Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
[awatar]
Suchy Las BPG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 612500401
Województwo: wielkopolskie
Powiat: poznański
Adres: Szkolna 16
62-002 Suchy Las
E-mail: biblioteka@osrodekkultury.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:

Poniedziałek 10.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Ostatnia sobota każdego miesiąca 9.00 – 13.00

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.

Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.

Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.

27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.

28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.

Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.

Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.

Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skom­pute­ryzo­wane­, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.

Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niep­ełno­spra­wnym­, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibl­iogr­afic­znyc­h, wypożyczenia międ­zybi­blio­tecz­ne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.

Najnowsze recenzje
1
...
4 5 6
...
39
 • [awatar]
  Suchy Las BPG
  Lisa Taddeo, wcześniej znana z reportażu Trzy kobiety, tym razem postanowiła spróbować swoich sił w powieściopisarstwie. W Zwierzę czerpie inspirację ze swojej pierwszej książki, z rozmów z kobietami, ich tajemnic i skrytych wyznań. • W powieści śledzimy losy jednej z nich - Amerykanki Joan. Kiedy bohaterka na własne oczy widzi samobójczą śmierć kochanka, ucieka z miasta w poszukiwaniu Alice, mając nadzieję, że ta pomoże jej pojąć otaczający je świat. W słonecznym LA próbuje zrozumieć wydarzenia z dzieciństwa, ich wpływ na swoje dorosłe życie oraz sens patriarchalnego świata. • Zwierzę to feministyczny, kobiecy głos w amerykańskiej literaturze pięknej. Przepełniony buntem, złością i intymnością. Historia refleksyjna i do bólu szczera, dotycząca nas wszystkich.
 • [awatar]
  Suchy Las BPG
  Małym fanom azjatyckich klimatów polecamy wybrać się kocimi ścieżkami z kotkiem Kotaru, który przybliży Wam japońską kulturę. Ponad setka pięknych ilustracji, wykonanych mangową kreską, pomaga lepiej zrozumieć tekst i wejść w klimat Kraju Kwitnącej Wiśni. Kocie Ścieżki zaznajamiają z historią, architekturą, tradycjami, modą, kuchnią, a nawet językiem. Tom zawiera mały słowniczek, a każdy rozdział dodatkowo okraszony jest nowymi słówkami. • Skorzystacie z zaproszenia i odwiedzicie japońskich przyjaciół? A może postanowicie zostać na dłużej?
 • [awatar]
  Suchy Las BPG
  Autor bestselerowej Głębi Challengera powraca w nowej książce, tym razem pisanej wspólnie z synem. • Kalifornia – jeden z najgorętszych obszarów USA – zmaga się z najdotkliwszą klęską suszy, jaką widział świat. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia – zakaz podlewania roślin, napełniania basenów. Mieszkańcy próbują radzić sobie jak mogą, do czasu aż z kranów przestaje płynąć woda. Jak to wpłynie na miliony Amerykanów? Do czego są zdolni posunąć się przyjaciele, by przetrwać? W tym dystopijnym świecie towarzyszymy nastoletniej Alyssie. Kiedy rodzice jej i Garretta nie wracają z ekspedycji, dziewczyna wyrusza we własną podróż. • Przerażająca wizja, która miejmy nadzieję, nie wydarzy się naprawdę.
 • [awatar]
  Suchy Las BPG
  Historia wyprawy, która wciąż trwa. Rower, koci przyjaciel i poczucie wolności – on ma to wszystko i dzieli się swoimi przeżyciami w debiutanckim reportażu. • Gdy podczas samotnej przejażdżki w górach Bośni, Dean Nicholas spotyka porzuconą kotkę, nie spodziewa się jak ta mała istotka zmieni jego życie. Para nowych przyjaciół wyrusza razem w podróż po świecie, pełną spontanicznych decyzji, pięknych widoków i poznawania kolejnych kultur. Pokażą nam bałkańskie miasteczka, greckie wyspy i gruzińskie tajemnice. • Świadectwo chwytającej za serce przyjaźni i wspólnie przeżytych przygód, udokumentowane na fotografiach, wplecionych między karty historii. • Bo niektóre rzeczy muszą się wydarzyć.
 • [awatar]
  Suchy Las BPG
  Narrator oprowadza czytelników po nieistniejącym muzeum Kazimierza Malewicza, autora słynnego „Czarnego kwadratu na białym tle”. Spacer staje się pretekstem do opowieści o utopijnych projektach, miłości do rewolucji i niespełnionych marzeniach. • Zwiedzający poruszają wśród obrazów, instalacji, znaków interpunkcyjnych, ulic miast i wsi. Z nieliniowej, pełnej dygresji relacji przewodnika usiłują odtworzyć życie artysty-wizjonera. Wicha (nie bez ironii) bawi się konwencją muzealnej narracji, z humorem wykorzystując też tropy znane z dzieł biograficznych. Nie jest to pozycja dla szukających spójnej opowieści o życiu Malewicza, bowiem fakty swobodnie mieszają się tu ze zmyśleniem. Autorowi udało się jednak oddać indywidualizm rosyjskiego artysty i stworzyć jego intrygujący (choć pełen białych plam) portret. Szczególną uwagę zwraca warstwa językowa - każdy rozdział sprawia wrażenie osobnej, kunsztownej miniatury.
Ostatnio ocenione
Brak ocen
izabela10
perfekt5
AndyPandy
gosia_12_xd
jacek-sron
renata.nestorowicz1
aczerniak
steraolga
anka.wozny
woj.byczkowski
ulka.pos
Iska
joaspa
Anna.Zalewska
wnowakowska
esiwinska

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo