Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem
[awatar]
Zakopane MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 18 20 664 38
Województwo: małopolskie
Powiat: tatrzański
Adres: Os. Łukaszówki 4a
34-500 Zakopane
E-mail: mbp@biblioteka.zakopane.eu

Czytelnia, Wypożyczalnia

poniedziałek: 10.00-18.00
wtorek: 10.00-18.00
środa: 10.00-18.00
czwartek: 10.00-18.00
piątek: 10.00-18.00
sobota: 9.00-15.00

WYDARZENIE
2022-7-8
T11:00
  1. Zakopiański Festiwal Literacki
    8-10 lipca 2022

Zakopiański Festiwal Literacki, który zadebiutował w 2016 roku na kulturalnej mapie Polski, nawiązuje do bogatej tradycji literackiej Zakopanego, które w latach 20-tych ubiegłego wieku stanowiło centrum życia kulturalnego, było miejscem wypoczynku i twórczej działalności wybitnych polskich pisarzy. Siódma edycja odbędzie się pod hasłem „Na tatrzańskim szlaku literatury”.

W ramach Festiwalu zaplanowano spotkania autorskie z czołowymi polskimi pisarzami, promocje książek, pokazy filmów, warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i młodzieży, wernisaże wystaw oraz koncerty.

Podczas tegorocznej edycji swoją twórczość zaprezentują m. in.: Wojciech Bonowicz, Piotr Brysacz, Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska, Przemysław Corso i Marcelina Misztal, Maria Frycz Zoltek, Anna Janko, Tomasz Jastrun, Jacek Karczewski, Grzegorz Kasdepke, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Katarzyna Łoza, Monika Michaluk, Jędrzej Morawiecki, Maciej Pinkwart, Katarzyna Stoparczyk, Krzysztof Zajas.

Wyjątkowy charakter Zakopanego, regionalny akcent, podkreśli spotkanie „Na tatrzańskim szlaku literatury”, podczas którego prezentowane będą książki nominowane do Nagrody Literackiej Zakopanego. Na festiwalowej scenie zaprezentują się również muzycy. W pierwszym dniu odbędzie się koncert Kapeli Hanki Wójciak. Festiwal zakończy koncert Mietka Szcześniaka, który uświetni przyznanie Nagrody Literackiej Zakopanego.

Podczas festiwalu obejrzeć można będzie dwie wystawy. Pierwsza z nich to wystawa ilustracji książkowych Štěpána Zavřela przygotowana przez Wydawnictwo Tatarak. Natomiast na Krupówkach prezentowana będzie wystawa Foto z misiem towarzysząca książce pod tym samym tytułem wydanej przez Oficynę Wydawniczą Oryginały z okazji 100-lecia zakopiańskiego białego misia.

Jednak to, co szczególnie ważne dla każdego bibliofila i czytelnika, to możliwość przebierania w bogatej ofercie wydawniczej. Okazją do tego będą Targi Książki „Pod Tatry tylko z książką".

Zapraszamy do Zakopanego, by sięgnąć tam po najciekawsze książki i miło spędzić wakacyjny czas pod Tatrami - z literaturą!

Organizatorzy: Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.

FL_2022_plakat B2 online(2).png FL_2022_plakat B2 online(2)
png, 2.5 MiB, 5906x8268
prolog.png prolog
png, 620 KiB, 1794x2527
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2021-10-9
T17:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem 49.29692 19.95218 Os. Łukaszówki 4a 34-500 Zakopane

Zapraszamy na VII edycję Nocy Bibliotek, która w tym roku odbędzie się pod hasłem „Czytanie wzmacnia”.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niek­onwe­ncjo­naln­y sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.

W ramach wydarzenia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego odbędzie się spotkanie autorskie z Danutą Piotrowską, żoną Tadeusza Piotrowskiego (wybitnego polskiego himalaisty, który zginął podczas zejścia z K2 w 1986 roku), autorką serii książek “In Memoriam Tadeusz Piotrowski”. Spotkanie poprowadzi Bożena Gąsienica. „Noszak 1973” kolejny, już szósty tom jest relacją z polskiej wyprawy w góry Hindukuszu zakończonej zdobyciem sied­miot­ysię­czne­go Noszaka. Ekspedycja ta pod kierownictwem legendarnego Andrzeja Zawady rozpoczęła nowy etap w dziejach himalaizmu – wspinaczkę zimową i zdobywanie gór najwyższych w warunkach ekstremalnych . I choć ostatni bastion, K2, został zdobyty, to Polacy na zawsze pozostaną pionierami zapisanymi w historii himalaizmu.

Podczas Nocy Bibliotek odbędą się także zajęcia dla dzieci i młodzieży pt. „Tajemnica biblioteki”. Uczestnicy chcąc odgadnąć tajemnicę będą musieli pośród bibliotecznych półek odnaleźć właściwe książki, które pomogą im w rozwiązaniu krzyżówki.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie akcja bookcrossingu „Góra książek” zachęcająca czytelników do wymiany w bibliotece swoich książek na inne.

9 października /sobota/

Godz. 17.00 - "Tajemnica biblioteki" - warsztaty literacko-plastyczne, Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Zborowskiego 1
Ilość miejsc ograniczona
Zapisy pod nr tel.: 18-20-140-06

Godz. 19.00 - "Historia początku zimowego himalaizmu" - spotkanie z Danutą Piotrowską

Plakat - Noc Bibliotek 2021.png Plakat - Noc Bibliotek 2021
png, 2.9 MiB, 3508x4961
Plakat - Noc Bibliotek 2021 2.1.png Plakat - Noc Bibliotek 2021 2.1
png, 3.2 MiB, 1768x2500
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2020-10-10
T18:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem - Oddział dla dzieci i młodzieży 49.29737 19.95171 Zborowskiego 1 34-500 Zakopane

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego już po raz kolejny weźmie udział w ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. 📚

W ramach tegorocznej edycji odbędą się zajęcia dla dzieci on-line W świecie pszczół na podstawie książki. „Pszczoły” autorstwa Piotra Sochy. 🐝
10 października 2020 / sobota / godz. 18.00.

Warsztaty będą dostępne na stronie internetowej biblioteki www.biblioteka.zakopane.eu oraz na Facebooku
Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niek­onwe­ncjo­naln­y sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.

Tegoroczna VI edycja odbędzie się pod hasłem „Klimat na czytanie”, czyli:
- dobry czas na czytanie w czasie ograniczonych możliwości udziału w innych formach kultury i życia społecznego, najbardziej dostępna, przyjazna forma udziału w kulturze, a zarazem szansa na znalezienie w lekturze wsparcia, wytchnienia, pasji, rozrywki;
- wypożyczanie i dzielenie się zasobami – książkami, wiedzą, umiejętnościami w przyjaznej przestrzeni wspólnej, jaką jest nasza biblioteka, jako sposób na dbanie o dobrostan ludzi i planety oraz ochronę klimatu.

Zapraszamy‼️

Noc bibliotek - plakat.png Noc bibliotek - plakat
png, 585 KiB, 2482x3508
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2020-8-14
T10:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem 49.29692 19.95218 Os. Łukaszówki 4a 34-500 Zakopane

14-16 sierpnia 2020

Piąta edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego odbędzie się pod hasłem „Moc słów”. W tym roku organizatorzy Festiwalu przygotowali szereg atrakcji dla uczestników: przyznanie Nagrody Literackiej Zakopanego, koncerty, wystawy, warsztaty literacko – plastyczne, warsztaty animacji filmowej dla dzieci i młodzieży, spotkania autorskie z czołowymi polskimi pisarzami i artystami oraz promocje książek.
Celem festiwalu jest nawiązanie i przywrócenie pamięci o literackiej i kulturalnej tradycji Zakopanego, którą tworzyły takie nazwiska jak Witkacy, Kasprowicz, Szymanowski, Stryjeńska, Makuszyński i wielu innych. Ponadto, niezwykle istotne jest zaproszenie pod Tatry wybitnych, docenianych i nagradzanych literatów.
Zakopiański Festiwal Literacki, który zadebiutował na kulturalnej mapie Polski w roku 2016, nawiązuje do bogatej tradycji literackiej Zakopanego. Stanowiło ono centrum życia kulturalnego w latach 20-tych ubiegłego wieku, było miejscem wypoczynku i twórczej działalności wybitnych polskich pisarzy. Zakopane już od pięciu lat staje się w sierpniu literacką stolicą.
Podczas 5 edycji Festiwalu wystąpią: Wojciech Bonowicz, Ewa Dałkowska, Marta Dymek, Robert Kasprzycki, Jakub Małecki, Dorota Masłowska, Dominika Ostałowska, Zośka Papużanka, Michał Rusinek, Ewa Stadtmüller, Joanna Szczepkowska, Wojciech Widłak. W trakcie Festiwalu odbędą się wernisaże wystaw malarstwa Małgorzaty Rosińskiej oraz ilustracji Piotra Sochy pt. Drzewa - Wydawnictwa Dwie Siostry. Wydarzeniem wieńczącym Festiwal będzie przyznanie Nagrody Literackiej Zakopanego podczas uroczystej Gali, którą uświetni koncert zespołu Raz, Dwa, Trzy.
Zgodnie ze złożoną wspólnie z Koalicją Letnich Festiwali Literackich Deklaracją Ekologiczną, jednym z tegorocznych tematów festiwalowych będzie ekologia. Znani blogerzy i autorzy książek Anna Jaklewicz i Stanisław Łubieński spotkają się z czytelnikami, by poruszyć tematykę ochrony środowiska. Przeprowadzona zostanie również akcja „Książka za worek śmieci”.
W związku z panującą sytuacją epid­emio­logi­czną­ organizatorzy będą kierować się oficjalnymi wytycznymi, obowiązującymi przepisami oraz troską o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników Festiwalu.
Serdecznie zapraszamy do Zakopanego, by miło i bezpiecznie spędzić wakacje pod Tatrami wsłuchując się w Moc słów podczas 5.Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego.

Organizatorzy: Miasto Zakopane, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.

Szczegóły na stronie: www.lite­rack­ifes­tiwa­l.zakopane.eu

fest.png fest
png, 90 KiB, 960x368
Komentarze (0)

Najlepszy czas na czytanie? Teraz! Mniej stresu, lepsza przyszłość

Wszystkie polskie dzieci i wielu dorosłych jest zmuszonych do pozostania w domu. O tak wiele wolnego czasu konkurować będą zarówno gry, filmy jak i telewizja oraz książki. Nasza biblioteka w tym czasie przyłącza się do akcji „Teraz czas na czytanie”.

Poniżej znajdą Państwo informację o akcji, polecamy również rozmowę z Panią Marią Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania
www.rp.pl
oraz zachęcamy do skorzystania z facebookowej nakładki #Tera­zCza­sNaC­zyta­nie, dostępnej w linku
www.facebook.com

„Teraz czas na czytanie” to hasło rzucone przez Fundację Powszechnego Czytania. Celem jest zachęcenie Polaków do skorzystania z kwarantanny w sposób, który zbuduje kompetencje dzieci na przyszłość i w tym obszarze przekuje potencjalny kryzys w sukces.

„Dzieci, nawet najmłodsze, doskonale wyczuwają nasze emocje. Obecne przekazy medialne oraz fakt odwołania zająć w przedszkolu i szkołach, brak kontaktu z rówieśnikami, wszystko to podminowuje w dzieciach poczucie bezpieczeństwa. Wspaniałym sposobem na odwrócenie tej tendencji będzie wspólne czytanie i rozmowa. Skorzystajmy mądrze z tego wspólnego czasu w domu, którego oczywiście nie planowaliśmy, ale który można przekuć na sukces. Gorąco zachęcam, by znaleźć czas na wspólne czytanie i rozmowę z dziećmi, z korzyścią dla dziecka i nas samych”– podkreśla profesor Piotr Albrecht, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Badania udowodniły, że czytanie skutecznie niweluje stres: już 6 minut czytania obniża poziom stresu o 60%. Czytanie przynosi także wiele innych skutków długofalowych:, buduje kompetencje społeczne, emocjonalne i kognitywne, ma moc niwelowania różnic społecznych.

„Tak więc zachęcamy: macie czas? Czytajcie! Dla uspokojenia, dla rozwoju emocjonalnego oraz dla odbycia najw­span­ials­zych­ podróży pozostając we własnych czterech ścianach! Jeśli chcecie się podzielić zdjęciami – wrzucajcie na social media z #Tera­zCza­sNaC­zyta­nie” – bądźmy razem choć każdy w swoim domu – zachęca Maria Deskur, Prezeska Fundacji Powszechnego Czytania.

brina-blum-biblioteka domowa.jpg brina-blum-biblioteka domowa
jpg, 1.8 MiB, 3416x3505
Komentarze (0)

Nowe audiobooki w bibliotece. Zapraszamy do wypożyczania.

audio kolaż 14.02_.jpg audio kolaż 14.02_
jpg, 2.1 MiB, 5312x3072
audio kolaż 14.02.jpg audio kolaż 14.02
jpg, 2.4 MiB, 5312x3072
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2020-1-30
T18:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem 49.29692 19.95218 Os. Łukaszówki 4a 34-500 Zakopane

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem zapraszają na Czwartek Literacki: spotkanie autorskie wraz z prezentacją książki „Na graniach i w dolinach” prof. Mieczysława Rokosza. Spotkanie poprowadzi Bronisław Chowaniec Lejczyk.

30 stycznia 2020 r. /czwartek/
godz. 18.00.
Czytelnia MBP w Zakopanem,
os. Łukaszówki 4a
Wstęp wolny

ROKOSZ.jpg ROKOSZ
jpg, 5.0 MiB, 2954x4135
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2020-2-4
T13:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem - Oddział dla dzieci i młodzieży 49.29737 19.95171 Zborowskiego 1 34-500 Zakopane

FERIE ZIMOWE W BIBLIOTECE

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem zapraszają dzieci na zajęcia podczas Ferii Zimowych.

28 stycznia /wtorek/
godz. 13:00
„Karnawałowy czas balów i masek”.
Warsztaty literacko-plastyczne na podstawie książki „Cecylka Knedelek i kolorowe bale”

30 stycznia /czwartek/
godz. 11:00
Warsztaty literacko-plastyczne w ramach projektu „Para buch! Książka w ruch!”

04 lutego /wtorek/
godz. 13:00
„Nosek supermysz na tropie. Dlaczego rakieta lata, statek pływa, samochód jeździ”.
Warsztaty literacko – plastyczne z wykorzystaniem techniki origami.

06 lutego /czwartek/
godz. 11:00
„Zimowa przygoda Kubusia” - spektakl edukacyjno-artystyczny w wykonaniu Teatru dla dzieci KRAK-ART.

Oddział dla Dzieci i Młodzieży MBP, ul. Zborowskiego 1

Wstęp wolny

FERIE 2020-1.jpg FERIE 2020-1
jpg, 169 KiB, 732x1024
Komentarze (0)

RADOSNYCH, SPOKOJNYCH I PEŁNYCH CIEPŁA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
ORAZ WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI W 2020 ROKU
ŻYCZĄ DYREKTOR I PRACOWNICY
MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W ZAKOPANEM

zyczenia-1 (2).jpg zyczenia-1 (2)
jpg, 242 KiB, 724x1024
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2019-9-7
T10:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem 49.29692 19.95218 Os. Łukaszówki 4a 34-500 Zakopane

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy „Stefan Żeromski – wspomnienia” oraz Narodowe Czytanie.

7 września /sobota/ 2019 r.
w godzinach 10:00-14:00

W programie:
- wykład wygłoszony przez laureata Literackiej Nagrody Zakopanego Macieja Pinkwarta – „Żeromski o Zakopanem”
- Narodowe Czytanie: „Rozdzióbią nas kruki, wrony…”
Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem, os. Łukaszówki 4a

WSTĘP WOLNY

Wystawę będzie można oglądać do 09 listopada 2019 r. w godzinach pracy Biblioteki.

Partnerzy:

-Muzeum Lubelskie w Lublinie - Filia Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie

-Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

-Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

-Podhalański Uniwersytet Trzeciego Wieku

-Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

biblioteka.zakopane.eu

wystawa.jpg wystawa
jpg, 696 KiB, 5120x1200
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
12
aniagm321
prenes
mzadarnowska
staziak
malgorzatkat
tgns
anna.halinska
jojo.paff
nartus
maslankanna
Biały Dunajec GBP
myszka_hm
biaze
urszulek1
slowakiewicz2
Szczawnica MBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo