Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu
[awatar]
Zbąszyń BP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 683860700
Województwo: wielkopolskie
Powiat: nowotomyski
Adres: 17 Stycznia 59 a
64-360 ZBĄSZYŃ
E-mail: bibliotekazbaszyn@gmail.com

Godziny otwarcia:
W WAKACJE:
poniedziałek 9.00-18.00
wtorek 9.00-18.00
środa 11.00-16.00
czwartek 9.00-18.00
piątek 9.00-18.00

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Zbąszyniu istnieje prawie 70 lat. Już w lipcu 1945 r. Zarząd Miejski wystąpił z odezwą do społeczeństwa o nieodpłatne przekazanie zbędnych książek w celu uruchomienia biblioteki miejskiej. Apel ten został właściwie zrozumiany przez mieszkańców miasta i książki napływały systematycznie. Początkowo gromadzono je w Zarządzie Miejskim, a od stycznia 1946 roku na ten cel zostały przeznaczone pomieszczenia w poniemieckim budynku Konstantego Felnera przy ulicy Senatorskiej 16. W połowie 1946 roku biblioteka posiadała ok. 1000 tomów, które pochodziły w większości z darów od społeczeństwa i częściowo z zakupów. Mając zgromadzoną taką ilość woluminów, można było dokonać otwarcia tak potrzebnej placówki kulturalnej w Zbąszyniu.

Uroczyste otwarcie miało miejsce we wrześniu 1946 roku.
Od 1966 roku do niedawna biblioteka usytuowana była w budynku mieszkalnym z osobnym wejściem przy ulicy 17 stycznia 1920r. numer 67.
24 stycznia 2015r. odbyło się uroczyste otwarcie Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu w nowoczesnym, przestronnym lokalu przy ulicy 17 Stycznia 1920 r.
W nowym budynku biblioteki jest również sala konferencyjna na piętrze oraz duża sala multimedialna na parterze, która pełni też rolę czytelni czasopism i kawiarenki. Budynek umożliwia korzystanie z biblioteki także osobom poruszającym się na wózkach. Specjalnie przystosowane zostały wejścia do obiektu oraz wyposażenie łazienki. Inwestycja została zrealizowana w ramach zadania pn. „Poprawa warunków funkcjonowania biblioteki w Zbąszyniu” w ramach „Programu Wieloletniego Kultura +” z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

WYDARZENIE
2017-10-23
Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu 52.25493 15.90653 17 Stycznia 59 a 64-360 ZBĄSZYŃ

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Biblioteki regionu wielkopolskiego serdecznie zapraszają do udziału w Społecznej Zbiórce Książek.
Zbiórka odbędzie się w naszej bibliotece w dniach od 23 do 28 października 2017 r.
Zbieramy książki nowe, nieuszkodzone i także używane w bardzo dobrym stanie dla MAŁYCH i trochę WIĘKSZYCH pacjentów ze szpitali dziecięcych w całym regionie.
Jeżeli mają Państwo w swoich zbiorach książki w dobrym stanie dla dzieci i młodzieży, dołączcie do nas i weźcie udział w akcji. Książki zostaną przekazane do placówek medycznych. Mamy nadzieję, że uprzyjemnią one małym pacjentom trudny dla nich czas, spędzany z dala od domu.
Biblioteka Publiczna w Zbaszyniu ul. 17 Stycznia 59 a, tel. 68 3860 700.jpg

Komentarze (0)

Już można wypożyczyć książki i audiobooki z „Paczki literackiej”, którą nasza Biblioteka otrzymała w ramach konkursu organizowanego przez Wydawnictwo Agora oraz FRSI. Otrzymaliśmy bezpłatnie 21 książek i 2 audiobooki! W paczce są naprawdę dobre książki, m. in.: „Reporterka” Jacka Antczaka i Hanny Krall, „Nie wierzę w życie pozaradiowe” Marka Niedźwieckiego czy „Laska nebeska” Mariusza Szczygła czy Vaclava Havla „Siła bezsilnych i inne eseje”. Zapraszamy do wypożyczalni!

PACZKA_LITERACKA_baner_dla_bibliotek (1).png

Komentarze (0)

Dziś na parkingu przy zaprzyjaźnionym Zbąszyńskim Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, dokładnie o godzinie 8:30, zaparkował autobus o tajemniczej nazwie „Operacja Książkobus”. W środku na dzieci czekała Pani Monika Skikiewicz – animatorka, która sama o sobie mówi, że jest BAJANKĄ. Zabrała ona dzieci w magiczny świat dwóch wspaniałych małych detektywów. Lecz nie tak łatwo było wejść do Książkobusa. Na początek Pani Monika Bajanka pokazała czarodziejską sztuczkę, która miała na celu ukazanie, czym jest dobro i zło, po czym dzieci zostały zaproszone do Książkobusu. Tam Bajanka opowiedziała nam, czym zajmuje się detektyw, rozdała każdemu legitymację detektywa oraz przeczytała fragment książki z cyklu „Operacja” autorstwa Jorn Lier Horsta wydawnictwa Media Rodzina, które jest organizatorem tej niesamowitej akcji. Na koniec każdy uczeń zrobił swój odcisk linii papilarnych na legitymacji detektywa, by była ona unikatowa. Aby wyjść z Książkobusu, dzieci musiały wypowiedzieć trzy słowa: „Sezamie, otwórz się!”. Tym sposobem zakończyła się wizyta małych czytelników w tak niecodziennym miejscu.
DSC_0598.jpg

DSC_0598.jpg DSC_0598
jpg, 3.9 MiB, 4496x3000
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-9-18
Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu 52.25493 15.90653 17 Stycznia 59 a 64-360 ZBĄSZYŃ

plakat.jpg

Szczegóły (Regulamin i Karta Zgłoszeniowa) na stronie: www.biblioteka.zbaszyn.pl

Materiały promocyjne i dokumenty dot. konkursu zostały wysłane do wszystkich szkół podstawowych i gimnazjalnych w Regionie Kozła.

plakat.jpg plakat
jpg, 2.8 MiB, 4961x3508
Komentarze (0)

Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu wzięła udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytanie największych dzieł literatury polskiej. Akcja od kilku lat odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku czytelnicy z całego kraju w internetowym głosowaniu wybrali do wspólnego czytania dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”.
Narodowe Czytanie 2017 w Zbąszyniu odbyło się na Rynku, przy muzyce młodej kapeli ludowej (w składzie: Olga Lauba - kozioł weselny, Małgorzata Molenda – skrzypce; Łukasz Molenda - klarnet), przy stołach w ogródku gościnnej restauracji Pub Stara Piwnica, w towarzystwie jak zawsze chętnych do takich akcji happeningowych uczniów z Liceum Garczyńskiego w Zbąszyniu pod opieką pani Anny Koteckiej i pani Katarzyny Kubiak i w świetnym towarzystwie członków zespołu "Przyprostyńskie Koziołki", którym opiekuje się pani Gabriela Kamińska. Wszystkich gości weselnych, którzy tego dnia pojawili się w okolicach zbąszyńskiego Rynku, częstowaliśmy plackiem drożdżowym ze śliwkami, jak każe miejscowa tradycja.
(arg)
17.jpg

17.jpg 17
jpg, 1.1 MiB, 3964x2643
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-9-2
T11:00

Zapraszamy do wspólnego czytania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego! Choć nasze "Wesele Przyprostyńskie" nie może tego dnia z nami czytać, poczytają z nami zawsze chętne do takich happeningowych akcji "Przyprostyńskie Koziołki" pod opieką pani Gabrieli Kamińskiej, uczniowie z Liceum Garczyńskiego pod opieka pani Anny Koteckiej i seniorzy ze zbąszyńskiego "Domu Dziennego Pobytu Senior-Wigor" kierowanego przez panią Martę Nowotnik. Jak wesele - to wesele! Będzie więc muzyka na żywo i poczęstunek - skromny, ale tradycyjny, polski - wielkopolski!
Czekamy na Państwa zgłoszenia: prosimy przygotować fragmnety dramatu do głośnego czytania i po prostu przyjść do nas w sobotę 2 września na Rynek w Zbąszyniu.
w.bibliotece.pl

baner_poziomy_wyspianski.jpg baner_poziomy_wyspianski
jpg, 1.9 MiB, 5906x3037
Komentarze (0)

Copy of mamy dużo nowych książek.jpg

Komentarze (0)

W zbąszyńskiej Bibliotece kodowania ciąg dalszy. 10 lipca odbyła się druga część warsztatów z kodowania pod patronatem „Linku do przyszłości”. Dzięki uprzejmości Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego roboty pozostały u nas na czas wakacyjny. Dzieci miały szansę nauczyć się od podstaw programowania gry o nazwie „Finch pong”. Zadaniem uczestników warsztatów było zakodowanie paletki oraz piłki. Finch – nasz robot, kontrolował ruchy paletki, tak aby piłeczka się od niego odbijała. Drugim etapem zajęć były zawody. Wygrywała ta osoba, która uzbierała największą ilość punktów. Zadanie nie było łatwe, nikt nie chciał zobaczyć na swoim ekranie „game over”. Wyłonili się nawet mali mistrzowie gry w „Finch ponga”. Radość była ogromna, gdy dzieci miały świadomość, że grają w grę, którą sami od podstaw zaprogramowali. Mamy nadzieję, że te i inne zajęcia z kodowania skłonią młodych ludzi do poszerzenia swoich zainteresowań tematyką programowania i zaprocentują w przyszłości.
Zajęcia po raz kolejny prowadzili niezawodni uczniowie z Liceum Garczyńskiego Milena Szczeszek oraz Patryk Poznański pod czujnym okiem Pani Pauliny Chłopkowskiej. Dziękujemy im za zaangażowanie i fantastyczną atmosferę podczas zajęć.
DSC_0533.JPG
DSC_0484.JPG

DSC_0533.JPG DSC_0533
JPG, 3.8 MiB
DSC_0484.JPG DSC_0484
JPG, 3.4 MiB
Komentarze (0)

Klasa mundurowa z Liceum Garczyńskiego przez Cały Tydzień czytała przedszkolakom bajki

Zakończyła się kolejna, XVI akcja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie zbliża”. To największe święto w ramach trwającej od 2001 r. kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
Od 5 do 9 czerwca, przez cały tydzień, odwiedzali nas w Bibliotece Publicznej z Zbąszyniu najmłodsi z „zerówek” z Przedszkola Samorządowego w Zbąszyniu, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zbąszyniu, oraz przedszkolaki z Nądni, Łomnicy i Przyprostyni.
Akcja Głośnego Czytania Dzieciom po raz pierwszy zorganizowana została w roku 2001. Ambasadorzy kampanii zwracają szczególną uwagę, aby czytać dzieciom przynajmniej 20 minut codziennie. Głośne czytanie jest sposobem budowania bogatego zasobu słów i doskonalenia mowy. To sprawdzony sposób, aby dzieci w przyszłości umiały radzić sobie w życiu, potrafiły wskazać wzorce właściwego zachowania. U dziecka, któremu dużo się czyta, rozwija się wrażliwość moralna, wzmacnia się jego poczucie wartości. Wspólne czytanie buduje więź i zaufanie, poszerza wiedzę, pamięć, uczy myślenia. Głośne czytanie to dobry sposób, aby zapewnić dziecku lepszą przyszłość.
Tydzień Głośnego Czytania jest wydarzeniem, w którym uczestniczą znane i lubiane osoby ze społeczności lokalnej Zbąszynia. Zaproszeni goście czytają dzieciom wybrane bajki. W tym roku przedszkolakom czytali uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu, którzy uczęszczają do klasy o profilu bezpieczeństwo publiczne. Bajki czytali: Oliwia Kantanista, Patryk Małachowski, Honorata Ratajczak, Hubert Nowakowski, Łukasz Łubkowski, Jagoda Piter, Zygalska Daniela i Marcelina Hełmińska. Najmłodsi wysłuchali bajek: „Lena – mała pani doktor”, „Basia i biblioteka”, a także opowieści o Muminkach, nietoperzach, Piaskowym Wilku i innych zwierzątkach. Uczniowie Liceum Garczyńskiego po każdej przeczytanej bajce rozmawiali z dziećmi o przygodach, jakie spotkały książkowych bohaterów. Nawiązali rozmowę z przedszkolakami o tym, dlaczego warto czytać książki. Chętnie odpowiadali na zadawane im pytania. Zachęcali najmłodszych do czytania i wypożyczania książek. Na pewno udało im się przekonać dzieci do tego, że biblioteka to miejsce, w którym mieści się wiele ciekawych książek. Są one źródłem wiedzy, wspierają rozwój intelektualny i psychiczny dziecka. Milusińskim podobały się opowieści naszych gości, z uwagą słuchały czytanych dla nich bajek. Wiedza, jaką przekazali przedszkolakom, na pewno zaprocentuje w przyszłości.
Młodzież opowiedziała również o sobie, o swoich pasjach. O tym, czego uczą się w szkole, jakie przedmioty realizowane są w zakresie rozszerzonym i w jakich szkoleniach uczestniczą. Powiedzieli, dlaczego zdecydowali się na taki kierunek szkoły, jakim jest bezpieczeństwo publiczne, jakie plany z tym wiążą w przyszłości.
Bardzo dziękujemy młodzieży za przybycie i poświęcony czas. Za to, że zabrały dzieci w świat bajek i przygód.
Na pamiątkę spotkań w bibliotece przedszkolaki otrzymały naklejki z logo Fundacji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
Koordynatorką akcji w zbąszyńskiej bibliotece była Katarzyna Tobys.

1.jpg
DSC_0240.jpg

1.jpg 1
jpg, 4.1 MiB, 4496x3000
DSC_0240.jpg DSC_0240
jpg, 3.9 MiB, 4496x3000
DSC_0265.jpg DSC_0265
jpg, 3.8 MiB, 4496x3000
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-6-11
T16:00
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Zbąszyniu 52.25493 15.90653 ul. 17 Stycznia 59 a 64-360 Zbąszyń

Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu zaprasza na projekcję filmu „Biuro dete­ktyw­isty­czne­ Lassego i Mai: Stella Nostra” (reż. P. Klange i W. Soderlund), którego publiczną emisję organizuje się w związku z udziałem biblioteki w akcji Noc Bibliotek 2017. Film jest najnowszą ekranizacją jednego z tomów znanej serii książek dla dzieci.
Nie ma ograniczeń wiekowych w czasie projekcji, choć największymi wielbicielami serii są dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (6+). Z powodzeniem może jednak spełnić rolę kina familijnego.
Bezpłatne wejściówki są do odbioru w bibliotece. Po projekcji filmu zapraszamy na zajęcia (quizy, zabawy, zagadki) związane z przygodami Lassego i Mai. Szczególnie zapraszamy wielbicieli serii książek o tej parze dziecięcych detektywów!

Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
shoomq
Lukasz2
filipiak-hania
ReniRe
annagolek
daria1
dawid.andrys
agatajt
merkur619
asia34569
daniel.radny
Balenko.Adela
andrzejewska83
ola.gorsiak8
aguha_18
kasiam123

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo