Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
36 673
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
  • Jedyna na świecie
    Przybyłek-Sienkiewicz, Agata
    Brak ocen
  • Infantka
    Nerkowski, Wojciech
    Brak ocen
  • Jaszczurka Drago
    Malec, Marcin
    Brak ocen
  • Główka pracuje. Cz. 18
    Kinney, Jeff
    Brak ocen
  • Fala
    Maria Krasowska
    Brak ocen
1 2 3 4

mgjl171.jpg
W objęciach jesiennych mgieł spotykaliśmy się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie, by po raz kolejny nasycić się słowem i muzyką. 4 października 2017 roku odbył się koncert pt. „Wierszem do mnie mów” w ramach XXVII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej zorganizowany przez Wójta Gminy Olesno, Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie i Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie. Wsparcia finansowego udzieliła Powiatowa Biblioteka Publiczna z siedzibą w Brniu.

Nasz mały literacki świat okrył się melancholią i woalem wspomnień. Podczas tego niezwykłego spotkania otaczała nas cisza jesiennego wieczoru, płochliwe ogniki świec i co raz bardziej kruche piękno natury. Pozwoliliśmy naszym zmysłom chłonąć tę atmosferę. Gdy wsłuchiwaliśmy się w piękne słowa poezji i dźwięki nastrojowej muzyki, osnuły nas miękkie nici marzeń.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli znamienici goście, a wśród nich:
- Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski,
- Krzysztof Bryk, Przewodniczący Komisji Edukacji i Polityki Społecznej Rady Powiatu,
- Jarosław Bartoń – Radny Powiatowy a zarazem dyrektor SP w Oleśnie,
- Redaktor Ewa Szkurłat Radio Kraków,
- Ks. Prałat Jan Rybak Ks. Proboszcz Parafii w Oleśnie,
- Ks. Marek Migacz,
- Ks. Jacek Sarota,
- Ks. Marcin Kwiecień,
- Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata,
- Radni Rady Gminy Olesno,
- Sołtysi z terenu gminy,
- Ewa Drzazga Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brniu,
- Joanna Dyjak – Dyrektor Przedszkola w Oleśnie,
- Barbara Gierczyk – Dyrektor Przedszkola w Zalipiu,
- Wanda Chlastawa – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie z siedzibą w Zalipiu,
- Ryszard Dorosz – Dyrektor Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie,
- Marek Nowak – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Oleśnie,
- Irena Kawa – Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy,
- Członkowie Zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej: Beata Partyńska (Prezes), Ryszard Święch (Wiceprezes), Małgorzata Kułaga (Sekretarz), Halina Sarat (Skarbnik),
- Bibliotekarki z zapr­zyja­źnio­nych­ bibliotek szkolnych i publicznych z terenu powiatu dąbrowskiego: Edyta Jurczyk i Ewa Cholewa z Mędrzechowa, Lucyna Mirecka i Barbara Guzik-Kaganek z Bolesławia, Alicja Błocho i Joanna Gwóźdź z Radgoszczy,
- Urszula i Jerzy Poływka ze Stanów Zjednoczonych,
- liczne grono cudownych Przyjaciół i niezawodnych Czytelników biblioteki.

Jesienne spotkanie z poezją, prozą, satyrą, balladą i piosenką literacką poprowadził Dyrektor Organizacyjny Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej – Andrzej Grabowski. W koncercie wzięli udział autorzy i bardowie z różnych zakątków świata:
Kazimierz Burnat - Wrocław; Stefan Jurkowski - Warszawa; Jan Dydusiak - Australia (Sydney); Włodzimierz Garmatiuk - Ukraina (Iwano Franikwsk); Ihor Gurgula - Ukraina (Lwów); Tamara Łucenko - Ukraina (Iwano Franikwsk); Wiktor Winnik - Ukraina (Kijów); prof. Oksana Chukhlib - Ukraina (Lwów); Krystyna Konecka - Białystok; Włodzimierz Sztokman - Rosja; dr Eva Muckova - Słowacja; Marek Wawrzkiewicz - Warszawa; dr Geza Cseby - Węgry; Artur Grabowski - Ciężkowice, Andrzej Grabowski - Ciężkowice; Andrzej Żmuda- Rzeszów.

Artyści jak zawsze zachwycili zgromadzoną publiczność, otulili słuchaczy słowem i ukołysali muzyką. Jesienne spotkanie literackie było jak balsam łagodzący smutki i szarości codziennego świata.
Koncert był doskonałą okazją, by słowa wdzięczności skierować do odchodzącej na zasłużoną emeryturę Ewy Drzazga Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu. Wójt Gminy Olesno oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie podziękowali za wieloletnią owocną współpracę, złożyli serdeczne życzenia oraz odczytali adres okolicznościowy.
Następnie głos zabrał Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski. Pan Poseł również podziękował Dyrektor Ewie Drzazga za pełną zaangażowania pracę zawodową i podkreślił rolę działalności bibliotek i bibliotekarzy w kształtowaniu życia kulturalnego środowiska lokalnego. Ponadto Pan Poseł złożył gratulacje i wyrazy uznania na ręce organizatorów spotkania – Wójta Gminy Olesno Witolda Morawca, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzaty Morawiec i Prezes Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie Haliny Dojki. Miłym akcentem były także słowa Posła Wiesława Krajewskiego, który docenił wzorową współpracę biblioteki w Oleśnie z innymi instytucjami oraz z mieszkańcami gminy.

W dalszej części spotkania Dyrektor Małgorzata Morawiec z serca podziękowała wszystkim cudownym Przyjaciołom i Czytelnikom, którzy poświęcili swój wolny czas, a niejednokrotnie również środki finansowe, by wesprzeć bibliotekę w przygotowaniu tego jesiennego spotkania z literaturą. Na szczególne słowa wdzięczności zasługują:
- Agata Wrona, która wykonała piękny jesienny pejzaż i pomogła stworzyć całą scenografię;
- Członkowie Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie: Jadwiga Lech, Halina Dojka, Zofia Węgiel, Danuta Kądzielawa, Teresa Motyka, Helena Moryl, Helena Szmyrko, Maria Łata, Krystyna Zachara, Dorota Huczek, Janina Niemiec, Barbara Wesołowska i Władysława Cabaj przygotowały wyśmienity poczęstunek dla artystów i gości. Z kolei Stanisław Piękosz czuwał nad sprzętem nagłośnieniowym;
- Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie: Renata Kinel, Maria Bil, Barbara Szado, Lucyna Trela i Urszula Kaczmarska przygotowały doskonałe domowe słodkie wypieki;
- Ewa Cierniak, Dorota Skowron, Zofia Szczęch, Joanna Dyjak, Aneta Kukla, Ewa Partyńska, Renata Morawiec, Lucyna Mirecka, Katarzyna Skrzyniarz z Dąbrowy Tarnowskiej i Krzysztof Wójcik z Żabna mieli ogromny wkład w przygotowanie jesiennego wystroju i niepowtarzalnego klimatu,
- Państwowa Straż Pożarna w Dąbrowie Tarnowskiej, dzięki której biblioteka spowiła się klimatycznymi (i wywołującymi poruszenie) jesiennymi mgłami,
- Małgorzata i Dariusz Oleś, dzięki którym artyści mogli rozsmakować się w smaku i aromacie świeżego wiejskiego pieczywa,
- Beata Barszcz i Krystian Gniewosz, którzy w obiektywie aparatu uwiecznili wspaniałe chwile jesiennego wieczoru.

Spotkania z poezją, prozą, satyrą, balladą i piosenką literacką z roku na rok zmieniają swój charakter. Inny jest wystrój i klimat oraz motyw przewodni. Zmieniają się artyści i prezentowane przez nich utwory. Niezmienne natomiast pozostaje ogromne zainteresowanie mieszkańców gminy Olesno, którzy aktywnie uczestniczą nie tylko w samym spotkaniu, ale również we wszystkich przygotowaniach. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim cudownym Czytelnikom i Przyjaciołom, którzy zawsze bezinteresownie oferują swoją pomoc i wsparcie.

mgjl171.jpg mgjl171
jpg, 134 KiB, 900x600
Komentarze (0)

„Najwyższa góra świata”, czyli zbiór opowiadań Anny Onichimowskiej to prawdziwe wyzwanie – nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Autorka porusza trudne tematy, których rodzice i nauczyciele często woleliby uniknąć i zbyć milczeniem. A przecież rozwód rodziców, brak tolerancji rówieśników, ucieczka z domu, czy nawet śmierć bliskiej osoby to sprawy, które dotyczą nas wszystkich – również dzieci. Tylko jak rozmawiać z maluchami na tak poważne tematy? Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w Oleśnie mają prostą odpowiedź – rozmawiać z nimi trzeba normalnie i szczerze, bo dzieci mają prawo wiedzieć, co się wokół nich dzieje.

„Najwyższa góra świata” to książka omawiana podczas spotkania DKK dla dzieci 29 września 2017 roku. Po poważnej i bardzo konstruktywnej rozmowie na temat opowiadań Anny Onichimowskiej postanowiliśmy pobawić się w teatr, by jeszcze lepiej zrozumieć to, o czym czytaliśmy w książce. Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na dwie grupy, a następnie przygotowywali mini inscenizacje na temat wskazanego opowiadania. Ich zadaniem było wymyślenie i zaprezentowanie alternatywnego zakończenia. Już samo układanie scenariusza było świetną zabawą i przysporzyło wszystkim wiele radości. Występy małych artystów oraz ich bujna wyobraźnia była godna podziwu i wywołała gromkie brawa publiczności.

Dodatkowo na spotkaniu Klubu uczciliśmy urodziny naszego sympatycznego czworonożnego przyjaciela Reksia, który właśnie w tym dniu skończył już 50 lat! Klubowicze złożyli Reksiowi serdeczne życzenia i zaśpiewali „Sto lat”, a następnie wznieśliśmy toast za zdrowie jubilata.
najgora1.jpg

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 27 października o godzinie 14:00. Przedmiotem dyskusji będzie książka Marcina Przewoźniaka pt. „Trzy przystanki do teatru”.

najgora1.jpg najgora1
jpg, 91 KiB, 405x562
Komentarze (0)

„Miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że mamusia przestanie być dla mnie najważniejsza” – o ileż łatwiejsze i przyjemniejsze byłoby życie, gdyby właśnie tak brzmiała przysięga małżeńska!

Magda, bohaterka książki Izabelli Frączyk pt. „Koncert cudzych marzeń”, jest doskonałym przykładem żony idealnej – ulega we wszystkim mężowi, dba o jego potrzeby, troszczy się o ukochanego, nawet gdy wraca do domu pijany, a przede wszystkim pokornie znosi kaprysy teściowej. Która matka nie chciałaby mieć takiej synowej? Dzięki potulnej postawie Magdy, zarówno mąż Tomasz, jak i teściowa Leontyna są ludźmi zadowolonymi i szczęśliwymi. Jest tylko jeden mały problem – Magda jest coraz bardziej rozczarowana swoim życiem. Nieoczekiwany spadek nagle diametralnie odmienia jej losy. Czy na lepsze?

Książka „Koncert cudzych marzeń” I. Frączyk omawiana była podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki 26 września 2017 roku. Klubowiczki doceniły lekkość narracji, ciekawe perypetie bohaterów i fakt, że książka należy do gatunku „przyjemnych czytadeł”.
fraczyk1_t1.jpg

Kolejne spotkanie odbędzie się wyjątkowo 4 października 2017 roku (środa) o godzinie 16:00. Omawiana będzie książka M. Łozińskiego pt. „Książka”.

fraczyk1_t1.jpg fraczyk1_t1
jpg, 5 KiB, 113x150
Komentarze (0)
1
...
41 42 43 44 45 46 47
...
82
Placówki
Olesno GBP
ul. Leśna 11A
33-210 Olesno

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

0
Filia Ćwików
Ćwików 75B
33-264 Ćwików

Wtorek: 10.00-17.00
Czwartek: 09.00-15.00
Piątek: 10.00-17.00

0
Filia Zalipie
Zalipie 128 A
33-263 Zalipie

Wtorek: 09.00-17.00
Środa: 09.00-17.00
Piątek: 8.00-12.00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo