Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
[awatar]
Suchy Las BPG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 612500401
Województwo: wielkopolskie
Powiat: poznański
Adres: Szkolna 16
62-002 Suchy Las
E-mail: biblioteka@osrodekkultury.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:

Poniedziałek 10.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Ostatnia sobota każdego miesiąca 9.00 – 13.00

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.

Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.

Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.

27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.

28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.

Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.

Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.

Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skom­pute­ryzo­wane­, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.

Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niep­ełno­spra­wnym­, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibl­iogr­afic­znyc­h, wypożyczenia międ­zybi­blio­tecz­ne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.

Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
...
39
 • [awatar]
  Suchy Las BPG
  Wakacje coraz bliżej, więc i planowanie wyjazdów zaczyna się na poważnie. Może ktoś z was postanowi wyruszyć za Morze Północne i odwiedzić Wyspy Owcze? Warto wcześniej zapoznać się z tamtejszą kulturą. Pomóc w tym może m.in. reportaż Urszuli Chylaszek mówiący w szczególności o farerskim podejściu do miłości i społeczności LGBT, ale poruszający także kwestie edukacji, gospodarki, polityki, religii, historii i codziennych zwyczajów. • Autorka opowiada przede wszystkim historie Laily i Evy – dwóch farerskich kobiet o odmiennym podejściu do swojej orientacji. Gdy pierwsza z nich zorientowała się, że jest lesbijką – wyjechała. Wróciła po latach do kraju zrewolucjonizowanego, nie do poznania. W międzyczasie na Wyspach została Eva, z podobnymi problemami, podejmująca walkę o zmiany, równość i szczęście. • Urszula Chylaszek w eseistycznym stylu relacjonuje zmiany zachodzące podczas rewolucji obyczajowej na Wyspach Owczych w ostatnich latach. Pokazuje proces, jaki ta niewielka, zamknięta społeczność przeszła w sposobie myślenia o miłości.
 • [awatar]
  Suchy Las BPG
  Historia Vincenta van Gogha jest wszystkim powszechnie znana. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, co się stało z jego uchem po odcięciu? Piret Raud już śpieszy Wam z odpowiedzią! • Gdy pewnego dnia Ucho obudziło się bez głowy, nie rozumiało co się dzieje. Kłębiące się pytania o to co się stało i gdzie jest jego reszta pozostawały bez odpowiedzi. Na przekór smutkowi i samotności próbowało znaleźć sobie nowy sens. Ale co może robić Ucho jeśli jedyne co potrafi to słuchać? • Ta książeczka to abstrakcyjna opowieść estońskiej pisarki o poszukiwaniu nowej drogi życiowej. Komizm przeplata się tutaj z ważnymi lekcjami i uczuciami bliskimi wszystkim czytelnikom. Ucho, ilustrowane ręką autorki, zachwyca ponadto prostotą rysunku i doborem kolorów.
 • [awatar]
  Suchy Las BPG
  Wyobraźcie sobie przyszłość, a dokładniej datę 21 czerwca 2106 roku. Zapewne w Waszej głowie pojawiła się wizja spokojnego, upalnego dnia, mogliście też pomyśleć o rozwoju technologicznym jaki nas czeka albo eksploracji przestrzeni pozaziemskiej. A jak zmieni się ta wizja, gdy dowiecie się dodatkowo, że ta sama data powtarza się już od pięciu tysięcy czterystu sześćdziesięciu dziewięciu dni? • Tak właśnie wygląda rzeczywistość Mar. Co noc, w trakcie Burzy, czas cofa się o dwadzieścia cztery godziny, powracając do punktu wyjścia. Motywowana chęcią odkrycia co stało się z jej rodzicami, główna bohaterka opuszcza dom Ciotki i wyrusza do Miasta w poszukiwaniu odpowiedzi. Niespodziewanie w trakcie podróży spotyka Artela – entuzjastę fizyki i posiadacza niedziałającego wehikułu czasu. Czy razem uda im się zdobyć odpowiedzi na mnożące się pytania o otaczający ich świat? • Cały ten czas to debiutancka powieść nastoletniej Hani Czaban, opowieść dystopijna, z motywem podroży w czasie i przyciągającą oko ilustracją autorstwa Karoliny Nakazato na okładce.
 • [awatar]
  Suchy Las BPG
  Życie Christie na pozór wygląda idealnie. Osiąga najlepsze wyniki w szkole prawniczej, a także wygrała w końcu walkę z bulimią. Dlaczego więc wciąż ma myśli samobójcze? Dlaczego czuje się przytłoczona samotnością chociaż wokół pełno ludzi? Dlaczego tak trudno jej się uśmiechnąć? • Grupa to osobisty pamiętnik Christie. Zachowane i przelane na papier w przystępny, prozatorski sposób wspomnienia dają nam obraz depresji z pierwszej ręki. Amerykańska eseistka skupia się w swojej książce przede wszystkim na terapii grupowej i wpływie jaki miała na nią rozmowa z szóstką innych chorych. Towarzyszymy jej podczas kolejnych spotkań, (pod)świadomie wspierając i dopingując w tym nierównym starciu.
 • [awatar]
  Suchy Las BPG
  Z upływem czasu nasza babcia coraz więcej zapomina. Nie pamięta już naszych imion, wspólnych niedzielnych śniadań i wycieczek, na które jeździliśmy jej błękitnym autem. Za każdym razem od nowa musimy tłumaczyć zasady starych gier, a jej ulubiona zabawa to chowanie kluczy taty. I to nic, że babcia ostatnio dużo zapomina. My będziemy pamiętać za nią. • Gdy babcia zapomina… to dodająca otuchy opowieść o miłości do dziadków, bez względu na postępującą chorobę. Pełna uczucia historia pomagająca dzieciom lepiej zrozumieć demencję oraz zachowania chorych. Dla opiekunów zaś jest to dobry wstęp do szczerej rozmowy i oswojenia swoich pociech z tym tematem.
Ostatnio ocenione
Brak ocen
izabela10
perfekt5
AndyPandy
gosia_12_xd
jacek-sron
renata.nestorowicz1
aczerniak
steraolga
anka.wozny
woj.byczkowski
ulka.pos
Iska
joaspa
Anna.Zalewska
wnowakowska
esiwinska

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo