Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
36 644
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
  • 7 bajecznych opowiastek
    Koechlin, Sophie
    Brak ocen
  • Fala
    Maria Krasowska
    Brak ocen
  • Mroczna przepowiednia
    Riordan, Rick
    Brak ocen
  • Kangurzyca jest troskliwa
    Górska, Aleksandra
    Brak ocen
  • Astronauta
    Wójcik, Elżbieta
    Brak ocen
1 2 3 4

„Trzy przystanki do teatru”Marcina Przewoźniaka to książka dla miłośników zagadek, szyfrów, dete­ktyw­isty­czny­ch łamigłówek i poszukiwaczy skarbów.

Bohaterami książki są Oskar i Oliwka oraz ich rodzice. Rodzina niedawno przeprowadziła się do Poznania i próbuje poznać, a także polubić swoje nowe miasto. Bohaterowie przypadkowo odnajdują pamiętnik sprzed 40 lat i postanawiają wytropić, kim są tajemniczy Czerwony i Zielony, Druh Jurek i Druhna Ela, Romeo i Julia oraz niez­iden­tyfi­kowa­ne „Łejery”. Wspólna lektura zapisków pozwala rodzinie poznać nietypową historię Poznania, między innymi przemyt holenderskiej szkoły, budowę żaglowca w środku lasu, utworzenie harcerskiej mafii i podróżującego traktorem zespołu teatralnego.

Książka „Trzy przystanki do teatru” była omawiana podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci 27 października 2017 roku. Uczestnicy spotkania przyznali, że lektura przysporzyła im pewnych trudności – książka, choć ciekawa, napisana jest nieco zbyt poważnym i trudnym językiem, a akcja momentami po prostu nużyła czytelników. Było jednak również wiele wątków, które zaciekawiły młodych miłośników literatury. Szczególnie interesujący był motyw zaszyfrowanego języka, zrozumiałego tylko dla wtajemniczonych osób. W związku z tym postanowiliśmy stworzyć swój własny alfabet! Gdy każda litera została już odpowiednio zakodowana, każdy uczestnik spotkania napisał serdeczny zaszyfrowany list do jednej wskazanej osoby z Klubu. Ponadto Członkowie DKK zgodnie stwierdzili, że stworzenie „szkoły marzeń” to doskonały pomysł, podobnie jak utworzenia drużyny harcerskiej. Kto wie, może kiedyś wspólnie uda nam się zrealizować te plany…? ;)😉
trzyprzy1_t2.jpg

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci zapraszamy 28 listopada (wtorek) o godzi. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce pt. „Zośka Milionerka” L. Bergen.

trzyprzy1_t2.jpg trzyprzy1_t2
jpg, 43 KiB, 338x600
Komentarze (0)

Często jest tak, że przedmioty, piosenki, czy miejsca kojarzą się z jedną konkretną osobą lub wydarzeniem. Nie ważne, co to jest i jakie wspomnienia przywołuje, istotne jest to, że od tych myśli po prostu nie da się uciec.

„Książka” Mikołaja Łozińskiego to utwór opowiadający o ludziach poprzez przedmioty. Autor przez pryzmat char­akte­ryst­yczn­ych przedmiotów-symboli kreśli historię swojej rodziny na tle historii Polski. Okulary, klucze, telefon, zeszyt, ekspres do kawy czy maszynka do włosów to rekwizyty kojarzące się z konkretnymi ludźmi, z cechami ich charakteru oraz z ważnymi wydarzeniami. To pozornie zwykłe rzeczy, które jednak łączą się w całość i, jak elementy układanki, ukazują skomplikowany obraz rodziny autora. Łoziński wspomina relacje między bliskimi, ich kłótnie, słabości, radości, perypetie i próbę przetrwania w świecie targanym najpierw wojną, potem stanem wojennym i przemianami ustrojowymi.

Książka omawiana była podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki 4 października 2017 roku. Członkinie Klubu już dawno nie miały tak zróżnicowanych opinii, a dyskusja rzadko bywa tak zacięta. „Książka” jest bowiem dziełem niełatwym w odbiorze. Wspomnienia bohaterów mieszają się z komentarzem autora, a narracja jest zawiła. Ponadto poszczególne rozdziały książki przypominają bardziej odrębne opowiadania, niż integralne części większej całości. Taka koncepcja sprawia, że czytelnik odkrywa wiele sekretów, ale jeszcze więcej musi sam sobie dopowiedzieć. Opowiadania rodzinne pozostawiają ogromnie dużo przestrzeni na domysły, co sprawia, że powieść można rozumieć na wiele różnych sposobów. Nic nie jest powiedziane wprost i do końca. Czytelnik musi sam opowiedzieć sobie, „co było dalej”.

Podczas spotkania Klubu już po raz drugi mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli Radia Kraków, którzy ponownie zachcieli nagrać naszą dyskusję o literaturze. Relacja zostanie wyemitowana w Radio Kraków w ramach audycji „Koło kultury”.
kml1.jpg

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 14 listopada 2017 r. o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce P. Ward pt. „Przyrodni brat”.

kml1.jpg kml1
jpg, 79 KiB, 800x600
Komentarze (0)

paczka1.jpg
Z radością informujemy, że nasza biblioteka uczestniczy w akcji „Paczka literacka” organizowanej przez Wydawnictwo Agora i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem akcji jest promocja czytelnictwa oraz zachęcenie czytelników do wspólnej dyskusji o książkach. Każda placówka zakwalifikowana do akcji otrzymuje – nieodpłatnie i na stałe pakiet różnorodnych książek i audiobooków.

Udział w programie wzbogacił księgozbiór biblioteki w Oleśnie (oraz Filii w Ćwikowie i Zalipiu) m.in. o następujące tytuły: Jacek Antczak „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”; Ewa Berberyusz „ Władysław Andres. Życie po Monte Casino”; Michaił Chodorkowski „ Portrety z łagru” ; Aneta Borowiec „Wilczyce” ; Włodzimierz Kalicki „ Powrót do Sulejówka. Opowieść o dworku marszałka Piłsudskiego” ; Niedźwiedzki Marek „Nie wierzę w życie pozaradiowe”; Dorota Wodecka „ Polonez na polu minowym” ; Robert Janowski „ Muzyka mojego życia. Moje rozmowy z gwiazdami, które podziwiam, o muzyce, którą kocham”. Maciej Wasilewski „ Bima, bam, bom, mogę wszystko ! Historia Bogusława Meca”; Piotr Lipiński „Anoda. Kamień na szańcu”.

Nowe książki czekają już na Czytelników, a w przygotowaniu są projekty działań promujących czytelnictwo i literaturę z wykorzystaniem otrzymanych tytułów.

paczka1.jpg paczka1
jpg, 73 KiB, 480x360
Komentarze (0)
1
...
40 41 42 43 44 45 46
...
82
Placówki
Olesno GBP
ul. Leśna 11A
33-210 Olesno

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

0
Filia Ćwików
Ćwików 75B
33-264 Ćwików

Wtorek: 10.00-17.00
Czwartek: 09.00-15.00
Piątek: 10.00-17.00

0
Filia Zalipie
Zalipie 128 A
33-263 Zalipie

Wtorek: 09.00-17.00
Środa: 09.00-17.00
Piątek: 8.00-12.00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo