Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie
[awatar]
Olsztyn MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 895353080
Województwo: warmińsko-mazurskie
Adres: Tylko administracja biblioteki: ul. Marii Rodziewiczówny 2
10-030 Olsztyn
E-mail: gromadzenie@mbp.olsztyn.pl

Adresy filii bibliotecznych wraz z godzinami otwarcia są dostępne na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej: mbp.olsztyn.pl/filie

WYDARZENIE
2015-4-23
T10:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie 53.77216 20.47164 ul. Rodziewiczówny 2 10-030 Olsztyn

swiatowy-dzien-ksiazki_1.png

Już za kilka dni (23.04) będziemy świętować Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich! To wlaśnie tego dnia dwa lata temu, w Olsztynie pojawił się Czytuś, dlatego w olsztyńskich bibliotekach czekają na Czytuelników niezwykłe atrakcje – z jednej strony w ramach obchodów Światowego Dnia Książki, a z drugiej, urodzin Czytusia. Zapraszamy do wspólnego świętowania 23 kwietnia!

HARMONOGRAM

23.04.2015 r. /czwartek/

Abecadło, al. Piłsudskiego 16

Świętujemy urodziny Czytusia! W programie: zajęcia literacko-plastyczne „Czytuś odkrywa świat” , gry i zabawy, a na koniec urodzinowy tort. Zapraszamy o godz. 11.00 do Abecadła!

Planeta 11, al. Piłsudskiego 38

Kącik „Książkowa pierwsza pomoc” o godz. 12.30 – 18.00 – masz w domu książkę, z którą nie możesz się rozstać lecz czytałeś ją już tyle razy, że zaczęła się rozklejać, a okładka jest cała pogięta?

Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Przynieś swoją książkę do Planety 11, a nasz bibliotekarz postara się jej pomóc – obłoży przezroczystą folią i sklei luźne kartki.

Otwarte warsztaty plastyczne „Zakładki do książek” – wykonaj samodzielnie oryginalną zakładkę do książek – zapewniamy materiały plastyczne, pomysły i pomoc . Zapraszamy w godzinach 12.30 –18.00
Stwórzmy razem opowiadanie „Planetarna historia” – zapraszamy do wzięcia udziału w zabawie literackiej – każdy uczestnik może napisać fragment opowiadania inspirując się tym, co napisał już ktoś przed nim. Piszemy przez cały dzień (stanowisko pisarskie przy ladzie bibliotecznej). Każdy, kto weźmie udział w naszej zabawie otrzyma od nas słodki upominek!
Wieczorny pokaz filmu o godz. 18.00 – zaprezentujemy ekranizację na podstawie książki młodzieżowej – najnowszy film opowiadający o perypetiach Katniss Everdeen z Jennifer Lawrence w roli głównej.

Dodatkowo zachęcamy do skomponowania z nami Alternatywnej Listy Lektur. Wśród osób biorących udział w głosowaniu rozlosujemy nagrody. Zachęcamy do udziału w konkursach: plastycznym „Przemień słowo w ilustrację” oraz facebookowym „Książkowe zagadki”. Więcej informacji na www.planeta11.pl

Filia nr 13, ul. Sikiryckiego 9

Wystawa Czytusiowe przygody – wystawa prezentująca dwuletnie dokonania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, w których uczestniczyli pracownicy filii nr 13 w ramach akcji Olsztyn czyta

Termin: 23.04.2015 / cały dzień

Zajęcia dla dzieci „Czytanki, hasanki i czytusiowe opowiadanki”.

UWAGA! 24.04.2015, godz. 16.30

Zapraszamy grupy zorganizowane na lekcje biblioteczne pt. „Czytanki, hasanki i czytusiowe opowiadanki”. Prosimy o wcześniejsze zapisy (nr kontaktowy: 89 543 13 15)

Filia nr 18, ul. Żytnia 71

Przez cały dzień: rozwiązywanie zagadek, łamigłówek dotyczących książek, literatury, bibliotek, kalambury. Wypożyczenia będą premiowane zakładką do książek

Światowy Dzień Książki w Aquasferze

Aquasfera miejscem przyjaznym czytaniu? Chyba nikt nie ma wątpliwości. Wygodne kanapy, uspokajający widok niebieskiej wody bezspornie nastrajają do czytania. Czekając na najbliższych warto zanurzyć się w lekturze i przeżyć wyjątkowe przygody opisane na kartach książki.

Jeżeli jeszcze tego nie robiliście to właśnie jest ku temu okazja.

Już 23 kwietnia (czwartek) będziemy obchodzić Światowy Dzień Książki. Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Wodnym Centrum Rekreacyjno-Sportowym „Aquasfera Galeria Warmińska” przygotowały dla moli książkowych wyjątkową ofertę.

O godzinie 17.00 otworzymy w Aquasferze kącik małego czytelnika. Razem z kierowniczką biblioteki nr 9 Elżbietą Muż zabierzemy najmłodszych w świat bajek. Oprócz ciekawych opowieści, będzie można spotkać się z maskotką akcji Olsztyn Czyta – Czytusiem, czy skorzystać z mini – biblioteczki dostępnej na miejscu. Dla tych co nie zdąża kącik będzie dostępny w godzinach funkcjonowania Centrum, zaś w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 11.00 zapraszamy na Aqua Czytanki!

Dodatkowo warto skorzystać z promocji: bilet za książkę

W Światowy Dzień Książki należy koniecznie przyjść do biblioteki i wypożyczyć książkę a wraz z nią zabrać z lady bibliotecznej podstemplowaną przez pracownika biblioteki ulotkę. Następnie ulotkę należy pokazać w kasie Aquasfery , gdzie przy zakupie biletu dla jednej osoby druga osoba otrzyma wejściówkę gratis.

Uwaga, promocja obowiązuje tylko w czwartek 23 kwietnia. Ulotki bez pieczątki nie uprawniają do wydania darmowego biletu.

Zachęcamy również do udziału w konkursie „Zanurz się w lekturze”

Wystarczy w dniach od 23 do 26 kwietnia 2015 r. zrobić zdjęcie z książką na terenie Aquasfery . Do wygrania wejściówki na basen oraz książki. Szczegóły w regulaminie na stronie www.mbp.olsztyn.pl lub www.aquasfera.olsztyn.eu/pl

Jeśli jeszcze mało Wam atrakcji, to mamy dobrą wiadomość!
Od 22 do 24 kwietnia w Olsztynie trwać będzie BookFest!

swiatowy-dzien-ksiazki_1.png swiatowy-dzien-ksiazki_1
png, 7 KiB, 265x147
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-4-10
T17:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie - Planeta 11 53.77452 20.49362 Piłsudskiego 38 10-450 Olsztyn

noc_logo_2.jpg

Zapraszamy na jedyną taką noc w Polsce – Noc Sów, wydarzenie edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom, organizowane w Olsztynie przez Ptaki Polskie, BWA Galerię Sztuki oraz MBP Planetę 11. Wydarzenie odbędzie się 10 kwietnia 2015 r. Akcja jest częścią czwartej ogólnopolskiej edycji Nocy Sów realizowanej w dniach 10-12 kwietnia.

Podczas prezentacji ornitologa Krzysztofa Jankowskiego wspólnie odkryjemy świat sów, poznamy krajowe gatunki sów i dowiemy się jak je rozpoznać. Dowiemy się, co to jest wypluwka i co ciekawego można się z niej dowiedzieć. Posłuchamy głosów sów i nauczymy się je rozróżniać.

Co więcej, jeśli pogoda pozwoli i będą chęci przemieścimy się w teren, gdzie będziemy poznawać, nasłuchiwać sowy. Zrobimy to w samym środku jednej z kwietniowych nocy, kiedy większość sów jest najbardziej aktywna.

Program:

-godz. 15:30 sowie warsztaty plastyczne (BWA Galeria Sztuki); UWAGA BRAK WOLNYCH MIEJSC!

-godz. 17:00 prelekcja ornitologa Krzysztofa Jankowskiego na temat Sów oraz wieczorne wyjście w teren (Planeta 11 Al. Piłsudskiego 38);

Gościem specjalnym w czasie prezentacji będzie sowa Hektor z Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie(Fundacja Albatros).

noc_logo_2.jpg noc_logo_2
jpg, 13 KiB, 151x250
Komentarze (0)

czytanie w altanie.jpg

Od środy 25 marca do końca sierpnia 2015 bibliotekarze z Abecadła czytać będą w altanie w Parku Centralnym. Na spotkania zapraszamy wszystkie chętne dzieci z opiekunami w każdą środę o godz. 12 00. (w razie niepogody zapraszamy na czytanie do biblioteki Abecadło).

25.03. będzie to pierwsze, wiosenne „Czytanie w Altanie”
w programie:

głośne czytanie opowiadania A.Galicy „Jak ślimak spotkał Wiosnę”,
wiosenny tor przeszkód,
wspólne szukanie plecaka Pani Wiosny,
zabawy i zagadki wiosenne.

Do zobaczenia w środę 25.03. o godz. 12 00 w Parku Centralnym, spotkamy
się na wiosennym czytaniu w ALTANIE.

czytanie w altanie.jpg czytanie w altanie
jpg, 114 KiB, 530x800
Komentarze (0)
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-3-19
T17:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie - Planeta 11 53.77452 20.49362 Piłsudskiego 38 10-450 Olsztyn

plakat-miniatura.jpg

Pod tym nieco przewrotnym tytułem kryje się zaproszenie na dyskusję, poświęconą obliczom olsztyńskiej polonistyki. Nawiązując do modnego i popularnego tekstu popkultury, zamierzamy porozmawiać na tematy dla nas bliskie, takie jak wartość czytania, potrzeba sprawnej i poprawnej komunikacji, umiejętność interpretacji przekazu literackiego czy ogólnie: odczytywania kodów kulturowych. Chcemy skupić uwagę na miejscu polonisty i polonistyki, jako dyscypliny stanowiącej zwornik wiedzy o języku, literaturze i kulturze polskiej, na współczesnym rynku pracy i ogólnie w społeczeństwie.

W programie:
- Krótka historia polonistyki w Olsztynie
- Wartość czytania – Wykład Prof. zw. dr. hab. Zbigniewa Chojnowskiego
- Czy warto studiować polonistykę? – dyskusja

W obliczu kryzysu humanistyki podejmujemy wyzwanie i zamierzamy udowodnić, że reprezentant tej dziedziny wiedzy może odnieść sukces i realizować siebie i swoje pasje. Kryzys, trochę na przekór, traktujemy jako szansę. W powiązaniu ze swoim greckim źródłem krisis, można go bowiem łączyć z przesileniem, ale także z walką i stanem przejściowym, który może okazać się zwycięski dla przechodzących osłabienie. Kryzys staje się siłą napędową działań, które mogą dynamizować tę dyscyplinę.

Olsztyńska polonistyka przez kilka dekad kształciła przede wszystkim nauczycieli, gotowych do pracy w szkołach różnego szczebla. Od wielu lat jednak kierunek ten kończą absolwenci przygotowani do pracy w wielu zawodach wymagających wiedzy polonistycznej. Zdobyta na studiach polonistycznych wiedza, umiejętności i kompetencje świetnie przygotowują do podjęcia pracy w wielu zawodach. Choć najczęściej filologowie kierują swoje podania do różnego rodzaju placówek oświatowych, to jednak pracę znajdują we wszelakich instytucjach kulturalnych (domach, klubach i ośrodkach kultury), urzędach i instytucjach wymagających sprawnego posługiwania się słowem w mowie i piśmie. Ważnym miejscem pracy kompetentnych polonistów są także media lokalne: telewizja, radio i prasa. Oni wszyscy znajdują zatrudnienie nie „pomimo” swego polonistycznego wykształcenia, ale – dzięki niemu.

Spotkanie z 50 twarzami polonistyki odbędzie się w czwartek, 19 marca o godz. 17:00 Planecie 11 (al. Piłsudskiego 38, Olsztyn)

Zapraszamy do dyskusji wszystkich, którzy interesują się słowem, tekstem i kulturą.

plakat-miniatura.jpg plakat-miniatura
jpg, 98 KiB, 566x800
Komentarze (0)

wielkanoc.jpg

Wielkanoc, Wielkanoc...
kojarzy nam się z wiosną, radością, nowym życiem i...mokrą głową. A z czym Wam się kojarzy, jakie historie wplatają się w ten czas. Przygotowaliśmy dla was Konkurs Literacki: opiszcie jedną ze swoich ulubionych tradycji Wielkanocnych, możecie opisać własną historię związaną z tym świętem lub ją wymyślić. A może jest ona związana z książką lub filmem?

Na Wasze prace czekamy do 24.03 pod adresem: maryla.urbanowicz@planeta11.pl
Rozwiązanie konkursu nastąpi 27.03. w Planecie11

Do wygrania: I miejsce - półroczny abonament, książki
II miejsce – 3 miesięczny abonament

wielkanoc.jpg wielkanoc
jpg, 80 KiB, 800x533
Komentarze (0)
Komentarze (0)
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-2-17
T10:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie - Planeta 11 53.77452 20.49362 Piłsudskiego 38 10-450 Olsztyn

kot.jpg

Światowy Dzień Kota to święto obchodzone corocznie 17 lutego we Włoszech (od 1990) i Polsce (od 2006) mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los. W Polsce obchodzony po raz pierwszy 19 lutego 2006 r. z inicjatywy Miesięczników „Kot” i Cat Club Łódź.

Z okazji Dnia Kota 17 lutego (wtorek) na Facebook'u Planety 11 odbędzie się konkurs, który będzie polegał na udostępnieniu na naszym fanpagu zdjęcia swojego pupila. Zdjęcie z największą ilością polubień zebranych przez cały dzień otrzyma nagrodę ufundowaną przez sklep zoologiczny DiegoZoo.

Ponadto w dniach 17.02-28.02. w Planecie 11 odbędzie się zbiórka darów dla kotów znajdujących się w olsztyńskim schronisku. Zachęcamy wszystkich do wspierania naszej akcji!

kot.jpg kot
jpg, 24 KiB, 288x288
Komentarze (0)
1
...
9 10 11 12 13 14 15
...
19
b.wyszynska
szulczakkatarzyna
monikam111
Ebolinka
Nadia_Lena_Pepel
z.miezian
aniaklich1
malwina_1985
irena5
candidaalbicans6
jabloan0
agacior-herbaciarz
bogdan.dominski
alicjamindrow
magdalenka1
mania702

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo