię zupełnie oszołomił, zgłupiałem i żadnej myśli nie mam w głowie. Przyjechałem tu z jedną b. ładną malarką, ale zachowuję się tak, że uważa mię za idiotę. Najwyżej proszę ją o to, żeby mi pokazywała pięknego skarabeusza, którego posiada. Pokazuje – i to wszystko”. Chodziło o broszkę w kształcie skarabeusza.

Po powrocie do Paryża Bolesław i Zofia zamieszkali przy Bulwarze Montparnasse 135. Ślub wzięli 24 marca 1905 roku. Poeta pisał zaraz potem do Miriama: „Nie chwyćcie się tylko za głowę! Ożeniłem się!! Zachowajcie do czasu zupełną tajemnicę”. W podróż poślubną państwo Lesmanowie pojechali ponownie do Concarneau, gdzie 11 października przyszła na świat córka Maria Ludwika Emma.

Młodsza córka, Wanda Irena Zofia, urodziła się w 1908 roku. To ona we wspomnieniu z 1966 roku napisała: „Ojciec i matka byli kochającym się małżeństwem. Dla matki ojciec przywoził zawsze najpiękniejsze prezenty. Kupił jej raz wspaniałą bibliotekę malarską, gdyż matka była malarką. Farby dla niej sprowadzał z Paryża. Sam też zorganizował wystawę jej obrazów, która miała duże powodzenie” (W. Leśmianówna, Szczęśliwe godziny z moim ojcem, „Na Antenie”, dod. do londyńskich „Wiadomości”, 1966 nr 36).

Pierwszym utworem, który Leśmian opublikował po ślubie była nowela prozą Dzień Nazara. Wcześniej poeta wysłał do „Chimery” Przesmyckiego cykl Oddaleńcy.

Zofia Lesmanowa była malarką. W sierpniu 1917 roku miała wystawę w warszawskiej „Zachęcie”. Artystka pokazała swoje gwasze i akwarele. Za najciekawsze Czekalski uznał jej martwe natury i pejzaże, np. Nad brzegiem morza. W tygodniku „Świat” reprodukowano trzy obrazy Zofii: Zwiastowanie, Zdjęcie z krzyża i Zuzanna i dwaj starcy.

W tym czasie Leśmian nawiązał romans z poznaną w Iłży lekarką z Warszawy Teodorą Lebenthal. O swej miłości pisał wiersze z cyklu W malinowym chruśniaku. Żona dowiedziała się o romansie poety kilka lat później. Nie rozwiodła się z mężem. Nie odeszła, gdy próbował romansować z Zuzanną Rabską i z Marią Krzetuską. Trwała przy nim do jego śmierci. Gdy poeta był w agonii, zapytała, czy sprowadzić Dorę. Odpowiedział, że nie.

Po śmierci Leśmiana, Zofia przeniosła się do skromniejszego mieszkania przy Górnośląskiej 3, nad Wisłą. Tu mieszkała ze starszą córką. Wystąpiła z pismem do prezydenta Mościckiego o przyznanie emerytury wdowiej po zmarłym akademiku literatury Bolesławie Leśmianie.

To ona wspólnie z Alfredem Tomem przygotowała do druku pośmiertny tom Leśmiana, Dziejbę leśną ze wspaniałym Snem wiejskim czy Śmiercią Buddy.

W 1939 roku młodsza córka, zwana Dunią, wyszła za Anglika Denisa Hillsa, dziennikarza i nauczyciela języka angielskiego, który zbierał informacje wywiadowcze o przewrocie hitlerowskim w Niemczech, o sytuacji w Polsce. W czasie wojny był na Bliskim Wschodzie, gdzie przyszła na świat córka Gillian. Po wojnie pracował w Turcji i w krajach afrykańskich. W 1975 roku został oskarżony o szpiegostwo w Ugandzie. Cudem uniknął kary śmierci.

Zofia i Maria Ludwika okupację spędziły przy ulicy Pańskiej 106. W czasie powstania kamienica uległa zniszczeniu. Z płonącego domu Zofia zabrała rękopisy wierszy Leśmiana w brulionach w czarnej okładce. Po upadku powstania, Zofia Lesmanowa z córką Marią Ludwiką trafiły do obozu w Pruszkowie, skąd zostały wywiezione do obozu konc­entr­acyj­nego­ Mauthausen w Austrii. Walizkę z rękopisami Leśmiana dały na przechowanie chłopu z okolicy. Gdy kobiety znalazły się w obozie, usłyszały, że wyjdą stamtąd kominem. Przeżyły piekło obozu. Po wyzwoleniu obozu przez Amerykanów odzyskały walizkę i bezcenne utwory poety. Z Mauthausen kobiety trafiły do Rorbach i do Stadl-Paura. Wg Denisa Hillsa trafiły także do obozu pracy w Murnau. Zofia i Maria Ludwika Lesmanowe przebywały potem w obozie przejściowym w Benevento, zaś wnuczka Zofii, Wanda z Lesmanów Hills wyjechała do sanatorium w Davos.

Po wojnie Zofia Lesmanowa i jej starsza córka wyjechały do Argentyny. Zofia nadal zajmowała się malarstwem. Znamy zdjęcia jej pejzażu nad La Platą, martwą naturę. Zmarła 3 czerwca 1964 roku. Została pochowana na cmentarzu w San Miguel niedaleko Buenos Aires. 19 lat później w tym samym grobie zostanie złożona trumna z ciałem jej córki, Marii Ludwiki Mazurowej.

To dzięki Zofii Lesmanowej możemy dziś czytać Skrzypka opętanego, Zdziczenie obyczajów pośmiertnych czy Satyra i nimfę. Rękopisy ocaliła przed zniszczeniem. Oferowała je polskim wydawcom, lecz do zakupu nie doszło, więc sprzedała je kolekcjonerowi Aleksandrowi Jancie, który wystawił je na licytacji. Tak trafiły do Austin. Skrzypka opętanego po raz pierwszy opublikowała Rochelle Stone, a pozostałe utwory i fragmenty innych z rękopisów odczytał i ogłosił Dariusz Pachocki.

W 1967 roku w londyńskich „Wiadomościach ukazał się artykuł Marii Ludwiki Mazurowej Przed obrazami Zofii Leśmianowej. Córka artystki zapowiadała wystawę obrazów Zofii. Reprodukowano dwa obrazy: Schody w San Irido oraz Pejzaż z Tigre.

Wnuczka Bolesława Leśmiana i Zofii z Chylińskich Lesmanowej, Gillian Hills (potem Hills-Young) po nauce w Nicei próbowała sił w aktorstwie (jak jej matka Wanda). Zagrała niewielkie role w filmach Rogera Vadima, Michelangela Antonioniego i Stanleya Kubricka. Nagrała także kilka płyt. W latach 70. Zrezygnowała z aktorstwa i poświęciła się malarstwu. Mieszka na Wyspach Brytyjskich.

Piotr Łopuszański
z0.jpg z1.jpg
z2.jpg
z3.jpg

z0.jpg z0
jpg, 78 KiB, 400x272
z1.jpg z1
jpg, 114 KiB, 360x400
z2.jpg z2
jpg, 99 KiB, 319x400
z3.jpg z3
jpg, 70 KiB, 286x400
Komentarze (0)

Zapraszamy do obejrzenia wystawy online na temat Zofii Wiesławy Chylińskiej – wybitnej malarki, a prywatnie żony Bolesława Leśmiana.
Urodziła się 25 stycznia 1885 roku w Łomży. Była jedną z czterech córek Pauliny i Włodzimierza Chylińskiego, naczelnego lekarza Szpitala pod wezwaniem Świętego Ducha i społecznika. Zdolności i zamiłowanie do sztuki szybko się ujawniły. W wieku dwunastu lat pobierała lekcje u Wojciecha Gersona w Warszawie. W 1903 roku wyjechała do Paryża by studiować malarstwo. Dzięki swojej przyjaciółce Celinie Sunderland poznała Bolesława Leśmiana. Pobrali się w Bretanii, ich pierwsza córka wychowywała się u dziadków w Łomży. W roku 1908 Leśmianowie zostali rodzicami córki Wandy. Małżeństwo Zofii i Bolesława Leśmianów było burzliwe z uwagi na romanse poety.
Zofia Leśmian malowała oleje i akwarele. Jej tryptyk „Miłość” został wystawiony w 1913 roku w Paryżu na dorocznym Salonie Jesiennym. Jej cykl akwarel został zakupiony przez angielskie Towarzystwo Miłośników Sztuki. Jako ceniona artystka wystawiła też swoje prace w warszawskiej Zachęcie w 1917 roku.
W czasie wojny, po upadku powstania warszawskiego to dzięki niej udało się ocalić utwory zmarłego Bolesława Leśmiana. Zofia wraz z córką Marią Ludwiką zostały uwięzione w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen. Po zakończeniu II wojny światowej wyjechała do Wielkiej Brytanii, a następnie do Argentyny, gdzie zaczęła ponownie malować – między innymi pejzaże La Platy oraz okolic Tigre. Pozostał po niej ogromny zbiór pejzaży z ostatnich lat życia, malowanych przede wszystkim temperą. Zmarła w Buenos Aires w 1964 roku. Na cmentarzu w Łomży spoczywają jej siostra Helena oraz ojciec Włodzimierz. Ich zrujnowany, ponad stuletni rodzinny dom znajduje się przy ulicy Bernatowicza 5 w Łomży.
l1.jpg
l2.jpg
l3.jpg
l4.jpg

l1.jpg l1
jpg, 165 KiB, 966x1564
l2.jpg l2
jpg, 607 KiB, 1455x2000
l3.jpg l3
jpg, 397 KiB, 2338x1654
l4.jpg l4
jpg, 280 KiB, 1577x1330
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2025-2-11
T18:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży 53.17985 22.07892 Długa 13 18-400 Łomża

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży

zaprasza na spotkanie podróżnicze z dziennikarzem

Mateuszem Grzymkowskim

11 lutego (wtorek) 2025 r. o godz. 18.00

Hala Kultury na Starym Rynku

Spotkanie poprowadzi dziennikarz Adam Dąbrowski

Mateusz Grzymkowski – rodowity Łomżyniak zanurzony w historię regionu i piękno tutejszej natury. Dziennikarz, twórca kanału podróżniczo-przyrodniczego “Po prostu Grzymkowski” na YouTube oraz TikToku. Od dekady reporter związany z TVN24. Miłośnik kina, wnikliwych wywiadów i wypadów motocyklowych.
grzymkowski7.jpg

grzymkowski7.jpg grzymkowski7
jpg, 1.0 MiB, 1753x2480
Komentarze (0)

CZYTELNIK ROKU 2024.

Od czterech lat nasza biblioteka prowadzi ranking ph. “Czytelnik Miesiąca”, w którym nagradzamy najbardziej zaczytanych czytelników. Tworząc elektroniczne zestawienie bierzemy pod uwagę ilość wypożyczeń we wszystkich placówkach na terenie miasta.

Podsumowując comiesięczne rankingi wyłoniliśmy CZYTELNIKA ROKU 2024.

Z radością informujemy, że ten zaszczytny tytuł przypadł

Pani Jolancie Jurczewskiej
stałej czytelniczce Wypożyczalni, przy ul. Długiej 13, Filii Nr 1 (przy ul. Polnej 16) i Filii Nr 2 (przy ul. Księżnej Anny 2).

Nasza Laureatka w odpowiedzi przesłała te oto słowa:

„Moja przygoda z książką zaczęła się 50 lat temu, kiedy zapisałam się do biblioteki na Starym Rynku (wtedy Plac Żeglickiego). Poznałam tam bardzo miłe panie, które od razu zachęciły mnie do czytania. Przez całą szkołę podstawową i średnią czytałam wszystko, przede wszystkim lektury. Moje zainteresowanie czytelnictwem i samą biblioteką było tak duże, że po szkole średniej i Liceum Ekonomicznym w 1979 r. zdawałam do Łodzi na studia na kierunek bibl­iote­kozn­awst­wo. Niestety, zabrakło mi kilku punktów, żebym się dostała (wtedy punktacja była inna niż obecnie). Potem był stan wojenny, zawirowania polityczne, podjęłam pracę jako nauczyciel języka polskiego w szkole podstawowej poza Łomżą. Wtedy też sięgnęłam po książki metodyczne. Na początku kupowałam dużo książek, ale ze względu na ceny pozostałam wierna bibliotece.
W pewnym momencie poznałam w Filii Nr 2 panią Krysię Jodłowską, która pokazała mi książki innych autorów, nie tylko polskich. Zakochałam się w literaturze skandynawskiej, amerykańskiej, angielskiej. Teraz nie wyobrażam sobie nie przeczytać nowości Małeckiego, Mroza, Bondy, Gorzki, Ciszewskiego, Michalak i wielu innych. O to już dbają panie ze wszystkich filii w naszym mieście.
Czytam bardzo dużo, bo mam czas. Odkąd zachorowałam – odpoczywam, czytając. Śledzę losy wszystkich bohaterów, poznaję zwyczaje i kulturę innych państw, a ta wiedza jest niezbędna, żeby orientować się w egzystencji innych narodowości. Staram się zachęcić do czytania znajomych, członków rodziny. Ogromne zainteresowanie czytaniem przejawia mój wnuczek, prawie 4-letni Filipek. A na transport do biblioteki zawsze mogę liczyć na syna.
Moim ogromnym marzeniem jest napisanie swojej powieści. Poczyniłam już pewne notatki, zarys, ale nie zdradzę nic więcej, żeby nie zapeszyć.”

Serdecznie gratulujemy Pani Jolancie. Życzymy, aby radość czytania i odkrywania kolejnych literackich światów towarzyszyła w Jej dalszym życiu.

Laureatka otrzymała pakiet nagród wzbogacony przez Miasto Łomża, pizzerię Pepe Rosso i cukiernię Bezowa Chmurka.
czytelnik_roku2024.jpg

czytelnik_roku2024.jpg czytelnik_roku2024
jpg, 232 KiB, 800x800
Komentarze (0)

f1.jpg
f2.jpg

f1.jpg f1
jpg, 1.5 MiB, 1654x2339
f2.jpg f2
jpg, 1.3 MiB, 1654x2339
Komentarze (0)

Które tytuły były najchętniej słuchane lub czytane (w formie ebooka) przez naszych czytelników na platformie Legimi w 2024 roku?
Prezentujemy RANKING 10 NAJP­OCZY­TNIE­JSZY­CH KSIĄŻEK (bele­trys­tycz­nych­ i popu­larn­onau­kowy­ch) najczęściej pobieranych przez naszych czytelników na platformie Legimi w 2024 roku.
Przypominamy, że raz w miesiącu rozdajemy darmowe kody dostępu do Legimi, które aktualnie zawiera około 250.000 tytułów.
Już 3 lutego (poniedziałek) możecie otrzymać darmowy kod.
Więcej -> mbp-lomza.pl
Najpoczytniejsze-ksiazki-roku-2024-3-1.png

Komentarze (0)

Wczoraj opublikowaliśmy
RANKING 10 NAJP­OCZY­TNIE­JSZY­CH KSIĄŻEK BELE­TRYS­TYCZ­NYCH­ ROKU 2024 -> mbp-lomza.pl
Dzisiaj przedstawiamy RANKING 10 NAJP­OCZY­TNIE­JSZY­CH KSIĄŻEK NIEB­ELET­RYST­YCZN­YCH ROKU 2024 sporządzony na podstawie wypożyczeń zare­jest­rowa­nych­ w Wypożyczalni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, przy ul. Długiej 13.
Zobaczcie, po które tytuły najczęściej sięgali nasi czytelnicy.
3.png

3.png 3
png, 607 KiB, 940x788
Komentarze (0)

Zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
- 16 stycznia (czwartek)
- o godz. 15.00
zapraszamy wszystkich chętnych dorosłych pasjonatów czytania i dyskutowania na kolejne spotkanie Dyskusyjny KLUB Książki działającego w Filii Nr 2, przy ul. Księżnej Anny 2.

Omawiana będzie książka Ewy Winnickiej “Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson” – pierwsza biografia najbogatszej Polki w historii.
“Jeśli wrócę, to tylko rolls-roycem” – mówi przyjaciołom jesienią 1967 roku i wyjeżdża z Polski. Kiedy kilka lat później odwiedza ojczyznę, jest już żoną starszego o ponad czterdzieści lat potentata branży kosmetycznej. I milionerką.
Kim była Barbara Piasecka-Johnson?
Kochającą męża wielką kolekcjonerką i filantropką czy przebiegłą łowczynią majątków?
Dobrodziejką, która chciała uratować upadającą Stocznię Gdańską, czy kapryśną bogaczką z ciągłymi napadami furii?
To bajka o współczesnym Kopciuszku czy o Królowej Śniegu, która nie uznaje kompromisów?
I wreszcie: jaki los czeka człowieka, który z dnia na dzień dostaje wszystko, co można kupić za pieniądze?
Przytaczając opowieści wieloletnich pracowników, służących i znajomych państwa Johnsonów, Ewa Winnicka pozwala zobaczyć codzienne życie za bramą ich luksusowej rezydencji. Od ubogich polskich imigrantów po jeden z najs­łynn­iejs­zych­ rodów, którego żadne pieniądze nie zdołały ocalić przed skandalami i nieszczęściem – reporterka pokazuje, jak zaskakująco spełnia się czasami amerykański sen”.
f2.png

f2.png f2
png, 382 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

Rok 2024 powoli przechodzi do księgi wspomnień… Przed nami nowy zapewne zaczytany rok, a my przedstawiamy krótki ranking najp­oczy­tnie­jszy­ch książek w tym roku!

Najczęściej wypożyczaną literaturą z regałów łomżyńskich biblioteki, podobnie jak w latach ubiegłych okazała się być literatura piękna. Wśród sporej ilości pisarzy, ulubionymi w naszej bibliotece są polskie autorki książek obyczajowych. Oto 10 najbardziej popularnych lektur w 2024 r.
k1.png

k1.png k1
png, 722 KiB, 940x788
Komentarze (0)

Miło nam poinformować, że tytuł “Czytelnika Miesiąca” w grudniu zdobyła 5-letnia Jagna Bieńczyk – stała czytelniczka Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.
Oto, co Rodzice Jagny, Pani Ania i Pan Paweł napisali do nas na wieść o sukcesie Córki:
“Codziennie razem czytamy i coraz częściej Jagna próbuje sama czytać. Swoją pasją do czytania zaraża młodszą (roczną) siostrę, która też “pożera” książki – póki co dosłownie. Nasz dzień kończy się czytaniem przed snem, a Jagna zawsze negocjuje jeszcze “tylko jedną” książkę. W bibliotece wybiera różne tytuły m.in. z serii “Mądra Mysz”, “Franklin” oraz “Już czytam” autorstwa Agnieszki Stelmaszyk.”
Serdecznie gratulujemy! Życzymy Jagnie, aby pasja czytania towarzyszyła w jej dalszym życiu. Wielu fascynujących podróży przez labirynty wyobraźni, wypraw do niezwykłych światów stworzonych przez pisarzy, bogactwa przeżyć i wielu emocji w towarzystwie ulubionych bohaterów literackich.
Na Jagnę czeka pakiet naszych nagród.
o1.jpg

o1.jpg o1
jpg, 529 KiB, 1536x2048
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
66
Dobczyce MBP
magdas7925
kriss787
alicjaprzezdziecka
filipekm2015
katarzyna_karwowska
basiap0303
irena.zajkowska
anna.jagielska98
halina.cieslik
bakon78
martadebek
agn.dem.1997
edysg
kpruszko
e.samsel

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo