Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
[awatar]
Suchy Las BPG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 61 25 00 401
Województwo: wielkopolskie
Powiat: poznański
Adres: Szkolna 16
62-002 Suchy Las
E-mail: biblioteka@osrodekkultury.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:

Poniedziałek 9.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Wybrane soboty w roku 9.00 – 13.00

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.

Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.

Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.

27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.

28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.

Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.

Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.

Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skom­pute­ryzo­wane­, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.

Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niep­ełno­spra­wnym­, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibl­iogr­afic­znyc­h, wypożyczenia międ­zybi­blio­tecz­ne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.

Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
...
42
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Każda córka czarownicy i człowieka, po ukończeniu dziesiątego roku życia, musi dokonać wyboru swojej drogi życiowej. Może albo pójść w ślady mamy i uczyć się od niej magicznych umiejętności albo całkowicie zrezygnować z czarów i żyć jak zwykły człowiek. Dla Kiki wybór był oczywisty. Teraz ma już 13 lat i przygotowuje się do ostatecznej próby - rocznego osiedlenia się tam, gdzie nie ma żadnej czarownicy. Samotna przeprowadzka z dala od domu w tak młodym wieku stawia przed bohaterką wiele nowych wyzwań. Już od pierwszej chwili mieszkańcy nadmorskiego Koriko nie wydają się przyjaźnie nastawieni do nowo przybyłej. W końcu niecodziennie widują na ulicach swojego miasteczka czarownicę latającą na miotle. Czy Kiki uda się przezwyciężyć awersję lokalnej społeczności do magii? Jakie niezwykłe zlecenia od nich otrzyma? I czy będą one w ogóle możliwe do zrealizowania? Przekonajcie się sami - podczas lektury powieści, na podstawie której powstała słynna japońska animacja studia Ghibli.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Nazwisko Agathy Christie znają wszyscy. Lecz niewielu wie, że pewnego grudniowego dnia 1926 roku Królowa Kryminału wyszła samotnie z domu…. i słuch po niej zaginął. Znaną już wtedy pisarkę szukała cała Anglia. W końcu – 11 dni później – Christie została odnaleziona w hotelu. Kobieta utrzymywała, że ma amnezję i nie pamięta ostatnich dni. Nawet pisząc autobiografię wiele lat później, całkowicie pominęła ten fragment swojego życiorysu. Co się wtedy stało? Całej prawdy pewnie nigdy nie poznamy, co nie powstrzymuje, a wręcz zachęca publikę do snucia własnych domysłów. I właśnie na kanwie tej tajemnicy powstała najnowsza książka amerykańskiej autorki fabularyzowanych biografii – Zniknięcie Pani Christie. • Marie Benedict prowadzi swoją opowieść dwutorowo. Przedstawia nam młodą Agathę, początek jej pisarskiej pasji i relacji z przyszłym mężem, przeplatając to z wydarzeniami po zaginięciu, śledztwem i sytuacją wokół reszty domowników. Autorka w umiejętny sposób wykorzystuje fakty, tworząc powieść w której nic nie jest pewne. Bo zagadka jedenastu dni wciąż nie została rozwiązana.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Czy Wasze pociechy zastanawiały się kiedyś jak powstaje śnieg, dlaczego tak ważne jest codzienne nawadnianie się albo skąd się bierze powódź? Właśnie dla takich małych odkrywców przyrody Susanne Orosz przygotowała zbiór osiemnastu opowiadań z wodą w roli głównej, które pomogą odpowiedzieć na te i inne nurtujące ich pytania. • Woda. Chlupiące historie, które bawią i uczą to dobry początek edukacji dzieci w zakresie podstaw ekologii, świadomości klimatycznej i szacunku do przyrody, a lekka forma opowiadań i kolorowe ilustracje autorstwa Meike Töpperwien umilają te lekcje. Książka polecana jest dla dzieci w wieku 6-8 lat, ale i starsi mogą dowiedzieć się z niej czegoś nowego.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Kto z nas nie chciałby się pozbyć chociaż jednego problemu po prostu go wyrzucając? Czy to kłopotliwe zadanie domowe, denerwujący pies sąsiadów czy obowiązki – Ben Miller w swojej powieści znalazł na to sposób! • Oto historia Harrisona – na pozór grzecznego chłopca, dobrego brata i miłego kolegi, z naprawdę wielkim sercem. Nastolatek ma jednak jedną bardzo charakterystyczną wadę - odznacza się wybuchowym charakterem, nad którym nie potrafi zapanować. Gdy pewnego dnia otrzymuje balonik, będący w rzeczywistości czarną dziurą, myśli, że znalazł rozwiązanie wszystkich swoich problemów. Ale uważajcie – będzie miało to swoje konsekwencje! • W O chłopcu, który zniknął świat realizm przeplata się z fantastyką i nauką. Powieść ponadto w przyjemny i przystępny sposób zwraca uwagę na trudności ze zrozumieniem i opanowaniem własnych emocji. Książka Bena Millera, ozdobiona ilustracjami Danieli Jaglenki Terrazzini, to świetna przygoda nie tylko dla nastoletnich miłośników kosmosu.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Szukacie lekkiej opowieści w bajkowym stylu na jesienny wieczór? Uwielbiacie książki o książkach? To mamy dla Was idealną propozycję! • Poznajcie Carla Kollhoffa. To doświadczony księgarz, ceniony przez klientów za swój dar idealnego doboru książki do gustu czytelnika. Staruszek wiedzie spokojne, poukładane życie, pracuje w księgarni Pod Miejską Bramą, a wieczorami udaje się do domów stałych klientów by dostarczyć im zamówione lektury. Rutynowe wycieczki wydeptanymi przez lata szlakami stały się dla Carla chwilami relaksu i wyznacznikiem bezpieczeństwa. Podczas jednego z takich spacerów w przewidywalne życie bohatera wkracza dziewięcioletnia Schascha. I wywraca je do góry nogami. • Carsten Henn zaprasza do świata wypełnionego słowem pisanym. Dzieło niemieckiego pisarza to swoisty powrót do dzieciństwa – historia opowiedziana jest w sposób prosty, czarujący i baśniowy. Napisana z miłości do książek i w hołdzie książkom.
Ostatnio ocenione
Brak ocen
katarzyna.mosor
alawacala459
iwonasek45
krystyna.marek1
anna.nap
aniazbrowskagawlak
nicky.g1299
Pawel_T
beata.poziomka2
o.garanik
bartlomiejsobczak
filipka
joannagag
ezielnica
oconnor1
ewelinaosiecka

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo