Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
36 505
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
  • Bliscy
    Ernaux, Annie
    Ocena: 4.0, głosów: 12
  • Córki swoich matek
    Miszczuk, Joanna
    Ocena: 3.5, głosów: 2
  • Fałszywe tropy
    Wolwowicz, Katarzyna
    Ocena: 5.0, głosów: 2
  • Indie
    Rokicka, Weronika
    Brak ocen
  • Cz. 6: 1632-1673 : Potop i ogień
    Nowak, Andrzej
    Brak ocen
1 2 3 4

17 września 2019 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych podczas którego klubowiczki rozmawiały o książce Katarzyny Droga "Gospoda pod Bocianem".
Powieść „Gospoda pod Bocianem” to opowiedziana autorce historia rodu Bogoszów przez najmłodszego syna Konstantego. Jest piękną powieścią opisującą malownicze rejony Podlasia, historię powstania Gospody pod Bocianami. Czytelnik zapozna się z losami bohaterów uczestników I i II Wojny światowej, aż do dzisiejszych czasów głównie Teodora, Ernesta, Pawła i Janka.
Dużą rolę w całej powieści odgrywały kobiety zwłaszcza Tosia, żona Teodora, matka czterech synów i przysposobionej córki Krysi. To ona zarządza gospodą zajmuje się finansami. Jej życie przeplata historia życia innych pokoleń tj. dzieci synowych i wnuków. Jest kobietą twardego charakteru potrafiącą wybaczyć zdradę męża przeżyć jego śmierć. To kochająca żona, matka, która głęboko przeżywa losy swoich dzieci, poszukująca do ostatnich dni życia ukochanej córki Krysi.
Książka godna polecenia, możemy zagłębić się w historii I i II Wojny Światowej, czasach PRL. Dużo wątków miłości, zdrady, kłamstwa nie tylko o losach rodu Boguszów, a także innych.

Recenzję opracowała:
Helena Szmyrko

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych zapraszamy 16 października 2019r. o godz. 14:00. Tym razem tematem rozmowy będzie książka pt. "Uprowadzenie" Johna Grisham.

2.jpg

2.jpg 2
jpg, 116 KiB, 600x400
Komentarze (0)

7 września 2019 roku wszyscy Polacy, którzy cenią piękno literatury narodowej spotykali się w różnych miejscach, aby pochylić się nad lekturą zbioru Nowele Polskie, które na tegoroczną odsłonę Akcji Narodowe Czytanie zaproponowała Para Prezydencka. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką wybrali Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie, a były to: Dobra pani – Eliza Orzeszkowa; Dym – Maria Konopnicka; Katarynka – Bolesław Prus; Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz; Orka – Władysław Stanisław Reymont; Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski; Sachem – Henryk Sienkiewicz; Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.
Także Olesno po raz kolejny przyłączyło się do tej pięknej inicjatywy. Czytano 6 z zaproponowanych tytułów, a były to nowele: Dym; Katarynka; Orka Rozdzióbią nas kruki, wrony… ; Sachem oraz Dobra pani.
Podobnie jak w latach ubiegłych zaproszenie organizatorów spotkało się z bardzo życzliwym przyjęciem i w spotkaniu uczestniczyło ponad 130 osób, z czego 87 osób podjęło lekturę. Swoją obecnością zaszczycili nas Państwo:
- Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek z Małżonką
- Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec z Małżonką
- Przedstawiciel Placówki Straży Granicznej w Tarnowie mjr Magdalena Konarska z Małżonkiem
- Asp. Marek Sołtys – Dzielnicowy Gminy Olesno – Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej
- Asp. Marcin Łosowski – Przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej
- Nelly Rokita - wolontariuszka i członkini Stowarzyszenia Siemacha
- Prezes Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział w Dąbrowie Tarnowskiej Marian Łączyński z Małżonką
- Radny Powiatowy a zarazem Dyrektor SP w Oleśnie Jarosław Bartoń
- Przewodniczący Rady Gminy Olesno Andrzej Szczebak z Małżonką
- Przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty, Sportu i Zdrowia Rady Gminy Olesno Stanisław Machaj
- Radni Rady Gminy Olesno: Marta Kądzielawska, Roman Gruchała, Janusz Morawiec
- V-ce Prezes Zarządu Wojewódzkiego OSP RP Druh Ryszard Pikul
- V-ce Prezes Zarządu Gminnego OSP RP bryg. w stanie spoczynku Druh Adam Rzemiński
- Red. Janusz Smoliński – Tygodnik Miasto i Ludzie
- Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Oleśnie Marek Nowak
- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbrówkach Breńskich Kazimierz Zych.

Do wspólnego czytania włączyła się delegacja nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej w Oleśnie; Członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki działających w oleśnieńskiej książnicy; przedstawiciele zapr­zyja­źnio­nych­ instytucji i organizacji; młodzież; studenci oraz czytelnicy biblioteki w Oleśnie.
Spotkanie uroczyście zainaugurował Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, który odczytał fragment listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Z kolei lekturę pierwszej noweli, którą był „Dym” Marii Konopnickiej rozpoczął Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek.

Organizatorzy przygotowali także dla wszystkich wyjątkową niespodziankę, a mianowicie inscenizację noweli „Dobra pani” – Elizy Orzeszkowej w wykonaniu Członków Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, którym na scenie towarzyszyły wnuki.
Opracowana została także specjalna scenografia. Jej głównym elementem były specjalne plansze do poszczególnych nowel, z przepięknymi i niep­owta­rzal­nymi­ grafikami wykonanymi przez Wiktorię Wieczorek. Ponadto motywem łączącym wszystkie czytane utwory było symboliczne okno – obraz autorstwa Agaty Wrona.
Z kolei wspaniała oprawa muzyczna to zasługa niezrównanej młodej artystki Oliwii Drąg oraz Pana Stanisława Piękosza, który poprowadził wspólny śpiew.
Na zakończenie zaproszono wszystkich uczestników spotkania do kawiarenki literackiej na wspaniałe słodkie smakołyki, które przygotowały cudowne przyjaciółki biblioteki Panie: Cabaj Władysława ; Dojka Halina ; Dojka Monika ; Huczek Dorota ; Kinel Renata ; Łucek Berandetta ; Morawiec Renata ; Motyka Teresa ; Nowak Maria ; Skowron Dorota ; Ziemian Agnieszka.
Organizatorzy kierują serdeczne podziękowania do wszystkich, którzy włączyli się do się do Akcji Narodowe Czytanie 2019. Dziękujemy zarówno wszystkim, którzy podjęli lekturę, jak i zasiadającym na widowni. Wielkie brawa zwłaszcza dla najmłodszych czytających oraz dla tych, którzy odważyli się wystąpić po raz pierwszy!

Organizatorami i gospodarzami spotkania, które odbyło się 7 września 2019 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, byli: Wójt Gminy Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie oraz Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie.
nowele0.jpg

nowele0.jpg nowele0
jpg, 114 KiB, 600x400
Komentarze (0)

30 sierpnia 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tym razem klubowiczki rozmawiały o książce Eleny Ferrante "Genialna przyjaciółka".
Poznajemy losy powojennej biedoty z przedmieści Neapolu. Niewielu z tej biednej dzielnicy dobrze się powodzi – to Ci dorobili się nieuczciwie. Dzieci i to nie wszystkie chodzą do 4-klasowej szkoły. Na dalsze kształcenie tych ludzi nie stać. Dwie dziewczynki wyróżniają się – dobrze się uczą, dużo czytają. Zaprzyjaźniają się choć Lila dominuje, czasem złośliwie. Elena ulega jej, podziwia ją i co raz więcej się uczy. Rodzice Eleny popierają ją w dążeniu do wiedzy choć tez im ciężko. Lila niestety nie znajduje zrozumienia u swoich rodziców , ale jest uparta uczy się samodzielnie. W stosunku do Eleny jest często zaborcza, krytykuje ją, jest bezczelna, a nawet wroga. Elena wycofuje się już nie mówi jej o wszystkim, bardzo dużo się uczy i ma bardzo dobre wyniki. Lila wyrasta na piękną pannę – pozostawia marzenia o wykształceniu, firmie obuwniczej – i mimo 16 lat wychodzi za mąż za niezbyt atrakcyjnego, ale bogatego młodzieńca. Obnosi się z tym bogactwem, wyprowadza się z dzielnicy ubogich, ale wykorzystuje zdolną, wykształconą Elenę przy organizowaniu wesela – widać tam różnice społeczne. Autorka na tym zdarzeniu kończy tę opowieść zmotywowana zaginięciem Lili – obie maja po 60 lat.

Recenzję opracowała:
Helena Moryl
ef1.jpg

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych zapraszamy 17 września 2019r. o godz. 14:00. Tym razem tematem rozmowy będzie książka pt. "Gospoda pod Bocianem" Katarzyny Droga.

ef1.jpg ef1
jpg, 125 KiB, 600x400
Komentarze (0)
1
...
7 8 9 10 11 12 13
...
82
Placówki
Olesno GBP
ul. Leśna 11A
33-210 Olesno

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

0
Filia Ćwików
Ćwików 75B
33-264 Ćwików

Wtorek: 10.00-17.00
Czwartek: 09.00-15.00
Piątek: 10.00-17.00

0
Filia Zalipie
Zalipie 128 A
33-263 Zalipie

Wtorek: 09.00-17.00
Środa: 09.00-17.00
Piątek: 8.00-12.00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo