Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
[awatar]
Poznań PBP
Rodzaj: Biblioteki pedagogiczne
Telefon: +48 61 861 69 74
Województwo: wielkopolskie
Adres: ul. Bułgarska 19
60-320 Poznań
E-mail: biblioteka@pbp.poznan.pl

Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 9.00 - 19.00
Sobota 9.00 - 15.00

Rok 2017 uchwałą Sejmu Rzec­zypo­spol­itej­ Polskiej z 22 czerwca 2016 roku został ustanowiony Rokiem błogosławionego Honorata Koźmińskiego, kapucyna. Całym swoim życiem dowiódł, że wartości, którymi się kierował i działania, jakie podejmował służyć miały drugiemu człowiekowi, a zwłaszcza temu najb­iedn­iejs­zemu­, najbardziej potrzebującemu - jego rozwojowi zarówno duchowemu, jak i społecznemu.
"Rozwojowi tak istotnemu, zwłaszcza w trudnych latach niewoli narodowej i niezbędnemu dla podtrzymania, za wszelką cenę, polskiej wspólnoty narodowej, zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej" - głosi uchwała.

honorat_kozminski.png

honorat_kozminski.png honorat_kozminski
png, 62 KiB, 150x198
Komentarze (0)

Piłsudski Józef Klemens, pseud. Mieczysław, Z. Mieczysławski, Wiktor (1867–1935), działacz Polskiej Partii Socjalistycznej, Naczelnik Państwa, Naczelny Wódz, Pierwszy Marszałek Polski, premier i minister spraw wojskowych.

Uchwałą Sejmu ustanowiono rok 2017 Rokiem Józefa Piłsudskiego, w 150. rocznicę urodzin Pierwszego Marszałka Polski.
W okresie zaborów był sybirakiem, jednym z organizatorów niep­odle­głoś­ciow­ej Polskiej Partii Socjalistycznej, twórcą Organizacji Bojowej PPS, ruchu strzeleckiego i Polskiej Organizacji Wojskowej, a później jako Komendant I Brygady Legionów Polskich – przywódcą zbrojnej walki o wolność. Józef Piłsudski po odzyskaniu niepodległości współtworzył Wojsko Polskie, został Naczelnikiem Państwa, Wodzem Naczelnym i Pierwszym Marszałkiem Polski w czasie wojny polsko – bolszewickiej, w której zwycięstwo uchroniło Rzeczpospolitą i Europę przed komunizmem. W kolejnych latach II Rzec­zypo­spol­itej­ dwukrotnie sprawował funkcję Prezesa Rady Ministrów, był ministrem spraw wojskowych i Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych. W tym czasie wywarł największy wpływ na sprawy polskie. Józef Piłsudski był twórcą idei bliskiej współpracy narodów Międzymorza, utworzenia grupy państw w Europie Środkowo-Wschodniej, które stanowiłyby barierę przeciwko ekspansji sowieckiej Rosji i zabezpieczały niepodległość Polski. W okresie okupacji niemieckiej i kilkudziesięciu lat władzy sowieckiej nad Polską Marszałek Józef Piłsudski stał się symbolem nieugiętej walki o niepodległość oraz przykładem dla kolejnych pokoleń polskich patriotów.

Polecamy publikacje ze zbiorów PBP: pbp.poznan.pl

pilsudski_portret.jpg

pilsudski_portret.jpg pilsudski_portret
jpg, 12 KiB, 150x167
Komentarze (0)

Kościuszko Andrzej Tadeusz Bonawentura (1746–1817), generał wojsk amerykańskich i polskich, Najwyższy Naczelnik w r. 1794.

Uchwałą Sejmu ustanowiono rok 2017 Rokiem Tadeusz Kościuszki, w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki – Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogól­nona­rodo­wego­ powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała, niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość.

Polecamy publikacje ze zbiorów PBP: pbp.poznan.pl

kosciuszko.jpg

kosciuszko.jpg kosciuszko
jpg, 11 KiB, 150x198
Komentarze (0)

4 listopada 2016 r. Senat Rzec­zypo­spol­itej­ Polskiej przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem generała Józefa Hallera.

„Generał Józef Haller (1873–1960) był jednym z najw­ybit­niej­szyc­h polskich dowódców i polityków związanych z obozem narodowym i chrześcijańsko-demokratycznym. Z jego biografią wiąże się wiele niezwykłych wydarzeń, których rocznice obchodzimy w 2017 r. (…) Ogłoszenie roku 2017 Rokiem Generała Józefa Hallera pozwoli nie tylko przybliżyć postać samego generała i jego najbliższych (Stanisława Hallera i Cezarego Hallera, także oficerów Wojska Polskiego), ale także skupić uwagę Polaków na ważnych wydarzeniach i wyjątkowych organizacjach, zasłużonych w dziejach Polski, znanych z krzewienia polskości i patriotycznego ducha” – czytamy w uchwale Senatu RP.

Polecamy publikacje ze zbiorów PBP: pbp.poznan.pl

general_jozef_haller.jpg

general_jozef_haller.jpg general_jozef_haller
jpg, 11 KiB, 150x202
Komentarze (0)

3 grudnia 2017 roku przypada jubileusz 160-lecia urodzin Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego – Josepha Conrada – syna polskich patriotów, zesłańców syberyjskich, wielkiego pisarza zasłużonego dla polskiej i światowej kultury. Dorobek pisarski Josepha Conrada sprawia, że jest on jednym z najbardziej znanych na świecie twórców, który wprowadził wartości wyrastające z polskiej tożsamości do kultury światowej. Zajmuje niek­west­iono­waną­ pozycję klasyka literatury nowoczesnej, który zmienił oblicze prozy powieściowej. Był on pisarzem uniwersalnym, podejmował tematy ważne dla Starego Kontynentu. Już ponad 100 lat temu nakreślił wizję Europy bez granic, stanowiącą podstawę trwałego pokoju między europejskimi narodami. Wpływ twórczości Josepha Conrada na współczesną literaturę ma wymiar ponadczasowy, a Jego dzieła, m.in. „Lord Jim”, „Smuga cienia”, „Jądro ciemności” czy „Tajny agent”, na zawsze weszły do kanonu lektur. Powstały pod wpływem literatury polskich romantyków dorobek pisarski Josepha Conrada zawiera uniwersalne wartości etyczne.

Polecamy publikacje ze zbiorów PBP: pbp.poznan.pl

korzeniowski.jpg

korzeniowski.jpg korzeniowski
jpg, 13 KiB, 150x221
Komentarze (0)

Adam Hilary Berdnard (imię zakonne Albert) Chmielowski - założyciel zgromadzenia tercjarzy i tercjarek, franciszkanin, działacz charytatywny.

W 2017 roku mija 130 lat od przywdziania przez niego habitu. Jego wielki talent oraz poświęcenie dla drugiego człowieka przyczyniły się do utrwalenia wśród Polaków najważniejszych postaw społecznych oraz dały im nadzieję na niepodległość i sprawiedliwość społeczną na kolejne dziesięciolecia.

Polecamy publikacje ze zbiorów PBP pbp.poznan.pl

chmielowski_albert.jpg

chmielowski_albert.jpg chmielowski_albert
jpg, 8 KiB, 150x211
Komentarze (0)

Uchwałą Senatu z dnia 4 listopada 2016 r. ustanowiono rok 2017 Rokiem Władysława Biegańskiego, aby przypomnieć postać tego wybitnego lekarza-praktyka, a jednocześnie filozofa, pedagoga, autora podręczników medycznych. Był społecznikiem, założył Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie, częstochowski oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, Towarzystwo Dobroczynne dla Chrześcijan i częstochowskie Muzeum Higieniczne. Popularyzował oświatę sanitarną, w szczególności zasady higieny, wygłaszając liczne odczyty.

Prezentujemy publikacje Władysława Biegańskiego ze zbiorów PBP oraz dostępne w zasobach polskich bibliotek cyfrowych pbp.poznan.pl

wl_bieganski.jpg

wl_bieganski.jpg wl_bieganski
jpg, 12 KiB, 150x210
Komentarze (0)

Fundacja Nowoczesna Polska od sierpnia 2016 realizuje projekt Wiersz Wolny na Wolnych Lekturach, w ramach którego pozyskuje i digitalizuje tomiki poetyckie polskich współczesnych poetek i poetów - wybrano dwadzieścia książek poetyckich polskich autorek i autorów o znaczącym dorobku twórczym, które będą udostępnione na wolnej licencji.

Wszystkie pozycje, które znajdą się w kolekcji zostały już wydane w tradycyjnej formie papierowej w drugiej połowie XX wieku lub na początku XXI, ale ze względu na swoje niewielkie nakłady dziś dostępne są często tylko w obiegu antykwarycznym. Dzięki realizacji projektu zyskają być może drugie życie i znajdą się w zasięgu ręki każdego użytkownika internetu.

Więcej informacji na stronie: www.wolnelektury.pl

Komentarze (0)

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało arkusz kontroli w zakresie prawidłowości organizacji i funkcjonowania biblioteki szkolnej.

Informacje o kontroli:

  1. Kontrola dotyczy sprawdzenia zgodności z przepisami prawa funkcjonowania biblioteki szkolnej.
  2. Kontrolę należy przeprowadzić w publicznych: szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych (z wyłączeniem szkół policealnych oraz szkół dla dorosłych).
  3. Kontrolą należy objąć 25% wskazanych powyżej szkół, w okresie listopad 2016 r. – kwiecień 2017 r.
  4. Kontrolą należy objąć rok szkolny 2016/2017.

Arkusz kontroli men.gov.pl

Komentarze (0)

Departament Edukacji i Nauki Urzędu Mars­załk­owsk­iego­ Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu informuje o organizowanym konkursie Polacy w świecie znani z działalności misyjnej, technicznej, archeologicznej i przyrodniczej.
Tegoroczna edycja dotyczy działalności Polaków w Peru.
Celem Konkursu jest wzbudzenie zainteresowania wśród uczniów historią sławnych Polaków w świecie oraz historią, geografią i kulturą kraju, określonego w temacie na dany rok.
Udział w Konkursie daje możliwość rozwijania wrażliwości i kreatywności dzieci i młodzieży poprzez twórczość artystyczną, uwrażliwianie na piękno otaczającego nas świata i różnorodność kulturową oraz zachęcenie ich do samodzielnej pracy przy wykorzystaniu różnorodnych źródeł informacji i technik plastycznych. Wiedza, że nasza Ojczyzna dała światu wybitnych ludzi, napawa nas dumą z Polski oraz ich wybitnych reprezentantów na przestrzeni wieków.
Termin przesyłania zgłoszeń upływa 31 stycznia 2017 roku.

Regulamin konkursu pbp.poznan.pl
Karta uczestnika pbp.poznan.pl
Więcej na stronie Organizatora www.umww.pl

Komentarze (0)
1
...
29 30 31 32 33 34 35
...
52
jankowiak.ms.pl
liess
milena20053
milidyb
Piła PBP
bstryczniewicz
iwona.szofer
weronikamansfeld
przemek604214222
AniaNaTo
elzbieta.milowska
natalkakedzia
oliwia1899
paulina1724
natalia-konieczka
monikawisniewska1988

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo