Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
36 597
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
  • Gdzie się zwierzę spać wybierze?
    Brykczyński, Marcin
    Brak ocen
  • Klątwa Berserkera
    Wolf, Anna
    Brak ocen
  • Infantka
    Nerkowski, Wojciech
    Brak ocen
  • Astronauta
    Wójcik, Elżbieta
    Brak ocen
  • Grobowiec tyrana
    Riordan, Rick
    Ocena: 4.7, głosów: 3
1 2 3 4

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, które odbyło się 28 listopada 2017 r. poświęcone zostało książce Lary Bergen pt. „Zośka Milionerka”.

50 dolarów to dużo. Zwłaszcza, jeśli do tej pory miało się niecałe 10 dolarów. To właśnie pięć­dzie­sięc­iodo­larowy banknot pewnego dnia znajduje Zośka i od razu wpada na genialny pomysł – skoro jest już prawdopodobnie najbogatszą dziewczynką na świecie, to może zostać milionerką. Niestety dość szybko okazuje się, że Wera Hoffman ma więcej pieniędzy, bo aż 100 dolarów! Zosia nie ma innego wyjścia i jeśli chce zostać Zośką Milionerką, musi jak najszybciej zdobyć pieniądze.

O sposobach Zosi, a także o własnych pomysłach na biznes rozmawialiśmy podczas spotkania naszego Klubu. Okazuje się, że głowa każdego dziecka jest pełna doskonałych biznesplanów. Klubowicze przyznali, że próbowali zarobić pieniądze na sprzedaży lemoniady, sprzątaniu, drobnych pracach domowych, a nawet na... chodzeniu. Cóż... dobry pomysł to połowa sukcesu!

Aby rozwinąć zmysł prze­dsię­bior­czoś­ci, a także wyobraźnię, klubowicze zostali postawieni przed arcytrudnym zadaniem – mieli wymyślić najdziwniejsze, najzabawniejsze i najbardziej zaskakujące zastosowanie przedmiotów codziennego użytku, a następnie spróbować sprzedać swój wynalazek pozostałym uczestnikom spotkania. Ta szalona zabawa przyczyniła się do powstania magicznego zestawu kredko-kosmetyków, leczniczo-naprawczego papieru toaletowego doskonałego do remontowania domów, pilota z funkcją powiększania przedmiotów, wycieraczek samochodowych w kształcie Małego Głoda i wielu innych niep­rawd­opod­obny­ch wynalazków.
zoska1_t2.jpg
Na kolejne spotkanie zapraszamy 19 grudnia 2017 roku o godzinie 14:00. Będziemy rozmawiać o książce Sabine Zett pt. „Geniusz Kuba”

zoska1_t2.jpg zoska1_t2
jpg, 36 KiB, 450x600
Komentarze (0)

„Przyrodni brat” Penelope Ward to książka, którą omawialiśmy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 14 listopada 2017 r.

Książka jest opowieścią o trudnych emocjach związanych z zakazaną miłością, a także o jej zgubnych skutkach. Jednak motyw niedozwolonej miłości ma tutaj wiel­opok­olen­iową­ i bardzo zawiłą historię. Greta i Elec są przybranym rodzeństwem. Matka Grety po śmierci męża związała się z ojcem Eleca, który dla nowej miłości pozostawił swoją żonę i syna. Ale cały ten galimatias rodzinny sięga jeszcze minimum dwa pokolenia wstecz. P. Ward rysuje skomplikowaną mapę uczuć i powiązań łączących poszczególnych bohaterów. Czytelnik z rosnącym niedowierzaniem śledzi poczynania kolejnych nieszczęśliwie i ślepo zakochanych osób, a w jego głowie pojawia się pytanie: „Jak on/ona po tym wszystkim może robić dokładnie to samo?!”

Książka wzbudziła bardzo ambiwalentne uczucia – część klubowiczek była pod wrażeniem odwagi autorki i jej podejścia do trudnego tematu. Jednak pozostałe uczestniczki dyskusji zdecydowanie uznały omawianą pozycję za budzącą niesmak i niedopracowaną literacko.
O ile sama historia przedstawiona w książce jest ciekawa, a temat zdecydowanie warty poruszenia i głębszego przemyślenia, to już forma użyta przez autorkę jest co najwyżej średnia. Szczegółowe opisy zbliżeń kochanków nie szokują (po „Pięćdziesięciu twarzach Greya” mało co potrafi jeszcze zaskoczyć), ani nie rozbudzają wyobraźni. Są po prostu wulgarne i nieestetyczne. Wiele do życzenia pozostawia także przedstawienie całej historii z dwóch punktów widzenia. Czytelnik najpierw poznaje drobiazgową relację Grety, a następnie... czyta ponownie dokładnie to samo w narracji Eleca. Opowieść mężczyzny nie wnosi już w zasadzie niczego nowego, nie jest nawet wzbogacona o jego refleksje czy uzasadnienie motywów działania. To po prostu nieco przeredagowana wersja pierwszej części książki.
brat1_t1.jpg

brat1_t1.jpg brat1_t1
jpg, 4 KiB, 113x150
Komentarze (0)

70lat1.jpg

Biblioteki w Gminie Olesno mogą poszczycić się wieloletnią i bardzo silną tradycją. Od zawsze odgrywają istotną rolę w życiu kulturalnym społeczności lokalnej. Są to również miejsca, które utrwalają pamięć o minionych wiekach, a ponadto kształtują teraźniejszość i tworzą przyszłość.
Najstarsza książnica w gminie, czyli biblioteka w Ćwikowie, w tym roku obchodzi Jubileusz 70-lecia istnienia. 25 listopada w Domu Strażaka w Ćwikowie odbyło się spotkanie poświęcone uroczystym obchodom tej ważnej rocznicy, połączone z podsumowaniem projektu pn. „Sami Swoi z pasją i humorem” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli znamienici goście:
- Wicestarosta Dąbrowski Marek Kopia z Małżonką,
- Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Barbara Pobiegło,
- Wójt Gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec z Małżonką,
- Zofia Rogowska, emerytowany wieloletni dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie,
- Ewa Drzazga, wieloletni emerytowany Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brniu,
- Grzegorz Olearczyk, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu a zarazem dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu.
Honorowymi gośćmi tego wyjątkowego spotkania byli bibliotekarze, którzy na przestrzeni lat pracowali w bibliotece w Ćwikowie:
- Alicja Kozaczka-Puścizna,
- Ewa Piasecka,
- Alina Zarzycka,
- Paulina Fic.
W wydarzeniu wzięli również udział:
- Irena Kawa, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy,
- Podkom. Jacek Wójcik, Kierownik Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej oraz sierż. sztab. Paweł Stankiewicz,
- Marian Szajor, Radny Powiatowy,
- Janusz Plata, Sekretarz Gminy Olesno
- Radni Rady Gminy Olesno z przewodniczącym Wojciechem Szczebakiem na czele,
- Sołtysi z terenu gminy,
- Mariola Smolorz, Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej,
- Dagmara Jedynak i Magdalena Skrzyniarz ze Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej.
- Beata Partyńska, Prezes zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej oraz członkowie zarządu: Ryszard Święch, Małgorzata Kułaga i Małgorzata Słupek,
- Anna Morawiec, Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej
- Wanda Chlastawa, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie z siedzibą w Zalipiu,
- Ryszard Dorosz, Dyrektor Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie,
- Bibliotekarki z zapr­zyja­źnio­nych­ bibliotek z terenu powiatu dąbrowskiego: Edyta Jurczyk i Ewa Cholewa z Mędrzechowa, Lucyna Mirecka z Bolesławia i Małgorzata Starzec z Brnia,
- Krystyna Chmura, emerytowana bibliotekarka z Mędrzechowa,
- Przyjaciele i Czytelnicy biblioteki w Oleśnie i w Ćwikowie,
- Rodziny i bliscy członków Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie,
- Mieszkańcy Ćwikowa – zawsze gościnni, życzliwi i chętni do wszelkiej pomocy.

Organizatorami uroczystości byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie z Dyrektor Małgorzatą Morawiec na czele oraz Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, którym kieruje Prezes Halina Dojka.
Wsparcia finansowego i organizacyjnego udzielili: Rada Sołecka wsi Ćwików, Radny Powiatowy Marian Szajor oraz Radni Rady Gminy Olesno Andrzej Szczebak i Janusz Morawiec.

Pierwszym punktem sobotniego spotkania były obchody Jubileuszu 70-lecia istnienia biblioteki w Ćwikowie. Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie przedstawiła krótką historię książnicy w Ćwikowie oraz zaprezentowała sylwetki bibliotekarzy, którzy tworzyli i rozwijali bibliotekę przez minione 70 lat. Praca i zaangażowanie wszystkich bibliotekarzy zostały docenione, czego wyrazem były podziękowania i adresy okolicznościowe odczytane przez Wójta Gminy Olesno Witolda Morawca.

Następnie gratulacje i życzenia kolejnych wspaniałych jubileuszy na ręce Dyrektor Biblioteki złożyli przybyli goście: Wicestarosta Dąbrowski Marek Kopia, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Barbara Pobiegło, Wójt Gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec, emerytowany dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie Zofia Rogowska,w imieniu wszystkich bibliotekarzy z terenu powiatu dąbrowskiego Dyrektor Centrum Polonii w Brniu i Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu Grzegorz Olearczyk, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy Irena Kawa, Prezes zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej Beata Partyńska, Podkom. Jacek Wójcik, Kierownik Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.
Odczytane zostały również adresy okolicznościowe przesłane przez Bolesława Łączyńskiego Radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego, Tadeusza Trytka Wicedyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie, Alicję Dziewińską, emerytowaną Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Drugim, równie ważnym punktem spotkania było podsumowanie projektu pt. „Sami Swoi z pasją i humorem” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie. Koordynator projektu Małgorzata Morawiec, dokonała prezentacji głównych założeń i celów zadania oraz rezultatów jego realizacji. Zwieńczeniem przedsięwzięcia był występ kabaretowy „To i owo w groszki” zaprezentowany po raz pierwszy właśnie podczas wyjątkowego spotkania w Ćwikowie. W przygotowaniu spektaklu, zwłaszcza strony wokalno-muzycznej i chor­eogr­afic­znej­, nieocenionego wsparcia i pomocy udzieliła Agata Piękosz-Pierszalik, której praktyczne porady i cenne wskazówki pomogły artystom rozbłysnąć na scenie pełnym blaskiem. Zabawne skecze, cięte dialogi, zjadliwe anegdoty, dystans do codziennych problemów i absurdów, a przede wszystkim fenomenalna gra aktorska „Samych Swoich” sprawiły, że widzowie nie mogli przestać serdecznie się śmiać. Całości dopełnił profesjonalny akompaniament w wykonaniu niezrównanego Maestro Stanisława Piękosza. Ponadto nagłośnienie oraz specjalne oświetlenie sceniczne dodały występowi niep­owta­rzal­nego­ charakteru. Nie obyło się oczywiście bez niespodzianek, takich jak degustacja wina przez publiczność, wspólny śpiew, a nawet taniec. „Sami Swoi” zachwycili zgromadzonych gości, którzy gorąco domagali się bisu, a po wszystkim nagrodzili artystów owacjami na stojąco.

Podsumowanie kolejnego zrealizowanego projektu było dla „Samych Swoich” okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim przyjaciołom i sponsorom za przychylność i wsparcie finansowe. Prezes Stowarzyszenia podkreśliła, że dzięki życzliwości indywidualnych osób, firm i instytucji „Sami Swoi” mogą realizować swoje pomysły i działania, które kierowane są do wszystkich mieszkańców zarówno gminy jak i powiatu. Wśród osób, którym „Sami Swoi” złożyli podziękowania znaleźli się: Anna i Marian Dynak ze Stanów Zjednoczonych, Maria Witkowska, Marian Szajor, Adam Zachara, Mieczysław Sas i Tomasz Fliśnik.
Natomiast osobą, której Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie oraz Prezes Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie podziękowały w sposób szczególny był Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec - najlepszy przyjaciel zarówno biblioteki, jak i „Samych Swoich”, człowiek, dzięki któremu biblioteki w gminie Olesno rozwijają się, stają się w pełni nowoczesnymi placówkami kulturalnymi i przy jego wsparciu mogą zdziałać naprawdę wszystko.

Po chwilach pełnych wspomnień, wzruszeń i salw radosnego śmiechu nadszedł w końcu czas na nieco mniej oficjalną część wieczoru, mianowicie staropolskie andrzejki, czyli biesiadę, taniec i śpiew. Znakomity poczęstunek przygotowany został przez członków Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie, pracowników biblioteki w Oleśnie oraz całą rzeszę zawsze chętnych do bezinteresownej pomocy mieszkanek Ćwikowa.

Słowa wdzięczności kierujemy do wszystkich, którzy zawsze życzliwie odpowiadają na nasze prośby i chętnie pomagają w realizacji różnorodnych przedsięwzięć, a tym razem są to:
- Teresa i Zdzisław Piaseccy z Dąbrowy Tarnowskiej,
- firma DekoSal z Woli Żelichowskiej,
- Urszula i Jan Kaczmarscy z Olesna,
- Małgorzata i Dariusz Oleś z Olesna
- Beata Barszcz z Olesna,
- Krystian Gniewosz ze Świebodzina.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy po raz kolejny bezinteresownie wsparli organizację naszego przedsięwzięcia, czyli naszym niezrównanym Przyjaciołom, którzy o każdej porze dnia i nocy służyli nam pomocą, bezcenną radą i dobrym słowem.

70lat1.jpg 70lat1
jpg, 101 KiB, 900x600
Komentarze (0)
1
...
39 40 41 42 43 44 45
...
82
Placówki
Olesno GBP
ul. Leśna 11A
33-210 Olesno

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

0
Filia Ćwików
Ćwików 75B
33-264 Ćwików

Wtorek: 10.00-17.00
Czwartek: 09.00-15.00
Piątek: 10.00-17.00

0
Filia Zalipie
Zalipie 128 A
33-263 Zalipie

Wtorek: 09.00-17.00
Środa: 09.00-17.00
Piątek: 8.00-12.00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo