Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
[awatar]
Suchy Las BPG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 612500401
Województwo: wielkopolskie
Powiat: poznański
Adres: Szkolna 16
62-002 Suchy Las
E-mail: biblioteka@osrodekkultury.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:

Poniedziałek 10.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Ostatnia sobota każdego miesiąca 9.00 – 13.00

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.

Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.

Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.

27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.

28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.

Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.

Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.

Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skom­pute­ryzo­wane­, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.

Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niep­ełno­spra­wnym­, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibl­iogr­afic­znyc­h, wypożyczenia międ­zybi­blio­tecz­ne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.

Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
...
39
 • [awatar]
  Suchy Las BPG
  Dla naszej pociechy każda nowa sytuacja jest sprawdzianem. Możemy jej pomóc wraz z dwunastoma popularnymi polskimi pisarzami, sięgając po 12 dziecięcych wyzwań. W tym bogato ilustrowanym zbiorze opowiadań bohaterowie mierzą się z nieśmiałością, agresją, presją rówieśników. Dowiadują się co to jest tolerancja, uważność oraz poczucie własnej wartości, jakie zagrożenia czekają na nich w sieci, dlaczego pasja jest dla nas tak ważna i jak zachować umiar podczas korzystania z telefonu. Uczą się także o rywalizacji i manipulacji. Przedstawione historie mają za zadanie pokazać dzieciom, jak zachować się w danej sytuacji oraz zachęcić rodziców do rozmowy o trudnościach, z którymi ich podopieczni mogą się w przyszłości mierzyć. • W książce znajdziemy teksty: A. Czerwińskiej-Rydel, L. Fabisińskiej, A. Frączek, R. Jędrzejewskiej-Wróbel, J. Krzyżanek, M.E. Letki, A. Onichimowskiej, B. Ostrowickiej, E. Piotrowskiej, M. Przewoźniaka, A. Sójki, M. Szarf.
 • [awatar]
  Suchy Las BPG
  Niektórzy rodzą się, by szukać przygód. A innych przygody znajdują same. • Dwunastoletnia Lalani mieszka wraz z matką na wyspie Sanlagita, gdzie dzieci karmione są strachem przed górą Kahna, opowieściami o bestii bez oczu i marzeniami o krainie szczęśliwości za morzem. Na początku historii nikt z wyspiarzy nie podejrzewa głównej bohaterki o cechy takie jak odwaga czy bohaterstwo. Prędzej wskazaliby na jej przyjaciółkę Veydę albo każdego innego chłopca z wyspy. Jednak życie bywa nieprzewidywalne. Gdy matka dziewczynki zachoruje, to Lalani wyruszy w niebezpieczną wyprawę. Podobną do tej, podczas której zginął jej ojciec. Czy dwunastolatce uda się ocalić mamę? Jakie przygody czekają ją w trakcie? Czy w legendach, które tak uwielbia, kryje się ziarno prawdy? • Lalani z dalekich mórz to urzekająca, fantastyczna opowieść dedykowana młodszej młodzieży, ale i wielu starszych czytelników wyciągnie z niej lekcje. Baśniowa historia inspirowana filipińskim folklorem, z pięknymi czarno-białymi ilustracjami wykonanymi ręką Lian Cho.
 • [awatar]
  Suchy Las BPG
  Młoda Paryżanka – Odile – dostaje wymarzoną pracę w Amerykańskiej Bibliotece w Paryżu. Ku niezadowoleniu rodziny, zamiast skupić się na poszukiwaniu męża, całe dnie spędza między regałami. Niestety, plany kobiety krzyżuje II wojna światowa i gestapowcy kontrolujący bibliotekę. Odile bez wahania decyduje się walczyć o to co kocha i wstępuje do Ruchu Oporu. Wiele lat później, w latach 80-tych nastoletnia Amerykanka zaprzyjaźnia się z intrygującą starszą kobietą. Łączące je przykre przeżycia zbliżają je do siebie i są początkiem ciekawej relacji. • Powieść prowadzona dwutorowo, oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia paryskich bibliotekarzy. Przejmująca historia miłości, odwagi i walki, z motywem literatury w tle.
 • [awatar]
  Suchy Las BPG
  Wielka Panda i Mały Smok to książka do której idealnie pasuje powiedzenie „mniej znaczy więcej”. To oszczędna w słowach historia podróży dwójki przyjaciół. Choć bardzo się różnią, cały czas uczą się od siebie nawzajem. Razem gubią drogę i odnajdują piękno w otaczającej ich przyrodzie. • Tom zawiera ilustracje autora, pragnącego przez nie przekazać wsparcie innym podczas przeżywania przez nich trudnych chwil oraz zmotywować ich do zmiany sposobu myślenia, do robienia małych kroków i tym samym poprawy swojego nastroju. Te przepiękne rysunki umilają czas spędzony z książką, a wiedza dlaczego powstały, sprawia, że robi się ciepło na sercu. • James Norbury, inspirując się buddyjską duchowością, stworzył opowieść filozoficzną dla dużych i małych, podszytą nutką humoru i litrami herbaty.
 • [awatar]
  Suchy Las BPG
  Janka znana jest w okolicy ze swojej siły i wzrostu – dzięki nim otrzymała przydomek Niedźwiedzica. Przewyższa nie tylko swoich rówieśników, ale też wielu dorosłych. Pewnego dnia przezwisko zyskuje nowe, realne znaczenie. Dziewczynka dostrzega, że jej długie, ludzkie nogi zmieniły się w najprawdziwsze łapy niedźwiedzia. By rozwikłać ten problem, Janka wyrusza w podróż do Śnieżnego Lasu. Kim tak naprawdę jest bohaterka? Jakie tajemnice skrywa historia jej pochodzenia? I czy w tych fantastycznych okolicznościach będzie mogła liczyć na wparcie przyjaciół? • Baśnie Śnieżnego Lasu to nowa książka autorki Domu na kurzych łapach. Sophie Anderson ponownie stworzyła powieść magiczną, wciągającą, z morałem. Opowieść o dorastaniu i poszukiwaniu siebie, z piękną oprawą graficzną oraz zachwycającą okładką. • Czerpiąca z rosyjskich wierzeń bajkowa historia dla młodzieży.
Ostatnio ocenione
Brak ocen
izabela10
perfekt5
AndyPandy
gosia_12_xd
jacek-sron
renata.nestorowicz1
aczerniak
steraolga
anka.wozny
woj.byczkowski
ulka.pos
Iska
joaspa
Anna.Zalewska
wnowakowska
esiwinska

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo