Oleska Biblioteka Publiczna
Adres: ul. Aleksandra 5
46-300 Olesno
E-mail: bibliosfera@olesno.pl

Wypożyczalnia Główna czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:30 - 18:00,w soboty w godz. 8:00 - 13:00

Oleska Biblioteka Publiczna - w Internecie od 2000 roku.

Internetowa Biblioteka Olesno: bibl­iote­kaol­esno­.pl

Biblioteka Olesno również na Facebooku i Instagramie

Województwo: opolskie
Powiat: oleski
Adres: ul. Aleksandra 5
46-300 Olesno
E-mail: bibliosfera@olesno.pl

Sierpniowe Wakacje w Bibliotece. W piątki (2, 9, 16, 23 i 30 VIII) i wtorki (6, 13, 20, 27 VIII) w godz. 10:00 - 11:30. Na te zajęcia są zapisy telefoniczne (34 358 20 30) lub mailowe: obpf22@olesno.pl. W sierpniowe czwartki od godz. 10:00 nadal zapraszamy na Czytanki - bez zapisów.

Klik: bibl­iote­kaol­esno­.pl

KSIĄŻKI DO PARY
(do czytania w cieniu lub na łące)
- Dżungla w ogrodzie albo Ogrodnictwo na ratunek planecie / Dave Goulson ; przełożyła Anna Bańkowska. - Marginesy, 2022.
- Łąka : zapylacze, krwiopijcy i muchy flejtuchy / Dave Goulson ; przełożyła Karolina Iwaszkiewicz. - Marginesy, 2018

Klik: www.olesno-bp.sowa.pl

KSIĄŻKI DO PARY.jpg

KSIĄŻKI DO PARY.jpg KSIĄŻKI DO PARY

Z niewielkim opóźnieniem sprawdzamy, po jakie książki najchętniej sięgali czytelnicy OBP w I półroczu.
W pierwsze trójce znalazły się takie oto tytuły:
1. Odnaleziony ksiądz / Marcin Adamiec.- Agora, 2024.
2. Srebrna łyżeczka / Magdalena Witkiewicz.- Wydawnictwo Filia, 2021.
3. Chłopki : opowieść o naszych babkach / Joanna Kuciel-Frydryszak.- Marginesy, 2023.

Po raz pierwszy zdarza się, że w zestawie najczęściej wypożyczanych książek znalazły się aż 2 tytuły z literatury faktu. ("Odnaleziony ksiądz", "Chłopki").
Co jeszcze chętnie wypożyczano? Odpowiedź jest na naszej stronie www: bibl­iote­kaol­esno­.pl

obrazek

Razem ze słonkiem wybieramy coś do czytania… Np. nowsze i starsze książki w językach obcych. Z najnowszych polecamy tytuły Wydawnictwa Ze Słownikiem. Klik: bibl­iote­kaol­esno­.pl

obrazek

Wakacyjna wystawa w holu OBP - "Portret pięknej kobiety".
Można na niej zobaczyć portrety kobiet z lat 1850 – 1900.
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Bogusława Szybkowskiego, kolekcjonera, wydawcy i miłośnika fotografii.

Klik: bibl­iote­kaol­esno­.pl

obrazek

Poniedziałkowe przypomnienie: w wakacje Filia dla Dzieci czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Natomiast w wakacyjne czwartki zapraszamy też na cotygodniowe czytanie o godz. 10:00 bibl­iote­kaol­esno­.pl

czytanki w wakacje 2024 www (Post na Instagram).jpg

Wypożyczalnia Główna w wakacje czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:30 - 18:00, w soboty nieczynna.
bibl­iote­kaol­esno­.pl

obrazek

O książce, którą niedawno czytaliśmy w DKK, pisze klubowiczka Gabriela Kansik - klik: bibl­iote­kaol­esno­.pl

"Akcja w powieści toczy się bardzo wolno, co mnie w niektórych momentach wręcz denerwowało, ale co także wpisuje się w szablon twórczości nordic noir. Wraz z kolejnymi etapami poszukiwań porwanej siedmioletniej dziewczynki, wraz z kolejnymi „przełomami w sprawie” czytelnik coraz lepiej poznaje rodzinę uprowadzonej, ale także coraz więcej przed nim zagadek związanych z przeszłością bohaterów. Do ostatniej strony czeka on na ostateczne rozstrzygnięcia w zawiłej fabule! I coraz więcej przed nim zagadnień do przemyślenia…"
CZYTANE W DKK.jpg
Książki Alex Dahl w Naszym katalogu: www.olesno-bp.sowa.pl

CZYTANE W DKK.jpg CZYTANE W DKK

Jutro (14 VI) ostatnia przedwakacyjna sobota w Wypożyczalni Głównej, a my przypinamy już informację o wakacyjnych godzinach otwarcia.
Szczegóły: bibl­iote­kaol­esno­.pl
obrazek

„Skarbnicy wiedzy mojej” – taką dedykację biblioteka otrzymała od Artura Majera, jednego z autorów, który debiutował poetycko w wydanej przez nas książce "Zostanie po nas żółty słoń". W tym tygodniu obchodzimy jubileusz 25-lecia tej publikacji. Klik: bibl­iote­kaol­esno­.pl
obrazek

• Artur Majer. Filmoznawca. Absolwent UJ. Autor książki „Kino Juliusza Machulskiego”. W latach 2008-2012 kierownik Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych PISF. Redaktor w Agencji Produkcji Telewizyjnej i Filmowej TVP. (za: filmpolski.pl)
    Autor w naszym katalogu: www.olesno-bp.sowa.pl

W poniedziałek przedwakacyjne robótkowanie!

obrazek

Tydzień zaczynamy od archiwaliów i od jubileuszu!
W tych dniach minęło 25 lat od wydania przez naszą bibliotekę pierwszej takiej książki w Oleśnie (a może nawet pierwszej książki wydanej w Oleśnie po 1945 r.?). O kulisach powstania antologii "Zostanie po nas żółty słoń" i o tym, co było później, można przeczytać tutaj: bibl­iote­kaol­esno­.pl

Zostanie po nas żółty słoń : antologia oleskiej poezji dwud­zies­tole­tnie­j / wybór i oprac. Mirosław Dragon, Tomasz Krawczyk, Grzegorz Stanosek ; grafika Beata Biniek, Stanisław Pokorski]. – Olesno : eMBePe Miejska Biblioteka Publiczna, 1999. – (Biblioteka Oleska / redaktor serii Antoni Bojanowski ; Nr 1) - klik: www.olesno-bp.sowa.pl

Wydanie książki związane było z konkursem poetyckim organizowanym w oleskim Zespole Szkół

3 czerwca - Światowy Dzień Roweru. Przytul swój rower i poczytaj mu trochę! 😀